Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jan 18, 2008 12:59 am

Sa kam arritur te lexoje neper forume te ndryshme per figuren e Nene Terezes sote japin mendime te ndryshme ne lidhje me figuren e saje;

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Mother

- Disa e cilsojne si figure kombetare.
- Disa e cilsojne si misionare dhe perhapse e fese krishtere ne bote.

Por mbi te gjitha ajo ishte numer nje ne bote te cilen e njef e gjithe bota dhe qe u doli ne ndihme te varferve, bonjakeve etj , ajo dha gjithcka nga vetvetja per te shuar urine ne bote.

Jepne mendimin tuaj ne lidhje me figuren e Nenes Tereze.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jan 18, 2008 1:18 am

Pershendetje e ndeuar Hana dhe njeherish te pergezoj per temen .
Eshte shume e vertete ajo qe thoni ,se per figuren e Gonxhe Bojaxhiut ka vazhdimisht perplasje mendimesh .
Personalisht , pa marr parasyshe komentet e njerzve cilet do qofshin ata , une mendoj qe figura e Nene Terezes eshte nje prej figurave qe meriton shume respekt dhe admirim .
Edhe pse ajo personalisht ne menyre direkte nuk mundi te ndihmonte popullin e saj, ajo percolli tek bota madheshtine e shpirtit shqiptar.Ne duhet te jemi krenar qe nje njeri i tille ( pa shembull ne bote) doli pikerisht nga gjiu i popullit tone...sa shume na ka borxh bota..
Pa marr parasyshe se nen cili "petk" (kombetar apo fetare,fundja per gjithken jan dy gjera te shejta) , veq nje shpirt i madh me nje dashuri te pashterrshme per njerzimin ,mund t'a bente ate qe beri Ajo


Me respket


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Jan 18, 2008 1:44 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jan 18, 2008 1:40 am

Nėnė Tereza ishte krenaria jonė e madhe,ishte bėmirėse e misionare e shejtė,e cila dha gjithqka nga vetja pėr sherimin e tė varfėrve dhe ashtu si shpreheni edhe ju pėr tė shuar urinė nė botė.Figura e Nėnė Terezes ėshtė figurė qėndrore e bėmirėsisė,tė cilėn e njohu dhe mbarė bota,para sė cilės u pėrkulen me nderė lideret e lartė botėror,ajo u la imazh dhe emėr krenarie shqiptarėve;Andaj nuk ėshtė e rėndėsishme dhėnja e disa komenteve tė pa baza pėr nėnėn Terezė nga disa njerėz tė pa rėndėsishėm,ate e njohu bota si nėnėn e madhe tė njerėzimit,dhe secili kishte dėshirė qė ajo tė i takonte kombit tė saj.Nėnė Tereza ishte poete,atdhetare dhe misionare dhe misionet e veta i kreu me shenjtėri.U ndala kėtu
vetėm sa pėr tė ju pėrgėzuar pėr kėtė nismė tė kėsaj teme,ndryshe pėr mos me u zgjėruar mė shumė nga se pėr figurėn e Nėnė Terezes e kam njė shkrim nė kėtė forum.
Rrespekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jan 18, 2008 2:04 am

Une e pergezoje forumisten Hana e cila ka hapur nje teme shume te mire dhe e cila done permes mendimeve tona te mesoje me shume per figuren dhe rolin e Nene Terezes.
Nene Tereza ishte shqiptare dhe qe ne moshen shume te re perafesisht 16/17 vjecare ajo e leshoi vendlindjen. Prandaj vetvetiu me bren dicka permbrenda dhe me shtyn ta pyes z. Shaban Cakollin se;


1. C'do te thot fjala Atdhetar/e.?

2. A e meriton kete cilsim Nene Tereza - "atdhetare" apo ne jemi mesuar qe te shprehemi me shpirt poetik dhe nga nje here bejme ca leshime si ne kete rast kur e cilsojm N.T - atdhetare.
3. A mund te krahasohet Nene Tereza me figurat Kombetare/Atdhetar/e si figura e Skenderbeut,Ismail Qemail, Hasan prishtines, Adem Jasharit etj etj.

A mund te jete figure kombetare Nene Tereza,dhe ē'beri konkretishte per popullin Shqiptare ?

Mos ma merrni per te keq qe i bera kto pyetje me nalt, se edhe une jam i mendimit se Nane Tereza ishte bemirse dhe ishte nje nder figurat me humane e te gjitha koherave ne bote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySat Jan 19, 2008 4:39 am

Nėnė Tereza ishte misionare nė shėrbim tė vatikanit, figur kombėtare nuk mund tė jetė pėrderisa ajo shumė e re e lėshojė atdheun pėr tė mos u kthyer mė nė Atdhe.

Ajo ėshtė e vėrtet se nė Kalkut u vu nė shėrbim tė njerzve qė ta zhdukte urinė t'i shėronte tė sėmurėt etj etj, pėr ate edhe e arriti famėn nė botė, por ajo me gjithė shpirt ju pėrkushtua krishtėrimit dhe vetėm pas rėnjes sė komunizmit erdhi nė Shqipėri nė kohėn kur nė Kosovė gjat pajtimeve tė gjaqeve e luste populli qė tė vinte nė Kosovė, kishte edhe tė uritur nė Kosovė dhe kishin nevojė fėmijėt e Kosovės qė ajo Nėnė Tereza t'ua bėnte njė vizitė sė paku qė ta kuptonte bota gjendjen e urisė pėrmes vizitės qė do tė ja bėnte Nėnė Tereza Kosovės dhe fėmijėve tė uritur, pėr ate edhe ja thurėn kėngėn qė e kėndoi Shkurte Fejza, por kot nuk erdhi nė Kosovė kur Kosova nė momentet mė tė volitshme pėr te kishte nevojė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vjollca
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 31
Registration date : 03/01/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyTue Jan 22, 2008 1:45 am

Me pelqeu mendimi i Euridika ne duhet te jemi krenare qe ishte shqiptare e nuk ishte Greke apo sllave por,nuk bere hiq, te hiqit, fare, gje,send, per Kombin tone,do te thote jam krenare qe ishte nje Shqiptare Humanitare por budallaki eshte te themi ishte Atdhetare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyMon Mar 10, 2008 10:46 pm

Nėnė Tereza mė shum ishte nė shėrbim tė krishtėrimit dhe Vatikanit kurse pėr popullin shqiptar asnjėhere nuk ju ndėgjua zėri.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 2:12 am

Sofra shkruajti:
Nėnė Tereza mė shum ishte nė shėrbim tė krishtėrimit dhe Vatikanit kurse pėr popullin shqiptar asnjėhere nuk ju ndėgjua zėri.


Po ta leme menjane aktivitetin e saj fetar e humanitar dhe te mundohemi te ncjerrim nje Nene Tereze atdhetare, fatkeqesisht nuk do ta gjejme dot .

Pajtohem me mendimet e forumisteve qe shprehen se ajo konkretisht nuk ka bere dicka per kombin shqiptar (nuk kam informacion per ndonje veper te tille ),dhe nese po atehere do te mundohem te gjeje kete pergjigje ...nderssa sa i perkete pyetjes se Betonit se "a mund te krahasohet me figurat e Ismail Qemalit, Hasan Prishtine etj" atehere me duhet te them qe JO .As te krahasohet dhe as te tentohet ne kete drejtim .Me keqardhje po e them duke marr parasyshe se ka munde te bente shume per kombin ...

E them prap se eshte nje figur nderkombetare,dhe une personalisht mendoj se meriton nderim per shkak te veprave te saj ne lufte ndaj varferise .Po ,Ajo ishte misionare , ishte humane e madhe por nuk e dij te ishte sado pak atdhetare . Eshte mire qe ishte shqiptare por fatkeqesia qendron ne ate se pak kush e di qe ishte shqiptare (ketu eshte qeshtje e rendesise se saj per neve ), te shumtit mendojne qe ishte nga Kalkuta!
Perkunder te gjithave , mendoj qe meriton te nderohet por jo te radhitet ( ne asnje cast) ne mesin e atdhetarve (ska kurfar kuptimi)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
fatlum

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 2:17 am

Gongje Bojagjiu apo nena tereze(Nena qe as nje her nuk e shijoj ndjenjen e te qenit nene)

Qdo rrespekt per punen e saj si Murgesh apo moter nderi pa marr parasysh qka ka qen.Eshte e vertet qe ka qen nje ,,shqiptare'' qe se ka dit ndoshta as edhe nje fjal shqip.

Eshte shum e vertet qe ka qen nje misionare e cila ndihmoj shum ne Afrik e Indi por as nje her ne Shqiperi dhe trevat tjera Shqiptare.

Si e till nuk me ben te ndihem krenar per te pasi qe nuk i ka kontribu popullit tim asgje.

Rrespekt per te si moter nderi,nderkaq me shqiptarin ska te bej kurgjo perveq prejardhjes qe ska mund te zgjedh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 3:01 am

Edhe par-ja (leku) e ka respketin e vete,por duhet patur vendin ne ''portmonet''.

Per secilin, tek dhe ku i takon vendi le te mbetet.

Per mos te bere mizen Elefant.

Thote populli.!


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Wed Mar 12, 2008 4:08 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 3:15 am

Kryesore ishte Shqiptare dhe bota e njohu pėr tė mir e jo pėr te keq ,as kush nuk pyet qfar besimi kishte por sepse jemi njė komb e kjo ndikoi nė nderin e kombit i lehėt i qoft dheu ku prehet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 3:46 am

Askush nuk po thot se nuk ishte shqiptare. Por uė pyes se ēfar bėri pėr shqiptarėt qė tė ngritet mė lart se sa e meriton. Askush nuk po thot qė ti hyjm nė hak e tė mos ja vemi njė emėr njė katedralje psh. Por jo Aeroporti "Nėnė Tereza", bust, para Univerzitetit nė Tiran. Apsurditeti i mjeranėve politikan para Univerzitetit tė vihet busti i njė fetarje !!! Pastaj nė shumė qytete busti i saj ėshtė bėrė objekt edhe i acerimeve ndėrfetare. Kan filluar si nė Greqi dhe Meksik qė nė secilėn maje kodre tė vendosen kryqet vend e pa vend. Kto gjėra bėhen me qėllime tė caktuara pėr tė nxitur konflikte ndėrfetare qė populli shqiptar asnjė here nuk i ka pasur.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 19, 2008 3:54 am

Respekt Sofra per kete shkrim madhor.
I vetmi populle jemi ne bote qe keta konflikte nuk i kemi patur kure,prandaj duhet pasur kujdes mos te behen me qellime te caktuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
STUPCAT
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 626
Age : 38
Registration date : 17/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 19, 2008 5:03 am

ne e dim se nenen terez e ka njoft gjidh bota qe ka ber mir e ka ndihmu por une kish pas deshir te ju pys juve ktu ne forum se qka ka ber nena terez per shqiptart ?
ju pershendes klm ne vazhdim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jul 11, 2008 2:45 am

STUPCAT

Per shqiptaret nuk ka bere asgje te hiqit Nene Tereza vetem se eshte nje figure humanitare shqiptare .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Aldo
Anėtar
Anėtar
Aldo

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyMon Jan 12, 2009 12:32 am

ne fakt Sofra ka te drejt,Nene Tereza ishte shqiptaria jone por jo clirimtaria jon ose heroina e varferise tone ,nuk na ndihmoi neve po boten. Ne krenohemi vetem per faktin qe ajo ishte shqiptare dhe qe njihet ne gjithe boten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyThu Feb 19, 2009 12:45 am

Ne vitin 1995 isha per pushime ne Irland, aty pe her te par bleva nje Liber te autorit Lucinda Vardey me titullin A SIMPLE PATH, Mother Teresa.
E ne faqen 18 shkruhej Mother Teresa was born Gonxha Bojaxhiu in Skopje, Albania, on 26 August 1910 the youngest of three children.
E nder te tiera ne at liber gjeta qe Nen Teresa me 1928 ne Dublin kishte vijuar mesimet ne shkollen-Loreto Sisters- e qe nga aty ishte larguar per ne Calcutta.
Pasi isha ne Irland nje dit ika per Dublin dhe vendosa qe ta vizitoi at shkoll, ku kishte msuar Nena jon.
Pas nje mundi te madh me zi qe gjeta at shkoll, Ku dyrt ishin te mbyllra, trokita me te madhe, e nje moter hapi deren dhe hyra mbrenda.
I trgova se isha ardhur ta vizitoi at shkoll pasi aty kishte msuar Nen Teresa, nuk e di pse por ajo me prit shum ftoft, nuk dija si te ia fillo biseden , dhe fillova ti jap komplimente per Arshitekturen e shkolles, qe te pakten te msoi diqka, por kot ne fund para se ta mbyll deren, si per inat i thash se nuk paska pas fai qe Nena jon te ik nga ju kaq larg, ne Calcutta.
U largova nga ajo shkoll shum i zhgenjyar, pasi nuk msova as gje per Nene ton, e une pritja ne at shkoll ndo nje dhom apo Klas si muze per te, qe nga ky zhgenjim me pak jam iteresu per Nene Teresen, vetum ketu ne forum i lexova te gjitha shkrimet, me pasion.
Qka me pelqyn shum.


Edituar pėr herė tė fundit nga Driniiiii nė Mon Aug 27, 2012 2:06 am, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyThu Feb 19, 2009 3:55 am

Driniiiii shkruajti:
Ne vitin 1995 isha per pushime ne Irland, aty pe her te par bleva nje Liber te autorit Lucinda Vardey me titullin A SIMPLE PATH, Mother Teresa.
E ne faqen 18 shkruhej Mother Teresa was born Gonxha Bojaxhiu in Skopje, Albania, on 26 August 1910 the youngest of three children.
E nder te tiera ne at liber gjeta qe Nen Teresa me 1928 ne Dublin kishte vijuar mesimet ne shkollen-Loreto Sisters- e qe nga aty ishte larguar per ne Calcutta.
Pasi isha ne Irland nje dit ika per Dublin dhe vendosa qe ta vizitoi at shkoll, ku kishte msuar Nena jon.
Pas nje mundi te madh me zi qe gjeta at shkoll, Ku dyrt ishin te mbyllra, trkita me te madhe, e nje moter hapi deren dhe hyra mbrenda.
I trgova se isha ardhur ta vizitoi at shkoll pasi aty kishte msuar Nen Teresa, nuk e di pse por ajo me prit shum ftoft, nuk dija si te ia fillo biseden , dhe fillova ti jap komplimente per Ashitekturen e shkolles, qe te pakten te msoi diqka, por kot ne fund para se ta mbyll deren, si per inat i thash se nuk paska pas fai qe Nena jon te ik nga ju kaq larg, ne Calcutta.
U largova nga ajo shkoll shum i zhgenjyar, pasi nuk msova as gje per Nen ton, e une pritja ne at shkoll ndo nje dhom apo Klas si muze per te, qe nga ky zhgenjim me pak jam iteresu per Nen Teresen, vetum ketu ne forum i lexova te gjitha shkrimet, me person.
Qka me pelqyn shum.

Drini ėshtė dashtė ta pyesje atė moter nderi se... mos rastėsisht kishe gjak sllavi apo greku, e cila tė paska pritė kaq ftoftė, se ata gjithkund i fusin turit.... Very Happy

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Lumi_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
**Lumi_

Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyThu Feb 19, 2009 12:48 pm

Nana Terez eshte nena e gjithe femijve te botes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySat Feb 21, 2009 1:20 am

**Lumi_ shkruajti:
Nana Terez eshte nena e gjithe femijve te botes.

Ishte, por nuk mendoj se kemi arsye shtes ne shqiptaret ta duam me shume se disa popuj tjeter, perveq faktit se kishte gjak shqiptare.

Perpara se te jesh i mire per tjeret, duhet te jesh i mire per veten!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 34
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySat Feb 21, 2009 2:24 am

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Roli-i-nene-terezes-dhe-misioni-i-saje-ne-bote-t521-15

mos te ishte nen tereza si do na njifte bota, nen tereza esht krenari qe esht shqiptare si gjergj kastrioti, njera e paces tjetri hero mos te ite ajo per cfar do na njifte bota ju thoni se ska ber gje per shqiptaret por per shqiptaret nuk ka ber gje as muhamedi per te cilin luteni, ju duhet te thoni shyqyr se doli nje njeri i paces per te cil te krenohemi, ajo u sakrifikoj vedin per te ndihmuar me te doptin at gje jo gjithkush mund ta beje siq at qe beri gjergj kastrioti, dikush njihet per i mir e dikush per i kec si hitleri njihet si figur djermane e cila uk i jep pamje te bukur gjermanis dhe jo ce spat ber per ate
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySun Feb 22, 2009 3:19 pm

Agrone, sipas teje vetem permes Nenes Terez, na njeh bota neve shqiptareve??? Qka beni konkretisht Nena Terez, qe bota t'na vlersoje me shume? Une nuk jam ne dijeni!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 34
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySun Feb 22, 2009 10:27 pm

pershendetje Akili
un them per mir, se per gjith ato gjera ce kemi ber neper bot esht e shtir qe mos te njihet shqiptari, ti e di sa banor ka shqiperia, por e di sa shqiptar jan ne listen e interpolit e sa te tjer jan neper burgje prandaj e thash se nen tereza esht simbol i paces nuk ka qen ndo nje gjeneral qe ka ber luft e te thojm pse serlli te na cliroj dhe ne ce ishim posht ditatures komuniste e qfar ka ber e nuk ka ber mu me mjafton qe bota e vlerson dhe e vleson si shqiptare a nuk esht per te qen krenar?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 34
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySun Feb 22, 2009 10:46 pm

te them dhe me shum, nje dit po degjoja nje emisjon, e un jetoj jasht shqiperis dhe po ndigoja qe po flishin per shqiptaret gjat luftes se dyt boterore e po thoshin qe shqiperia esht i vetmi vend qe nuk kan durzuar ebrejt gjermanve te cilet per hakmarrje kan sterrminuar nje fshat te ter cfar fituan ato asgje por sot permenden, e un ate dit e kam ndigjuar vedin jasht mase krenar kur thoshin i vetmi vend qe nuk ju ka derzuar ebrejt gjeranve esht me i vogli vendi i shqiponjave, dhe njerezit e paces jan te rrall, e njeri nga keo njerez ka lind ne shqiperi un nuk humb koh mbas fes qe te di me shum por perderi sa bota e ter e permend to te jet ndo nje gje elle ne coft se sesht mu pe mjafton qe te permendet si shqipetare, popujt e tjer kur kan nje njeri te till ja rrisin me shum vlerat duke i kallzuar gjith botes perardhjen e ketij person, kurse nen terezes vlerat po ja rrisin te tjeret me cfar po shoh un
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyTue Feb 24, 2009 5:03 pm

Agrone shkruajti:
pershendetje Akili
un them per mir, se per gjith ato gjera ce kemi ber neper bot esht e shtir qe mos te njihet shqiptari, ti e di sa banor ka shqiperia, por e di sa shqiptar jan ne listen e interpolit e sa te tjer jan neper burgje prandaj e thash se nen tereza esht simbol i paces nuk ka qen ndo nje gjeneral qe ka ber luft e te thojm pse serlli te na cliroj dhe ne ce ishim posht ditatures komuniste e qfar ka ber e nuk ka ber mu me mjafton qe bota e vlerson dhe e vleson si shqiptare a nuk esht per te qen krenar?

Agrone, nuk thashe se bota nuk e vlerson, apo se per boten nuk ka qen e mire.Mendova per ne shqiptaret, qka ka bere konkretisht qe ta cilesojme apo te krahasojme me figurat tona kombetare?? Ketu nuk pajtohem.

Edhe njehere po te perseris. Perpara se te jesh i mire per te tjeret, duhet te jesh i mire per veten.

Nena Terez, e ka shkel kete parim!

Respekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: