Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyWed Oct 21, 2009 9:22 pm

Nje nder armiqt e Shqiptareve eshte padituria ,por edhe ate kemi nisur ta sherojme .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyThu Oct 22, 2009 4:31 pm

nje nder armiqt shqiptare jane intelektualet e shitur ,rrencaket mashtruesit .
Dhe ata qe naj imponojne indianka magjupe per kinse nena tona.
Ata jane servilet te shiturit gjakperzier.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kasapi
Fillestar/e
Fillestar/e
kasapi

Male
Numri i postimeve : 39
Age : 58
Vendi : prishtine
Registration date : 23/10/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySat Oct 24, 2009 11:10 pm

qudi se si perkrahim diqka qe seshte shqiptare.
qmenduri..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Delia

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Oct 25, 2009 9:31 am

Babain e Nėnė Terezės e helmuan nė Beograd

nga Naser Aliu


Ne Maqedoni ėshtė botuar njė monografi se Nėnė Tereza ėshte maqedone!!!
Njė gjė tė tillė dėgjova njė ditė edhe Alsat per origjinėn/dyshimet dhe spekulimet qė i bejnė tė tjerėt lidhur me origjinėn e saj.
Para meje kam librin e Kathryn Spink i perkthyer nė gjermanisht dhe biografia ėshtė e autorizuar nga Nene Tereza. Origjinali eshte ne anglisht.
Aty thuhet se babai i Nėnė Terezes ishte njė nacionalist shqiptar i cili anagzhohej pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė dhe krijimin e Shqiperisė sė Madhe, pėr kėtė ai kishte shkuar nė Beograd tok me konsullin italian. Kishte shkuar atje me nje shėndet shume tė mirė dhe u kthye prapa i shtrirė pėr vdekje. Ai i kishte 45 vjet kur vdiq. Mjeku dhe anėtaret e familjes ishin tė bindur se Nikolla ishte helmuar ne Beograd.

Mė poshtė keni pėrkthimin e praragrafit shumė me rėndėsi, qė edhe njė herė dėshmon katėrcipėrisht vlerėn dhe patriotizmin kombėtar tė kleri katolik shqiptar, i cili e rujati kombin dhe rrėnjet e tija. Madje dėshmon edhe patologjinė e urrejtjės serbe ndaj shqiptarėve dhe katolikėve nė veēanti....
Pra kėtij kleri njeriu mund dhe duhet vetėm tė pėrkulet.
Roli juaj qė nga Skenderbeu e kendej (gjithė humanistėt ishin gati katolik) shpėtoi kombin nga harresa dhe nga zhdukja historike."Me 28 nėntor 1912 nė shtėpinė Bojaxhiu u festua Deklarata e Pavarėsisė me njė gosti tė bollshme dhe kremtim tė madh.
Nikolla nga natyra ishte njė mikpritės: shtėpia e tij ishte e hapur pėr tė gjithė, qė nga tė varfėrit e Shkupit e deri te arqipeshkvi qė banonte aty.
Nė kėtė natė tė veēantė shtėpia ishte e mbushur me patriot shqiptarė, tė cilėt deri nė tė gdhirė diskutonin dhe kėndonin tė pėrcjellur me mandolinė.
Mikpritėsi nuk fshihte simpatinė dhe qėndrimin e tij pėr ēėshtjen kombėtare tė Shqipėrisė. Po ky angazhim e futi atė nė njė Lėvizje, qė ishte themeluar pas Luftės sė Parė Botėrore dhe kishte pėr qėllim t“i bashkangjesė Shipėrisė sė Madhe provincėn e Kosovės, e cila ishte e banuar kryesisht me shqiptarė. Pėr kėtė arsye Nikollė Bojaxhiu nė vitin 1919 shkoi njė herė pėr njė takim politik nė Beograd.
Ai e kishte braktisur shtėpinė me shėndet tė mrekullueshėm dhe i shoqėruar nga kolegu i tij: njė kėshilltar bashkiak.
Kur u kthye prapa me pajton i shoqėruar nga konsulli italian, ishte i sėmurė pėr vdekje. Ai kishte gjakderdhje tė madhe dhe menjėherė u dėrgua nė spital, ku edhe operacioni i domosdoshėm nuk arriti tė pėrmirėsojė gjendjen. Nikollė Bojaxhiu i kishte 45 vjet kur vdiq.
Akoma ėshtė sekrete prapavija ( arsyeja ) e vdekejes sė tij, mirėpo pat anėtarė tė familjes si dhe mjeku, qė, qenė tė sigurtė se atė (Nikollė Bojaxhiun) e kishin helmuar.“ Mbaron citati....

Kur mjeku ėshtė i sigurtė, nė fakt nuk ka vend pėr dyshime!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kasapi
Fillestar/e
Fillestar/e
kasapi

Male
Numri i postimeve : 39
Age : 58
Vendi : prishtine
Registration date : 23/10/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Oct 25, 2009 11:56 am

Libra kan shkrue qeshyt njeriu.
Rrena mashtrime fallsifikime.
nenen terez e pjellen mark Krasniqi dhe i.Rugova.
Ajo eshte vllehe dhe ka shpalle veten indiane.
Shume magjup shpallen veten rom ashkali egjiptas dhe indian.
Seshte me vlere te permendet per shqiptaret ku kjo kurre si ka perkrahe dhe permend shqiptaret.
Ishte nje humanitare per te tjeret.
Nuk dije se per qka shqiptaret thirren pas te huajve dhe dojne ti pervetsojne njerezit qe skane vlere per ne.
Pajtona me shume me larte me xhitin detektivin voglushen etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Oct 25, 2009 3:12 pm

Qe ti lem te "mdhenjt" te debatojn, ju ftoj ta shiqoni edhe kete debat i cili titullohet Nene Tereza dhe kulti i saj

Emisioni opinion ne TV Klan

Data: 19-10-2009
Te ftuar:
Artur Zheji - Politolog
Fatos Lubonja - Komentator
Dom Gjergj Meta - Prift Katolik
Olsi Jazexhi - Gazetar
Ermal Hasimja - Pedagog
Tefta Radi - Gazetare e TVSH

http://www.tvklan.tv/emisioni.php?id=900
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Oct 25, 2009 3:52 pm

seshte interesant se sa gazetare apo politikan shkruajne per te.
Kryesorja eshte qe shume Intelektual si mark Krasniqi Rugova e do te dyshymte katolik shkruajne qe ne emer te saje te marrin privilegje.
Kryesorja eshte qe ajo kurre si permendi shqiptaret .ishte vllehe dhe eshte shtetase indiane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Oct 25, 2009 4:19 pm

fionnaaa.
shume interesant eshte ky debat .
debat real dhe mvaret se si e intrepretojne.
Po shume mire thuhet se ajo ska lidhje me shqiptarizem eshte indiane me pare ishte shtetase turke osmane.
Dhe kurre si ka permend shqiptaret.
Po perdoret nga disa prifterinje qe te ngrisin veten se nga feja apo nga disa parti politike.
Dmth eshte e verteta ajo qka ne po theksojme se nuk ja vlen te flitet per te.
E mbrojne disa qe mundohen te jene te mire me papen apo interesa personale te pasurohen me emrin e saje.
Fatos lubonja shum me ka pelqye po edhe ky tefa radi qe foli me argumente te kjarta.
Se keto figura si Skenderbeu nena terez perdoren per reklamim te fese katolike per baza fetare a asgje skan bere per kombin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Oct 25, 2009 4:24 pm

a pe sheh se qfare dallimi bejne servilet e shitur ,per interesa fetare.
dojne me naj imponue figura jo shqiptare per interesa personale fetare.
Kjo verehet haptas nga ata qe e quajn veten katolik Arturi udheheqesi i misionit dhe ky fare prifti..
Sali berisha dhenderr i serbise.Rugova qe nderroi fe etj .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Oct 25, 2009 4:30 pm

nuk ka nevoje te jesh i madhe te vleresojsh gjerat.
bashe keta njerez te medhenje rrejne mashtrojne manipulojne.
Nje njeri i thjshte mundet me qen me real dhe me i drejte .
Dhe thote realitetin.
nena terez nuk eshte shqiptare fare edhe pse mundohen te manipulojne me emerin e saje .
Perdoret per propaganda antifetare shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kasapi
Fillestar/e
Fillestar/e
kasapi

Male
Numri i postimeve : 39
Age : 58
Vendi : prishtine
Registration date : 23/10/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyMon Oct 26, 2009 10:58 am

Fatos lubonja kishte dhene nje vleresim te hatashem.
Dhe keshtu ja ka hudhe poshte disa njerezve qe per qellime perfituese perdorin emrin e nena terez .
Nje shtetase indiane vllehe qe nuk ka te beje fare per interesat shqiptare .
Po e perdorin per interesa propagand fetare .
Rugoviqet qe nderruan fe.
Salioviqet dhenderri i serbise qe gruan ka ortodoxe..
mark krasniqet dhendore serbe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Delia

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyMon Oct 26, 2009 12:35 pm

Fjona tė lumt pėr kėt video shum e mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyMon Oct 26, 2009 1:06 pm

Delia
A pe sa interesant ishte ai debat.
Qka bejne shqiptaroviqet miqte e serbise dhe papes.
Mundohen me naj imponue gjhera qe sja vlene per kombin tone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kasapi
Fillestar/e
Fillestar/e
kasapi

Male
Numri i postimeve : 39
Age : 58
Vendi : prishtine
Registration date : 23/10/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyMon Oct 26, 2009 4:28 pm

Leni keto muhabete ,nena tereza kurre nuk i permendi shqiptaret.
Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.
Mos reklamoni Indianka e magjup e ashkali e rome .
Qe nuk na perkasin shqiptareve.
permendeni Adem jasharin Muje krasniqin fehmi lladrovcin.
Te tashmen e te ardhmen .
Jo ata qe kurre nuk ndihmuan kete popull te varfer .
Mos manipuloni me kombin shqiptare .
Se Adem jashari eshte gjalle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyTue Oct 27, 2009 1:09 pm

Nena Tereze eshte nena e te gjithe botes ,Kur e tere bota e respekton kush jemi ne qe te mos e respektojme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyTue Oct 27, 2009 4:01 pm

eshte nena jote rrimtaf ,sejo e gjithe botes.
po e nje pjese te katolikeve dhe nje pjese e indianeve romeve.
Se e jona jo.ne kemi nenen tone me rrespekt.
Fale ju kofte kjo vllehe indiane ju dhe flliqsirave si Rugoviqet..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyMon Aug 27, 2012 1:57 am

Publikuar: 26.08.2012 - 16:54
New York, 26 gusht - Revista amerikane TIME, nga mė prestigjiozet nė SHBA dhe nė botė, qė del njё herё nё javё, ēdo vit boton edicione speciale. Para dy vjetėsh, me rastin e 100 vjetorit tё lindjes sё Nёnёs Tereze, ia kushtoi njё numёr special.

Disa dekada mё parё TIME botoi nё faqen e parё fotografinё e Nёnёs Tereze dhe shkrimin me titull: “Mother Teresa, Living Saint” ( Nёnё Tereza Shenjtreshё e Gjallё), sivjet botoi njё edicion special prej 124 faqesh me titull: “The 100 Most Influential People of All Time” (Njёqind njerёzit me ndikimin mё tё madh nё tё gjitha kohёrat). Nё ballinėn e ilustruar tё kёsaj reviste janё botuar fotografitё e 13 personaliteteve mё tё shquara gjatё gjithё historisё njerёzore. Hyrjen e kёsaj reviste e shkroi Profesor Douglas Brinkley, historian amerikan shumё i njohur. Editorёt e revistёs TIME, tё gjithё specialistё, kanё zgjedhur e botuar biografitё dhe portretet e 100 personaliteteve mё tё njohura tё tё gjitha kohёve. Nё faqen e parё tё revistёs ёshtё botuar fotografia e Nёnёs Tereze. Revista nё fjalё shkruan gjerėsisht pёr Konstandinin e Madh, por qysh atёherё e deri sot, pёrveē Nёnёs Tereze nuk pёrmendet asnjё personalitet me rёndёsi nga Ballkani. Revista TIME shkruan se Konstandini i Madh kishte lindur nё vendin qё sot quhet Serbi. Zbrazёtirёn kohore bosh prej 1675 vjetёsh e plotёsoi Gonxhe Bojaxhiu-Nёna Tereze. (Shёnimi ynё: vendlindja e Konstandinit tё Madh, Nishi, dhe vendlindja e Nёnёs Tereze, Shkupi, ishin afёr. Si vёlla e motёr tё njё gjaku dhe njё fisi ata bёnё punё tё mёdha dhe pёr kёtё i nderon bota sot).

Shkrimet e shumё autorёve janё ndarё nё 4 pjesё.

Titulli i kapitullit tё parё ёshtё: “Shtyllat e Moralit”. Veprimtaria e tyre shpjegohet me kёto fjalё: “Ata hoqёn dorё nga dёshirat politike dhe joshjet pёr pasuri, vazhduan udhёn e heshtjes, tё prirё nga thirrja e shpirtit. Ata janё shejtёrё e profetё, qёllimi i tё cilёve nuk ёshtё kjo botё”. Kapitulli “Shtyllat e Moralit” fillon me Abrahamin dhe vazhdon me Konfucien, Budёn, Sokratin, Platonin,Jesu Krishtin, Shёn Palin Muhamedin,Xhelaladin Rumin, Shёn Franēeskun e Asisit, Immanuel Kantin dhe Nёnёn Tereze. Nё faqen e fundit tё kёtij kapitulli figurojnё emrat e kinezit Lao Tzu, Shёn Augustinit dhe Papёs Gjon Palit tё Dytё. Ata cilёsohen si tre misionarё qё kanё pёrhapur mesazhin e tyre nёpёr botё. Nё faqen 18 ёshtё fotografia dhe biografia e Nёnёs Tereze.

Kur ёshtё fjala pёr ēёshtje shpirtёrore tё botёs sё krishterё, revista TIME e vendos Nёnё Tereze nё vendin e katёrt, menjёherё pas Jesu Krishtit, Shёn Palit dhe Shёn Franēeskut. Shkruan se Nёnё Tereza kishte lindur nga prindёrit shqiptarё dhe se babai i saj ishte vrarё nё kohёn kur Gonxhe Bojaxhiu ishte 7-vjeēe.

Kapitulli i dytё mban titullin: “Eksploruesit dhe Vizionarёt”. Ja ēka thotё pёr eksploruesit dhe vizionarёt: “Disa nga ata vendosёn tё kuptojnё botёn e tyre. Tё tjerёt panё ёndёrr gjёrat qё nuk kishin ekzistuar kurrё dhe i farkuan ato. U kredhёn nё botёn e panjohur, ata jane pionerё”. Kapitulli fillon me Hipokratin dhe vazhdon me Euklidin, Arhimedin, Aristotelin, babain e algjebrёs Muhammad ibn Musa al Khwarizmi, Zheng He, Kopernikun, Kristofor Colombon, Magelanin, Gutembergun, Galileun, Dekartin, Newtonin, Lewis, Clark & Sacagawea, Darvinin, Bellin, Edisonin, Charles Babbage, Pastuerin, vёllazёrit Lumierё, Freudin, Einstenin, Marie Curie, vёllezёrit Wright, Henry Fordin, Watson & Crick dhe i fundit Steve Jobs. Nё faqen e fundit janё edhe tre eksploruesё tё rёndёsishёm, Leif Eriksson, Marco Polo dhe Marconi.

Kapitulli i tretё: “Udhёheqёsit e Popullit” i pёrshkruan me kёto fjalё: “Ata janё krijesa tё botёs politike,udhёheqin ushtri,ndёrtojnё kombe dhe perandori,sfidojnё autoritete,luftojnё pёr liri, shtypin dhe ēlirojnё masat e shtypura. Ata janё tё fuqishёm”.

Kapitulli fillon me Moisiun, dhe vazhdon me Periklien, Ashokёn e Madh, Lekёn e Madh perandoria e tё cilit sipas revistёs TIME shtrihej prej Iliriet e deri nё Kashmir dhe prej Egjiptit e deri nё Kinё, vazhdon me Cleopatrёn, Ēezar Augustin,Konstandinin e Madh,Umar inbn al-Khattab, Charlemagne, Saladinin,Genghis Kanin,Joan of Arc, Mbretёreshёn Isabellёn e Parё, Herman Cortes,Suleimanin e Madh,Martin Lutherin,Akbarin e Madh,Mbretёreshёn Elizabetёn e I, Pjetrin e Madh tё Rusisё, George Washingtonin,Robespierin,Mary Wollstonecraft,Napoleon Bonapartёn,Simon Bolivar,amerikanin vendas Sitting Bull,Abraham Lincolnin,Marksin,Leninin,Emmeline Pankhurst,Margaret Sanger,Adolf Hitlerin, Winston Churchillin,Franklin Rooseveltin,Mao Ce Dunin, Gandin, Martin Luther King Jr. Nelson Mandela. Edhe kёtu si nё kapitujt e tjerё nё faqen e fundit ёshtё gjeneral Jul Caesari,pushtuesi Tamerlane dhe terroristi Osama bin Laden.

Kapitulli i katёrt dhe i fundit i revistёs TIME ёshtё “Arkitektet e Kulturёs”: “Ata e kanё ndryshuar botёn, duke vёnё nё veprim vizionin e tyre imagjinues, fuqinё galduese tё artit dhe vlerat qё ata shfaqin nё punёn qё bёjnё”. Ata janё krijuesё”. Kapitulli fillon me Homerin dhe vazhdon me Eleanor of Aquitaine,Dante Aligerin,Leonardo da Vinēin, Makiavelin, Mikelangjelon,Palladion,Servantesin, Shakespearin, Rembrantin, Bahun,Benjamin Franklinin, Adam Smithin, Ruson,Thomas Jeffersonin, Bethovenin, Nicen,Louis Armstrong, Picason, Rohe, Muhamed Ali “The Beatles” dhe nё faqen e fundit janё: Goethe, Dikens, dhe Tolstoi pёr ndikimin e tyre letrar nё botё.

Periudha ilire pёrfaqёsohet me Konstandinin dhe Lekёn e Madh. Dhe prej atёherё e sot nuk pёrmendet asnjё iliro-shqiptar dhe asnjё personalitet tjetёr ballkanik pёrveē Nёnёs Tereze. Shqiptarёt janё kryelartё pёr respektin dhe nderimin qё revista TIME tregon pёr mё shumё se 4 dekada pёr Gonxhe Bojaxhiun. Gushti, shtatori dhe tetori janё muajt e historisё dhe mrekullive tё Nёnёs Tereze._________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyThu Aug 30, 2012 10:40 am

kujt si konvenoje dhe e shlyn mendimet e mia .
nena terez kurre si perkrahi e as i permendi Shqiptaret.
Kete figur po e ngritin shpijunet bashkpunetoret serbe Don Lush Gjergji Mark Krasniqi qe edhe sote i ka femijet ne beograd.
Turp per ata qe po shtremberojne Historin.Si Sali berisha duke shitur tokat greqise e serbise. Ata qe fshijne komentet jane po si ata .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySat Sep 01, 2012 9:45 am

Eu he Detektiv burrri, ne fillim lexoje shkrimin qe solla une, dhe pastaj kerce si plaka ne k...
Shkrmet qe beni ju, une nuk mendoi qe jan shkrime por thjesht komente pa asnje vler me plot injoranc dhe fyerje pak kuna i konvenoin, e di pse sepse ju nuk jeni nga ata qe mund te ndryshoni dic, ju mund te ja futni kot si ne ket postimin lart.
Une solla ket shkrim pasi eshte nder per kombin ton qe nje bie e po keti kombi vlersohet nga "revista time", por pyell pa derra nuk ka e edhe kombi yne ka mjaft.
Per mua i njeit esht si Naimi edhe Fishta, dhe cdo shqipetar pa dallim se ciles fe i takon.
Detektiv burri ti shfrytzon forumin pasi ketu nuk ka cenzuar, dhe njollos cdo personalitet kombetar si ke njollosur edhe Skenderbeun.
Dallimi ne mes te armiqve te popullit shqipetar dhe mes teje nuk eshte edhe i madh.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySat Sep 01, 2012 11:11 am

per ty jan te njejte si ata qe sberen asgje per kombin si ata qe beren.
Per ty e kam par se jane te njejte si tradhtari si patrioti.
Si Adem Jashari qe dha shume per kombin si Nena terez qe kurre se permendi kombin shqiptare dhe nuk dha asgje.
nenen terez e permendin vatikani india dhe askujte tjeter si interesone .
Une ceka me larte se kujte i interesone ajo grua indiane.
Haaaaa qka paske fole qe fare nuk me interesone ky mendim i yty Rugoviqjan Mark Krasniqjan.
Kesi njerez si ty na keni prue ne kete gjendje mjerane .Qe thojne nje fjale me ka je me te gjithe kushe vjen ne pushtet me try jam ,edhe ti je ashtu.
Maje ne zemer tende dhe mos gabo te largohesh prej tyre.
Ne duke permend e perkrahe njerez qe sishin per kombin skena liri qe 3000 vjet.
Se kan qellue shume Drina.
Tung...
Dallimi ne mes teje dhe Don Lush Gjergjit nuk eshte shum i madh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Sep 02, 2012 12:37 am

Mbėrritja e Nėnė Terezės nė Shqipėri
•Hap pas hapi me negociatat qė mundėsuan ardhjen nė Atdhe tė humanistes nobeliste
•Flet Bashkim Pitarka, ish-ambasadori shqiptar nė OK B. Ju tregoj dhuratėn e ēmuar qė mė bėri Nėnė Tereza
•Puna si kryenegociator pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Amerikėn dhe shoqėrimi nė Tiranė i shefit tė OKB-sė, Peres De Kuelar

Publikuar mė 01.09.2012 | 11:25
Leonard Veizi

Nėnė Tereza mbėrriti nė Shqipėri, aty ku ia kishin ndaluar gjithmonė vendzbritjen. Rruga ishte e gjatė, kėrkesat e shumta, por nė fund zyrtarėt komunistė qė e kishin parė me syrin e armikes, e lejuan nobelisten shqiptare tė zbriste nė aeroportin modest tė Rinasit... ...Ish-ambasadori pranė OKB-sė pėr 5 vjet me radhė, Bashkim Pitarka, thotė pėr lexuesit e gazetės “Shekulli” se, nė fund tė fundit, vizita e Nėnė Terezės nė Shqipėri kishte dhe nxitjen e politikės amerikane:

Kur ju emėruan ambasador nė OKB?

Nė vitin 1986. Por nė vitin 1990 duke parė dhe situatėn e trazuar nė Shqipėri, kėrkova tė largohesha nga posti. Nė atė kohė isha caktuar si kryenegociator pėr tė vendosur marrėdhėniet diplomatike me Amerikėn. Ishte marsi i vitin 1990. Dy vjet mė parė, nė 1988-n kisha paraqitur letrat kredenciale edhe nė Kanada. Pra, me Kanadanė ishin vendosur marrėdhėniet diplomatike. Ndėrsa nė fillim tė muajit maj u thirra nga Tirana pėr tė pritur e shoqėruar shefin e OKB-sė, Peres De Kuelar, i cili mbėrriti nė Rinas nė 2 maj 1990.

Cila do tė ishte lėvizja e radhės, qė do tė linte shijen e ndryshimeve?

Vizita e Nėnė Terezės. Ajo ishte shumė kuptimplotė nė ato ēaste. Mesa mora vesh mė vonė, edhe nė takimin qė patėn kokė mė kokė Ramiz Alia-De Kuelar, ky i fundit e kishte ngritur problemin e Nėnė Terezės. De Kuelar, si shkarazi kish pyetur Ramiz Alinė se pėrse i refuzohej viza Nėnė Terezės dhe, si mik i vendit tonė, kėshillonte t'i jepej fund kėtij gabimi. Ai i pėrmendi Alisė faktin se kjo ēėshtje pėrdorej si argument i fortė i “kritikėve” pėr tė drejtat e njeriut nė Shqipėri. Duhet theksuar kėtu fakti se, nė pėrgatitjet pėr vizitėn e De Kuelarit nė Tiranė, diplomatėt serbė e grekė bėnė lobingje edhe me lobet e pėrfaqėsues sė shteteve anėtare nė OKB e nė shtyp, qė tė silurohej kjo vizitė nėn pretendimin e shkeljeve tė rėnda tė tė drejtave tė njeriut, tė tė drejtave tė minoriteteve etj Por ėshtė gjithashtu fakt se edhe brenda sistemit tė OKB-sė, kryesisht nga Komisioni i tė Drejtave tė Njeriut tė OKB-sė nė Gjenevė, Perez De Kuelarit iu kėrkua qė nė axhendėn e tij tė bisedimeve me presidentin dhe zyrtarėt e tjerė tė lartė shqiptarė tė fokusoheshin ēėshtjet e tė drejtave tė njeriut. Dhe kėtu, sikurse kuptohet, hynte si shigjetė mohimi i dhėnies sė njė vize pėr Nėnė Terezėn.

Si do tė mbėrrinte ajo nė Shqipėri?

Nė fakt, unė kam qenė negociatori midis Misionit tė Nėnė Terezės dhe Qeverisė Shqiptare. Nė 24 gusht 1990, nė pėrfaqėsinė shqiptare, rezidenca e sė cilės ishte nė Manhaten, Nju-Jork, trokiti njė zonjushė, e cila kėrkoi ambasadorin duke thėnė se ishte kanadeze. Nė atė kohė ne nuk prisnim nė ambasadė asnjė shtetas amerikan, sepse nuk kishim marrėdhėnie diplomatike. Dola dhe e prita. U prezantua si Zhanette Petrie dhe si kronistja e Nėnė Terezės. Ajo mė tha: “Zoti ambasador, ju mund tė ndėrhyni qė Nėnė Tereza tė marrė njė vizė e tė udhėtojė pėr nė Shqipėri. Ajo insiston tė shkojė nė Shqipėri, te varri i nėnės sė saj pėr tė vėnė njė tufė me lule. Por mund tė kėrkojė tė hapė edhe misionin e saj nė kėtė vend, jo me qėllime fetare, por thjesht humanitare.” Pastaj ajo mė tregoi dy videokaseta tė realizuara prej saj, nga takimet e shumta tė Nėnė Terezės nėpėr botė.

Cila do tė ishte pėrgjigjja juaj?

I shpjegova kronistes se nuk mund t’i jepja njė pėrgjigje tė saktė, pasi kjo ishte njė ēėshtje qė vendosej nga instancat e larta tė shtetit shqiptar, por se unė do ta pėrcillja menjėherė kėrkesėn e saj nė Qendėr. E sigurova, gjithashtu, se do tė isha aprovues ndaj kėsaj kėrkese, duke i referuar Tiranės zyrtare edhe mendimin tim personal, sepse unė isha mik nė familjen e Nėnė Terezės. I shpjegova Zhanetės se nė rininė time njihja Agen, motrėn e Nėnė Terezės, e cila mė kishte qepur njė kėmishė dhe mė kishte dhėnė mėsime italishteje. Gjatė kėsaj kohe nėna e Ages, nėnė Drania, u nda nga jeta dhe unė mora pjesė nė varrimin e saj, madje i vura edhe njė tufė me lule mbi varr. Atje njoha edhe miken e afėrt me familjen Bojaxhiu, Marije Krajėn.

Si e priti Zhanet Petri kėtė lajm?

Dukej entuziaste dhe mė tha se, vetėm dy ditė mė pas, nė 26 gusht, Nėnė Tereza kishte ditėlindjen. Mbushte plot 80 vjeē. Atėherė unė shpreha dėshirėn qė kėtė pėrvjetor t’i bėja Nėnė Terezės njė telefonatė jo si ambasador, por si mik i familjes.

Kur e lajmėruat Nėnė Terezėn pėr pranimin e vizitės sė saj nė Shqipėri?

Ditėn e 80-vjetorit tė lindjes sė saj. E mora nė telefon pėr ta uruar. Natyrisht, doli sekretarja. U prezantova. I rrufeshėm ka qenė reagimi i Nėnė Terezės, e cila menjėherė ia mori receptorin sekretares. Biseda nuk ishte e gjatė dhe u zhvillua nė anglisht. Ajo mė tha tekstualisht: “Ambasador, u bėfsha zog me flatra qė tė vij aty e tė t’i puth duart, sepse me ato duar ke vėnė lule nė varrin e nėnės time”. Ajo mė tha, gjithashtu, se Zhanet Petri e kishe informuar mbi gjithė takimin tonė. Nė fund mė tha kėto fjalė shqip: “Tė bekoftė Perėndia”.

Si do tė mbėrrinte Nėnė Tereza nė Shqipėri?

Unė nuk e ndoqa vizitėn e saj. Kur Nėnė Tereza mbėrriti nė Shqipėri, ndjeva njė kėnaqėsia tė veēantė qė mė nė fund ishte ndėrmarrė njė hap i tillė historik. Nėnė Tereza i duhej Shqipėrisė dhe frymės sė re demokratike, qė po trokiste nė vendin tonė. Ajo sigurisht nuk fliste pėr demokracinė, por pėr paqen dhe dashurinė njerėzore, qė aq bukur ishin mishėruar nė shpirtin e zemrėn e saj, nė Kalkutė dhe nė tė gjithė botėn. Tė them tė drejtėn edhe si diplomat ndihesha i ēliruar, sepse Shqipėria jo rrallė dėnohej nė rezolutat e ndryshme qė bėheshin nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut.

Nė parantezė, a kishte shumė debate mbi Shqipėrinė kur flitej pėr liritė e njeriut?

Eh sa herė na duhej ne diplomatėve shqiptarė tė kėrcenim pėrpjetė nė sallat e konferencave ndėrkombėtare kur Shqipėria kritikohej apo pėrmendej pėr shkeljen e tė drejtave themeltare tė njeriut dhe jo rrallėherė pėr mosdhėnien e vizės pėr hyrjen nė Shqipėri tė Nėnė Terezės, gruas sė menēur e tė famshme dhe veprimtares sė shquar tė paqes e dashurisė njerėzore. Dhe duhet tė dimė se mbi tė gjitha Nėnė Tereza ishte ambasadorja mė e madhe e kombit shqiptar nė botė. Sepse ajo kudo qė shkonte deklaronte: Jam shqiptare. Pra, gėzohesha qė u realizua vizita e Nėnė Terezės nė Shqipėri dhe qė diplomatėt shqiptarė nuk do tė ishin mė tė detyruar tė punonin pėr tė zhdukur sadopak efektet akuzuese e propagan distike tė moslejimit tė tė madhes Nėnė Tereza nė Shqipėri.

Ju ishit ndėrmjetėsi i vizitės sė saj nė Shqipėri. Por a jeni takuar ndonjėherė me tė?

Nė vitin 1991, kur unė isha kthyer nė atdhe, pas kėrkesės time kėmbėngulėse, pėr arsye familjare, qė tė lija detyrėn si ambasador nė OKB, njė ditė mora rrugėn dhe shkova te qendra bamirėse e motrave tė Nėnė Terezės. Rezidenca e saj ishte vendosur nė njė lagje tė vjetėr tiranase dhe nė atė kohė Nėnė Tereza ndodhej aty. Fillimisht u vura nė pozitė tė vėshtirė dhe u detyrova tė mbaj radhė pėr t’u takuar me tė. Ishin me qindra njerėz nė radhė, qė prisnin tė takonin Nėnė Terezėn dhe motrat e saj. Kishte nga ata qė donin ta takonin pėr qėllime fetare, por kishte edhe tė sėmurė qė kėrkonin ndihmėn dhe bekimin e saj.

Qėndruat gjatė nė radhė?

Mund tė kisha qėndruar gjatė. Por pėr fat njė kolegia ime e Ministrisė sė Jashtme, Natasha Haznedari, e cila ishte shoqėruese dhe pėrkthyese e Nėnė Terezės nė vizitat e saj nė Shqipėri, mė pa dhe mė thirri. Ajo mė ēoi drejt e brenda nė qendėr dhe njoftoi pėr mbėrritjen time. Pas pak Nėnė Tereza zbriti shkallėt me shpejtėsi dhe, e gėzuar qė po mė shikonte, mė nė fund m’u drejtua me urimin: “Tė bekoftė Perėndia ambasador Pitarka!” Ajo mė mori pėrdore, mė shoqėroi kudo pėr tė parė dhomat e misionit, si dhe mė prezantoi me motrat e saj, duke pėrdorur lėvdata dhe elozhe pėr pėrfshirjen time nė ardhjen e saj pėr herė tė parė nė Shqipėri.

Falenderimi

Dua tė them se, si pėr ardhjen e Nėnė Terezės nė Shqipėri, ashtu edhe pėr ngritjen e madhėshtisė sė emrit tė saj njė meritė tė pamohueshme ka jo vetėm Vatikani, por edhe qeveritė amerikane. Ato kurdoherė kanė lartėsuar rolin e saj dhe ia kanė nxitur hapur veprimtarinė bamirėse me mesazhin: “Bėni mirė qė tė gjeni mirė”. Mendoj se ne shqiptarėt kemi shumė arsye t’i falėnderojmė amerikanėt. Nė ēastet mė historike tė kombit shqiptar pranė na janė gjendur presidenti Uillson, apo presidentėt Bush, i famshmi Klinton e sot presidenti Obama”.

Festa e Vatikanit “Disa vite mė parė, kronistja Zhanet Petri mė njoftoi pėr zhvillimin e ceremonisė nė Vatikan, ku humanistja shqiptare do tė lumturohej nga Papa Gjon Pali II. Mė kėrkoi adresėn time, ku do tė mė dėrgonte njė ftesė zyrtare me qėllim qė tė merrja pjesė nė ceremoni. Ajo pati mirėsinė tė mė thoshte: “Ju jeni pjesė e historisė sė Nėnė Terezės dhe si njė ndėr aktorėt e vizitės sė saj historikė nė Shqipėri, por dhe si mik i vjetėr i familjes sė saj, ju takon tė jeni atje”.

Konkluzioni

“Nėnė Terezėn nuk e solla unė nė Shqipėri. As Ramiz Alia, ndonėse ishte aktori kryesor pėr zhvillimin e kėsaj vizite. Ishte epoka, ajo periudhė historike e ndryshimeve tė mėdha qė vinte pėr Shqipėrinė tonė. Ishte roli i madh qė luanin SHBA- tė, pėr t’i sjellė kėto ndryshime nė Shqipėri. Nė kėtė kontekst Nėnė Tereza konsiderohej nga ata si njė lajmėtare e lirive, paqes dhe lumturisė nė atdheun e saj”.

Karriera diplomatike

“Reforma nė diplomaci” do ta largonte Bashkim Pitarkėn nga Ministria e Jashtme, ndonėse ishte kthyer me kėrkesėn e tij kėmbėngulėse pėr t'u transferuar nė njė post modest nė drejtorinė e organizatave ndėrkombėtare tė MPJ-sė. Megjithėse diplomat karriere, do tė mbetej i papunė. Por ai thotė se ishin miqtė e De Kuelarit dhe vetė ishzv/ sekretari i pėrgjithshėm, Kofi Anan, qė u interesua dhe i ofroi njė post funksionari nė misionet e paqes sė OKB-sė nė Saharanė Perėndimore dhe nė Sllavonian lindore tė Kroacisė, nė tė cilat punoi me ndershmėri e devocion pėr 11vjet, deri sa doli nė pension tė parakohshėm nga OKB-ja, pėr arsye shėndetėsore.

SHBA nxit zhvillimet shqiptare

Ardhja e Nėnė Terezės nė Shqipėri nuk ishte njė vizite turistike apo pėr njė shėrbesė nė varrin e sė ėmės, por njė provė e fortė nė kuadrin e bisedimeve zyrtare qė po zhvilloheshin nė atė kohė midis Departamentit tė Shtetit dhe meje, si kryenegociator i palės shqiptare pėr rivendosjen e marrėdhėnieve diplomatike. Unė thellėsisht mendoja se kjo kėrkesė, qė fare mirė mund tė bėhej nė Romė apo Paris, ku ambasadat tona merreshin me ēėshtje vizash, ishte tatim pulsi: pra, trokisnin nė derėn e selisė ku ndodhej bashkėbiseduesi i tyre pėr rivendosjen e marrėdhėnieve diplomatike. Marrja me njė ēėshtje tė tillė kaq delikate nė kohėn e regjimit komunist, kėrkonte kujdes e vėmendje tė posaēme, por edhe pak guxim nė paraqitjen e ēėshtjeve nga ana ime dhe tė kolegėve tė mi nė mision. Nė ato vite Shqipėria ishte kritikuar shumė pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut dhe nėse nuk do tė pranohej kėrkesa e Nėnė Terezės pėr tė vizituar varrin e nėnės sė saj nė Shqipėri, kjo do tė tregonte se Shqipėria ishte po aq radikale nė qėndrimet e saj, sa edhe vite mė parė. Ndėrkohė isha pėrzgjedhur unė pėr tė ndėrhyrė, sepse isha dhe kryenegociatori pėr tė vendosur marrėdhėniet e Shqipėrisė me Shtetet e Bashkuara. Sipas logjikės time, kjo nxiste zhvillimet e mėtejshme nė Shqipėri. Dhe pas kėsaj ishin amerikanėt. Thėnė shkurt, vizita ishte njė akt politik. Nė ato ēaste mė kaloi si nė njė film gjithė ēėshtja e refuzimit tė njė vize apo e kontakteve tė diplomateve tanė me Nėnė Terezėn, pėr shkaqet e veprimtarisė dhe qenies sė saj si misionare fetare; sesi refuzimi i hyrjes sė Nėnė Terezės nė Shqipėri, qoftė edhe pėr njė vizitė nė varrezat e nėnės e familjes se saj, ishte bėrė shpesh njė argument i fortė nė komisionet e OKB-sė mbi tė drejtat e njeriut pėr kritika e rezoluta tė forta kundėr vendit tonė. M'u kujtua fakti se ndonjėrit prej paraardhėsve tė mi ambasadorė pranė OKBsė nė vite tė shkuara, i ishte dashur tė fshihej ose tė largohej nga sallat e korridoret e selisė sė OKB-sė kur aty ndodhej pėr vizitė nobelistja dhe humanistja e madhe shqiptare, Nėnė Tereza”, - thotė ambasadori Bashkim Pitarka.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Sep 02, 2012 11:16 am

Drinii je bere zedhenes i Don Lush Gjergjit e i Brahimoviqeve
per mua seshte interesante te plasoshe shkrime te tilla te pa vlere
per mua dhe shume shqiptare eshte interesante te flasesh per Adem jasharin Muje Krasniqin fehmi Lladrovcin Komandant Sandokanin ;KUmanoven etj
Apo mos te paguajne Mark Krasniqi dhe serbia per kete propagande se gjithnje ke qen i dyhsymte ne forum me shkrimet e tua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Sep 02, 2012 12:03 pm

Po he ore detektiv burri cka te shtyn ti ngatrrosh temat...?
Je i dhen te ngatrrosh, fene me kombin, kulturen me identitetin, dhe idjotizimin me mencurine, hedhja nje sy forumit dhe shiko cka ke postu ne shum tema, dhe njashtu ben edhe me shum perpjekj te zbulosh se kush me paguan mua, je apo nuk je detektiv...?
Edhe nje ju nuk jen askushi te porositin njerzit se cka te shkruajn, e cka te postoin, secili ka shijen e vet dhe deshiren e vet, po he ti cka po pret pse nuk hap nje tem, meqense per keta deshmor qe ti i cek edhe jan temat.
Edhe nje her te porosis mos i ngatrro temat, dhe mos ja fut kot. Beje ndonje pun me te mencur.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptySun Sep 02, 2012 7:54 pm

haaaaaa
Drinii sa diplomat je e meshef doren e e hudh gurin
temat spo i perzi fare po vetem mendova se je zedhenes i dikujt per majka tereza.
sa e merr rogen ti e di .
SE kena njerez te tille plote jashte e mbrenda trojeve qe jane shit per ndonje dinar ja jashte per letra ,kan nderrue fe po spo ju shitet se spi do askushe as mbrenda as jashte.Kushe e perbuze fejen e vret zoti.
Skam porosit askend ,mshoja si te duash po spo na le pershgtypje fare me keto tema te kota .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 EmptyMon Sep 03, 2012 11:35 pm

Shqip ooooooo detektiv shqip, se ky forum shqiptar eshte.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 3 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: