Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS Empty
MesazhTitulli: POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS   POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS EmptySun Jun 17, 2012 9:47 pm

POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS
Nga Kristaq F. Shabani , President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

NE KUADRIN E LĖVIZJES SE MADHE TĖ PĖRVITSHME “100000 POETĖT PĖR NDRYSHIM” SIVJET NĖ MBI 100 VENDE TĖ BOTĖS MĖ 29 SHTATOR 2012
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS Empty
MesazhTitulli: Re: POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS   POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS EmptySun Jun 17, 2012 9:48 pm

Poetėt janė ata, tė cilėt gjithmonė, nėpėrmjet kreaturės sė tyre reflektojnė ndaj realitetit , duke e ngritur kėtė reagim nė art dhe shprehim forcėn dhe fuqinė e reagimit tė mprehtėsisė sė mendimit kritik, pėr tjetėrsimin e formėsuar pėrsėprapthi tė ekzistencės sė padėshiruar. Nė kėtė kuadėr kritik poezia, produkt mendimor i arsyetur , logjik i artėzuar ėshtė njė pėrpjekje pėr tė mundėsuar dhėnien e mendimit dhe pėr tė apeluar dinamikisht qė ekonomilogėt apo stafi studiues dhe specializuaes tė kėrkoj mėėnyra dhe tė ripėrpjekėsojė gjetjen e frymėmarrjes sė humbur dhe avancimin e saj ... Pra tė mendohet nė kohė masa e ashpėr ndaj stanjacionit, krizimit dhe rritjes pėrmastike teknologjike, tė logjistikės..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS Empty
MesazhTitulli: Re: POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS   POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS EmptySun Jun 17, 2012 9:48 pm

Pra tė mendohet arsyetueshėm “pėrtej gjendjes tė krijuar” dhe pėr formatėzimin e masave pėr kapėrcim tė gjendjes...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS Empty
MesazhTitulli: Re: POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS   POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS EmptySun Jun 17, 2012 9:48 pm

Nė kėtė kontekst ky dritėsim ėshtė i nevojshėm pėr t’u futur me dritimin poetik nė hapėsirėn dhe nė labirinthin e problemeve tė ngecjes..., tė cilat kėrkojmė mė shumė dritė pėr tė ndriēuar mjegullėn dhe errėsimin... Kėshtu fjala poetike merr njė mision dėshmues pėr thyerjen e tabuve, tė zakoneve tė mprapshta , tė cilat stanjaciojnė. Pra kjo nxjerr nė pah qė duhet lėvizur pėr gjendje tė re, pėr tė braktisur vendbanimin qė mund tė ketė zėnė “myshk” ngjasues me “ujin e ndenjur”...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS Empty
MesazhTitulli: Re: POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS   POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS EmptySun Jun 17, 2012 9:48 pm

Nėse eksploron kėtė tentim poetik global, sot e kupton mė sė miri kėtė ngecje dhe rolin qė luan poetika dhe produktorėt e saj, tė cilėt. me kreativitetin e tyre, kanė realizuar zbulesėn e gjendjes dhe lakuriqėsinė e saj. Metastazat e krizės i janė vėrshuar botės dhe sistemit tė saj, qė kėrkon pėrmirėsim “kolonash” dhe mentsaliteti si dhe procedim tė madh intelektual e specializues..., humbjen e parėsivitetit militant... dhe rritjen e shkollimit e kulturimit total, pasi, shpesh “pasurimi “ me rrugė jo tė drejtė ēon nė injorimin e arritjeve dhe nė humbjen e tiparit, virtytit, karakteristikės dhe modelit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS Empty
MesazhTitulli: Re: POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS   POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS EmptySun Jun 17, 2012 9:49 pm

Ndaj dhe kreativiteti dhe apelimi i tij kėrkon kujtesė tė vijueshme dhe demonstrim tė progresives qė duhet mbrujtur...
Pėrvoja e kreaturės globale poetike dėshmon kėtė ... qė mendimi poetik lokomotivizon mendimin e pjesės tjetėr...
Ky mendim poetik flet katėrcipėrisht pėr njė Ecje tė Mėtutshme tė menduar qė, shoqėria njerėzore , individi tė mos gėzoi vetėm qenien dhe mundimin , por miqrėqenien dhe gazmendin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS Empty
MesazhTitulli: Re: POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS   POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POETĖT DHE POETIKA NDRIĒON ERRĖSIMIN I HAP RRUGĖ DRITĖS
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: