Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kush ishin Etruskët !?

Shko poshtë 
5 posters
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Kush ishin Etruskët !? Empty
MesazhTitulli: Kush ishin Etruskët !?   Kush ishin Etruskët !? EmptySun Oct 05, 2008 1:46 am

Te nderuar antare te forumit ''bashkimikombetar'' ,sa njohuri kemi ne historin tone se kush ishine Etruskët !?

Kush ishin Etruskët !? Pelazgo_etruske-3


Ne keta fjale, ka fjale, qe deshifrohen me ane te gjuhes shqipe !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 109
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Kush ishin Etruskët !? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ishin Etruskët !?   Kush ishin Etruskët !? EmptySun Oct 05, 2008 5:23 am

http://www.arbitalia.it/cultura/interventi/nezir/myrta_etruria.htm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kush ishin Etruskët !? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ishin Etruskët !?   Kush ishin Etruskët !? EmptySun Oct 05, 2008 12:21 pm

Beton shkruajti:
Te nderuar antare te forumit ''bashkimikombetar'' ,sa njohuri kemi ne historin tone se kush ishine Etruskët !?
Ne keta fjale, ka fjale, qe deshifrohen me ane te gjuhes shqipe !

Etrusket Beton ishin nje nga popullsite me te lashta dhe me te qyteteruara qe ka jetuar ndonjehere ne Apenin dmth ne Itali. Ndonse, jetuan ne te njejtin gadishull etrukset nuk kane asgje te perbashket me romaket se ata u formuan shume shume vone. Etrusket ishin popullsi pellazge te cilat emirgruan prej Epirit gjegjesisht prej Dodones. Etrusket ishin besimtare te devotshem te fese pellazge pra te Zeusit. Dhe dihet se per Zeusin beheshin nderime me gjethe e me drure. Pra, etrusket kishin shume afinitet ndaj dushkut dhe drurit. Ata nga trysnia e fiseve te egra helene u detyruan ta lene Eoline, te dalin ne Dodone dhe prej Dodones ne Apenin. Emri etrusk rrjedh prej shqipes 'dushk' qe dmth njerez qe merren me dush, pra per arsyeje religjioze.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Kush ishin Etruskët !? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ishin Etruskët !?   Kush ishin Etruskët !? EmptySun Oct 05, 2008 2:28 pm

Etrusket ishin Pellazget qe pasi u vendosen ne Italin e sotme arriten te kolonizonin Britanin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Kush ishin Etruskët !? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ishin Etruskët !?   Kush ishin Etruskët !? EmptySun Oct 05, 2008 4:50 pm

Ago Muji shkruajti:
Etrusket ishin Pellazget qe pasi u vendosen ne Italin e sotme arriten te kolonizonin Britanin

Madje, emri i Brtianise mendohet se ka rrenje te sigura etrusko - pellazge - shqipe, qe i bie: Britani = Bri+ane~~ qe i pergjigjet me taman pozites gjeografike te ishullit britanik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Kush ishin Etruskët !? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ishin Etruskët !?   Kush ishin Etruskët !? EmptySun Oct 05, 2008 6:12 pm

Ashtu eshte por edhe eshte nje legjende qe thote se mbreti etrusk, e perzuri birin e tij Princ Britin pas nje rebelimi, qe eshte emer Ilir, dhe ai pas vetes mori nje pjese te ushtareve me familjet e tyre dhe shkoi e vuri pushtetin ne viset e britanise. Keshtu supozohet te kete shkuar fustanella dhe gajda tek skocezet, por pa harruar ta cekim se ata nuk kane kurrfare ngjashmerie me Pellazget apo Iliret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Himalaja
Fillestar/e
Fillestar/e
Himalaja


Male
Numri i postimeve : 3
Age : 32
Vendi : Himalaje
Registration date : 08/10/2008

Kush ishin Etruskët !? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ishin Etruskët !?   Kush ishin Etruskët !? EmptyTue Apr 07, 2009 11:32 am

“La lingua ufficiale e’ l’albanese, una lingua indoeuropea, ma con numerose analogie anche con l’etrusco. L’albanese e’ il risultato della fusione di due dialetti, il ghego, parlato nel Nord, e il tosco, parlato nel Sud: e’ facile notare che la radice di ‘tosco’ si ritrova nella parola ‘Toscana’, un tempo abitata dagli Etruschi.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Kush ishin Etruskët !? Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ishin Etruskët !?   Kush ishin Etruskët !? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush ishin Etruskët !?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kush ishin Iliret?
» Shfletojmë historinë-MBRETËRIA ILIRE
» Kush ishin Komandantet TONI DHE MICI a u harru vepra tyre ??
» Shqiperia dhe Kroacia marrin ftesen per ne NATO, Maqedonia m
» Udbashët që vepruan në Kosovë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: