Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A i friksoheni Plakjes?

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 34
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptySun Dec 30, 2007 6:29 pm

Sekreti per te jetuar me mire dhe me gjate? Mos te kesh frike nga pleqeria

Kush eshte optimist se po arrin plakja,i zgjatet jeta dhe 7 vjete e gjysem te tjera. Ky eshte rezultati i kerkime te bera nga Yale University,dhe publikuar ne Journal of Personality and Social Psychology,revista e shoqates se psikologeve amerikane.. Ekipi i eksperteve beri kerkime ne jeten e 660 burrave dhe grave ne Ohio “over 50 vjeç”. Moshat e vdekjes se pjesemarreve u krahasua me pergjigjet qe ata vete ata kishin dhene ne nje test te bere 23 vjet me para. Rezultati:bindja e krijuar qe pleqeria do te thote vetem rrudha,dhe humbje te vetekontrollit influencon negativisht mbi deshiren per te jetuar. Ne te kundert, te shikosh me qetesi dhe optimizem vitet qe kalojne ka nje efekt te mire ne shendetin tone. “Sidomos - shkruajne autoret e kerkimit - efekti i ketij optimizmi rezulton me i rrendesishem sesa te mbash te ulet nivelin e kolesterolit dhe te presionit te gjakut, qe ‘dhurojne’ 4 vjete jete me shume, dhe me i rrendesishem se ushtrimet fizike dhe lenia e duhanit,nga te cilat perfitojme ‘vetem’ 1 deri ne 3 vjet”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyThu Feb 21, 2008 1:59 am

Kam frike nga plakja edhe pse cdo njeri prej nesh do te kaloj mbi ate ruge patjeter, jam plotsisht e vetdijshme por perseri ky realitet me tremb pa mase...kam deshir te vdes para se te plakem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 34
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Mar 03, 2008 5:28 pm

Cdo kush deshiron te jetoj gjate,por asnjeri nuk deshiron te jete plake.....

Eshte kjo nje thenie filozofike dhe eshte me se e vertet kjo se askush nuk e do pleqerine,por pasi qe eshte proces i cili patjeter duhet te ndodh dhe duhet te kalojme ne kete atehere besoj se nuk i frikesohem aspak..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar


A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Mar 03, 2008 5:46 pm

Jo nuk i frigohem as pak pleqris pasi e edij se ajo asht nje gje qe me pret deshta apo nuk deshta .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyTue Mar 04, 2008 5:19 am

M'plakjes nuk i frigohem kurse mos plakjes i frigohem. Është fat dhe dhurat m'plakja nëse e arrinë njeriu të m'plaket dhe ta rrethekojnë plakun nipërit dhe mbesat kur ai t'u tregoj prralla ,Wink .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptySat Mar 08, 2008 1:03 am

Qe ne momentin kur kom filluar ti kuptoj gjerat dhe ta kuptoj realitetin e jetes, e kom kuptuar dhe ate se do te plakemi ( normal nese do ta kemi jeten e gjat deri ne pleqeri ) , kshtu qe eshte nje gje te ciles nuk mundemi me i ik dhe mendoj se nuk kemi pse me ju frikesu Plakjes, te pakten po foli per vete ' Jo nuk i Frikesohem as pak ' ... !!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Embelsira**
Hero anëtar
Hero anëtar
**Embelsira**

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 32
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptySun Mar 09, 2008 3:08 pm

E pse ti frikesohem,ku edhe ajo eshte nje periudhe e jetes edhe do te jem shume e lumtur nese e arrije te jetoje edhe ne kete kete periudhe . Perderisa gjdo qenie e gjalle qe ka linde ajo edhe do te vdese,andaj edhe ne sot jemi te rij ,por neser do plakemi edhe do te vije ajo dit kur edhe do te vdesim ,edhe une nuk i kuptoje njerzit pse i frigohen aq shume vdekjes ,une per vete do te jem shum e lumtur ta braktise kete bote e te shoh qfar do te ndodhe me tutje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptySun Mar 09, 2008 3:29 pm

Me duket se vetem une po friksohem plakjes sikur qe kam thene me heret dhe prap e them, ndoshta gjysherit tane kane qene me te forte, ndoshta pse sot ka ndryshuar bota, jeta, ndoshta pse meshira ndaj te vjeterve eshte zvogluar nuk eshte si perpara,e ku ta di une ka shume arsye qe mendoj keshtu nuk dua ti bej qef vetes "sa mire do te jet pleqria" apo "do te jem nje gjyshe qe do te dojne shume mbesat e nipat" po e kunderta nese ndodh?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyTue Mar 11, 2008 11:37 am

Albea, ke shume te drejte.

Normalisht nuk duhet t'i frikesohemi, por duhet te plakemi fisnikerisht duke menduar deri ne diten e fundit se ke se cfare t'i japesh shoqerise, per ate bagazh mencurie dhe eksperience qe zoteron.

Por ne aspektin praktik te jetes, pleqeria sot behet e rrezikshme sepse vritet nga vetmia, mungesa e kujdesit dhe e dashurise, nga ideja se je i tepert kudo qe te jesh dhe bota, ne menyren me te paskrupullt dhe harbute, ta ben te ditur, qofte edhe familja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyTue Mar 11, 2008 12:14 pm

Pse duhet t'i friksohemi plakjes,kurre e shume mire e dim se kjo eshte pjese e jetes sone,njeashtu edhe vdekja eshte pjes e jetes prandja nuk ja vlen te frikesohemi.jeto per sote mos mendo per neser haroje te djeshmen, me rendesi eshte qe veprat mos te vdesin kete duhet menduar por jo te tjerat.!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyTue Mar 11, 2008 7:35 pm

Po, ne asnje menyre nuk mund ta pramendoje veten se nje dite do plakem. E kam then m'duket diku se per vdekjen eshte normale te mendojme, kurse per pleqerin kurr s'guxoje te mendoj, sepse me ben te ndihem keq...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptySun Apr 06, 2008 10:46 pm

Nuk e di! Sa herë që matem me kohën e kaluar dal ma i ri ! Në moshën madhore kur kreva studimet m'u duk vetja se isha plak! Hijerëndë isha! Nuk komunikoja me askend! E tani, me kësofarë komunikimesh, më duket se kam flakur pleqërinë.

Me cilin rri, thonë ashtu bëhesh! Ndoshta tek rri me të rinjt kam harrua të plakem, ose, truri ka filluar të rinohet dhe më jep informata të kundërta nga procesi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 108
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptySun Apr 06, 2008 10:50 pm

vepro drejtë, guximshëm e me mënçuri - e mos mendo as plakje as vdekje (ato bëjnë punën e tyre) na bëjmë tonën!

Kur je i/e nxënë me veprime, nuk të bie ndërmend as plakja as vdekja! - Kujto jetën: shëndetin, punën e dashurinë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Apr 07, 2008 12:28 am

"Jeto nje jete te mire dhe te ndershme qe , kur te plakesh dhe t'a kujtosh mbrapa, t'a jetosh edhe njehere ."D.Lama
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Apr 07, 2008 12:40 am

Lindja ,plakja , semundjet dhe vdekja ,egzistojn si te till per njerzit me u frikesuar ne duhet te kemi ndjenjen e frikes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 108
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Apr 07, 2008 3:05 am

anipse ekzistojnë: plakja, sëmundja, vdekja...ashtu sikur ekzistojnë edhe armiqtë, na nuk duhet të kemi asnjë frigë, as ndjenje frige - sepse po të lindet në ty ndjenja e frigës, ti vetëmsa iu ndihmon atyreve, e jo vetes!

Sa paskna qejf të bisedoj me ty!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 110
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Apr 07, 2008 4:32 am

Kur t'plakesh po t'thrrasin po kalon shtriga.! Po iki te gjej nje te re.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 46
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Apr 07, 2008 9:18 am

jo ne asnje menyr nuk i frikesohem plakjes sepse edhe pleqeria i ka te mirat e veta

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 46
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Apr 07, 2008 9:20 am

kur nuk ke respekt per nje plak apo plake ajo dihet se nuk ka karakter njeriu sepse si te jesh plak apo i ri e re ajo esht njejt te gjith jemi njesoi por mvaret se si esht njeriu shpirterisht i mir

Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Apr 07, 2008 9:45 am

jo bre ne nuk ju kemi friksuar shkaut,e po i friksohemi plakjes,qy...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 46
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Apr 07, 2008 9:46 am

po pra e vertet esht ajo por nuk i kuptoi cfar te keqe ka pleqeria

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyMon Apr 07, 2008 9:48 am

jo nuk ifriksohna plakes asnje minyr si na qe jemi te ri si aja qe esht plak njet njeri kam rrespekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyTue Apr 08, 2008 11:37 pm

Ne pleqeri zakonisht mungon personi qe te ka dashur pa interes NENA dhe per te pasur nje pleqeri te mire dhe qe te mos i frikesohesh asaj duhet te kesh grua besnike dhe te zellshme, femije te sjellshem dhe te degjuashem, shoke te sinqerte dhe modest si dhe familjare te ndershem. Kjo me shume varet nga nje faktor GRUAJA/BURRI, nese ke grua/burre jo sic do deshe, ke te "drejte" t'i frikesohesh plakjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyFri May 23, 2008 7:38 pm

i lutem zotit me prit pleqnin me shendet te mir.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: qka mendoni per festat kombetare   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 EmptyFri May 23, 2008 7:40 pm

un mendoj se festat kombetare jom te shajtit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A i friksoheni Plakjes?   A i friksoheni Plakjes? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A i friksoheni Plakjes?
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: