Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:15 pm


LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH
midis letėrsive tė dy vendeve(shqiptare dhe italiane)
Data 16.05.2010, ditė e shtunė Bar “FANTAZIA” GJIROKASTĖR”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:16 pm

I nderuari Konsull i Republikės sė ITALISĖ nė qytetin e Vlorės
Tė nderuar pjesėmarrės, miq dhe bashkėqytetarė,...

Dita e sotme, pa dyshim, ėshtė njė ditė e shėnuar, e motivuar ”Italia dhe Shqipėria, dy popuj, njė det, njė miqėsi”, ku shfaqen shkėmbimet universale tė vlerave edhe nė fushėn letrare, ku konkurrojnė vlerat dhe letėrsia, produkt i talentit, i dhuntisė, i intelektualizmit, i pasqyrimit shpirtėror, i nivelit. Ballafaqimi i vlerave tė krijuara, tashmė, ėshtė prezent. Gjuha italiane ėshtė njė gjuhė e bukur, e pėlqyeshme, e njohur, e dashur pėr shqiptarėt dhe pėr lexuesit. Ne sot krenohemi pėr veprimtaritė tona tė shumuara, pasi si Lidhje Internacionale e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania, njė organizėm letrar i njohur sot nė Botė, pasi ka organizuar tre Simpoziume tė mėdha Ndėrkombėtare “MUZA POETIKE PEGASI” ME OBJEKTE “PĖR NJĖ FRYMĖMARRJE NDRYSHE NĖ LETĖRSI”, “POEZIA BASHKĖKOHORE” DHE “MAGJIA E PĖRKTHIMIT”, QĖ KJO E FUNDIT U FINALIZUA MĖ 11 PRILL 2010 NĖ KRYEQYTETIN E SHQIPĖRISĖ, TIRANĖ, nė njė spektakėl mbushamendės dhe tregim tė vitalitetit letrar. Nė kėto objektiva madhore, pa dyshim, njė kontribut tė veēantė kanė dhėnė edhe lidhėsitė, qė kemi me organizimet letrare prestigjioze letrare italiane si: Academia Internacional “Il Convivio”, Presidente Angelo Manitta Castiglione di Sicilia (CT) Italia; Domenico Defelice – LA RIVISTA « POMEZIA – NOTIZIE » Pomezia (Roma) ITALIA ; Il Sistema letterario italiano Padova, ITALIA; A.L.I. Penna d'Autore Premio Letterario Internazionale Presidente - Dott.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:16 pm

Nicola Maglione; Vincenzo Muscarella “Omero” – Rivista Letteraria e Artistica Altari FR
ANTEREM 2003 Verona, Italia; A.L.E.M. di Tina Rigione Agenzia Letteraria Editoriale Meridionale; Avellina Associazione “Il Giunco” ONLUS Luciano Rossi Villaggio Brugherio, 55 - 20047 BRUGHERIO (MI), Vittorio Baccelli – Scrittore; ACCADEMIA LETTERARIA ITALO-AUSTRALIANA SCRITTORI Presidente Giovanna Li Volti Guazardi e tjerw.
Gjatė kėtyre viteve tė ekzistencės ėshtė realizuar njė veprimtari e madhe e pėrbashkėt qė pėrmbledh: publikime, informime, recensionime, botime tė ndėrsjellta, pėrkthime, prezantime, marrje pjesė nė konkurse tė ndėrsjellta letrare nė Panaire- Ekspoze tė librit internacional, propagandime nė internet si dhe botime nė Antologji poetike, siē ėshtė rasti i Antologjisė poetike “KORSI E HAPUR”(nė shqip) autorė tė Pegasit dhe tė tjerė nga vendi dhe bota, ku nė tė marrin pjesė edhe 18 poetė nga Italia; po kėshtu ėshtė publikuar “KORSI E HAPUR” (italisht), ku marrin pjesė jo vetėm poetėt italianė, por edhe shqiptarė dhe tė tjerė nga e gjithė bota, tė cilėt i japin rėndėsi publikimit nė gjuhėn italiane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:16 pm

Krijime tė poetėve tanė si dhe informime pwr evente ndwrkombwtare (Simpoziume) janė botuar nė revistėn letrare “POMEZIA NOTIZIA” tė poetit Domenico Defelice, Romė apo nė revistėn letrare kulturore dhe REVISTA Tė TJERA NĖ ITALI.
Revista ““POMEZIA NOTIZIA” tė poetit Domenico Defelice, Romė ka botuar vijueshmėrisht : publikime veprash tona letrare, analitika, poezi nė italisht dhe anglisht, informacione pėr zhvillimet e Simpoziumeve ndėrkombėtare e tjerė. Ėshtė njė programim i saktė midis Lidhjes dhe autorėve italianė. Biblioteka e LNPSHA “PEGASI” ėshtė pasuruar me mjaft libra tė poetėve italianė qė shumė prej syresh janė anėtarėsuar nė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA. Njė rol tė veēantė nė jetėn letrare, kulturore , artistike lozim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:17 pm

mjaft poete, poetė, shkrimtarė si dhe gazetarė qė aktualisht ndodhen nė Itali si poetja Mimoza Sali, Irma Kurti, Dorina Metollari, Elona Zhana e tjerė, tė cilat tregojnė aftėsitė dhe talentin e tyre nė kėto fusha.
Duhet theksuar se ėshtė njė dėshirė e padiskutueshme pėr tė folur respektivisht nė gjuhėt shqip dhe italisht dhe madje poezitė e pėrkthyera zėnė faqet e Internetit tė autorėve.
Njė sipėrmarrje e madhe ėshtė dėshira e madhe ekzistuese pėr tė pėrkthyer e botuar libra (vėllime poetike) nė gjuhėn italiane. Janė shumė autorė qė kanė marrė e hedhur guximshėm kėtė hap. Po kėshtu ne kemi realizuar pėrkthime tė autorėve tė vendeve tė tjerė, qė janė anėtarė tė Lidhjes sonė Internacionale nė gjuhėn italiane..., tė cilat edhe janė kontrolluar pėr nivelin e tyre nga poetėt italianė dhe pėrgėzimet kanė qenė respektive. Ėshtė njė punė e bukur, e cila do tė vijojė nė tė ardhmen. Njė rol tė rėndėsishėm nė publikim ka lojtur edhe gazeta, revista “PEGASI” po kėshtu edhe fillimi i kolanės “PEGASIADA”, numri i sė cilės doli kėtė vit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:17 pm

Dua tė theksoj kėtu qė e rėndėsishme ėshtė dhe pėrgatitja e kumteve, referenca nga autorė italianė qė janė referuar (mbajtur ) nė Simpoziumiet Ndėrkombėtare nė Gjirokastėr, Vlorw Tiranė.
Autorėt italianė kanė marrė pjesė me krijimet e tyre nė Mitingjet poetike tė zhvilluara nė fund tė simpoziumeve, ku mjaft poetė italianė janė vlerėsuar mė ēmime. INTERPRETIME NGA POEZITĖ E BOTUARA NĖ REVISTĖN “POMEZIA DI NOTIZIE” TE DOMENICO DE FELICE, ROMA , ITALI

DOMENICO DEFELICE, FLAVIA LEPRE, GORGINA BUSCA GERNETTI , SANDRO ALLEGRINI , SANDRO ANGELUCI, MARIA ELENA DI STEFANO, NIKOLETA SCALERA. ANNA VETURA ,VITTORIO BACCELLI, BIANCA MADECCIA, GABRIELLA GIANFELICI, PACIFICO TOPA, ADRIANA MONDO , MARIA LUISA SPAZIANI, ADRIANA MONDO, LUIGI DE ROSA, LORETTA BONUCCI, GIOVANNA MARIA MUZZU, MARIAGINA BONCIANI, GIOVANNI CIANCHETTI”, ANTONIA IZZI RUFO, GIUSSEPE CONTI, MARIA LUISA DANIELE TOFFANIN , EMILIA BISESTI, MARIA ANTONIETTA MOSELE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:17 pm

KĖTĖ VIT NE DO TĖ MARRIM PJESĖ NĖ DISA ANTOLOGJI MĖ GJUHĖN ITALIANE.
Ne kemi pėrzgjedhur sot pėr tė prezantuar shkurtimisht: ““IL POLSO DEL DOLORE”...” tw poetit Kristaq F. Shabani, Monografinė pėr poetin, shkrimtarin Alberto Moravija, shkruar nga Dr. Gėzim Rredhi, pedagog nė universitetin “Eqrem Ēabej”, Gjirokastėr, “Antologjinė me poetėt italianė, ku janė gjigandėt e poezisė italiane pėrkthyer nga pėrkthyesi Sinan Vaka dhe “Mesazhi i detit” pėrkesė me motivimin e sotėm tė potes Elefteria Kallojeri, pėrkthyer nė italisht nga poetja dhe pėrkthyesja Aleksandra Shabani si dhe 20 libra tė tjerė (vėllime poetike), tė cilat janė pėrkthyer nga LNSHA “PEGASI” nė gjuhėn italiane. Janė pėrkthyer nė gjuhėn italiane vepra poetike tė Kristaq F. Shabanit, Petro Dudit, Gjon Neēaj, Lulzim Logu, Elefteri Kallojerit, Afrodhiti Shehut, Blendi Stathit,(SHQIPĖRI), Panajota Zallonit, Iro Aleksandhraki, Jota Fotiadhut, Leni Kucohera(GREQI). Vijohet pėrkthimi i vėllimeve poetike tė poeteve Hasije Selishta, Albina Idrizi (KOSOVĖ). Tė gjitha kėto vepra janė pėrkthyer nga poetja dhe pėrkthyesja Majlinda (Aleksandra ) Shabani. Po kėshtu ėshtė pėrkthyer vėllimi “Lėkura e gjarpėrit” nga vetė autorja Mimoza Sali nė Itali, njė libėr i vlerėsuar edhe nga kritika italiane. Nė kėtė kontekst po punohet qė nė tė ardhmen tė hidhen hapa tė tjera nė lėmin e pėrkthimit tė vėllimeve tė pėrzgjedhura tė Nebi Bunjakut (KOSOVĖ) dhe Shejmond Pacarada (Angli), Xhemajl Rudi (Zvicėr). Duhet theksuar se libra nw gjuhen italiane tw suksesshwm kanw botuar dhe poetet shqiptare me qwndrim nw Itali Irma Kurti, dorina Metollari, Elona Zhana e tjerw. Krahas pėrkthimit nė gjuhėn italiane po vazhdon edhe intesifikimi i punės pėr pėrkthimin e poetėve italianė nė gjuhėn shqipe. Ėshtė pėrkthyer vėllimi poetik i Loretta Bonuci “Nė krahėt e erės” e shumw tė tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:17 pm

Nė veprimtaritė e zhvilluara nė Mitingjet poetike , nė Panairet – Ekspoze poetėt italianė kanė marrė pjesė dhe janė ēmuar me ēmime. E njėjta gjė ka ndodhur edhe me poetėt tanė, tė cilėt kanė qenė tė interesuar tė marrin pjesė nė konkurset e zhvilluara nga organizmat letrare italiane.
Miqėsia do tė shėnojė kulme tė reja dhe trajtesa tė reja bashkėpunimi e vėllazėrimi dhe fokusi i bashkėpunimit do tė jetė mė i madh.
Ju faleminderit edhe nė emėr tė poetėve tė dy vendeve, anėtarė tė Lidhjes sonėNPSHA “PEGASI” ALBANIA me qendėr kėtu nė qytetin e bukur tė Gjirokastrės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:19 pm

Mė lejoni tashmė t’i dhuroj dy poezi nė italisht pėr qytetin e Gjirokastrws tw shkruara nga ana ime dhe njė poezi tjetėr me temė psiko- meditative.
La pietrosa magica

A Girocastro
La mia citta canuta,
l’ignoranza l’abbatte piano con dolcezza,
il tuo volto valoroso
timbrato con il timbro “Castello”
radiazione luminosissima distribuisce…
La mia citta di brillanti,
con una construzione meravigliosa,
nel tuo corpo: il tappeto pietroso;
girando la magia come in una favola…
Apre gli occhi meravigliato:
“Il primo fiore!”
La mia citta’ filosofica,
con vene sanguinose,
Rosa pietrosa Argiro,
sfida anche la Piramide di Cheopsi,
sboccia le gemme nelle Enciclopedie…
La mia citta generosa,
con la testa appoggiata negli Dei
Nella testa pietrosa porre il dolore’ per la FUGA,
sboccia la pietra per il matrimonio e le nascite!
Mi hai afferrato con molta amore con le mani pietrose,
che mi sembrano come mani “carnose”,
non me la lacsia la mano che si allontana dalla fonte,
non me la lascia il cuore che me l’ occuppano il tremacuori!
La mia citta labirinto…
Sinfonie aperte ,
Note della Sinfonia: Solo le stelle!
Girocastro, 1992

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:20 pm


Il discorso diretto


Il pensiero tagliato come storpio:
“ L’orologio senza lancette
solo con tic-tac rari,
cuore con una aorta
a poco di sangue.
Giorni con le ore addormentate...”
La lontananza non la pua prenderla.
Il spavento “si accarezza” come Matrigna!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:20 pm

La citta’ del sentimento

Apro gli occhi meravigliati fino ai pori,
Mi apparisce intanto
una citta meravigliosa,
dove i suoi abitanti
hanno un viso sentimentale,
uno spirito…
Ora piangono
e poi ridono,
parlano aspramente
e ritornano in tranquillita’.
Masticano la belezza della villa…,
e di nuovo nella casa museali si ritirano…
Le melodie non sembrano che siano uguali,
Solo “le cellule” hanno le note sentimentali…
Eh, che citta MERAVIGLIA!
Girocastro, 1992

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:20 pm

Il discorso diretto


Il pensiero tagliato come storpio:
“ L’orologio senza lancette
solo con tic-tac rari,
cuore con una aorta
a poco di sangue.
Giorni con le ore addormentate...”
La lontananza non la pua prenderla.
Il spavento “si accarezza” come Matrigna!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LIDHĖSI DHE SHKĖMBIM UNIVERSAL VLERASH
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: