Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 27
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptySun Jul 27, 2008 2:18 am

cilat mendoni se jane 5 datat me te rendesishme per shqiptaret ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 27
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptySun Jul 27, 2008 2:26 am

sipas meje:

1. 28 nentor 1443- data kur skenderbeu e ngriti flamurin ne vlore
2. 28 nendor 1912- data e shpalljes se pavarsise se shqiperise
3. 17 shkurt 2008- data e shpalljes se pavarsise se shqiperise
4. 13 qershor 1920- data kur u vra esat pasha
5. 10 qershor 1878- data kur u mbajt lidhja e prizrenit
6. 2 tetor 1992 Razz - data kur linda une ahhah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 44
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptySun Jul 27, 2008 9:55 pm

Te pershendes ralling per temen shum te mir dhe me shum dmthanse,veqse ato dy data qe i ke tepr ather kater i ke shkru.. nejse mir se nje tem e mir i ti meson njeqind te keqija s paku ti kujton te falenderoj per mirkuptim.

Sa i perket datave mendoj dhe besoj se ne ,Populi yt kemi shum data Historike sa qe do te kishem mbetur pak dit per pun e shum per fest,besoj se edhe kjo e ka dmthanjen e vet sepse te paret tan kan luftuar,luft pas lufte dhe kan mendu dhe besu se neser nje dit gjeneratat e reja nipat e sternipat e tyre do ti gezojm keto dit te medhaja heroike Komtare Shqiptare.
Kurse sa i perket dates time une se vlersoj sepse sme nie te pakten keshtu mendoj une,por nej gje dua ta them sepse Datat jan shum te rendsishme ,dhe datat e rendsishme duhet ti kujtom dhe ti festojm..por te festosh sod nej dat historike te nje njeriu te gjasl sod pak kem nder shqiptar,ne krahasim me at qfar esht kan duhur te kemi edhe pse kemi por se emritojn.

Para ca ditesh kisha ditlindje dhe ju falenderoj per pergezime;kurse at din isha ne pun dhe ndodhi nej befasi sepse edhe nej vajz kishte pas ditlindjen po at dit dhe mbetem pa koment,por ne bot njerzit festojn me 9 milon njerz te tjer ditlindjen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 32
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptySun Jul 27, 2008 11:53 pm

rolling shkruajti:
sipas meje:

1. 28 nentor 1443- data kur skenderbeu e ngriti flamurin ne vlore
2. 28 nendor 1912- data e shpalljes se pavarsise se shqiperise
3. 17 shkurt 2008- data e shpalljes se pavarsise se shqiperise
4. 13 qershor 1920- data kur u vra esat pasha
5. 10 qershor 1878- data kur u mbajt lidhja e prizrenit
6. 2 tetor 1992 Razz - data kur linda une ahhah

Ate qe e kam nevizuar, mendoj se keni dashur te thuani Kosoves apo? Dhe sipas juve, me e rendesishme eshte kjo date ( gjysme Pavaresi, nese mund ta quajm) se sa dalja ne skene e UÇK-se?!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptyWed Jul 30, 2008 2:58 pm

Data të rëndësishme në historin tonë kombëtare ka shumë, por unë do t'i shkruaj vetëm disa shpejt e shpejtë...

28 nëntori është datë ku lidhen 5 ngjarje të rëndësishme për kombin tonë dhe ta përfundojë menjëhere kërkesën e rollingut që ka kërkuar të shkruajm për këtë temë;

ato janë;


28 nëntori i viteve

- 1444,
- 1912,
- 1944 dhe
- ditëlindja e komandantit Adem Jashari.
- Dalja në skenë e UÇK-ës

tjera data me reëndsi janë;

- 10 qershor i vitit 1878 Lidhja e Prizrenit.
- 14 nëntor i vitit 1908 Kongresi i Alfabetit apo i Manastirit.

...dhe në jehonën e formimit të alfabetit shqip Ndre Mjedja do t’i shprehte këto vargje frymëzimi:

Përmbi za, që lëshon bylbyli,
Gjuha shqipe m’shungullon!
Përmbi erë, qi nep zymbyli,
Pa da zemrën ma ngushëllon!
Gegë e toskë, malësi, jallia,
Janë një komb, m’u da s’duron

Fund e maje nji asht Shqipnia,
E një gjuhë t’ gjith na bashkon!

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptyWed Jul 30, 2008 3:34 pm

Përpak ta harrojë edhe ditëlindjen time 19 nëntor siç tha edhe rolling. Very Happy

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptyWed Jul 30, 2008 4:37 pm

3. 17 shkurt 2008- data e shpalljes se pavarsise se shqiperise

Ne qoftese kesaj ti i thua pavarsi e shqiperise(seshte as e kosoves e lere me e shqiperise) ateher o shok pa dashur te te fyej po te them hiqe foton e cheguevares,se ideja po bie ndesh me personin ne foto.

17 shkurti eshte date q me shume na pavarson prej shqiperise sesa prej serbise.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 27
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptyWed Jul 30, 2008 8:27 pm

Ago Muji shkruajti:
3. 17 shkurt 2008- data e shpalljes se pavarsise se shqiperise

Ne qoftese kesaj ti i thua pavarsi e shqiperise(seshte as e kosoves e lere me e shqiperise) ateher o shok pa dashur te te fyej po te them hiqe foton e cheguevares,se ideja po bie ndesh me personin ne foto.

17 shkurti eshte date q me shume na pavarson prej shqiperise sesa prej serbise.
te 17 shkurti kam gabuar kur e kam shkruar e shqiperise dhe nuk munem ta nderroj me.
me kete 17 shkurt une jam munduar ti permbledh te gjitha me dalje te uck-se me clirim te koeoves me te gjitha.

dhe une nuk [ajtohem qe kjo na ndan nga shqiperia, ne tash po e hapim rrugen drejt bashkimit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fina
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 83
Registration date : 19/06/2008

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptyWed Jul 30, 2008 10:59 pm

shume data interesane qe paskeni zgjedhur,,ok ndoshta edhe keni te drejt por per mua data me e rendesishme per sa te jem gjalle dhe jo vetem per mua por edhe per gjith ata shqipetar qe ishin ketu ne Kosove gjat bombardimeve te Natos mbetet 12 Qershori dita e qlirimit,,e te tjerat vijne pas por as per se aferti kesaj date ..me te mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Igli H
Fillestar/e
Fillestar/e
Igli H

Numri i postimeve : 1
Registration date : 10/03/2019

5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! EmptySun Mar 10, 2019 9:07 pm

Faleminderit!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty
MesazhTitulli: Re: 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!   5 datat me te rendesishme per shqiptaret! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
5 datat me te rendesishme per shqiptaret!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: