Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 EH, Ē'KOMBI I RRALLE!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:37 pm

“Ditėt e Plejadės “
poemth
nga Kristaq F. Shabani


Prolog i ndritur

1.

Sa herė
kam hapur
poemshėm
siparet,
e kam ndjerė
veten
kalėruar
mbi malet …

Hipa
mbi Korab,
“flatrova”
mbi Shkėlzen,
lart
pėrmbi Gjallicė;
krahėrova
mbi Tomorr,
“lulova”
mbi Jezercė,
hapėrova
mbi Bushtrik,
renda
mbi Malin e Gjėrė.
“Hipur”
mbi malet
e ndjeva
veten “MBRET!”..
nė njė Perandori
karvanmalesh
tė tėrė...
Mbi malet,
nė njė asambėl
tė gjithė
Kėndonin
vetėm trimėritė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:38 pm


Shpaloset
virgjėria
Nė fluturim
Shqiponje...
Oh,
kjo Shqipėria
i ngjan, Naim,
njė ZONJE!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:38 pm

2.
Dhe prej tyre
si nga
Pikėvrojtimi,
e ndjeja
shpirtin
dehur
nga gėzimi...
shfaqej bukuria
hovshėm
te syri...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:38 pm

3.
*
Tashmė
nė kėtė agmi
tejet tė bukur,
vargu im
mbi Gramoz
ngjason
simbolin flutur…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:39 pm

4.
*
I pushtuar
nga emocioni,
I pushtuar
nga malli ,
I lutem
Fan Nolit
Libėrshenjtin
tė hapi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:39 pm

5.
*
Qesh
Fan Noli
me qeshjen
e bukur
mbi Ersekė
ulet
shpirt’
i lumtur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:39 pm

6.*
Qeshet,
krenohet
fizionomia
e bukurores,
Nė apelin
“ Mėmėdhe
quhet Toka…”
Plejada
e Trimėrores.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:40 pm


II .
Ah, kjo gjuha
arbėrishte ,
ėshtė gjuhė
trimėrishte!


1.*
Shihni
ē’mbrritje
dritimi
me qiejt
e tyre,
Pasqyrat,
Dijet,
Kėngėt,
Trimėritė
stėrlodhur
nga
plagėdhimbjet
e marrra
para
e
nė passhpinė.....
Shekuj tė gjithė ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:40 pm

2.
Kushtrimojnė
gjemitė
Nė beteja ,
kurthe
pėr lirinė;
Jani Vretot
Petro Ninėt,
Papa Kristot
Parashqevitė,
Sevastitė…
Themistoklitė...
Mbi Ersekė
zbresin
me gazmim
vetė Perėnditė …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:40 pm

3.*
Nė hapėsirė
tė gjuhės
driton
njė abetare,
Gramozi i bukur
shkel sytė ...
Shpėrndahen
flakandane
nė majė
kodrushkash ,
nė majė malesh
mbi “papirus “ toke
shkronja e rrėnjės
s’ndalet,
lė arkitekurėn
e saj
zjarrtare...
Ndizen diej,
shpirtra ,
zjarre...;
gėzohen
shtojzovallet
nė botė njerėzore
tė ēudimtė...
Nisen
pėllumba
paqeje
nė njė flutrim
te tejėmbėl..,
pėrshėndesin
manushaqet...
bukuritė...

Kolonja puthet
e pasputhet
me Nėnėn..
Arbėrinė …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:40 pm

4.
“Ti,
Shqipėri,
mė ep nder...”
Lumturohet
Frashėri,
lumturohet
Naimi,
“Mėmėdhe
quhet toka”
Shend e verė
Zagoria,
vetė Ēajupi,
Migjeni
uragan
tre vargje
vullkan
sėrishėm pruri!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:41 pm

5.
Shpėrthen
Shkodra,
Lezha
e besės ,
Kruja
e Kastriotit,
Dibra e premtimit ,
Tropoja e
Bajram Currit ,
Kukėsi i gjallimit,
Korēa,
Zonjė e Gjuhės
Gjirokastra e
Ēerēiz Topullit…,
krahinat e Eposit ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:42 pm

....
Nga statuja
del
Ali Pashė Tepelena
dhe ndez
kushtrimin
nė bedena...
Zenel Gjoleka
Tafil Buzi,
Ēelo Picari,
Idriz Guri...
Plava,
Gucia,
Struga ,
Ohri,
Tetova ,
Shkupi,
Podgorica,
Tuzi...
Kosova
Flasin shqip...
Nė gjuhė perėndish ...

Ah, kjo gjuha
arbėrishte ,
ėshtė gjuhė
trimėrishte!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:42 pm

Fanitet
Hoxhė Tahsini,
Pashko Vasa,
Mjeda ,
Konica
Fishta,
Shiroka,
Samiu,
Abdyli
Hasan Prishtina,
Is Boletini...
Ndrit Plejada
e Yjeve
tė vezullimtė ...
Nė Kolonjė
Kombi fanitet
vezullor
i gjithė!...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:43 pm

6.
I ndritur
nga Maja...
Ja vetė
Ismail Qemali...
Para tij pėrulet
vetė Gramozi,
vetė Mali...
nderon flamuri...
Ej,
si ndodhka
me mrekullitė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:43 pm

7.
Riēelet
nė pambarim
kjo
LULE E SHPIRTIT..
dhe mbi hapėsirėn
e bukur prarore
rindizet
njė lajtmotiv...:
”Jemi tė gjithė
Ėngjėj ...
Ejani tė bashkojmė
krahėt,
tė fluturojmė
sė toku...,
pa frikė...
Jam Pegasi me
mendjen
dhe shpirtin
tė strukturuar
me dritė… ”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:43 pm

Mbi hapėsirė
ndez
njė vetėtimė...
Flatron Pegasi
krahėrisht...
shqipėrisht ...
Mė ia lumsha
Mendjen,
krahėt,
flutrimin,
sytė! ...”.
Mbi hapėsirė
qiellore Flutura,
Hajria
me shokė e shoqe
pikturon ēuditė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:43 pm


III. “Edhe sikur fytin
tė ma presin,
Asnjė s’ma ndal
A, B, C –nė...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:43 pm

1.*
Ē‘po ndodh
sot mbi Borovė?
Ē’ėshtė
kjo fjalė zjarri
tė masakruarit
nga pėrjetėsia ,
trimėrisht dalin,
vrullojnė
nga Memoriali…
nė mbetje habitje
masakratori …
me relikėn e agresorit ...
Ē‘bėka ky Pegasi!
Ia pėlqejmė
fluturimin,
ia shndritim
shkėlqimin
e Gėrmės sė parė
tė Alfabetit ,
Driton
syri i Qiellit,
i Tokės,
i Detit ...
Syri i UNIVERSIT...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:44 pm

2.
*
Borova e gjallė
me qerpikė epikė,
Tė njėqind e shtatė
marrin frymėrisht
frymė…
Tė bukur ,
tė paepur
tė gjithė
Burra ,
gra,
fėmijė…
Bien
fitueshėm
tė gjitha
boritė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:44 pm

Kėndon
Vaēe Zela,
kėndon
Mentor Xhemali,
Ėngjėjt me ta
Gėzimin s’e ndalin...
Shpėrthen
me ta
Shefqete Gosalci,
a mund vargun
Xhelal Lucės
t’ia ndalin?!...
Argjiro moj…
Lokja ime …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:44 pm

3.*
Ylberet
nė trajtė tjetėr
Hėna
pesėmbėdhjetshe
nė rrumbullakėsi
lumturie,
Birbilenj,
Ē’pasardhės-
trekėmbėsh,
tronditin yje ,
Gramozi mbetet
si njė pikėēuditese…
Arusha e madhe
Tė voglėn puth...
Si i ka hije...
e burimtė ...
Silvana e Migena
Kundrojnė kėtė
hapėsirė qiellore :
perlė e ēudimtė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:44 pm

4.
Dhe Noli thotė :
“Ē‘puthje e dashur,
o miq!” ...
kjo ka brenda
dashurinė
pėr tė tutė...
pėr breznitė...
Dhimitėr Orgockės
i ndrit cepi i syrit,
Copėtimit
po i vjen fundi ...
Ē‘sukses
me terapitė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:45 pm

5.*
Eh, moj ditė ,
as e vogėl ,
as e madhe
Petro Ninin
nė Luaras linde
Me njė britmė
tė veēantė...
Kishte
kjo “klithmė
njė timbėr
tė rrallė.
Kur lind
nė njė familje
me traditė
e lidhur
me Qestoratin
e Koto Hoxhit
mbi skenė
derdhen vargjet e tij…
SEVASTIA
shkėmben dy fjalė:
“Mbahu,
Koto Hoxhi,
trimėror
i rrallė!”
Njė hėnė
e plotė
i shndrit nė ballė …!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! EmptyThu Aug 23, 2012 7:45 pm

Dhe shfaqet
nė skenė
Ilia Dilo Sheperi
Me apelin e madh
tė gjuhės –nėnė:
“Edhe sikur fytin
tė ma presin,
Asnjė s’ma ndal
A, B, C –nė...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
EH, Ē'KOMBI I RRALLE!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: