Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 34
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Feb 25, 2009 1:23 pm

pershedetje Akili

un nuk e di nese e kan vuar figur kombetare, as nuk po e kuptoj per cfar e ke fjalen kur thua "perpara se te jesh i mire per te tjer duhet qe te jesh i mire per vedin" prandaj me falni dhe me sqaroni me mir se un e di qe nen tereza nuk ka ber gje per vedin por ka ber per ate qe ka pasur me nevoj dhe esht kjo arsya qe permendet se esht nje gje qe jo te gjith e bejn pa shperblim

me rrespekt agroni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Feb 25, 2009 4:53 pm

Agrone, po ta deshifroj me mire. Populli yne nuk ka qen dhe nuk eshte nder popujt qe ska nevoje per ndihme, cila do qofte ajo. Ketu patjeter se ka pasur nevoje edhe per ndihmen e Nenes Terez. Pse nuk beri per popullin e saj, sa ber per popujt tjere, Nena Terez? Pra, nuk po e mohoje ate qe ka be per popujt tjeter. Per kete po theme se : perpara se te jesh i mire per tjeret, duhet te jesh i mire per veten.

Edhe nje shembull me te thjesht. Une po ju, sa do qe jemi te mire me njerezit qe na rrethojne, nese nuk jemi te mire s'pari per veten dhe per familjet tona, atehere qfar kuptimi ka kjo?

Respekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
socratus

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 38
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Feb 25, 2009 6:54 pm

Tungjatjeta.

Do shprehi se e perkrahi thenjen e z.Akilit.
Parimi baze i nje njeriu e cila ka aritur aq large si Gongje Bojagjiu do duhej te ishte ndihma jo vetem nje ndihme sociale ndaj popullit vetanak "shqipetareve" te varfer por se paku derisa kombi yne ballafaqohej me problemet e shumta, ajo do duhej p.sh gjate takimeve me papen ti tregonte botes per problemet e shqipetareve pra ne nje forme eshte dashur te bente nje "lobim" mbi interesat kombetare.
Nuk shoh asnje te keqe ne te ndihmuarit e indijaneve apo afrikaneve, por kjo ndihmes duhet te vinte pas ndihmes se popullit nga e cila e ka prejardhje.
Fatekeqesisht ne shqipetaret kemi disa figura te cilet sapo arijen nje status me te larte e harojn zanafillen e tyre, madje disa shkojn aq large saqe harojn edhe vete thenjen O SA MIRE QE JAM SHQIPETAR.

Jemi nje popull i lashte kemi disa vyrtyte qe popujt tjere te civilizuar mund vetem ti endrojn.
Armiqet e kombit jane munduar te arijenr qe ne kokat e disa te vetequajtureve shqipetar ta ngulin thenjen se ne jemi nje popull qe nuk vlen as edhe nje groshe.
Jo dhe njemi here jo nuk do e lejojm nje gje te tille.

Eshte nje thenje e vjeter e cila thote: Nese njeriut i vije turp nga preardhja, me aj nuk eshte njeri eshte veqse nje send.

socratus
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Feb 25, 2009 10:28 pm

Sokrates, pak ja shpjegova thenjen, por ju i pasket dhene nje shpjegim te shkelqyer. Nese nuk e ka kuptuar edhe kete here, atehere problemi eshte tek ai, dhe jo tek une.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 34
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Feb 26, 2009 12:53 am

pershendetje

e kuptova, dhe te jap te drejt per ket, esht normale, ne thjesht na metet emri ne ket rreth, un nuk e di si funksionojn keto gjera por nese shteti e bo figur kombetare mund te mos dim mir historin, se nuk besoj ta behej kot nese esht keshtu esht shteti nuk duhet te mbaj fe e nese shteti mban fe ateher ka ndo nje gje qe nuk shkon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 34
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Feb 26, 2009 1:25 am

sokratus mos kujto se kur them krenar kam nevoj per figuren e nen terezez per te qen krenar, kam par dhe shqiptar te skadum por un nuk jam e nuk kam qen ndo nje her i till dhe as njeri nga njerezit qe me rrethojn e ne ket rreth qe jam un shqiptarve i peshon fjala prandaj nuk kam nevoj per figuren e kujt per tu dukt me i bukur perball miletit nuk e di a po me kupton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
socratus

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 38
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Feb 26, 2009 11:51 am

Tungjatjeta Agrone

Pa tjeter i nderuar qe ju kuptoj.
Ne duhet ta mesojm nje gje, duhet te krenohemi dhe ti perkrahim te gjithe ata qe ne nje forme kane ndihmuar apo jane duke ndihmuar popullin tone. Nuk mjafton vetem te qenurit shqipetar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
ILTA
Anėtar i ri
Anėtar i ri
ILTA

Female
Numri i postimeve : 129
Age : 36
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Feb 26, 2009 12:21 pm

Nene Tereza per brezin tim, por edhe te prinderve te mij u shfaq si dicka e cuditshme dhe e papritur, Ketu jemi ne nje forum shqiptar, qe do te thote ne nje dhome shqiptare, ku mund te flasim hapur mes nesh per problemet, shqetesimet apo mendimet tona, pa qene te shqetesuar nese po glorifikojme apo po e ulim me teper se sa duhet figuren e nje personazhi apo te nje personaliteti (jane nocione te ndryshme). Per mendimin tim Nena Tereze eshte nje personazh ne rolin qe ka luajtur ndaj Shqiperise dhe jo nje personalitet, ajo me teper eshte nje personalitet per boten. Shqiptaret e munduar, sigurisht qe ngelen pa fjale kur degjuan per te mirat qe nje bashkatdhetare e tyre kishte bere ne bote ne ndihme te te varferve, ngelen pa fjale kur pane se ajo kishte qene kthyer ne nje simboil per Vatikanin dhe per boten ne emer te miresive qe ju bente femijeve te mjeruar ne bote, te cilet edhe me ate ndihme po njesoj vuajten, po njesoj vdiqen, nuk u ndalua e keqja se nje semundje nuk sherohet duke hequr dhe mjekuar pasojen, por shkakun. Por le ta leme menjane kete, se ajo nuk mund te sheronte shkaqet e mjerimeve ne bote. Ajo eshte paksa e pakuptimte per Shqiperine. Shqiperia nuk e kuptonte dot persene e krijimit te ketij simboli ne kohen kur ajo nuk ishte ndjere kurre afer vendit te saj dhe nuk mund te thuhet se eshte normale kjo gje. Thuhet se dashuria per boten fillon nga dashuria per Atdheun.

Nena Tereze respektohet nga bota sepse u kthye ne perfaqesuese te simboleve kryesore fetare, si meshira dhe ndihma, paksa jashte karakterit shqiptar, karakteristike e te cilit eshte lufta kunder te keqes dhe jo meshira, kundershtimi i te keqes. Shqiptaret jane nga natyra krenare dhe luftetare ndaj se keqes. Por nuk na intereson aspak te mos e respektojme nje figure qe e respekton nje bote ne te cilen jetojme. Ndjenjat e tjera, dyshimet, paqartesite... pakenaqesite ose hijet qe mund te mbulojne ne ndergjegjen kombetare nje figure te nje vendi mbeten brenda familjes, kjo ndoshta eshte arsyeja qe shqiptaret jane paksa pa fjale perpara ketij personazhi dhe nuk e krahasojne per shembull me personalitetet e medha te tyre, qe nuk jane pak , po marr vetem nje shembull Skenderbeun.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 36
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Apr 16, 2009 2:51 am

Nene Tereza nje shqiptare e lidhur shume me gjithe boten dhe shume pak me vendin e saj. Ka edhe figura te tjera te tilla ne mes shqiptareve por ajo eshte shume e spikatur. Mire deri ne vitin 90, sepse justifikohej me regjimin komunist, i cili nuk e pranonte, po mbas 90, kur shqiptaret paten plot halle, me shume se sa shume popuj te tjere ku ajo kontribuonte, pse nuk u ndje ndikimi i saj aq sa duhej t e ndjehej..?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Apr 16, 2009 10:47 am

nene terez vllehe kurr si ka permen shqiptaret as nuk ju nka ndihmue..
Ajo jetoi ne kalkut te indise..
nuk di pse e ngritin figuren e saje aq shum! kuvet italianet gjermanet e shtetet katolike kurre se permendin as qe ju intereson..
po kete pe bejne do njerez si Rugova don lush gjergji e do tjere qe ne emer te saje perfituan te pasurohen per vet me ndihma humanitare.....per qellime fitimi..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Apr 16, 2009 10:52 am

pajtona m akilin ,kushe nuk e permen ne bot nena tereza..thashe as vet katoliket..
permendin vetem shqiptaret sa per mu pasunu ne emer te shoqatave(ajo eshte vllehe.. lexo.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyFri Apr 17, 2009 10:38 am

Nena terez kurgha ska bere per shqiptaret .
Kurre si ka permend.
Po fakti eshte se kerkushe nuk permend qe ajo ishte vllehe!
Siq than shoket me larte.
ne emer te kesaj gruaje qe se permendin as Italianet as Gjermanet as kush ne evrop po vetem shqiptaret qe mundohen per interesa fitimpruese ne emer te shoqates qe jan pasuru pa kufi.
Si emrin e Rugoves nuk e permendin LDK LDD pse e dojne po te fitojn me emrin e tije.
Sa e dojne Rugoven kallxuan karrigat shtupsi pas vdekjes.
Kjo vertetoi se ate emer e perdorin per karrig.
Dhe u dane u ban copa..
ky eshte shembulli pse permendin do nene tereza e kalkutes e jo e shqiptareve..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyFri Sep 04, 2009 11:27 am

Qemal Sakajeva: ''Zoti kjoftė me ju!'' - u lut ajo nė shqip
E Enjte, 03-09-2009, 10:00pm (GMT+1)

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_NeneTereza''Zoti kjoftė me ju!'' - u lut ajo nė shqip

E ftuara e paftuar

Nga Qemal Sakajeva

1. Cila ishte Nėnė Tereza? Kisha lexuar njė lajm pėr tė, nė gazetėn sovjetike “Za rubjezhom”, shumė vite tė shkuara, kur ende shtypi sovjetik vinte dhe lexohej nė redaksinė e “Zėri i Rinisė”. Nė atė organ botoheshin artikuj, intervista dhe lajme, marrė nga shtypi perėndimor, kryesisht nėn kėndvėshtrimin e interesave sovjetike, qė nuk binin ndesh me politikėn e Bashkimit Sovjetik. Nga emri i saj, dhe padija ime, mendoja se, Nėnė Tereza duhet tė qe italiane, spanjolle ose nga ndonjė vend i Amerikės sė Jugut. Kjo hamendje lindėte nga arsyetimi mbi besimin e saj fetar dhe emrin tipik latin.
Por, marre e s’ka mė keq pėr regjimin diktatorial komunist tė censurės idiote, propagandės sė mėrzitshme, ndalimeve tė ēmendura, qė intelektualė e njerėz tė thjeshtė, tė marrė sė bashku, nuk dinin as kaq:
Qė Nėnė Tereza ishte shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu.
Qė Nėnė Tereza ishte me origjinė nga qyteti i Prizrenit dhe e lindur nė Shkup, mė 27 gusht 1910.
Qė thirrej Nėnė Tereza e Kalkutės, sepse qe bėrė Nėna e skamnorėve, e tė vuajturve, e tė sėmurėve tė botės, vetėm nė shėrbim tė Zotit.
Qė Nėnė Tereza, njė ditė pėrpara se tė merrte Ēmimin Nobel tė Paqes, e takoi nė Oslo mbretin e Norvegjisė, Ottavo V, tė cilit i tha:
““Madhėri, do tė vini sot nė ceremoninė pėr Ēmimin Nobel?”
“Do tė vija me dėshirė, por unė jam gjithėmonė nė qendėr tė vėmendjes sė popullit dhe nuk dua sot tė ndodhė kjo”.
“Jo, madhėri, jo - ia ktheu Nėnė Tereza.- Nė qendėr s’jemi as ju, as unė. Ėshtė Zoti””.
Qė presidenti i Komitetit tė Ēmimit Nobel pėr paqė, Dr. John Sannes, i dorėzoi Nėnė Terezės ēmimin e madh, nė Oslo, mė 10 shtator 1979.
Qė Nėnė Terezės i ishin dhėnė ēmime e medalje tė larta nga vende tė ndryshme.
Qė, nė botė, pėr Nėnė Terezėn janė botuar libra e artikuj tė shumtė, ndėrsa nė Shqipėri nuk qe lejuar tė zhgarravitej as edhe njė lajm e tė pipėtintė qoftė edhe njė fjalė e vetme pėr tė.
Qė Nėnė Tereza ka thėnė se, “jam shqiptare, varret e nėnės dhe motrės i kam nė Tiranė”, por regjimi komunist nuk e lejonte tė vizitonte Atdheun, edhe thjesht sa pėr tė vendosur njė tufė lule kujtimi pėr tė afėrmit mė tė dashur.
Qė Nėnė Tereza renditet ndėr 100 personalitetet mė tė mėdha tė shekullit tė 20-tė.

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_mother-teresa-feeding2. Gruaja truppakėt, me emrin Nėnė, me N tė madhe, gjithėsesi nuk mund tė ndalohej mė. Nė gusht tė vitit 1989, dhjetė vjet pas marrjes sė Ēmimit Nobel pėr Paqė, shkeli nė dheun e vendit tė vet. Ikja e saj e hershme pati kthim shumė tė vonėt. Kjo nuk qe pėr faj tė saj. As tė popullit qė i pėrkiste. Ēėshtja ishte tronditėse, por e rrokshme: Nėna, qė besonte vetėm te Zoti, nuk duhej tė lejohej tė vinte kėtu, ku me kushtetutėn e vitit 1974, ishte shpallur ndalimi i besimit nė Zot. Atdheu i besimtares sė madhe ishte vetshpallur “Vendi i vetėm ateist nė Botė”.

Por Nėnė Tereza u kthye nė ēastin e duhur. Nevojitej tė ngjallej jeta e popullit qė kishte pėrshkuar Golgothėn, qė qe kryqėzuar ashtu si Jezu Krishti, qė u kryqėzua dhe ditėn e tretė u ngjall. Si pėrkim me mrekullinė, ringjallja nisi nga Vorreza e Rrmajit, siē ka saktėsuar Dom Simon Jubani, nė librin e tij, “Burgjet e mia”. Kjo ka ndodhur mė 4 nėntor 1990, kur, nė shtėpinė e kėtij meshtari tė dėnuar, trokiti shoferi Mark Murana, qė njoftoi klerikun se, te vorret qenė mbledhur njerėz dhe donin tė bėhej njė meshė. Meshtari Dom Simoni mori valixhen e vogėl, me orenditė e nevojshme tė meshės dhe, nėn shoqėrimin e Muranės, mbėrriti te Kapela gjysmėdjegur, ēatishembur, trenėrėnė, e rrėnuar si fati i rrėnimit tė pėrgjithshėm. Aty, ku dikur kishte qenė altari, “u ndala mbi grumbullin e plehnave dhe prita”, deri sa Murana solli nga shtėpia njė tryezė tė vogėl, qė u bė altari i parė pas kryqėzimit tė madh tė Shqipėrisė.
Ajo, mesha e 4 nėntorit 1990, i priu meshės tė njė jave mė pas. Tė rinjtė e Shkodrės, katolikė, muslimanė dhe ortodoksė bartėn meshtarin mbi supe pėr kah altari i Kapelės sė Vjetėr, tė cilin e ndėrtuan vetėm nė katėr ditė. Kremtimi Eukaristik i pushtoi tė gjithė nė shpirt. Homelia e asaj dite historike, tė 11 nėntorit 1990, nga Kapela e Vorrezės tė Rrmajit, tė Shkodrės, mbėrriti kudo nėpėr Shqipėri.

3. Takova sekretaren e kolegjiumit tė gazetės “Bashkimi”, Luēije Doēi dhe fotoreporterin Petrit Sheqeri. U thash tė shkonin te hotel “Dajti”, t’i merrnin njė intervistė dhe fotografi Nėnė Terezės, qė kishte ardhur pėrsėdyti. Ishte mirė qė intervistėn ta bėnte Luēija, edhe si sekretare kolegjiumi, edhe si gazetare e njohur, edhe si femėr, por edhe se ishte e lindur katolike, pavarėsisht qė, pėr shkaqe fort tė ditura, mund tė ndjehej ateiste. Intervista me titull “Atdheun e doni mė shumė po tė doni njėri-tjetrin”, u faqos dukshėm, nė faqen e parė dhe tė tretė, bashkė me njė fotografi tė Nėnė Terėzės, me buzėqeshjen e saj njerėzore, nė numrin e 6 dhjetorit 1990.

Pyetjes sė gazetares se, cilat do tė ishin kėshillat e saj pėr shqiptarėt, Nėnė Tereza, veēmas dalloi dy: “Atdheun e doni mė shumė po tė doni njėri-tjetrin” dhe “Kėtu, nė Tiranė, kam varrin e nėnės e tė motrės. Kam mall, por edhe dashuri pėr ju. Dashuria ėshtė diēka shumė e bukur. Ajo sjell unitet e paqė nė zemrat tona. Duajeni njeri-tjetrin, siē ju dua unė, Nėnė Tereza”.
Nė qytetin e Shkodrės, intervista qe prerė me gėrshėrė nga gazeta dhe u ngjit nė vende tė dukshme, pėr tė rėnė mė mirė nė sy, pėr t’u lexuar nga shumė vetė. Por nuk qe e thėnė tė mos cenohej gėzimi. Profesori, ose shoku Sofo Lazri, u shfaq tepėr qortues nė telefon:
-Pse i more intervistė Terezės (nuk tha Nėnė), - foli rreptė.
-Nėnė Tereza ėshtė shqiptare dhe ėshtė e ftuar nga shteti shqiptar, - iu pėrgjigja.
-E ka ftuar shteti shqiptar apo e ka ftuar gazeta “Bashkimi” dhe kryeredaktori i saj? - kundėrpėrdori Profesori qėllimshėm argumentin e sjellė, pėr tė ndarė pronėsinė mbi tė drejtėn mbėshtetur te ftesa.
-Natyrisht nga shteti shqiptar.
-Atėherė, pse nuk e pyete shtetin shqiptar qė ka bėrė ftesėn, nėse jepte a nuk jepte leje pėr tė botuar intervistė me tė? Po ajo, Luēija, pse shkoi, nėse vajti vetė, dhe pse u dėrgua, nėse e urdhėrove? Apo do tė tregojė sė ėshtė katolike? Do tė ketė masa tė rėnda pėr kėto qė bėni nė “Bashkimi”,- pėrfundoi Profesori duke mbyllur telefonin.

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_MotherTheresa4. Asnjė dyshim: Nėnė Tereza ishte e ftuara e paftuar. Diktatura e pranoi djallėzisht vizitėn e saj, pėr ta pėrdorur pėr pėrballimin e trysnisė ndėrkombėtare, pėr ndryshime tė domosdoshme, tė cilat duhet tė pėrfshinin, patjetėr, edhe lirinė e besimit nė Zot. Ardhja e saj e parė u cilėsua “vizitė private”, dhe dy ishin nivelet mė tė larta tė protokollit tė pritjes: Kryetarja e Frontit Demokratik Nexhmije Hoxha dhe ministri i Jashtėm Reis Malile. Nexhmije Hoxha nuk nguroi aspak, dhe nuk u ndje ngushtė, pėr t’i bėrė Nėnė Terezės njė deklaratė tipike propagandė se, ” Nė Shqipėri nuk ka tė varfėr, lypės, tė braktisur, nuk ka sėmundje e plagė sociale nga tė cilat bota vuan sot dhe pėr kėtė ju mund tė ndjeheni krenare”.

Kurse statistikat ndėrkombėtare e renditnin Shqipėrinė socialiste ndėr shtetet mė tė varfėra tė botės. E veja e diktatorit, mandje, i bėnte thirrje Nėnė Terezės, tė ndjehej krenare pėr vendin e saj ku nuk lejohej tė besoje Zotin, ku kishte skamje tė madhe, ku sistemi e shtypte popullin pa mėshirė, si rrallėkund.
Vetėm pak kohė mė vonė, saktėsisht mė 17 gusht 1992, Televizioni Shqiptar transmetoi pritjen qė Presidenti Sali Berisha i bėri Nėnė Terezės, duke i thėnė, ndėr tė tjera, kėshtu: “…Ju, mė veprėn Tuaj, mė shumė se ēdo shqiptar tjetėr gjatė kėtij shekulli, i dhatė emėr dhe nder kombit shqiptar. Kjo jo vetėm pėr faktin se ju jeni Nobelistja e parė shqiptare, por pėr faktin se nga gjithė titujt qė ekzistojnė dhe kanė ekzistuar nė tė gjitha kohėrat dhe pėr tė gjitha vendet dhe racat njerėzore, titulli mė suprem ėshtė ai i Nėnės dhe Ju jeni gruaja e vetme nė botė qė keni dėshmi nėne nga i gjithė njerėzimi”
“Zoti kjoftė me ju! - u lut ajo nė shqip.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyFri Sep 04, 2009 11:49 am

E shenjteruar nga vatikani qe eshte rast irralle ne bote qe ta kaloje ate proces aq shpejte .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyFri Sep 04, 2009 2:28 pm

E shenjtuar e papes haaaa.
PO kjo fare nana juve nuk ishte shqiptare ,po kete pjellen Rugova Mark Krasniqi nje fallcifikues i historise bashkpunetore serbe dhenderr serbe ,me shen egjidio qe na afrojshin nje autonomi multietnike me shkijet.
kete e keni,
Kjo e ngrata kurre nu i permendi shqiptaret po indianet.
Vllehe ,
Mi pa s dasht shqiptaret ishte vorros ne vendlindje.
Po mirremi me propaganda pro serbe e anti shqiptare ,ju lumte medalim e do ,,patriota qe perkrahni Sali Berishoviqet fazliqet Rugoviqet Sejdioviqet Thaqoiqet nexhatoviqet.
Pjella te serbise.
Vetem perpara ne shkaterrimin e kombit..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 66
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 12:35 pm

Vilhelme Vranari: Nėnė Tereza, e mohuara nga Diktatura Komuniste
E Hene, 19-10-2009, 11:00pm (GMT+1)

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_VilhelmeVranariNėnė Tereza, e mohuara nga Diktatura Komuniste

Nga Vilhelme Vranari (Haxhiraj)

Nėnė Tereza ėshtė njė prej presonaliteteve mė tė mėdha tė kombit shqiptar. Madje theksoj njė nga pesonalitetet mė tė mėdha botėrore tė shekulli XX. Bota nuk i ka heronjtė dhe i krijon.Mė pas i vlerėson dhe i pėrjetėson. Kurse ne i kemi dhe i mohojmė, duke i lėnė nė errėsirė, ku i mbulon pluhuri i harresės. Jo vetėm kaq por nuk ndalemi duke hedhur baltė mbi ta. Ėshtė fatkeqėsi pėr njė komb kur antivlera ngrihet kundėr vlerave, tė cilat mohohen deri nė atė shkallė, sa tė tjerėt na quajnė provincialė dhe kulturėn tonė provimciale, gjė qė nuk ėshtė e vėrtetė. Pa dashur tė pėrmend figura tė ndritura tė kombit, duke nisur qysh nga Perandorė, Papė, udhėheqės ushtarakė, diplomatė, projektues dhe ndėrtues tė famshėm, filozofė, mjekė apo artistė me famė botėrore, tė cilėt nė tėrėsi kanė bėrė evolucion nė jetė dhe shkencė( nė fushat ku ata kanė lėvruar) dhe nė sa e sa profesione, shumica e tė cilėve i kanė dhėnė vlerat e tyre intelektuale dhe profesionale jashtė vendit. Unė do tė pėrqėndrohem tek portreti i ndritur i Nėnė Terezés, e cila si shumica e intelektualve u vlerėsua vetėm pas vdekjes. Nė kėtė rast ėshtė domethėnėse shprehja: “Vdis, pa tė tė dua!” sepse ajo u njoh nga bota si shqiptare, vetėm pasi u vlerėsua me ēmimin “Nobel” pėr Paqen. Kurse debati se cilės kombėsi i pėrkiste, ndodhi pas rėnies sė Diktaturės komuniste dhe sidomos pas vdekjes dhe lumturimit tė saj.

Nėnė Tereza u lind nė njė familje shqiptare me emrin Agnes (Anjez) Gonxhe Bojaxhiu mė 27 gusht tė vitit 1910 nė Shkup. Atė kohė qyteti i saj i lindjes ishte nėn sundimin osman , mė pas i pėrkiste konfederatės Jugosllave, kurse tani ėshtė kryeqyteti i Maqedonisė. Atėherė gjithė rajoni ishte pjesė e Perandorisė Otomane. As Shqipėria dhe as Maqedonia nuk njiheshin si kombe mė vete. Pavarėsisht nga origjina gjeofizike e lindjes sė Gonxhes, ajo kishte gjak shqiptari dhe kėtė e ka pohuar me gojėn e saj kur mori ēmimin “Nobel Pėr Paqen”.Ishte njė pohim pėr ta mėsuar e gjithė Bota origjinėn e saj, bijė e njė fisi tė lashtė, prej tė cilit trashėgoi bujarinė, besėn, mikpritjen, durimin, dashurinė pėr jetėn dhe mirėsinė, qė janė cilėsi virtyti tė shqiptarit. Pėr kėdo, i njohur apo i panjohur, vatra shqiptare ka qenė dhe mbetet e ngrohtė, ndaj nė shekuj janė shprehur: ”Bukė e kripė dhe zemėr!” Sa bukur, sa thjesht, sa natyrshėm dhe po aq e madhėrishme ka qenė pohimi i saj:
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_MadreTereza''Me gjak jam shqiptare, me nėnshtetėsi, indiane. Pėrsa i pėrket besimit ,jam murgeshė katolike. Sipas thirrjes sė Zotit, i pėrkas botės. Por zemra ime i pėrket plotėsisht Zemrės sė Krishtit.''
As Maqedonia as Shqipėria nuk ekzistonin si shtete tė pavarur, dhe pėrkatėsia shtetėrore pėr opinionin botėror nuk ishte e qartė. Megjithatė sot mendoj se nuk ka kundėrshtime pėr identitetin kombėtar tė Nėnė Terezės. Nga ana e saj, nė shkrimet, krijimet, apo prezantimet e veta, Nėnė Tereza e pėrshkruante veten njė shqiptare nga Shkupi.
Por ajo u largua nga qyteti i lindjes nė moshėn 18-vjeēare pėr tė shkuar nėpėrmjet Irlandės nė Kalkuta, nė Indin e varfėrisė mė tė varfėr tė rruzullit tokėsor,nė vendin e skamjes, miseries, epidemeve,ku tuberkulezi ,malarja dhe lebra shkaktonin vdekje nė masė. Gonxhja e nisi punėn si mėsuese. Mé pas drejtoreshė shkolle. Po duke u pėrballur me realitetin e hidhur, me lejėn e Vatikanit, nė Kalkuta ngriti urdhrin bamirės "Motrat e Mėshirės" pėr t'u kujdesur pėr tė sėmurėt. Rreth saj u mblodhėn njerėzit e besimeve tė ndryshme.
Si rrjedhim, ajo s’e ka vizituar as Maqedoninė dhe as Shqipėrinė, ku u vendos mė vonė familja e saj dhe pas shumė vitesh larg mjedisit tė fėmijėrisė edhe pse e ruante ende gjuhėn, shqipja e saj nuk ishte e rrjedhshme.
Qė nga viti 1929 kur u vendos nė Kalkutė dhe deri nė vitin 1960 nuk kishte dalė jashtė kufirit tė Indisė. Pikėrisht mė 1960, e ftuar nė njė konference ndėrkombėtare pėr gratė katolike,udhėtoi drejt Europės dhe ShBA-s .Mes tė tjerave ajo vuri nė dukje:
''Nėse keni sy tė shifni, shumė nga njerėzit nuk dinė gjė pėr ekzistencėn e varfėrisė dhe tė tė varfėrve. Por ju mund tė gjeni sa e sa Kalkuta nė tė gjithė Botėn”. Kjo thėnie prej njė gruaje me zemėr tė madhe, ishte si njė apel pėr qeveritė dhe udhėheqėsit e shteteve.
Nė kėto takime ndėrkombėtare, ajo si njė e krishtere e mirė, qė ishte kundėr vrasjes sė foshnjave qysh nė embrion, u ngrit kundėr abortit: “Ligji qė lejon abortin, ėshtė kundėr Paqes nė Botė!”
Gjithashtu kur Irlanda do tė votonte pėr divorcin,
Nėnė Tereza bėri njė fushatė sensibilizuese kundėr divorcit dhe ky projekt-ligj nuk u aprovua. Ajo kishte parasysh se globalizmi nė ekonomi dhe politikė nuk e favorizon familjen e divorcuar. Pasi prej shpėrbėrjes sė familjes, rriten problemet sociale, si: prostitucini, trafikimi i qenieve njerėzore, pėrdorimi i drogės dhe rritja e kriminalitetit.
Gjatė udhėtimit nė Europė, nė Itali u takua me tė vėllanė Lazrin (Llazarin),pėr herė tė parė pas kaq vitesh. Kishte dėshirė tė takonte nėnėn dhe tė motrėn qė tashmė jetonin nė Tiranė. Mėsoi se e ėma ishte e sėmurė qė e kishte kėrkuar tė bijėn dhe mė 12 korrik 1972 mori lajmin e vdekjes sė nėnės. Po kėshtu 2 vite mė vonė i vdiq e motra, por nuk u lejua kurrė. Shumė njerėz me influencė, si Indira Gandi, apeluan tek qeveria shqiptare pėr praninė e Nėnė Terezės nė varrimin e tyre, por pa sukses. Madje Diktatori u shpreh me njė fjalor vulgar, tejet tė ulėt, e quajti ”kuēka e Evropės”. As vlersimi i tė parės shqiptare me ēmimin “Nobel”, nuk e lėvizi nga istikami ”moralin e lart komunist tė diktaturės hoxhiane.

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_mother-teresa-feedingGjatė periudhės sė komunizmit Nėnė Tereza u mohua si nga Maqedonia, atėhere brenda ish-Jugoslavisė, ashtu edhe nga Shqipėria, diktatori komunist, Enver Hoxha, ngriti tė vetė-quajturin shtet tė parė ateist nė botė ku u ndaluan fetė. Sipas moralit komunist Nėnė Tereza ishte “antikombėtare”.Nėnė Tereza nuk qe ndonjė perėndeshė, por njė grua humane dhe me tė mund tė fliste ēdonjėri. Madje ajo kishte edhe adresė tė saktė: njė godinė ngjyrė hiri nė Bose Road, tė ndėrtuar rishtas nė njė lagje tė zhurmėshme dhe ējerrėse, tė stėrmbushur me njerėz, e cila vlonte nga ēajbėrėsit, shitėsit dhe tregtarė tė tjerė tė pjesėve mė tė ndryshme kėmbyese si dhe lėngėshtrydhėsit. Kėtu, nė qendėr tė Kalkutės shtrihej shtabi i pėrgjithshėm i Rregullit,“Shtėpia e Nėnės”, pranė portės sė saj qe vendosur njė tabelė ku shkruante:“Mother Teresa ”IN/ OUT.

Ja si e shpreh ajo dhembjen pėr vendin e saj:

“Si shumė po vepron Qoftėlargu nė vendin tim,
12 shtatore me figura shenjtėsh do tė doja tė kisha nė Shqipėri,
patjetėr edhe nė Kosovė 12 tė tjera, vepra tė mėdha tė luteshin murgeshat e mia,
pėr tė larguar tė keqen nga atdheu im.
Dua tė kthehem nė Shqipėri, t’u shėrbej mė tė varfėrve tė gjakut tim.
Dhe nė nderim tė kujtimit tė prindėrve, dua tė kthehem, pranė tyre t’i mbyll sytė.
Secili nga ne ėshtė krijuar pėr tė bėrė diēka tė madhe...

(shkruar mė 27 gusht 1997-duket si njė amanet, edhe pse s’u quajt i tillė)

*Vetėm katėr vjet pas vdekjes sė Hoxhės, Nėnė Tereza u lejua tė shkonte nė Shqipėri pėr tė vizituar varrin e tė ėmės sė saj.
NĖNĖ TEREZA, GONXHJA qė fali shumė dashuri,, mirėkuptim, tolerancė dhe falje, ėshtė nėna e tė gjithe shqiptarėve kudo qė janė nė botė, e cila u ka lėnė kėtė himn. Kėto rreshta t’u shėrbejnė atyre si moto pėr jeten qė tė dinė ta vlerėsojnė dhe ta ndryshonė atė nė dobi tė njerėzimit

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_MadreTeresa“Jeta ėshtė bukuri,
admiroje

Jeta ėshte jetė
mbroje

Jeta ėshte nje mister,
zbuloje

Jeta ėshte e ēmuar,
ruaje

Jeta ėshte njė pasuri,
kurseje

Jeta ėshte dashuri,
gėzoje

Jeta ėshtė njė ėndėrr,
bėje tė vėrtetė

Jeta ėshte bekim,
shijoje

Jeta ėshtė njė sfidė,
pėrballoje

Jeta ėdshtė njė lojė,
luaje


Jeta ėshtė njė trishtim,
kaloje

Jeta ėshtė njė luftė,
lufto

Jeta ėshtė njė aventurė,
ndiqe

Jeta ėshtė njė himn,
kėndoje”

Nėnė Tereza

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 12:42 pm

vllehe,seshte shqiptarke
ka jetue ne tophane te shkupit
Pjelle e Rugoves Sales Indiank me shtetesi indiane.
Shume magjup ne trojet shqiptare jo ne serbi maqedoni .
Po te ne e nderruan kombin.
Ne ashkali rom egjiptas dhe indian.
Turp petr ata qe nuk studijojne po pjellin figura qe kurre nu i permendin shqiptaret.
Pjelle e servileve te atyre qe per interesa pasurohen,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 12:44 pm

hallall enver Hogjes.
Nuk lejoi tradhtare e shpijuna e te huaj te vene kemben ne shqiperi,i lumte .
Shume tradhtare tashe qesin lot krokodilli kunder enverit .
nje eshte sala sllobodanka berisha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 1:39 pm

Nuk duhet ti ngatrojm gjerat pik se pari ,Tereza ka ber shum per te varfrite ka ber shum per kalkute, ka emer shum te madhe ne bote,Ama te kthehemi ka realiteti ajo asgje nuk ka bere per vendin apo popullin Shqiptare.Ase populli kalkutes ase ajI Afrikan nuk kan qen me keq se populli shqiptare ,Po sa ka bere kjo grua per popullin e vete eshte -0
Kur jan helmur nxensit ku ishe ajo ???pse nuk ngriti zerin ka pase ndikim te madhe ne krejt Boten ,Ajo ka qen grua e kishes, ajo jeten e saj ja ka dediku krishtit,Ajo ne nje intervju dhen Zerit te Amerikes mohon se ka Zote, E ku eshte e mir ajo per njerz kur Mohon krijuesin e gjithsis,Ajo vetem gjak ka pase shqiptare,Une ndihem krenare se jam gjak i Gervallave e jo i nje bamirse si Tereza,
Nuk do pajtohesh aspak me Berishen se kerkon ta sjellin ne Shqiperi Terezen,per cfar na duhet te mburremi me te qe ka bere per tjerte ??kur ajo ka len amanet te varroset ne Kalkute le te rri atje ati populli i eshte kushtu me mishe eshpirte atje le te rri. NE SHQIPTARET jemi populli ne listen e fundit qe duhet ta falenderojm ate per ne ajo vetem gjak ka pase Shqiptare .Duhet te vedisohemi ne shqiptaret dreqi e more Ta njohim mikun dhe armikun mos ti ngatrrojm gjerat kote se koti .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Delia

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 3:05 pm

Fionaa me vend e ke se pse ishte Shqiptare ajo edhe as njė gjė nuk ebėri pėr popullin e vet nuk asht vetėm kjo po ka shum e shum tė tjer e tjera qė pėr tė tjerėt kan bėr edhe tė pamundurun e pėr Popullin e vetė asgjė .Prandaj thuhet njė thėnje nėse nuk je pėr veti nuk je a s pėr ngjeti .
Pėrse gjith kjo buj tash nė Shqipri qė ti sjellin eshtrat e sa nė vend ,pėr qfar qėllimi bėhet fjal qfar dobie do ket nga kjo ,
Kishte mundsin tė bėnte shum gjėra edhe pėr popullin evet po ja qė nuk deshti as tė dėgoj qė ka diku njė rrėnje tė kombit vetė .

Ishte edhe mbreti i Egjiptit Shqiptar ,ishte edhe Ata Turki qė formoi shtein turk po qė bė bė pėr vendin e tyre ?
Pėrse tė krenohemi ne tash ?
Shum ka nga ky komb qė pėr tė tjerėt kan bėr Emer po pėr neve ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 6:32 pm

Mjafton qe nje nene dhe nje grua shqiptare e tere bota ta quajne nene .epitet qe nuk arrihet lehte.Dhe nje grua aq e zonja qe mori cmimin Nobel per vepren e saj madheshtore .ajo ishte shpresa e fundit e njerezve te varfer dhe te pa shprese ne luftera dhe ne paqe .Ajo ishte simboli i vetem i afirmimit te civilizimit tone shqiptar ne kohet me te reja ne bote dhe ka qene treguesi me i madh i vlerave tona se edhe ne i perqafojme vlerat universale te njerezimit dhe humanitetit.Ajo asnjehere nuk e mohoi prejardhjene vet se cilit popull i takon dhe kjomjafton qe te permendet ne te gjitha analet e historise si shqiptare,.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 7:02 pm

eshte nena jote more i mjere rrimtaf .Se une kam nene time.
Mos qofsha fale magjupes indiane qe kurre si ka permend shqiptaret ajo eshte shtetase indiane.
kete pellen Rugoviqet dhe saloviqet bashkpunetoret serbe.
Qe dojne me naj nderrue historine e me naj bere magjupsh shkijenishte e maqedonishte.
Shume shqiptare si thojne nene nenes vet e i thojne vllehes indiane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 7:03 pm

haaaaaaa
po qka bere more i mjere per ne......
haaaaaa haaaaa po te thjeshte primitiv njerez kemi ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Oct 21, 2009 1:24 pm

Sic i tha Shoku Enver Hoxha Kurva e plak e KALUKUTES qe kure nuk e vizitoje token qe e lindi dhe e riti nene e kujte e femijeve Indian qe gjithnja politika Indiane ka qene perkrah politikes titiste kunder shqiptareve qe akoma sot ekesaj dite India nuk e njef Kosoven si shtet nene e ketyre ishte ajo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Oct 21, 2009 1:46 pm

magjupe,indianke..svlen per ne shqiptaret .
Ajo vlen per disa kosovare dhe disa shqiptaroviqa..servile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: