Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero

Shko poshtë 
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 44
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptyTue Jul 08, 2008 12:27 am

Shala: Qeveria shpreson për 1. 400 miliard euro nga Konferenca e donatorëve

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Ahmet_shala-170X130 Qeveria e Kosovës ka kërkuar nga Konferenca e Donatorëve e cila do të mbahet më 11 korrik në Bruksel, 1.4 miliard euro ndihma buxhetore. Këto komente i bëri ministri i ekonomisë dhe i financave, Ahmet Shala në një konferencë për media. Ministri Shala, tha se numri total i projekteve të propozuara deri më tani është 2799 ndërsa të aprovuara janë vetëm 568 dhe atë për nivelin qendror dhe lokal. Sipas tij ka pasur edhe projekte nga komunat të cilat nuk i kanë plotësuar kriteret për tu pranuar.
Gjatë një takimi me gazetarë, vetëm pak ditë para nisjes për në Konferencën e Donatorëve, ministri i Ekonomisë dhe i Financave, Ahmet Shala, bëri të ditur se Qeveria e Kosovës ka kërkuar 1 miliard e 440 milionë euro ndihma buxhetore, por që projektet, sipas tij, kapin shifra disa miliard euro.

Sipas ministrit Shala në këtë konferencë do të marrin pjesë vetëm shtetet që janë zotuar se do ta ndihmojnë Kosovën, të cilat janë ftuar edhe Banka Botërore, Banka Evropiane për Investime si dhe Banka Evropiane për Zhvillim.

Ministri Shala, thotë se Qeveria e Kosovës është përgatitur mirë për konferencën e donatorëve.

“Konsideroj se jemi përgatitur shumë mirë. Përgatitjet ndoshta jo vetëm për konferencën e donatorëve, por edhe për të gjithë dokumentet që janë përgatitur për konferencën e donatorëve, të cilët për herë të parë janë punuar nga kosovarët, ose punohen me udhëheqjen afirmative të lidershipit kosovar. Kjo është një shenjë e mirë që ka reflektuar edhe te vetë donatorët. Për herë të parë “Korniza e Shpenzimeve” është punuar pothuajse me lidershipin e kosovarëve. Ndërsa, sa i përket vet koordinimit të konferencës së donatorëve, po ashtu konsideroj që është bërë një punë jashtëzakonisht e mirë, ka thënë Shala.

Në Konferencën e Donatorëve pala kosovare mendon se do të përfitohet për aq sa ka nevojë Kosova, theksoi ministri Shala, duke shtuar se nuk do të kërkohen vlera abstrakte, të cilat nuk mund të realizohen.

“Mund edhe të tejkalohet, por mund edhe të mos jetë 1. 4 miliard euro. Unë besoj që do të arrijmë cakun tonë, por kjo varet prej të gjitha rrethanave tjera edhe në politikat e përgjithshme, sikurse që do të varet edhe zhvillimi ekonomik i Kosovës.

Në fund të takimit, ministri Shala, shprehu besimin se pala kosovare do ta arrijë qëllimin në këtë konferencë jetike për vendin tonë, por duke shtuar se kjo varet edhe nga rrethanave tjera në politikat e përgjithshme dhe në sundimin e ligjit. Po ashtu u tha se shlyerja e borxheve të jashtme të Republikës së Kosovës do të jetë një ndihmesë në Konferencën e Donatorëve.
Idea Neutral Arrow bye lol!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptyWed Jul 09, 2008 1:38 am

Qeveria e Kosovës ka kërkuar 1 miliard e 440 milionë euro ndihma buxhetore, por që projektet, sipas tij, kapin shifra disa miliard euro.

Teme shume e mire pergezime murturi

Per te kerkuar mendoje se eshte gratis vetem se bene nje pytje nuk kushton gje !

Por Ministri shala nuk paska dhene te dhena se a duhen e kthehen ndonjeher keta kerkime apo jo ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 44
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptyFri Jul 11, 2008 10:33 pm

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Thumbnail.php?file=donatore_784223005

1 miliard e 236 milion euro është shuma totale që ka përfituar Kosova në Konferencën e donatorëve që sot ka zhvilluar punimet në Bruksel.
Kështu njoftoi Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, gjatë një konference për media. "Dua tu them se tani ka përfunduar puna në konferencën e donatorëve. Komisioni Europian, Shtetet e Bashkuara, vendet nga Europa dhe bota kanë zotuar sot shuma të konsiderueshme për Kosovën gjatë konferencës së donatorëve që u mbajt në Bruksel. Shifra e tanishme është 1 miliard e 236 milion euro", tha
presidenti Fatmir Sejdiu.

Sejdiu e cilësoi si një impuls të rëndësishëm për zhvillimin e vendit shumën e përfituar nga shtetet pjesëmarrëse të konferencës, por theksoi se mjetet në fjalë duhet të shfrytëzohen për rikapitalizim.

"Absolutisht se është një impuls jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe ne e kemi pritur këtë mbështetje ndërkombëtare që është e bazuar edhe në tabanin e gjerëtanishëm. Prandaj, për ne është shumë me rëndësi që të jemi shumë të përgjegjshëm, të investojmë në mënyrat dhe kanalet më të mira të mundshme që të kemi rikapitalizim të këtij impulsi apo të kësaj mbështetje kaq të rëndësishme dhe poashtu mund të them se duhet të jemi tepër të përgjegjshëm në kuptimin e shfrytëzimeve në të gjithë sektorët apo në të gjitha fushat që mendojmë t'i vëmë në funksion", tha ai.

Doantorët më të fuqishëm në konferencën e donatorëve për Kosovën ishin Shtetet e Bashkuara dhe vendet anëtre të Bashkimit Europian, mirëpo sipas kreut shtetëror kosovar, nuk ka munguar as ndihma finaciare e shteteve të cilat akoma nuk kanë njohur pavarësinë e Kosovës, siç është Kuvajti dhe të tjera.


O beton a pak po te duken a edhe pse disa naj pakan ndal,po te korruptun jan keta evropiant,tash shpresojm se amerika do te na jep edhe do thash dollar ...
Bereqt veres mamir pak se hiq se tybe spomahet shteti ve qme gyrbetqar se diqem ma u plakem.

I hangshin me te shendosh !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptyFri Jul 11, 2008 10:38 pm

Murturi nje benu i bindur se pak do hyn ne funksion te qeshtjes kombetare ato para , nje pjese e tyre do kthehen prap kah do vine ,disa tjera per keta carat e europian pak per carat tone , eper neve popullin hiqqqqq o i nderuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 27
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptyFri Jul 11, 2008 10:43 pm

deri tash i ka arritur 1.9 miliard
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jeetaa
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 20
Registration date : 08/07/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptyFri Jul 11, 2008 10:52 pm

I mjer populli e lum politikanet tane per keto miliarda.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptyFri Jul 11, 2008 11:17 pm

qeveria e kosoves ka pretnduare se do marri 3 miliard por nuk e arriti keshtu edhe keto qe u than sod jan per tre vite nuk eshte kjo nej shum kush e di se cka ,kjo eshte nji lloj lemoshe per te then se ndihmuam kosoven ,sikur nji pik loti ne oqean jan ,kur shikojm se ku qendron ekonomija jone ,dhe gjendja sociale ,prandaj kisha mej then thaqit edhe sejdiut mos i qarveshni dhembet ,me keto te holla ,se kjo dhurat eshte aka pleshti vjam ,aq eshte per momentin per ne ,por duhet mej ven resorset vendoredhe mineralet qe kemi edhe kultivimin e buqesisi produketet tona ,te hapen vene pune ti mundesohet prodhimit vendore qe kosova te dal nga kjo gjendje ekonomike sociale e tanishme ,e jo me eksport kine e turku e pakistani e kazikistani qe jemi deri tash .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptyFri Jul 11, 2008 11:21 pm

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero


Kosova i meriton e nuk pretendon. Sepse, gjatë gjithë shekullit sa menaxhonte me të shkinokaurria sërbe, Kosova e mbushte buxhetin e perandorisë, dhe nuk pati rast të zhvillohet.
Këto mjete, janë të drejta speciale që i fitojnë shtetet dhe kombet që dalin nga lufta, dhe zhvillojnë pikat strategjike që institucionet relevante ndërkombëtare i kanë paraparë.

Kjo është dëshmi se Kosova mbijeton, dhe se sërboderrat duhet sa më parë të gjejnë vendin ku e kanë, pa e tensionuar gjendjen me enklava të bëra nga popat e Graqanicës!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 44
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptyFri Jul 11, 2008 11:54 pm

rolling shkruajti:
deri tash i ka arritur 1.9 miliardNje shembull; Rumania kur hyri ne evrop kishte marrur 11,milard

Normal se neve sna japin me shum sepse jemi ne tranzicion politik ekonomik ushtarak jo Vetqeveriss.

Sa per haraq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptySat Jul 12, 2008 1:25 am

BE-ja i dhuron Kosovës gjysmë miliard euro

Gjatë konferencës së donatorëve BE-ja i ka dhënë Kosovës pesëqind milion euro. Më këtë akt Evropa dëshmon se dëshiron ta përkrah ndërtimin e Kosovës.

Bashkimi Evropian të premten gjatë një konference donatorësh i ka dhënë Kosovës pesëqind milion euro. Sipas Komisarit Evropian për Zgjerim, Olli Rehn, ky donacion i dhënë për Kosovën është një dëshmi se Evropa dëshiron ti përkrah instancat qeveritare, ndërtimin e shkollave, shtrirjen e rrugëve si dhe elektricitetin.

Kosova në shkurt të këtij viti e ka shpallur pavarësinë (17-02-2008).

Banka Botërore, BE-ja dhe Kosova shpresojnë se gjatë konferencës së donatorëve do të mblidhet përarërsisht një shumë e parave deri në një miliard e gjysmë euro. Shtetet e Bashkuara vetëm se i kanë dhënë 255 milion euro, ku një pjesë prej tyre i dedikohet larjes së borxheve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptySat Jul 12, 2008 1:26 am

SHBA-të premtojnë 255 milion euro për Kosovën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ti japin të premten Kosovës 255 milion euro në përdorim. Këtë do ta bëjnë ata në konferencën e organizuar të BE-së.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ti japin Kosovës të premten 255 milion euro në përdorim. Prej tyre përafërsisht 95,5 milion euro do ti dedikohen larjeve të borxheve. Këtë e ka thënë të enjten kryetarja e programeve amerikane për ndihma jashtë shtetit, Henrietta Holsman Fore.

Fore ka thënë se paratë janë të nevojshme për ndërtimin e infrastrukturës kombëtare në Kosovë, poashtu edhe për instancat të cilat janë duke i dhënë përkrahje demokracisë dhe drejtësisë. Fondet dedikohen edhe për lëmin e arsimit, për rrugët dhe për vijat hekurudhore. Kjo ndihmë është e rëndësishme për Kosovën kur merret parasysh shpallja e pavarësisë së saj në muajin shkurt.

Në këtë konference pritet që të paraqiten edhe donatorë të tjerë me shuma të ngjashme.

Kjo konferencë është organizuar nga Bashkimi Evropian.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 44
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptySat Jul 12, 2008 1:44 pm

Gjermania jep sot 100 milionë euro për Kosovën
BERLIN-Gjermania do të japë 100 milionë euro për Kosovën në konferencën e donatorëve që zhvillohet sot ne Bruksel. Ministria e Jashtme e Gjermanisë njoftoi se Berlini është kontribuesi i dytë më i madh në Kosovë pas SHBA-ve.

Të njëjtat burime thanë se do kërkonin nga kryeministri Hashim Thaçi të përqëndrohej në qeverisjen e mirë, ta bëjë zhvillimin e vendit përparësi të qeverisë së tij dhe të mbrojë pakicat.
Përveç ndihmës prej 100 milionë euro Gjermania kontribuon dhe në misionet ndërkombëtare në Kosovë si UNMIK-u dhe KFOR-i.


Edhe pak se spo na dalin e qkan me trash qafen keta politikan,po per mendimin tim memir do te ishte qe keto vende vet te investojn ne kosovè se ja te japin keto pare dhe gjysma sdo te dihen ka shkojn,nga pazarlleqet politike familjare korrupsionale Jo vetqeverisjse...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 27
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptySat Jul 12, 2008 2:19 pm

sa u bene krejt Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Rolleyes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptySat Jul 12, 2008 2:21 pm

rolling shkruajti:
sa u bene krejt Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Rolleyes

Ndal o njeri te kemi edhe ndonje informacion tjeter ,nga ndonje shtet tjeter e pastai i mblledhime te gjitha Very Happy

Aty futen te dhenat ,rruga qe do t'i sjellin deri ne Kosove ,benzini ,puntori ,ushqimi,bisedimi ,darkat ,drekat, etj ,deri sa te aryne ne Kosove rrezulltati

0 + 0 = me hiq !


Edituar për herë të fundit nga Beton në Sat Jul 12, 2008 5:22 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
fina
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 83
Registration date : 19/06/2008

Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero EmptySat Jul 12, 2008 4:20 pm

hahaaha,,e fort kjo Beton,,,,ehhh qka pretendojme na osht tjeter gja e qka marrum tjeter,a pom doket qe edhe ksaj radhe.... khukhu tjeter kush do te kullet ne vendin ton scratch
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty
MesazhTitulli: Re: Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero   Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kosova pretendon 1 miliard e 400 milon ero
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: