Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Vetëm një rrugë…

Shko poshtë 
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Vetëm një rrugë… Empty
MesazhTitulli: Vetëm një rrugë…   Vetëm një rrugë… EmptySun May 01, 2011 1:21 pm

Kontrollo vetveten që të gëzohesh.

• Besimi në vetvete do të thotë të gjesh më shumë domethënie dhe përfitime për jetën tënde, pavarësisht nga mosha që ke.

• Vërtet trishtimi psikik është më i rëndë se sëmundja e trupit.

• Bëj përpjekje maksimale që të rregullosh të tashmen, duke mos u brengosur për atë që do të vijë.

• Mjerimi nuk e nxjerr anijen nga thellësia e detit.

• Ne nuk kemi në duar të ndryshojmë të kaluarën dhe të vizatojmë të ardhmen ashtu si dëshirojmë ne, përse atëherë vrasim mendjen për gjëra që s’mundemi t’i ndryshojmë?

• Vlera e kohës është ta jetojë njeriu çdo çast të saj.

• Nuk do të mund ta ndryshoj të kaluarën, ndërsa tani nuk mund ta paramendoj të ardhmen, përse atëherë të mërzitem dhe brengosem!

• E djeshmja është ëndërr që ka kaluar, e nesërmja është shpresë e bukur ndërsa e sotmja është realiteti aktual.

• Mos shiko gjëra negative në jetë, por shfrytëzoji të mirat dhe bukuritë e saj.

• Mos qaj për të kaluarën, mos i harxho lotët kot, se atë që ka kaluar nuk e kthen dot.

• Nuk ka armik më të madh për bukurinë e femrës se brengosja, e cila afron pleqërinë.

• Kënaqu me ditën e sotme dhe përjetoje atë, kërko diçka që të parandalon dhimbjen para se të të kaplojë.

• Ulcera në lukth nuk te vjen nga ushqimi që han por nga ajo që të han ty.

• Depresioni është rezultat i pasivitetit.

• Doemos të pranosh çeshtjen me skajet që i ka, të realtë e mos u trishto se s’fiton gjë?

• Në jetë nuk ka gjë të rëndë e të pamundur derisa në të ka punë dhe lëvizje.

• Ka vetëm një rrugë drejt lumturisë, e ajo është të reshtim së hulumtuari për gjërat që s’kemi fuqi t’i sundojmë.

• Nuk i takon njeriut të humbasë gjysmën e jetës në armiqësi.

• E humbim kohën e lumturisë në jetë nga gjërat e pavlera.

• Përforcoje besimin tënd dhe bindu se nuk ekziston e pamundshmja në jetë.

• Vendos përherë në imagjinatën tënde, fotografinë e suksesit dhe ngulite atë të vizatuar në mendje.

- Rehatia e trupit qëndron në ngrënien e paktë
- Rehatia e shpirtit është në mëkatet e pakta
- Rehatia e zemrës është në largimin e hidhërimit dhe
- Rehatia e gjuhës është në të folurit e paktë

• Të menduarit mbi lumturinë medoemos që të çon në të menduarit mbi të kaluarën e të ardhmen,çka në vetvete do të thotë prishje e ndjenjes për lumturi!

• Lumturia e besimtarit është në dashurinë ndaj Allahut, e dashuria ndaj Tij është dashuri shumë e thellë, shijen e saj e dinë besimtarët e sinqertë dhe nuk e ndërrojnë me asgjë.

• Jeta rreth nesh me fytyrën e saj të bukur është thirrje e vërtetë për lumturi.

• Mesazhet më të shpejta të lumturisë drejtuar të tjerëve arrijnë përmes buzëqeshjes së sinqertë, që buron nga zemra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vetëm një rrugë…
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: