Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 EH, Ē'KOMBI I RRALLE!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:45 pm

6.*
Oh ē’klithmė…
Jo, s’mund
tė pėrmbahen
dimensionet
te gjenitė…,
Jo s’mund
tė prangoset
vullneti i hovit...
Birbilenjtė
ndezin
Tė ardhmen
e Kombit...
Me shkėnditė …
Begzadet,
Zymerėt,
Alidet,
Ramitė
Astritėt,
Arjanėt,
Enetė,
Periklitė…
Teat
Triumfėt,
Miraditė
Rinat,
Kozetat ,
Virxhinitė,
Osmanėt,
Enetė,
Prendėt,
Hasanėt,
Alitė,
Asllanėt ,
Iliriadat,
Rinaldėt,
Anilat
Shumė
Dritė,
Shumė
Dritė…
Margaritat,
Meritat,
Danat,
Aleksandrat..
PERENDIA AFERDITE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:46 pm


7.
Shfaqet
Papa Kristo Negovani
Me buzėqeshje
shqipe,
Me shkronja zjarri
S’e zė helmi,
s’e zė mallkimi,
Kalėron njė shekull
me mision
shkronja shkrimi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:46 pm

8.*
Ja tek buzėqesh
Parashqevia,
Abetarja ndrit
si inxhi
me shkronja
tė zjarrta
trimėrisht:
Syshkėndi
mbi skllavėritė….
Nisur leximi
nė rrugėt e gjata
ditė+natė ...
si vetėtimė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:46 pm

9.*
Eh, Noli
Me sy-mendje flori
Me vargun e tij
tramundanė,
stuhish
projekton
ardhmėrinė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:46 pm

10.*
Ersekė,
o shpirt pjesė
e shpirtit
tė vendit tim ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:47 pm

11.
Fytyrėn bukurore
gjithmonė
ta kam dashur,
dhe me ty
jam krenuar
jo vetėm brenda ,
por dhe jashtė
sa raste
kam pasur…
dhe
jam lumturuar
fėmijėrisht !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:47 pm

12.
E dua aq shumė
vendin tim,
ia njoh dashurinė,
plagėt,
dhimbjen,
copėtimin,
ia njoh krenarinė,
vallet ,
kėngėt
bujarinė,
sofrėn ,
mirėsitė ,
ia njoh njeriun
me botė,
sa njė glob
dhe nis vargun tim
tė kalėrojė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:47 pm

13.*
Ah, moj nėnė,
si na rrite
Me qumėsht rritės
gjiri,
E bashkė me tė
na mėkove
krenarinė ...
nė ēdo fjalė
mėkoje ;
”Ta doni
Shqipėrinė!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:47 pm

IV.
Qeshėn
malet,
fushat
qeshėn
ish Nėntor,
por lulet
ēelėn

1.
Ky lumė njerėzor
Gazmon njė traditė
Mbi tryezėn qiellore
Ngrihen dollitė...

Kėngėrojnė
njerėzit
Vallja s’ndalet,
Nė pika
horizonti
Tė mėdhenjtė
shfaqen...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:48 pm

2.
Sa bukur
rrėfen shpirti
nė kėtė ditė
tė lumtur ....
Mbi skenė
e valle
vallėzon njė flutur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:48 pm

3.
Orgocka
sjell Naimin,
Orgocka
sjell Migjenin,
Erseka
shton lulimin...

Dhe ja papritur ,
pėrsri kryefjalė
ēudia;
“Kokėt e prera
nxorėn flakė
nga goja
sa hap
e mbyll sytė,
fluturoi koka...
Trupi nė poltron,
koka nxirrte gjak,...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:48 pm

“Pėr Muhamet” ,
turqit
mbetėn
pa Sulltan,
nė poltron
ul
Ali Pashai
vetė i gjallė...
“Manushaqe
bukuroshe,
pse s’ngrė kryet
pėrpjetė?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:49 pm

“Shqipėrinė
e mori turku,
i vu zjarr …”
”Bylbyli
ėshtė nė vaj…”
”O zogj,
pėr ku fluturoni?
”Ti Shqipėri,
mė ep nder,
mė ep emrin
shqiptar...”
Mori zjarr
Gjakova,
mori zjarr
Prizreni,
gjėmon
Himara,
valė- valė
deti...
Njė diplomat
mjekėrbardhė,
sillte detin
plot me dallgė
nė dorė
mbante flamurin
e qendisur
nga Marigotė
do ta ngrinte
Ismail Qemali
nė Vlorė..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:49 pm

Qeshėn
malet,
fushat
qeshėn
ish Nėntor,
por lulet
ēelėn
Sa nuse
e bukur
ishte Pavarėsia,
u ēuditėn
qiejt,
yjet
u mahnitėn
nga Dielli i Kuqtė
rreze drite
mbėrritėn...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:50 pm

Papritmas,
nė Ersekė
u ripėrsėrit
ēudia:
Erdhi Agroni,
erdhi Teuta,
ra briri,
“ra “lahurta
u shfaq heroi,
Skėnderbeu,
ushtoi
nga brohoritja
gjithė dheu.
Erdhi Skėnderbeu,
kryetrimi
me kapedanė
Pėrqafoi
Ismail Qemalė..
Ngjarje
mė tė madhe
s’kishte parė
Njerėzia
Nė flamurin kuq e zi
skuqte Historia...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:50 pm

Dhe unė
poeti,
ndėrkohė
ngrė gotėn...
Njė shqiponjė
e bukur,
po mė tund
kokėn...

A ėshtė shqiponjė,
a simbol poeti...
Mos vallė ėshtė Dhori
Me shpirt sa deti?...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:50 pm

E pyes Mitin
Dhe ma kthen
me kengė...:
“Ėshtė Dhori Qirjazi
Lirik
me “hap” tė rėndė…“

“Sa shumė poetė
ka sot nė Ersekė,
Po fryn erė e mirė...
“MUZA POETIKE
PEGASI”
Ankorohet nė breg...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 EmptyThu Aug 23, 2012 7:51 pm

*
U hap
Libri i Shenjtė...
Shpėrndau
Gėrmat e Arta,
nė skenė interpreton
PLEJADA...

GJIROKASTER , ERSEKE GUSHT 2012
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: EH, Ē'KOMBI I RRALLE!   EH, Ē'KOMBI I RRALLE! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
EH, Ē'KOMBI I RRALLE!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: