Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 NESĖR VOTOHET... KUPTIMI SEMANTIKOR I FJALĖZĖS ”VOTĖ”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

NESĖR VOTOHET... KUPTIMI SEMANTIKOR I FJALĖZĖS ”VOTĖ” Empty
MesazhTitulli: NESĖR VOTOHET... KUPTIMI SEMANTIKOR I FJALĖZĖS ”VOTĖ”   NESĖR VOTOHET... KUPTIMI SEMANTIKOR I FJALĖZĖS ”VOTĖ” EmptySun May 22, 2011 1:11 pm

NESĖR VOTOHET... KUPTIMI SEMANTIKOR I FJALĖZĖS ”VOTĖ”

Kush do tė jetė pushtetar? Dhe kush do tė jetė pusht+ tar?
Nga DIDIAN SHTATORI1.
Nesėr votohet ..
Pėrse votohet?
Kujt duhet t’i jepet vota?
Dhe pse duhet tė jepet vota?
Vota duhet tė shėnojė nė tė ardhmėn dhe jo tė lajthitet…
Apel ky …
Jo…
Thirrje ..
Jo…
Po ēfarė ?
Impuls mendimi…
Drejtpeshim…
Drejtqėndrim...
Kush qenka mė i bukur?
Kush qenkerka mė i dukur?
Kush qenka mė i lodruar?
Kush ėshtė mė publiku?
Kė qendisėn si ”publik”?
Kush e ka akoma ndėrgjegjen?
Kush ka “bregore”, “gunga” nė hemisfera?
Kush s’pėrfill fitimin?
Kush vjen nga e kaluara pėr te ardhmja?
Kush do tė vijė nga e sotmja pėr nė tė nesėrmen?
Kush , kush , kush sjell Ndryshimin?
*
Kush do tė jetė pushtetar?
Dhe kush do tė jetė pusht+ tar?


*
Kush ėshtė mė i lajthitur nė premtime?
Kush dasmon ?
Kush zjarrmon?
Kush besohet?

Nesėr votohet...

Qetėsia mbretėron....
Vendoset e ardhmja... nėpėr aleanca...
Mbaroi demonstrimi,
ngėrdheshja,
trilli,
kacafytja,
nxjerrja nė pah e tė palarave...
U shkri kallai....
Votuesi vė gishtin tregues nė kokė… dhe pėrdor analizė-deduksionin logjik...
Iluzioni kėrcen tango, foks, vals , e .. e .. e…...
Premtimi ka qenė kėtė kohė: Kryefjala....
Kundėrshtarėt nxorėn shpatat nga milli i fjalėsive ...Ndezėn... Mbytėn flakėn ...Ngjyrosėn, ”Groposėn”, Pikasėn ...
Kundėrshtarėt e ideve dhe tė realiteteve duelizojnė...
Nesėr….”lahen” hesapet... nė shtatė ngjyra ylberore…
Nesėr marrin frytin...

Qytetet tona do tė lulėzojnė…
Komunat do tė begatohen...
Vendi do tė kėndojė: ”I bukukuri Atdhe po futesh nė Evropė”...

Do ta kėndojnė nė kor tė gjithė tė zgjedhurit e rinj...
”Mė tė mirėt, mė tė besuarit e tė besuarve, mė programatorėt, mė dinamikėt, mė produktorėt...”
dhe Refreni

”Tė duam, o popull,
tė kemi shpirt,
lart e mė lart
nė begatim...
Fanfara, shampanja, bori, fishekzjarre masive…. Aleanca do tė gazmohet...


Nesėr votohet...

Votat do tė numėrohen me kujdes. Dijeni…. Do tė dalin shumė shpejt si asnjėherė rezultatet, tė cilat do t’i paraprijnė sondazhet ”BOB”,”POP” ”KOT” ”SA MĖ AFĖR” ”PAK GABIM”... „PĖR QIME...”
*
Kryetarė bashkish tė rinj, apo ata qė ishin?
Kėshilltarė qė kanė kaq vjet nė kėshillat bashkiake e qė s’iu dėgjua zėri?!... Kėshilltarė qė kėrkojnė tė zgjidhen pėrsėri tė kenė pėrfitime dhe tė jenė nė krye tė punėve?....
Realizatorė apo formalė?
Do tė ndritet qielli, do tė shkėlqejė dielli, hėna do tė mos mundet tė jetė gjithmonė pesėmbėdhjetėshe pa procese tė mėrzitshme ngrėnie, mosplotime... Pėrralla e Vratkos ėshtė ulur kėmbėkryq nė mėndjet e shqiptarėve...
Kush ėshtė mė i shėmtuar?
Kush ka plotim profesional?
Ata pėr tė cilėt do tė votohet pėrfaqėsojnė me tė vėrtet lėvizjen para, tė vrullshme tė shoqėrisė sė etur qė kėrkon ecjen , progresin?!
Dhe kjo ėshtė mėnduar nga ”ustallarėt”
Ata pėr tė cilėt votohet kanė frymėmarrje mendimi dhe intelekt pėr tė siguruar lėvizjen shoqėrore? Ē’ARSIMIM DHE PĖRGATITJE PROFESIONALE KANĖ ATA? SI DERI MĖ TANI, APO NDRYSHE?!
Votohet pėr tė ardhmen apo pėr interesin?
Pėr tė mbajtur spektrin apo pėr ta rrėzuar atė, pėr tė mbajtur fronin apo pėr thyerjen e tij…
Programe , pankarta postera, fleta tė lyera me bojėra , lloj- ngjyrimesh…
Flamuj qė lindėn nga plurimendimi…
Programe tė pėrafėrta nga A- Zh….
Kaq shumė parti nė listėn votuese? Shumė marramendėse numėrimi?
E majta , e djathta qendra liberale, liberale qendra, e majta e vėrtetė , e majta e pavėrtetė, e djathta e rinovuar, e djathta e pavėrtetė, demokraci sociale, lėvizje integruese, arbėrore, albanaeze,lėvizje, prosperitive… meny partesh… Erėra, brymėm ngricė, vapė, lajthitje…

Pėr sa akademikė, studiues, shkrimtarė , poetė , artistė , njerėz tė tjerė tė artit votohet nesėr?
Oh, ēĒpyes kot?
Kush i do humanėt dhe njėrzorėt... qė kanė privilegj ndjenjėsoren…
Le tė jenė tė varur nga “ tė pazgjuarit” tė zgjuarit…
Stėrkėmbth, stėrpeng, pongping…”kosh”…
Mė mir ė tė jesh “fundja: “flutur pa njė krah”, “inteligjent i ngrirė“, “mos hapės pune… e tjera e tjera…A mund tė avancojė?
Thonė se “Gjysmėtru, gjysmėmendim, gjysmė e gjysmės tė gjysmės sė gjysmuar…” fitojnė… S’mė besohet ėtė ndodhė nesėr kėshtu?! Mėdyshja mė vret…
Nesėr votohet…
A do tė largohemi nga e brishta?!

Pas kėtij votimi a do tė shfaqen nė ekrane protagonistėt : mjekėroshėt, mustaqegjysmėspicėt, duarkrahėprerėrt, gjuhėprerėt, kėmbėthyerit,.........alėt, besėprerėt, premtimhumbėsit apo djemtė dhe vajzat e bukura parrullore, mesazhdhenėsit, parrullambajtėsit, postervendosėsit, mitingashėt, duartrokitėsit, ”fjalėtarėt” , pėrrallėxhinjtė.... tatuazhmbajtėsit, ikonambajtėsit e ajėtsit.. e ajtėsist... e ajtėsist....
Nesėr votohet...

Ti sy i tretė shihe me aftėsinė tėnde zhbiruese protagonizmin real dhe ekstrem… Nė librat e rinj pėrmbajtje bukurore nga “fasada” …
*
Mua mė intereson vetėm njė pyetje qė ia drejtoj vetes sime dhe atyre qė janė si unė: “ Sa do tė lexojnė libra nga kėta tė zgjedhur, apo ata sa tė zėnė fronin s’kanė pse tė lėxojnė , s’kanė pse tė lodhen se do tė kenė mbi shpinė njė qytet, njė komunė?!”
A do tė investojnė pėr artin , kulturėn , gjuhėn , letėrsinė e kėtij populli?
A do tė mbajnė nė kėmbė dhe tė zhurrmojnė qendrat qė kanė kėtė objeksion?

Nesėr votohet…
Pse mė pyet ? Ti nuk do tė votosh pėr asnjėrin?… Mos ji menefreg… Mos e humb shansin eVOTĖS…
Mund tė tė pėlqejė njė nė listė… Vendos njė kryq a ndonjė iks…
Votohet, o njerėz, me mend nė kokė…
Votohet pėr “deputetė “ tė vegjėl….
Le tė mendohemi deri nesėr tė bėjmė zbėrthimin semantikor tė fjalės “votė”…. Dhe ndėrkaq le tė sjellim dhe njė fakt” Mbrohet vota nga shteti dhe Evropa!”

“Brumbullim”

“Brumbujt”
lodrojnė nė arenė,
bajgėzojnė topėzime,
japin konferenca shtypi…
Rrokullisen topat
nga pjerrėsitė e qeverisjes
mbi njerėzit e thjeshtė bien,…
Ata krrusen,
ata krisen.
Rrokullisen gėzimet,
lidhjet nė pjerrėsira,
lodhen,
e kuptojnė rrokullisjen.
Topėzimet ēbėhen,
shprishen si lidhjet
nė dy kahjet e fijeve.
Brumbujt do t’i ribėjnė
topėzimet prej bajge,
sa herė tė duhen,
sa herė t’u flihet…,
sa herė tė zihen,
sa herė tė zgjidhen…
Topėzimet…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
NESĖR VOTOHET... KUPTIMI SEMANTIKOR I FJALĖZĖS ”VOTĖ”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: