Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Filma Shqiptar

Shko poshtë 
+6
Driniiiii
......
MUHAMETII
Ago Muji
Sofra
Guximi
10 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Arianiti
Fillestar/e
Fillestar/e
Arianiti


Male
Numri i postimeve : 56
Age : 46
Vendi : Kumanove
Registration date : 07/07/2010

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyThu Jul 08, 2010 10:56 am

Gjithashtu edhe Filmi Shi me Gjak eshte i mire per tu pare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyThu Jul 08, 2010 10:39 pm

Kam pershtypjen se kam pare ket filem,te them te drejten filmat e kinomotgrafis kosovare nuk me pelqejn? me duket nuk jan oregjinal sikur te kinom..te shqipris per mua shqiperija eshte model i filmit e du shum filmin dhe shum shikoj..filma te kimo.. te maqedonis nuk kam pase shum raste te shikoj nuk di ca te them por te shqipersi pothujse cdo filem kam pare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arianiti
Fillestar/e
Fillestar/e
Arianiti


Male
Numri i postimeve : 56
Age : 46
Vendi : Kumanove
Registration date : 07/07/2010

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyThu Jul 08, 2010 11:01 pm

Me vjen mire qe qenkeni Artdashese sepse une i takoi ketij Eshaloni?ke te drejte sepse kinematografija e shtetit Shqipetar eshte shume perpara sepse me gjtheate Shqiperia ka qen shtet dhe i kapasur tegjitha mundesit per zhvillimin e kinematografise ndersa ne Kosova dhe maqedonia kena pasur probleme nga me te thjeshtat qe nga mungesa e kuadrove profesionale e gjeri te ministrit perkatese po per fat te mire me funksionimin e Akademive tani kan filluar te ecin gjerat per se mbari edhe pse investimi ne kete lemi eshte minimal nga ana e pushteteve tona por shpresoi se ne te ardhmen do te realizoim nje proekt te perbashket gjithkombetar?pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyThu Jul 08, 2010 11:11 pm

Per macedoni nuk di cfare te them?Por un mendoj se edhe dijalekti luan nje rol bajagi te madhe ne ket lemi.Te marim nje shembell nje serjal vendor se luhet tani ne programet televizive te kosoves cimerat me keqardhe duhet te them se kalamjet e shqieperis do e luanin shum me mire .Nuk me pelqen aktori qe mundohet te dal nga vetja i dua realet se del me oregjinal.Nuk e di nese ke pase rast te shikosh filmin (lule kuqe mbi mur)me shum jan aktore femij! ama nuk gjen nje aktore nga kosove te luja nje rol till aqe me precizitet siq e luajn ate femij..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arianiti
Fillestar/e
Fillestar/e
Arianiti


Male
Numri i postimeve : 56
Age : 46
Vendi : Kumanove
Registration date : 07/07/2010

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyFri Jul 09, 2010 12:12 am

Po ke te drejte po ata femije jan femije te shkolluar ne shkolle fillore te Artit ne nik kemi pas mundesi ti gezoim keta privilegje se nuk jemi pas shtetin Ame.pajtohem se dialkti Geg nga ai Tosk dallon shum shum prandaj neve na duket ndryshe.ndersa sa i perket serualit as une nuk kam ndonje Kritik pozitive po me gjithate duhet ti kemi parasysh mundesit dhe buxhetin e nje Filmi apo Seriali se nese nisemi nga ky aspekt mund te themi se tani per tani as ne shtetin Ame nuk eshte bere ndonje gje me vlere te mirefillte per fat te keq.tani gjithcka behet eshte koerciale prandaj jane edhe pa suksese,ndersa ne maqedoni ne shqipetaret as qe kemi pas mundesin e mos te fladim per perkrahjen e shtetit sllavomaqedon per kulturen Shqipetare ne Makedhoni,gjithcka cka kemi bere ka qen pune volluntere po shpresoim per dite me te mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyFri Jul 09, 2010 1:15 am

Fima Shqiptar

Për të bër një Film duhet të kesh Shtet e shteti të ket buxgetin e ndar për filma dhe pastaj të ket regjisor e aktor
kta dy të fundit ka por mungon finacini as kush nuk qan koken për kta së paku duhet të ket një Oper një vend ku do të takohen aktorët ,
Në Shtetin am me si di unë ka disa filma por ato jan për të mos thën pa vler sepse jan bër siq ju ka fishllu xhaxhi ,e sod shteti ka halle tjera nuk kan lek për filma , Në ish yugosllavi kjo për ne ka qen një tabu po qese ke desht ke mund të bëjsh një skeq a po nji humor por pa prekur dorën e hekurt për kët edhe kan mungu edhe filmat edhe aktorët ,
sod kinse jemi bër Shtet por nuk ka para për filma e a sinteres ,
Kur shikoj disa seriale si psh familja moderne e kafeneja e cimerat e shum tjera mengoj se jemi ende në voshnjore ,
që kuptim kan kto si kuptoj vetëm që të degjenerojn Popullin , (kur kan para të derdhin për një serial që nuk ja vlen si psh familja moderne qe ka bër deri taash me qindra serija s aka kushtura kjo ? dhe kush i paguan po të ishin derdh të gjitha kto të holla vetëm me një film që do ta shikonte bota , pojo senuk kan interese si dhe lidhjet familjare , nuk lën ken të depertoj më larg .për maqedoni e paska cek ë lart Arianiti se si jan punët .
Ndoshta do ju bie ndermend edhe nja 20 vjet se qka duhet të bëhet si dhe bëhet një film .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyFri Jul 09, 2010 6:56 pm

Filma Shqiptar - Faqe 2 ThumbnailServer2?app=vss&contentid=258e5e6619b1e6e6&offsetms=3190000&itag=w160&hl=en&sigh=__HlYepdcWicAemmLIP2Go-eHruAI=
Dhe vjen nje dite
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arianiti
Fillestar/e
Fillestar/e
Arianiti


Male
Numri i postimeve : 56
Age : 46
Vendi : Kumanove
Registration date : 07/07/2010

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyFri Jul 09, 2010 8:47 pm

Ka projekte filmike qe nuk kerkoin shum mjete financiare ose buxhet te madh,por merendesi eshte tema dhe idea per realizim ta marim pershembull filmi Boshnjak Toka e akujt dhe te shohim cfar eshte idea dhe si mund te realizohet nje film imrfillt e qe kushton gati hic pare po me duket se ne duke dashur te perbijme copa te medha ose filma me buxhet te madh ngulfatemi.ministrit e tona si ne Shqiperi,Kosove e Makedhoni ata per interesa personale coptojne buxhetin e filmit dhe sponsoroun vilma te metrazhit te shkurter qe dmth sbejn asgje vetem perfitoin nga rasti,mendoi se mungesa e ideve te mirfillta filmike sidhe mosprofesionalizmi i institucioneve qe udheheqin me ministrit e buxhetet jan pasoi e gjendjes se mjerueshme te kinematografise kombetare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyFri Jul 09, 2010 8:51 pm

Plotsisht pajtohem me mendimin e Arianitit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptySat Jul 10, 2010 12:44 am

Nje here duhete te mesojn tamam te flasin shqip aktoret.Nuk e ke nje aktore( flase per te kosoves) qe te knaqe me nje gjuhe letraret, kete fjalor e kan fol stergjyshrit tani derq e mori .
edhe ashtu pak ke regjisore qe njohin artin.Shkollen e regjis e mbaron cdo student qe hyn ne boten e artit , por duhete te njohet thelbi qe kerkon shikues ta shikoj te jete sa me oregjinal.
Mund te them lirisht se numrohen ne gishta filmat qe mund ti vlersosh pozitivishte te kosoves,Sa i perket botes se artit jam shum larg shqiperis qe kemi fqinje hiq mos dalim te tjer vende,dhe te vien te pelcasesh duke pas parasyshe edhe ata shqiptare po kan shpirt arti .Sote te mbehet nje festival ne kosove behet nje organizim demode mund te them
,prandja edhe sallat cdo here te zbrazda mbesin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptySat Jul 10, 2010 1:04 pm

Siq asht vendi behet kuvendi .
Per te patur regjisor te mir se pari duhet te kesh shkollen perkatse dhe te jet Shteti shtet e te ket buxhetin e veqant ,
Atri eshte pasqryre me e mir e nje shteti e kjo te ne mungon mendoj ne Kosove , ka regjisor por me xhepa bosh nuk behett dot gje .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arianiti
Fillestar/e
Fillestar/e
Arianiti


Male
Numri i postimeve : 56
Age : 46
Vendi : Kumanove
Registration date : 07/07/2010

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptySat Jul 10, 2010 7:06 pm

Pershendetje Fiona ne nje far menyre ke te drejte sepse unifikimi gjuhes Shqipe eshte bere po per fat te keq nuk perdoret si duhet t'perdorur po nuk duhet ta harroim faktin se te gjuha jone egzistoin dy dialekte ai Tosk dhe dialekti Geg. Ne te Makedhonise dhe te Kosoves flasim Gegnishten dhe prangaj na vjen interesant kur ndegjiime Toskerishten po kjo eshte dhe ana sjelltas edhe ata te shqiperis juvjen po aq interesant kur na ndegjoin neve.E them nga pervoja sepse kam qen shum here ne Shqiperi dhe kam pasur rastin te takoj edhe Tosk edhe Geg te shqiperis edhe atje egziston nje dallim i madh ne ket aspekt po edhe dicka dua te shtoj kam ndejtur edheme Tiranas e Dursak...te vjeter besoni se nuk kemi gati hic dallim kur flasim Shqipen e paster? Ndersa per publikun.... Publiko konsumon cka ti ofroje Artisti te analizojme pak situaten ne Muzike cfar dhe ku eshte sot muzika Shqipe me cfare Muzike sot meren Shqipetaret?!! njejt eshte edhene sferat tjera te Artit.Shkollat e artit egzistojne ne trevat shqipetare dhe jan goxha te suksesshme por problemi eshte pas Akademis sepse shpesh ndodh qe me teper cmohet shudi apo Kici se sa veprat qe jan me vlere edhe pse ka pak fatkeqesisht prandaj kur flasim per vlerst dhe anti vlerst besoi se eshte dallim i madh ne shijen e spektatoreve.Moderatori me lart i kish lidhur sendet me funksionimin e shtetit gje qe dhe une jam dakord pi nuk duhet te haroume se ka edhe shu shum forma tjera te funksionuarit si Artist.Egzistojne shum fondacione e organizata qe meren me kete lemi por problemi lind te Skenaret dhe Idet te pamjaftueshme per trgun Boteror?Jo gjithmone fajin duhet kerkuar te shteti se ne evrope ne petgjithesi shtetet jane phesemared ne sponsorim po jo edhe sponsore kryesore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptySat Jul 10, 2010 8:22 pm

Nuk eshte problemi qe na duket ne interesant dijalekti se flasin te shqiperis, por ndihemi ne nje fjal disi te turpruar! se nje femij e flete paster gjuhen shqip .Un kam hap nje tem per tu diskutu per Abetaren, duhet ngritu zeri rreth kesaj qeshtjes te mos jet ne hija,te gjith flasim shqip duhet edhe plan programet te jen te njeta ,si ne kosove maqedoni dhe ne shqiperi,Studentte tani nje pjes bajagi e madh mbaron studimete ne akadamin e arteve ne shqiperi por prap vazhdojn me avazine njete, me ate gegenishtjen qe eshte dijalek i lash por i veshtire per ta kuptu ,shembell Lahuten e Malsis eshte shum veshtir ta thesh gjuhen e ta lexosh se per te kuptuare duhet mund,
Un prap qendroj mbas asaj se duhet nje here te kemi te njejtin plan program, qe te mund te bejm diq per artin e kosoves...


un sote e kesaj dite nuk e di a i thon bores =bore apo Debor?
po bien debore apo po dien bore
.?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arianiti
Fillestar/e
Fillestar/e
Arianiti


Male
Numri i postimeve : 56
Age : 46
Vendi : Kumanove
Registration date : 07/07/2010

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptySat Jul 10, 2010 8:32 pm

Hahaha ke shu te drejte ne ket drejtim dhe duhet bere sa me pare kjo qe thua sepse gjuha dhe historia duhet te unifikohen sa me pare per tei evituar keto probleme te vogla ne dukje po shume te medha ne esence uroi qe kjo qe thua te realizohet sa me pare dhe te jap frutat e saja.Respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptySat Jul 10, 2010 8:43 pm

Po si jo shum tjera gjer jan vendos ne vi vetem kjo ka mbete puff me ke qeveri do ngelmi me gjuhen e babagjyshit,,,o kqyrni bre qata thmi se mos pa kerrshiten ne qat zid phaaaaaaaaa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arianiti
Fillestar/e
Fillestar/e
Arianiti


Male
Numri i postimeve : 56
Age : 46
Vendi : Kumanove
Registration date : 07/07/2010

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptySat Jul 10, 2010 9:12 pm

Hahaha po valla bash cashtu te ne ka shum sllavizma dhe turqizma po dhasht zoti qe dsa me pare te eliminohen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Alex78
Fillestar/e
Fillestar/e
Alex78


Male
Numri i postimeve : 10
Age : 44
Vendi : Albania
Registration date : 07/07/2010

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyMon Jul 12, 2010 12:50 am

Skanderbeg Warrior King of Albania
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sportisti
Fillestar/e
Fillestar/e
Sportisti


Male
Numri i postimeve : 36
Age : 31
Vendi : prishtine
Registration date : 12/07/2010

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyMon Jul 12, 2010 10:37 pm

Filmat dikur flisnin vetem Shqip, e sot o zot ma keq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 EmptyTue Jul 20, 2010 6:28 pm

''gjenerali i ushtris se vdekure ''
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Filma Shqiptar   Filma Shqiptar - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Filma Shqiptar
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Fjalime ne filma!
» Foto dhe filma nga masakrat e Kosovös.
» Filma dhe drama nga trojet Shqiptare
» Shqiptar apo Kosovar
» Folklori shqiptar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Kinematografi-
Kërce tek: