Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen

Shko poshtë 
+47
Aldo
tasholli
xhafa
Tetovari_18
Ali Baba Tepelena
Argent
meti
Sofra
katunariplak
Anna
malesorja e Kosoves
voglushja
PROFESORESHA
Mister
Hana
Orfe@
elisa
murturi
xhavo_
Gjuetari
idol
**Lumi_
spirito
loredana
luan mreti
lilu
echo
fatlum
fati
mall
zeriatdheut
Xili
fina
tom sojer
GocPejone
rolling
rroni
fi2a1
E_Bukura
rrebelja
Beton
meti1986
Mysafir
MUHAMETII
Guximi
Kosovarja
Clarence
51 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyFri Aug 15, 2008 12:58 am

Cilave pyetje nuk iu pergjigja. Ajo qe thashe eshte nje forme e pergjigjjes, por do vazhdoj edhe me tej.
Une nuk i them vetes besimtar i mire, them qe perpiqem t'i permbahem disa urdherave te Zotit, por asnjehere nuk them se jam prej besimtareve te mire e i perkryer. Sepse vetem Zoti eshte i perkryer.

Premtimi me vije mire qe ju nuk jeni sikurse disa ateiste te tjere, te cilet nuk duan te binden, une p.sh. nje ateisti i pata derguar nje shkrim shkencor qe argumentonte ekzistencen e Zotit, dhe i thashe ta lexoj. Dhe e di qfare me tha: "Une nuk dua te bindem". Do te thote ai nuk do qe te bindet, sikurse nje person qe jeton me nje tjeter ne nje shpelle, dhe ky i fundit i thote ketij te parit, se duhet te dalim nga ky vend se kam zbuluar daljen, dhe pashe driten, e personi tjeter nuk do qe te pranoje, e ka kuptuar se mund te kete drite vetem po te shkoj disa hapa, por nuk do qe ta vertetoje. Shtrohet pyetja se a e ka ndryshuar mosbesimi i tij ne driten, driten!? Jo! Jo sepse drita prap ka mbetur drite, por thjesht ky personi nuk ka dashur qe te besoj.
Ndersa tek ju puna qendron ndryshe. Dhe me vie mire.
Une te kisha sugjeruar, qe te kerkoni argumente dhe fakte bindese nga Zoti per ekzistencen e Tij. Dhe edhe une ju kisha thene qe mos t'i shikoni gjerat vetem nga nje kend. Lexoni literatur filozofike, por mos u kenaqeni me kaq, shfletojeni edhe kuranin, dhe jo vetem ta lexoni, por STUDIOJENI MIRE.
Sa i perket piramidave nuk e shoh te arsyeshme te flitet me shume.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptySat Aug 16, 2008 2:46 pm

Muhamet, dy here flitet vetem ne mulli. Dallimi ne mes nesh eshte ketu: ti e pranon se duhet ti bindesh vetem urdherave te zotit, permes librave te shenjet pike per presje. Nuk jeni munduar ( apo edhe nese po, nuk keni arrit) ta kuptoni se ku qendron hilja e ketyre librave...Kurse une, ndoshta ka diqka te mire qe kam marre nga kurani apo ndonje liber tjeter fetare. Por jo te pranoj gjithqka qe thuhet aty, apo ta pranoj si liber te zotit. Te miren e "vjedhi" nga qdo kushe, qofte edhe nga nje lypes i rrugeve.
Kuranin e kam lexu njeher. Nuk e kam bo vetem e vetem qe i takoj kesaj feje ( si obligim), apo sa per ta humbur kohen. Por e kam lexuar nga kureshtja. Nese ka tjeter kuran, ateher me thuaj se cili eshte, do e lexoje me knaqesi. Apo qka do qofte diqka tjeter qe ka te bej me fen islame. Mirepo, eshte nje diqka interesant, se qdo kushe perveq atyre qe nuk e perdorin logjiken se ne kuran disa gjera kuptohet shume lehte, e kam fjalen per disa kontradita. Te cilat i kam cek shume here edhe ketu ne forume.

Pse nuk po e sheh te arsyshme, Muhamet, te flitet ketu per piramidat? Cila eshte arsyea, nese ke mundesi dhe kohe tna thuash?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 47
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptySun Aug 17, 2008 4:39 pm

Une besoj ne Zot.Muhamedi a.s ka thene;
''Nuk ka dhunus me te keq i cili perzihet ne punet e mija dhe don te krijoje krijesa te gjalla[gjallesa] ashtu sic i krijoj une.Le te krijojne nje koker te thjeshte gruri,nje mize,ose nje koker elb.''
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena


Male
Numri i postimeve : 187
Age : 68
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptySun Aug 17, 2008 5:16 pm

Unë për këtë temë po sjell vetëm një këngë labe,të kohëve të fundit:
Det i madh e det i thellë.
Ç'faje të patën fëmija?
Që kur Ti,u more jetën,
Ç'të besosh tek Perëndia?
Kjo i kushtohet tragjedis së njohur e të dëgjuar të Otrantos.
Shkrime si të disave këtu më lartë,janë të pa qarta ose shprehin frikë.Vetë besimi në Zot është besimi në frikë.Frikë ndaj një të pa njohure,që as e dimë,as e kemi parë dhe as mundet ta shohim.Dikush e shpiku dhe e përdor si armë.Kush e shpiku? Zotin e shpiku "I pazoti".D.m.Th.Njeriu primitiv,duke patur një horizont të kufizuar aq e kishte çapin e mendimit,mendonte se diçka fshihej pas atyre fenomeneve të fuqishme natyrore,të cilat ai nuk mund ti spiegonte,si erën,shiun,ditën,natën,borën,rrufetë etj.Sotë njeriu ka arritur tju jap spiegime jo vetëm atyre por e ka qartësuar se nuk egziston asgjë e mbinatyrshme.E kam shkruar edhe në forum tjetër një thënie të fizikantit të madh, Ainshtajnit. "Nuk egziston asgjë e mbinatyrshme.Egzistojnë vetëm fenomene të pa sqaruara nga njeriu."
Shëndet të gjithëve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena


Male
Numri i postimeve : 187
Age : 68
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptySun Aug 17, 2008 5:39 pm

SQARIM
Për ata që dinë dhe flasin shqip.Po e nis kështu sepse sapo më erdhi një mesazh privat,(nuk po e përmënd nga kush),se shkrimi i mësipërm,qënka "ofendues për disa!"Nuk ka rëndësi kush jan këta disa,por e rëndësishmja është se unë shkruajta SHQIP dhe ai mendim është imi.Nuk kam përmëndur njeri tjetër përveç Ajnshtajnit,i cili nuk ofendohet aspak.Kush e ndien veten se "e djeg miza nën kësulë" ta heq kësulën dhe të mos fshihet poshtë saj.Mesazhe të tilla,jo vetëm që janë një injoranc e qartë,por jan ato që futin zjarrin kombëtar,nga i cili kemi vuajtur e po vuajmë.Në këtë forum të paktën,nuk shkon.Shkoni zotërinj dhe i shisni gjetkë.Kombin nuk e përfaqësoni ju.Ju ini fundi.
Respekt
D.C
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyMon Aug 18, 2008 6:56 pm

Premtimi, a ka mundesi te na i besh te ditura ato kontradikta nese ka mundesi, sepse une jam antar i ri, nuk e di se ku i keni shkruar.

"Pse nuk po e sheh te arsyshme, Muhamet, te flitet ketu per piramidat? Cila eshte arsyea, nese ke mundesi dhe kohe tna thuash?"

O zotri po tregona ti se pari arsyet pse eshte dashte patjeter te flitet per piramidat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyTue Aug 19, 2008 7:51 pm

Muhamet, do ta beje kete me gjithe qejfe nese me siguron ti se pas nje jave nuk hyn nje antare i ri ( sikur ti), dhe pas dy jave prap nje tjeter antare i ri, e keshtu me radhe....Perndryshe jo. Kondraditat te cilat jane ne kuran, me lehte ( apo me me qejf) i diskutoje kur e kam perball personin ne fjale. Sepse mundesit jane me te pakta qe t'me del nga tema. Por nganjeher edhe ketu apo ne ndonje menyre tjeter i ceku sa per te arsyetuar ate qe mendoje.
Per piramidat dhe per gjera tjera eshte dashur te flitet me shume, pasi qe jane objekte te cilat jane ndertuar para kuranit, por qe kan mbete edhe sot enigem. Pse mos te jete sqarime me te gjera per nje enigem kaq te madhe? Por te pershkruaj me dy-tre fjale, me te cilat mund ta kete pershkruaj edhe nje njeri shume i thjeshte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyWed Aug 20, 2008 1:27 pm

Jo zotri une nuk mund te te siguroj se nuk do te hyj ndonje antar i ri ne keto momente, e lereme ne javet ne vazhdim.
Po ju mund te me tregoni mua temen dhe faqen ku i keni paraqitur ato kontradikta, dhe tani diskutojme, ose ne ate ose ne kete teme. Te siguroj se edhe ne kete forme mundesite jane te pakta te dal nga tema.

O zotri kurani me shume rendesi i ka kushtuar qeshtjeve sociale, se si njerezit te jene te lidhur me Zotin e tyre, se si te nderveprojne mes vete, te jene solidar, human e te posedojne te gjitha ato cilesi te nje njeriu me virtyte te larta...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyFri Aug 22, 2008 8:43 pm

Atehere mos kerko shume, kur nuk gjendje te jepni asgje. Per kontradita, veq se kishe filluar nje antare tjetere ( E_Bukura) dhe ben mire te mirresh me ate, pasi qe jeni kaq kembgules. Edhe ashtu kam mare "shume" kritika kohen e fundit se, une si Moderatore nuk me takone qe te beje kesi lloj debatesh, perveq se te bej punen time...Kjo nuk dmth qe, personi ne fjale ka pasur te drejte me kete kritike, por pse mos t'ja beje qejfin dhe te ndihete paksa me i shliruar nga shkrimet e mia. Nderkohe ketu do jemi...

Nuk e di kujte ti besoje: ty, te tjereve apo vetes? Me mire vetes po i besoje. Dhe kjo e juaja se ne kuran me shume u jepet rendesi qeshtjeve sociale nuk qendrone aspak. Por kur nuk ke nga tja mbane, kan thene duhet ti mbyllesh syt dhe te merre nje drejtim. Te njejten gje keni be edhe ju, kur keni thene se kurani merret vetem me ato...vetem qe ti largoheni pergjigjes per piramidat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tetovari_18
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Male
Numri i postimeve : 3
Age : 34
Vendi : TeToVa City
Registration date : 22/08/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyFri Aug 22, 2008 9:03 pm

po besoj sepse aij ështe i madhi dhe i plotfuqishmi
dhe aij esht vet zot dhe ska zot tjeter pos atij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptySat Aug 23, 2008 2:29 pm

Me falni, po mendoj se askush nuk beson ne zot tamam me shpirt. Po te besonin njerezit ne zot, bota do te ishte me e mire. Bota po degjeneron, dmth njerezit vetem fjale kane, por nuk besojne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptySat Aug 23, 2008 5:45 pm

po shum besoj ne zot aj asht krijusi im, dhe te gjitha gallaksijave hapsires kozmike, zoti asht shum i fuqishum dhe aj i ka kriju te gjitha ne hapsiren kozmike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyMon Aug 25, 2008 11:04 am

Si ore mos kerkoni me shume, qfare jane keto fjale!?, nuk kisha menduar se do e leni debatin kaq shpejt...

Sa per kontradiktat e formusistes E_Bukura, - me mire mos i permend fare,...

Edhe une te them qe ti besoni vetevetes, por te besoni edhe ne Zot.

Sa i perket asaj qe kam thene, se kurani me shume rendesi i kushton qeshtjeve sociale, eshte shume e vertete.

E per piramida tregonani ju o zotri pse ka qene aq e domosdoshe te flitet me shume per to?...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyMon Aug 25, 2008 12:06 pm

MUHAMETII shkruajti:


Sa per kontradiktat e formusistes E_Bukura, - me mire mos i permend fare,...

.

Mos mendo se pres nga ty, qe t'i pranon keto qe i theme une. Thjeshte, po diskutojme ne menyre qe te tjeret te mesojne dicka me shume, qofte nga ty, apo nga une.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhafa
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 7
Registration date : 08/07/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyMon Aug 25, 2008 6:05 pm

besoj se sot ka dhe esht nji dhe pera iperket besimit nga doli njerzimi po mos te ishte ZOTI

[/quote]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyMon Aug 25, 2008 9:25 pm

Muhamet nuk eshte se po largohem kaq shpejte. Te thashe disa arsye, dhe ne fund thashe:Nderkohe ketu do jemi...
Vazhdojme edhe per piramidat edhe per gjithqka tjeter me kohe...

Respekte!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyTue Aug 26, 2008 3:46 pm

O zotri po eshte e vertete se une dhe askush nuk mund te ju siguroj qe nuk do te kete formusist te ri gjate oreve apo diteve ne vazhdim. Dhe as qe kam deshire te ju siguroj se nuk do te kete formusist, sepse deshira ime eshte qe kete forum te vizitojne me shume dhe njerezit te jene me konstruktiv, dhe mos ti kushtojne me shume rendesi qeshtjeve te barcoletave e kafeneve te forumit etj., por te merren me shume me qeshtje kombetare, sociale, teologjike, shkencore e filozofike...

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tasholli
Fillestar/e
Fillestar/e
tasholli


Male
Numri i postimeve : 36
Age : 33
Vendi : prishtina
Registration date : 26/02/2009

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyThu Feb 26, 2009 12:28 am

sa i perket atyre qi nuk besoj pasi qe jeta i ka bere me vujt jan sprovu ne mnjyra tndryshme kishe me jav perkujtu se njerzt met sprovuar te Allahu kan qen pejgambert. do te thot njerzit te cilet i don Allahu i sprovon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyThu Feb 26, 2009 12:36 am

po besoj ,te zoti im.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia


Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyThu Feb 26, 2009 1:02 am

Besoj dhe kam me besu arsyjet dihet pse njeriu beson në zot .Sepse aji na ka sjell ne kët bot dhe aji na largon nga kjo bot e rrejshme .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyThu Feb 26, 2009 3:34 am

besojn por ne menyren time se kemi nevoj per shpres qe mos te leshojm vedin ne mekate duke mos menduar se jeta esht nje por qe vzhdon, faktikisht lollemi kot po pluhur do behemi e nuk do na kujtoje me kerkush
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyFri Mar 27, 2009 2:20 am

o burra
besimi apo mosbesimi juaj nuk e rrit as nuk e ul madheshtine e Krijuesit te Lartmadherishem
po me kete mosbesim njeriu e injoron vetveten dhe mjer per ate
un do bej lutje qe te udhezoheni por q"rendesi ka lutja ime kur ate qe e udhezon Allahu nuk ka kush e humb dhe ate qe e humb Ai ska kush e udhezon
e kjo injoranca dhe padituria e mosbesimtarve manifestohet me mosnjohjen e qellimit te jetes me qrast keta njerez jetojne sot per neser e nuk e dine madje edhe pse jetojne.
njeriu qofte edhe nje hap kur e ve e ben per nje arsye (per te ecur para) po njeriu ?a pandehni ju se njeriu u krijua rastesisht? jo mor burra !rastesisht mundet qe nje vazo te bie ne toke dhe te thyhet se te krijohet njeriu rastesisht kjo e tejkalon qdo logjik. po ju qe thoni se :un u krijova nga aksidenti i prinderve >me tregoni se si u krijua njeriu i pare?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyFri Mar 27, 2009 11:25 am

laloni shkruajti:
o burra
besimi apo mosbesimi juaj nuk e rrit as nuk e ul madheshtine e Krijuesit te Lartmadherishem
po me kete mosbesim njeriu e injoron vetveten dhe mjer per ate
un do bej lutje qe te udhezoheni por q"rendesi ka lutja ime kur ate qe e udhezon Allahu nuk ka kush e humb dhe ate qe e humb Ai ska kush e udhezon
e kjo injoranca dhe padituria e mosbesimtarve manifestohet me mosnjohjen e qellimit te jetes me qrast keta njerez jetojne sot per neser e nuk e dine madje edhe pse jetojne.
njeriu qofte edhe nje hap kur e ve e ben per nje arsye (per te ecur para) po njeriu ?a pandehni ju se njeriu u krijua rastesisht? jo mor burra !rastesisht mundet qe nje vazo te bie ne toke dhe te thyhet se te krijohet njeriu rastesisht kjo e tejkalon qdo logjik. po ju qe thoni se :un u krijova nga aksidenti i prinderve >me tregoni se si u krijua njeriu i pare?

pershendetje

si u krijua njeriu i par??? cili esht qellimi i jetes per ju??? a mund te ekzistoj nje gje qe nuk ekziston (cfar nuk esht materjale o kimike qe nuk shihet e as ndigjohet)??? cila esht pa diturija e njeriut mos besimi apo zoti (cfar nuk njohim me mir)??? pergjigja ime esht se njeriu u krijua nga toka (planeti un) i cili mban mikro organizma qe syri yn nuk esht i zoti ti shikoj te cilet u krijuan nga kushtet natyror te planetit tan e me kalimin e kohes kemi mberritur ne gjallesat e tanishme gje me rreale dhe e pranishme se te kemi perajdhje nga adami dhe eva o te jemi krijuar nga as gjeja siq planeti yn, per ju si u krijua planeti yn dhe mbrenda sa kohesh u krijua???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyFri Mar 27, 2009 5:41 pm

AGRONE tha
pershendetje
si u krijua njeriu i par??? cili esht qellimi i jetes per ju??? a mund te ekzistoj nje gje qe nuk ekziston (cfar nuk esht materjale o kimike qe nuk shihet e as ndigjohet)??? cila esht pa diturija e njeriut mos besimi apo zoti (cfar nuk njohim me mir)??? pergjigja ime esht se njeriu u krijua nga toka (planeti un) i cili mban mikro organizma qe syri yn nuk esht i zoti ti shikoj te cilet u krijuan nga kushtet natyror te planetit tan e me kalimin e kohes kemi mberritur ne gjallesat e tanishme gje me rreale dhe e pranishme se te kemi perajdhje nga adami dhe eva o te jemi krijuar nga as gjeja siq planeti yn, per ju si u krijua planeti yn dhe mbrenda sa kohesh u krijua???



ju thate :si u krijua njeriu i pare ?
Zoti i madherishem shum mire na e ka spjguar ne kuran se njeriun e pare e krijoi nga balta e nga brinjet e tij doli edhe njeriu i dyte pra hava e pastaj u shumuan.
ju thate cili eshte qellimi i jetes per ju?
ZOTI i madherishem na ka treguar ne kuran se arsyeja qe ne kemi ardhur ne kete bote dhe jetojme eshte
ta madherojme Krijuesin -
ti nenshtrohemi Atij-
ti bindeti vetm Atij-.(por fatkeqsisht shumica nuk e dine...).
ju thate a mund te ekzistoj nje gje qe nuk ekziston (cfar nuk esht materjale o kimike qe nuk shihet e as ndigjohet)???
pa me tregoni ju pasi qe nuk besoni ne gjera jomateriale :pse besoni ne jashttokesoret???ose si e dini ju se dashuria ekziston kur ate nuk e sheh sepse dashuria nuk eshte nje gje materiale.
ju thate cila esht pa diturija e njeriut mos besimi apo zoti (cfar nuk njohim me mir)???
padituria e njeriut eshte se perveq se e injoron te verteten absolute ai krenohet me injorancen e tij dhe kjo eshte qeshtja: te mos dish nuk eshte tragjedi, tragjedi eshte te mos jesh i vetedijshem ne mosdijen tende.
ju thate: pergjigja ime esht se njeriu u krijua nga toka (planeti un) i cili mban mikro organizma .
po token kush e krijoi ?mos valle u krijua nga asgjeja?po kete asgjene kush e krijoi?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 EmptyFri Mar 27, 2009 6:40 pm

laloni shkruajti:
AGRONE tha
pershendetje
si u krijua njeriu i par??? cili esht qellimi i jetes per ju??? a mund te ekzistoj nje gje qe nuk ekziston (cfar nuk esht materjale o kimike qe nuk shihet e as ndigjohet)??? cila esht pa diturija e njeriut mos besimi apo zoti (cfar nuk njohim me mir)??? pergjigja ime esht se njeriu u krijua nga toka (planeti un) i cili mban mikro organizma qe syri yn nuk esht i zoti ti shikoj te cilet u krijuan nga kushtet natyror te planetit tan e me kalimin e kohes kemi mberritur ne gjallesat e tanishme gje me rreale dhe e pranishme se te kemi perajdhje nga adami dhe eva o te jemi krijuar nga as gjeja siq planeti yn, per ju si u krijua planeti yn dhe mbrenda sa kohesh u krijua???



ju thate :si u krijua njeriu i pare ?
Zoti i madherishem shum mire na e ka spjguar ne kuran se njeriun e pare e krijoi nga balta e nga brinjet e tij doli edhe njeriu i dyte pra hava e pastaj u shumuan.
ju thate cili eshte qellimi i jetes per ju?
ZOTI i madherishem na ka treguar ne kuran se arsyeja qe ne kemi ardhur ne kete bote dhe jetojme eshte
ta madherojme Krijuesin -
ti nenshtrohemi Atij-
ti bindeti vetm Atij-.(por fatkeqsisht shumica nuk e dine...).
ju thate a mund te ekzistoj nje gje qe nuk ekziston (cfar nuk esht materjale o kimike qe nuk shihet e as ndigjohet)???
pa me tregoni ju pasi qe nuk besoni ne gjera jomateriale :pse besoni ne jashttokesoret???ose si e dini ju se dashuria ekziston kur ate nuk e sheh sepse dashuria nuk eshte nje gje materiale.
ju thate cila esht pa diturija e njeriut mos besimi apo zoti (cfar nuk njohim me mir)???
padituria e njeriut eshte se perveq se e injoron te verteten absolute ai krenohet me injorancen e tij dhe kjo eshte qeshtja: te mos dish nuk eshte tragjedi, tragjedi eshte te mos jesh i vetedijshem ne mosdijen tende.
ju thate: pergjigja ime esht se njeriu u krijua nga toka (planeti un) i cili mban mikro organizma .
po token kush e krijoi ?mos valle u krijua nga asgjeja?po kete asgjene kush e krijoi?

cfar gjallesash krijoj zoti perveq njerut dhe njeriu qe i pari te krijohej nga githa gjallesat??? sa i perket pergjigjes se dyt ju that qe qellimi i jetes esht ti nenshtrohesh po nje jet skllavi jet esht ajo (kjo per mua nuk esht as qellim dhe as jet)? ju keni ndo nje ambicjon ne jet? sa pergjigjes se tret nuk kam then ti besoj jashte tokesoreve por nuk i mohoj pasi ne jetojm ne nje hapersir shum te madhe dhe esht e llogjiksme qe te mendojm qe ka forma te tjera jete perveq kesaj ne tok pra si ne fillim qe ne evropjanet nuk ishim te vetmit banor te tokes esht normale te mendosh se toksoret nuk jan te vetmit ne univers o cfar mund te ket ne fund te universit dhe dashurija ndigjohet pra un u pergjigja ndryshe nga ju, sa per pergjigjes se katert nuk thash se cfar esht pa diturija po cil nuk njohim pra paditurin o besimin e dim se cfar esht po zoti??? sa pegjigjes se fundit ate e drejtova un pra ju thash si u krijua toka dhe brenda sa kohe???

te pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen   A  beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen - Faqe 7 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A beson ne ZOT, nese thu po duhesh me shkru arsyen
Mbrapsht në krye 
Faqja 7 e 8Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Nese......
» Nese do bashkohemi ,cili do të jet kryeqyteti?
» KISHA DASHT ME JU PYT DIQKA NESE E DINI ?
» Nese zhduken bletet, do zhdukemi edhe ne?
» nese merrni vesht nga politika klikoni ket tem...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: