Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ....mia rap“s e poezi....

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: ....mia rap“s e poezi....   Fri Sep 07, 2007 4:20 pm

fla .
.
.
na jem jam dhe do jem lady qe qdo dite shkruan rima
.....dhe ato shkrepin sikur vetetima
..........dhe nuk fyej kurre por shkruaj realitetin
...............dhe asnjeher rapit sja humbi lezetin
....................na jam gurbetqare por gjithmon krenare
.........................mendjen e bukur se jam vajze shqipetare
..........................
.........................edhe pse ngyrbet na solli varferia
....................e mbaj koken e kthyer gjithmon nga ARBERIA
...............shpesh ketu ne rima lady ju ka shkruar
..........se ju djemt traditen shume keni harruar
.....e neve vashave shpesh na keni fyer
me gjera te keqija na keni perlyer
.
mos harroni djem se femra shqiptare
.....nder te gjitha femrat eshte me se krenare
..........ne traditen kurre sdo ta harrojme
...............por sikur roberesha nuk duam te jetojme
....................andaj ne lady ju themi me plote krenari
.........................do ta gjejem nje djale shqiptar e djale te mbare
..........................
.........................nje djale shqipetar e nje djale te ri
....................qe nuk mbylle gruan e vet ne shtepi
...............e shkone ne disko ti hape syte te tjerat e te pine raki
..........do gjej nje djale shqipetar
.....qe e qmon traditen dhe qe eshte krenar
djale bujar e zemerbardh
.
qe e dine qka eshte trimeria
.....qka eshte familja qka eshte besnikria
..........e shet burreri aty ku eshte nevoja e ku shitet burrerria
...............e nuk merr hake te gruja dhe te femija
................
bounce . bounce . bounce
written by: mi.a.xemel....rmx mama recordzzzz ha ha .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Sat Sep 08, 2007 12:40 am

________$$$$$$$$$___$$$$$$$$$__________
_______$$$$$$$$$$$_$$$$$$$$$$$______
______$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$__________
______$$$$$$$$$ TE DUA $$$$$$$$$$______
______$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$_____
_______$$$$$$$$$ BEKI $$$$$$$$$$____________
__________$$$$$$$$$$$$$$$$$$_______________
____________$$$$$$$$$$$$$$_________
___$$$_$$$____$$$$$$$$$____$$$_$$$______
__$$$$$$$$$_____$$$$$_____$$$$$$$$$ ________
___$$$$$$$________$$_______$$$$$$$_____
_____$$$___________$_________$$$_________
______$_______________________$__________
_

T e gjithe flene, ja u be mesnatee,
E ndrrat si zog cukisin cdo krevat,
D ua te fle, por gjumi mś largua,
A h! syte e tu te qete s“po me lene,
S onte te dyve epshi c“na u shtua,
H eshtja na ndezi, vetmia dashuri kerkon,
U tret nje yll ne qiellin e kristalte,
R a diku, larg ashtu i flakeruar,
O h! pot a mirrte mallin tim te zjarrte,
J astekun tend do ta kish perveluar…


.-''''-.,.-''''-.
! I MISS !
". YOU ."
'''-.,.-'''

.-. .-.-. .-.
! " ! " !
"-..-"'-..-" MY
SWEET HONEY!


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat Dec 15, 2007 10:12 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Mon Sep 10, 2007 3:05 am

nich so schnell moter! Very Happy
zemer
................::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
.........:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
.....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Pranverė e lulėzuar ėshtė koha:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Jote ėshtė koha ime ėshtė koha:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Jonė se kohė e lulėzuar ėsht’ kohė e dashuruar:::::::::::::::::::::::
Dhe viva dashuri e dlirė::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Tė vegjlit zogj lart::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Fluturojnė qiellit lundrojnė::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Me shpirt kėndojnė:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Krahėhapur fushave qė gjelberojnė:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Tė dashuruarit vijnė e shkojnė::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Vrapojnė lodrojnė:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Tė dy sė bashku janė krejt::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Tė ndarė asnje nė botė nuk ėsht’ mė gjallė::::::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Tė tille qiell tė tillė diell:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Unė kurre s’kam parė, as ti s’ke parė::::::::::::::::::::::::::::::::
Askush nė botė nuk ka shijuar:::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Kaq gjėra qė flasin kėshtu::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Pema veshur gjetheshumė:::::::::::::::::::::::
Shpėrthyer kanė plot hijeshi::::::::::::
Por shkėlqimi me mijėra fjalė:::
Tregon tė vetmen mrekulli:
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::
:::::::::::::::::::::
:::::::::::::::
::::::::::
:::::.............:::::::::::::::::::::::::::::::
::........::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
:....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
.::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Fshehtaz adhurojnė, ndrojtur:::::::::::::::
Lehtas flatrat ēojnė lėshohen lundrojnė:
Me gaz detit lulėzim:::::::::::::::::::::::::::::::
Pėrhere hareshėm zemrat cicėrojnė::::::
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::
:::::::::::::::
::::::::::
::::
:
zemer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Mon Sep 10, 2007 12:25 pm

zemer ................................................................................................................. zemer
.........................Disa rreshta ju shkruaj
.........................Kur s’ju shoh n’rregull,une vuaj
.........................Kur te debatoni,e pse t'gaboni
.........................S'keni nevoj ta teproni
zemer ..................................................................................... zemer
.........................S’jemi armik per njeri tjetrin,
.........................Respekt ndaj te riut si edhe ndaj te vjetrit
.........................Ndere,ndaj vajzave dhe grave
.........................Kjo eshte tradite e te pareve
zemer ................................................................................................... zemer
.........................Ne duhet te afrohemi
.........................E as-sesi te qortohemi
.........................Aty ku lind mosmarreveshja
.........................Ilaē i vetem eshte vetem heshtja
.........................Mergimtare shumica jemi
.........................N’vend te huaj as vlere s’kemi
zemer ....................................................................................... zemer
.........................Njeri tjetrin t’a duam
.........................Se perndryshe poshte shkuam
.........................Vetem fjale te embla nga ju pres
.........................Zenkat para kohe me bejn te vdes
zemer ............................................................................ zemer
.........................Kurre s’kemi thene se jemi dikushi,
.........................Ē’meshihet ne zemra s’din kush pos Krijuesi
.........................Ai din per ē’do mendim
.........................Per ē’do ide e ē’do veprim
.........................Do vije koha per te dhene sqarim,
.........................Po don t’shperblen e t’jep denim.
zemer ........................................................................................... zemer
.........................Ja dua ē’do kuje te miren
.........................S’kemi xhelozi e t’perbashket skam asgje me smiren
.........................Mos e prishni harmonine
.........................Mos e nenēmoni dashurine
.........................Mos e prishni muhabetin
.........................Se kjo ua prish shendetin
zemer ................................................................................................. zemer
.........................Fjala e embel plage sheron
.........................Fjale e keqe shpirtera shkatrron
.........................Shtrini doren per pajtim
.........................Jepni besen per mirekuptim
.........................Te keqen luftone me durim
.........................Te gjithe shoke e shoqe jemi,deri n'pa mbarim.
zemer ...................................................................................................................................... zemer
... "shkrujta ca fjal prej zemres i qujta fjal te perjetshme ,fola ca fjal nga shpirti ju thom fjal te pa vdekshme"
Idea


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Mon Sep 10, 2007 7:16 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: *_PoeZi_*   Mon Sep 10, 2007 7:15 pm

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Ne takimin e par digjem si zjarr
Ne takimin e dyt te dua si syte
Ne takimin e tert te dua per jete
Ne takimin e katert nje puthje me hater

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Thuaje te lutem, qe me don
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Nese po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro
Se ty me s`te dashuroj
Dhe besom, se un do shkoj...

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
GocPejone
Anėtar
Anėtar


Female
Numri i postimeve : 372
Age : 98
Vendi : Matiqan
Registration date : 16/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Fri Sep 21, 2007 12:25 am

qe njo per juven shpejt e shpejt lol Very Happy

zonja vjeter nket PIP none, si mbretresh po rin ne fush
kundershtarve komt pju dridhen se stadioni adhurus u mbush Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: !!! POEZI !!!   Wed Sep 26, 2007 8:23 am

Malli per ty frymen ma ndali eja tek un ni puthje ta fali shpirt kut te mi puthesh buzet e mia e din qe qka esht dashuria un jetoj se te dua shum syt e tu i shof edhe ne gjum te dua per ty shkruaj ah loqki per ty vuaj te dua per ty enderroj deri sa te vdes nuk te harroj kur te pash me lindi simpatia kur buzeqeshe e dita se qenka dashuria por kur me fole e dita qe do te me thuash te dua kete e verejta nga buzet tua…. Xemla jem mpuqqqqqqqq

Idea
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Thu Sep 27, 2007 7:13 pm

zemer Ne vetmi te pres i dashur
po ti nuk po vjen
je large meje po
me mendime je
perher ne zemren
time qe nuk do te
me ikesh kurre se edhe pse je large
zemra vune per ty dhe kame nje
malle qe kurre nuk do
te shuhet derisa te
keme ty afer se kjo
largesi na shkatrroje jeten eja mos me le
te pres se jeta pa ty nuk ka kuptim po edhe nje gje
kurre mos e harro se sa te jetoje kurre
ty nuk mundem te harroje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Thu Sep 27, 2007 7:22 pm

Fjalet qe mendoj cdo nate kur mbyll syte jane me mijera dhe te gjitheve u buzeqesh vetem nje fytyre ne erresire: TI! Sepse ti je endrra ime, jeta ime, je arsyeja per te cilen zoti me dergoi ne toke! E kur vjen dita dhe ti me shtrengon ne krahe s“me ngelen me mendime qe ti thurr, sepse hipnotizohem e tera prej buzeve te tua mjalte si te ish ushqimi im pas 100 vitesh gjumi! E pra kjo je ti o shpirti im, kjo je ti gjithqka ti perfaqeson! Le te me thone njerezit qe jom e marr, e di, per ty kjo do te ishte pak, sepse ti meriton me shume, madje ti duhej te ishe nje pikture qe un te mundjja te te adhuroja pa u trembur se dikush me vezhgon pas shpine! Dashuria ime s“ka kufi, sepse ajo ka vite perjetesia qe esht larguar prej tyre, ajo ka prekur pafundesite e galaktikave me te pakonceptueshme sepse zemra ime esht kaq e madhe, ndaj te fut ty te gjithin brenda, zemra ime te do vetem ty! Ja kush je ti, ja edhe un, ja kush eshte dashuria qe me lidh pas teje me zinxhire ndjenjash dhe vetemohimi! Le te thone qe jam e cmendur, do i le te thone prape, gjithmone, sepse un e di qe e tille jam, e cmendur, pas teje e marrosur, sepse ti je frymezimi im, je gjitheqka kam pasur dhe do te kem brenda trurit! Te dua dhe nuk pyes perse jetohet, sepse e di qe vetem per ty xemelll...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Thu Sep 27, 2007 9:01 pm

... Schau wie ich Spitte, junge, das ist für dich zu abgefahrn
du willst gerne sein wie ich doch dein Zug ist agbefahrn
jeder..., jede Line von mir ist so Tight wie Kokain
du ziehst an "Ahoj Brause ^^" und sagst: Wer will nicht mal an Koka ziehn
lass mich raten du weisst nicht mal wie in Bier schmeckt
ich kann nur sagen, dein billiges battle ist ne glatte vier! jetz...
lass ich es chilig gehen... und rauch ein bischen Mariuhana
ich kauf Klamotten von D&G du von Dolce & Albaner (gefällschte marke^^)
du bist gar kein albaner, nur ein scheiß zigeuner
ja komm und zieh mit deinen freunden um die häuser
ich leuchte hell, friss ja auch zum nachtisch lampen
komm ich knips dich aus wie ne nachtsicht lampe
... denn das game is over
alles vorbei, finish, dein leben ist "Game Over"
eeeeey ***** für dich benutze ich jetz meine toiletten sachen
dich misch ich überall auf... egal im tiefen oder im flachen
du bist für mich wie das milizin das mein klo von der scheiße befreit
du bist genau die marke von typen das gern ins klo greift
hehe ohh war das jetz hart sorry kleiner aber das war gewollt
ich bin wie ein blitz, mit reinem pump ich dich auf wie mit volt
du bist frustriert weil dein herz schnell von meinem shit gefriert
du siehst das dein körper schnell vibriert und die erregung eskalliert
mit diesen kleinen reimen habe ich dir das licht ausgeknipst
morgen in der Zeitung wird man lesen, das du an herzinfrakt gestorben bist
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Fri Sep 28, 2007 8:14 am

i pa besushem per ty edhe per ata idollat e tu ashiqare shum ja ke nis, kur po mshef mu don me u tranu...po i lutesh zotit banem si urbani edhe mu...boll u mundova po e pash qe sun t'eka e kom qit shum posht vetin kur ti kom hek ata jeleka po foli sa po muj po badihava e kom e di qe ti smer vesh pom, kthen a spom lexon...du met msu mu kan e thjesht e mos me shit mense ti hala rrin te shpija i ni mon nanes me la en.um qon mesazha loqk kom gabu ni her n'jet sdu met hup ty tani ja nis kan si zakonisht me ato hun tqyrravta e skom palloma terta um kan met veq dy copa t'lakta un nuk shtyhna me femra qit sen maje me....ta qes veten pi hujit e nuk po foli pert tjeter sen..ani femra mu ka nervozu...qe se kom puc mu ka idhnu.ma ku.... ma se din qe tkom munu tung edhe udhamar te koft shko pucu me klloshar aty ku a ma ftoft se ktu tu ka bo nxet ktu ma sosht let....ka hi ma ktu urbani perime shko rruga mbar shko pucu me haver atu a po nin oj katunark....qeshtu (hooker)...kjo doket shum e qart se per gjith qka 9q.. jom..po muj met paramenu para kompjuterit njersa ftyers tut shku..tu mos dit qka me shkru truni tu ka blloku ti kurr nuk mundesh rregullat e mia mi respektu...rrezimi i femrave gjithmon kum ka shku per dore ko me jetu ma shum se 100 vjet ti del kunde fjalve te mia po me gishta ngoj jet..mos u tut se nuk ta qes njersen ftyres po un t'shti me kajt..o thmi i mamit shkor rri te dajt ( ha ha ha)...truni jem punon ma mir se ni kompjuter meno mir kur te shkrujsh tjeter her..dal klloshar kur te tham qe stkom dasht po nasht(ky asht realiteti)...nalu tash tu menu fol vet me veti kush jam un faktet flasin ..femrat si ti pi inatit plasin..e e kan ni pik te dopt e qajo pik e dobt asht truni jot i lodht..fjalt e mia shprehin realitetin e jo trilim nisjani tash gjeni naj arsyetim un skom dasht po ti um shtine me ta ba n'jet ket deshtim ju lo pa vetbesim kurr sun bon perparim n'qdo aspekt dal fitus fuck off fjala jem asht helm vdekje prus....


PS: keta nuk e kam shkru un Wink


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat Sep 29, 2007 12:13 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Fri Sep 28, 2007 4:35 pm

Sa here te takoj zemra ime rreh ndryshe, jeta ime ka tjeter kuptim
me merr malli kur jam larg teje, veq puthja jote me jep sherim
zemer zemer zemer zemer zemer zemer zemer
Dua te te shoh kur fle dhe zemren tende ta ndjej
Dua te te degjoj perjete zerin tend, se pa ty ne kete bote per mua nuk ka vend...
........xemle
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Fri Sep 28, 2007 8:47 pm

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Baby I love u and I never let u go
But if I have 2 boy I think that u should know
All the love we made, can never be erased
And I promise u that u will never be replaced

I love u...
Yes I do...
I“ll be with u as long as u want me 2
Until...
Be in...
Of time...

From the day I met u I knew we will be together
And now I know I wanna be with u forever
I wanna mary u and I wanna have your kid“s
I Think I never compare to the felling of your kisses
.................................................................................
I can say im truly happy to this day
U make me think of that all in my live that u were
Theres never been a doubt, in my mind
That I“ve been wherever having u by my side
.................................................................................
But if the day comes that I have to let u go
I think that somethin“ I should proudly let u know
I enjoyed every day, that I spend with u
And I will miss u cause im happy that I had u at all

I love u...
Yes I do...

Idea
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Tue Oct 02, 2007 11:00 pm

Ich sing so laut als wär ich ganz alleine hier
ich tanz so wild als gäbe es kein Morgen mehr
ich dreh mich viel zu schnell
ich bin jung und willig extravagant und schwierig
in meiner Achterbahn gehts hoch und runter ja das will ich
ich bin jung und gierig doch diesen Hunger still ich
ich bin ne Achterbahn steil Kopf über ja das will ich!
Ich will high sein, OHHh ich liebe diese Fucking Welt
Genieß den Augenblick weil Sie schon Morgen auseinander fällt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Tue Oct 02, 2007 11:13 pm

Alissa & Anjesa:

shume nga keta rreshta i lexova,shum tekste te bukura.

Nje pyetje n'se mundet me i ntereson me dite
Ku dhe si lindi Historikishte Muzika ..''Rap'' dhe kush ishte i pari qe kryoi Muziken ''Rap''.?(Emri i personit me Intereson.)

Flm per mirkuptim.

Pres Pergjegjje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
alissa
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 28
Vendi : germany
Profesioni/Hobi : dance baby ;)
Registration date : 31/08/2007

MesazhTitulli: 'rap' story 4 BETON   Wed Oct 03, 2007 9:49 pm

Ne fakt rapi eshte keqperdorur nga njerez te pandergjegjshem, sepse kjo rryme muzikore doli nga ata qe shpiken Gjezin, Bluzin, Rok'n'rollin. Eshte interesante se si lindi ky zhanderr muzikor, RAP (Ring And Poetry) ritem dhe poezi, lindi ne lagjen Brooklyn te New york“ut ne vitin 1960/70, pra lindi nga raca qe urrehej me te madhe ne Amerike, dhe njerezit e izoluar, te poshterur bene edhe dicka te madhe. Afro-amerikant filluan te krijojn nje gjuh te veqante per mos ti marrin vesh hasmit e vet (amerikanet e bardhe)...kjo ishte fillimi i rapit. Pas nje kohe Grupi "Grandmaster Flash & the Furious Five" e kan bere albumin e pare me kete stil muzikor dhe kan qene shum te suksesshem. Ne fillim Rapi nuk ishte sikur ky i sodit, por kishte nje tjeter filozofi, grupet si Public Enemy, Run DMC, KRS One, nuk mund t`i krahasojme me 50Centa, Eminema sepse eshte turp i madh. Sot te gjithe raperet e famshem, ose jane te akuzuar per vrasje, dhunime, narkotik etj., pra e kane shendrruar kete muzike ne nje biznes, sepse eshte me e lehte per ta bere sot per sot.
Une personalisht Rapin e vjeter e pelqej shume, Public Enemy, Run DMC, KRS One edhe pse nuk jan te kohes time i degjoj, sepse ata pasqyrojne dicka, dhe jo si keta te sodit, femra, vetura, dollare, dhemb te arit etj., keta jane shkaterruesi e kesaj muzike. Keta te sodit kane fjalor eksplicit dhe nuk thone asgje...
Beton shpresoj qe kjo esht pergjigjja qe e ke pritur.
respekt
nga lissa
................................................................................................
.....................................................................
................................................

KUR U DASHUROVA
Kur u dashuruam ishim bashkė nė shkollė
kurrė nuk bisedonim ndonjėherė pėr ndarjen tonė
nė takimin e parė mė tha duke buzqeshur
eja qė tė shoh se si je veshur
por pėr fat tė keq isha veshur zi
por me njė fjalė tė ėmbėl i shpreha dashuri
ishim bashkė tė lumtur gjithmonė tė gėzuar
gjithmonė ecnim bashkė duke u pėrqafuar
mirėpo fati s'deshti qė tė jemi bashkė nė kėtė jetė
sepse atė tė gjorin e mori vdekja e shkret
planifikonim tė ardhmen plotė gaz e hare
duke menduar se sa fėmijė do ti kemi ne
nė takimin e fundit mė tha me lot nė sy
mė pėrqafo e dashur se s'di mė kur tė shoh ty
dhe njė ditė isha nė heshtje pėr tė duke mendu
kur erdhi njė shoqe dhe po mė thėrret mu
ja dallova disa pika loti nė sy
e ajo mu kthya me fjalėt: "kam njė lajmė tė keq pėr ty"
njėherė mendova mos po bėn shaka
e nxorri njė leter nga xhepi dhe nė dorė ma la
unė mendova se ėshtė leter nga shoqėria
por kur e lexova kuptova se pėr mua murr fund dashuria
letren shoqja kur ma pruni ishte ora 10:00
mė kishte shkruar kėto fjalė: "I DASHURI TĖ KA VDEK"
mu duk se qielli me ra mbi kokė
kur mė ka dalė vetėdija e kam parė veten tė shtrir nė tokė
qė nga ai ēast rrijėsha vetėm nė mendime
duke thėnė ē'do ditė se mė se dua as jetėn time
kur i shoh tė tjerėt duke qen tė lumtur nė dashuri
nuk mund tė pėrmbahem qaj me lot nė sy
s'kisha prit kurrė atė fjalė nga njė shoqe e vjeter
"mos mendo mė pėr atė por gjeje nje djal tjeter"
s'dua mė askend s'dua jo pėr besė
pasi qė ai shkoi edhe unė dua tė vdes
mos mė gjyko Zot qė do e mbys veten
sepse pa tė dashurin tim nuk e dua as jetėn
nėse pyesin profesorat pse vdiq nė rini
i thuani i ka vdek i dashuri e nuk mundi tė jetoj nė vetmi
unė me tė u betova se nuk e tradhtoj e gjallė
dhe tash jam krenar se pėr tė do tė shkoj nė varr
pa tė as jetėn nuk e dua
kur e di se mė ka dashur vetėm mua
pėr ju rini kam njė porosi
dashurohuni dashurohuni por pa tradhėti...


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Oct 04, 2007 7:14 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Thu Oct 04, 2007 3:20 pm

POEZI QE ME PREKEN SHPIRTIN

pėrgėzime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Thu Oct 04, 2007 10:20 pm

Was sagst du ich hab kein plan man du hast kein schimmer von dem was noch abgeht an shit in mein zimmer sagst du ich komm nicht klar mann ihr seid alle spinner nur weil ihr studiert seid ihr längst nicht gepimpt mann ah ich hab es schon immer gewusst ihr seit nur neidish für mich purer genuss denn ich stehe nicht auf zwispalt mach nicht den kniefallt mach nicht nu rein ding denn ich liebe die vielfalt aroganz ist kein glanz sie ist nur eine fasade und da du sie nicht ablegst brauchst du auch nichts zu erwarten also hör genau zu was ich sage muzik ist nicht freundschaft doch du hast mich verraten ich bin nicht mehr klein und will niemenden verarschen bin gebildeter als je doch das wird ich mir jetzt sparen...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Thu Oct 04, 2007 10:31 pm

http://de.wikipedia.org/wiki/Grandmaster_Flash

Alissa te falemenderoi shume per kohen qe more per ''Spjegim'' je shume e mire.
tek linku ka matriall me shume.
respekt Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Thu Oct 04, 2007 10:47 pm

te gjith jemi kalimtar ne ket bot shijoje jeten sa ke mundesi dashuria eshte zemra e jetes pa ty smund te jetoj as nje njeri nese ti vertet me do ashtu si te dua me thuaj te lutem qe ndjen ti per mua qe une te di si te veproj me shkronja te mdhaja po ta shkruaj TE DUA PER GJITHMON fillova te shkruaj se nuk kisha pergjigje fillova te dua se nuk kisha zgjidhje dashurin te bukur fillova me ju lumturin me ty kush zguxon me ma prish mu e vetmi je ti per mua ndoshta un nuk e di ket jet ta jetoj por as pa ty ta provoj fytyra jote endrrat mi zgjat por ti realozoj sdi sa do kem fat te lutem eja me mu e mos me mundo me premto se me tjeter ke nuk shkon jeta dashurohet e qe te dahsurohet nje her ne jet duhet te gjindet dashuri e vertet kom deshir me ty mu kon per jet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
Guest
VizitorMesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Thu Oct 04, 2007 11:49 pm

respekt anjesa

e lexova edhe kete rubrike, eshte e mire dhe kuptohet interesante.

veq bass spo ki boll, haahahhhha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Fri Oct 05, 2007 9:41 am

hahaha ty bass-in... hajt repovat ti pakez ta shofim sa beat ki ti !!! Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
Guest
VizitorMesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Fri Oct 05, 2007 5:17 pm

une egzekutoj ne kitare diku qe 12 vite, piano ne nje mase njeashtu, dhe repi me duket qe si ne egzekutim edhe ne perpilim te kenges, tekstit e melodise eshte pune e lehte padyshim, veq duhet te jesh pak llafazan-e dhe ska asgje te rende ne te. Nese dikush mendon se nuk ka vlera repi, gabojne, rep-muzika ka edhe vlera por te ne si nje zhaner i ri eshte keqperdor duke mendu se sejcili din, por jo, Beka e pa veten dhe doli ne shikues, hahhahaha Por, po desha te shatirati kishe me than repovati se u habita qe paske thene atehere e beje edhe kete por deri sa te komponoj nje melodi e pastaj i ki aty.
kalo xixeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anjesa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 28
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Fri Oct 05, 2007 6:09 pm

hahaha ok buli u bo !! Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.skam-1her.de/
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   Sun Oct 07, 2007 9:06 am

pergezime ju krijuese te forumit"Bashkimi Kombėtar"

::::mia rap“se poezi....,kam lexuar disahere tekstet tuaja tė bukura.Kėto i japin frymė,gjallėri dhe begati lexuesit tanė.Mė kanė
lėnė pėrshtypje dhe mė kanė frymėzuar.Unė kuptoj moshėntuaj,angazhimet tuaja,por mundėsisht kohėn elirė kushtojani kėsaj pune,kėtu e paskeni gjetur vetėn mirė.

Me rrespekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ....mia rap“s e poezi....   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
....mia rap“s e poezi....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: