Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:44 pm

Aty ku personeli mjekėsor jep kontributin e vet nė mirėshėndetin njerėzor…
Fokusuar mjekja Rajmonda Sinani dhe Margarita Jorgji

*
Njeriu gjatė gjithė ekzistencės sė vet ėshtė kujdesur dhe pėrkushtuar pėr njė jetė sa mė normale, tė plotėshėndetshme dhe tė kujdesshme. Kjo veti dhe pasqyrė ėshtė pėrcjellė gjatė gjithė kohėve nga njėri brez te tjetri dhe, si rrjedhjojė, ėshtė bėrė njė shprehi e veēantė e jetės mirėshėndeti njerėzor. Ėshtė krijuar njė etikė e natyralizuar, njė pėrkujdesje e veēantė e shtrirė kjo sipas brezave. Ēdo brez ka transmetuar te brezat e tjerė pėrvojėn nė fushėn e pėrkujdesjes dhe ėshtė institucionalizuar kujdesi pėr jetėn e njeriut me njė ecuri prograsiste gjatė sistemeve tė ndryshme qė zėvendėsonin njėri - tjetrin. Historia e pėrkujdesjes shėndetėsore tė njeriut ėshtė pėrplotuar me njerėz tė pėrkushtua, dijetarė nė kėtė fushė, qė u personalizuan falė aftėsisė sė reagimit dhe terapisė tė mjekimeve ndaj sėmundjeve tė ndryshme. Shteti gjithmonė ka vendosur rregulla tė forta dhe ligje pėr mirėshėndetin, pavarėsisht se ēfarė sistemi ka pasur. Kjo ėshtė forcuar nė sistemin demokratik, ku humanizmi kryefjalėzon mbi gjithēka . por duke u ndeshur dhe me etjen pėr fitim. Ėshtė pėr t’u evidentuar ky kujdes i veēantė dhe kontributi i asaj qė quhet me tė drejtė Mjekėsi dhe qė, me kalimin e shekujve, u pėrsos.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:44 pm

Mjekėsia ėshtė shkenca qė merret me mbrojtjen e shėndetit tė njerėzve, me studimin e sėmundjeve tė ndryshme dhe me parandalimin e me mjekimin e tyre. Mjekėsia e pėrgjithshme, Mjekėsia popullore, tėrėsia e mjeteve dhe mėnyrave qė janė pėrdorur brez pas brezi nga populli pėr mjekimet, parandalimin e sėmundjeve. Mjekėsia ligjore ėshtė degė e mjekėsisė, e cila merret me studimin
nė mė zgjidhjen e ēėshtjeve mjekėsore, qė dalin nė praktikėn hetimore e gjyqėsore. Mjeshtėria e mjekut- merret me mjekėsi
Mjekėsor- qė ka tė bėjė me mjekėsinė a me mjekimin, i mjekėsisė. Vizitė do tė thotė ndihmė mjekėsore. Raport mjekėsor, komisioni (kontrolli) mjekėsor. Bimė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:45 pm

mjekėsore qė ka veti shėruese qė pėrdoret pėr mjekim. Mjekim - veprim sipas mjekoj. Mjekohem, mjekimi I plagėve. Qendra e Mjekimit, barnat e porositė qė jep mjeku pėr t’u shėruar nga njė sėmunje… Kėto janė pėrkufizime dhe zbėrthime nė fjalėsin shqiptar. Dhe ishte e domosdoshme tė njihen nga kategoritė e njerėzve sipas shkallėve tė arsimimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:45 pm

*
Nga vetė natyra njeriu ėshtė pjesė e natyrės (e saj) dhe e lidhur me tė. Qė nė kohėn e Hipokratit tė madh (460-3760 p.e.s) mjekut mė tė madh e mė me emėr tė tė medicinės antike ėshtė folur pėr prejardhjen e sėmundjeve dhe paraqitjen e epidemive vdekjeprurėse. Njeriu qė nė kohėt e lashta, kur nuk kishte nivele tė specializuara pėr tė ruajtur shėndetin ose pėr tė mjekur sėmundjet e ndryshme i ka shfrytėsuar bimėt pėr ushqim, por ka diktuar edhe veprimin qė realizonin ato nė organizmin e tij. Ai vuri re se tė njėjtat bimė me tė cilat ai ushqehej kishin dhe aftėsi kuruese, apo pėrdoreshin si ilaē pėr terapinė e sėmundjeve tė ndryshme. Natyrisht pėr shekuj me radhė ėshtė punuar pėr tė ndarė efektet e bimėve dhe karakteristikat e tyre mjekuese…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:45 pm

Ēdo komb ėshtė i pėrkushtuar pėr mbijetesė duke shpenzuar mund dhe djersė, po kėshtu dhe sakrifica tė paimagjinueshme pėr ekzistencė, por edhe nė aspektin e shėndetit, njė mund i madh psikologjik. Njeriu nė shekuj ka pėrsosur pėrvojat e mjekimit dhe me zhvillim e botės e ka institucionalizuar kėtė mbrojtje, por duke bėrė eksperimente tė mėdha dhe zbulesa. Edhe nė Shqipėri kjo pėrvojė botėrore dhe ajo vetiake e mendimtarėve tė fushės sė Mjekėsisė ėshtė ngritur nė art, ndaj ne, me shumė pėrpjekje, sot kemi njė nivel tė mire tė trashėguar tė mbrojtje sė shėndetit tė popullsisė…
Jo pa qėllim radhitėm kėto frazime tė mėpėrparshme pėr njė formė hyrėsie pėr tė pasqyruar thelbin e kėtij shkrimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:46 pm

*
Kujdesi pėr shėndetin e njerėzve nė Shqipėri ėshtė rritur me njė tonalitet jo tė zakonshėm, por e motivuar nga njė lajtmotiv shumė domethėnės: “Shėndeti i njeriut mbi tė gjitha“ dhe tehu i veprimtarisė institucionale dhe aftėsisė shėndetėsore ėshtė rritur, pra institucionalizimin tė mbrojtjes dhe tė kujdesit shėndetėsor gjatė ekzistencės sė kombit tonė , parėsi i ėshtė dhėnė metodave tė kurimit (terapisė popullore) me ekzistencėn e shumtė tė barėrave prodhues tė mbrojtjes sė shėndetit, apo bimėve medicinale, njė pasuri e jashtėzakonshme e territorit tonė tė begatė… Vetė mjekimi nxori nė pah njerėz tė pėrkushtuar apo “mjekėt popullore”, tė cilėt e zotėronin kėtė art, luanin rolin e mjekut, madje arrinin qė tė bėnin dhe “mikrooperacione” tė ēuditshme, por kuruese dhe suksesive… Qė nė organizmin e shtetit tė parė shqiptar nė fitimin e pavarėsisė iu dha njė rėndėsi e madhe mbrojtjes sė shėndetit tė popullit, pėr tė luftuar sėmundjet e tmerrshme tė pranishme, tė cilat sillnin humbje tė mėdha njerėzore… Mandej njė rėndėsi iu dha specializimit tė mjekėve nė vendet me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:46 pm

pėrvojė tė madhe nė fushėn mjekėsore, “trupė” kjo mjekėsore qė, duke vepruar e ushtruar profesionin mjekut nė vend, krijoi njė pėrvojė tė madhe dhe veproi me shumė zgjuarsi pėr tė dhėnė njė kontribut tė madh nė mbrojtjen e shėndetit tė njerėzve. .. Kjo u realizua nė regjimin e Zogut, i cili pati njė meritė tė veēantė, pasi realizoi njė hapje tė madhe me botėn dhe “importoi” aftėsi tė madhe nė rritjen profesionale tė mjekut si dhe nė rritjen e autoritetit tė tij… Pra u hodhėn ca baza mbi themel. Mė vonė mbi kėtė bazė, por dhe me marrjen e masave tė vazhdueshme si dhe me ngritjen e institucioneve mjekėsore gjatė sistemit monist, me shkollimin nė vend, me kontaktin me literaturėn mjekėsore bashkėkohore, iu dha njė rėndėsi tė madhe procesit profesional dhe rritjes sė aftėsisė pėr tė realizuar mbrojtjen e shėndetit tė popullit… Kjo ishte njė nga sukseset mė tė mėdha tė kėtij sistemi, ku me parėsi u shkolluan dhe profesionalizuan shumė mjekė dhe specialistė, kuadro te mjekėsisė, si dhe u ngritėn shumė spitale, ambulanca duke shkuar ky shėrbim i specializuar dhe i rreptė deri nė njėsinė mė tė vogėl vendore, duke arritur deri nė fshat, tė cilėt kishin ambulancė… Mjekėt e specializuar jashtė vendit tashmė nė Universitetin e Tiranės nė Fakultetin e Mjekėsisė kalonin nė procese, trajnime, seminare,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:46 pm

specializime tė kujdesshme dhe tė detyruara si dhe nė profesionalizėm nė njė drejtim, pėr qėllim adaptive… Madje ne kėtu s’kemi ndėrmend tė pėrmendim edhe tej ideologjizimin e kėsaj periudhe, por duhet tė theksojmė se periudha 1945-1990 ka qenė njė periudhė e sukseshme nė Mjekėsi dhe nė ruajtjen e shėndetit tė popullit, ku u hodhėn hapa shumė tė rėndėsishme, bėnė qė njerėzit tė jenė tė shėndetshėm, tė pėrballshėm dhe fitues me sėmundjet duke u rritur jetėgjatėsia njė tregues ky i mirė…Nejse, kjo nuk ėshtė nė natyrėn e kėtij shkrimi, por duhet theksuar se shėrbimi i mėparshėm mjekėsor nuk njihte korruptimin, kėrkesat e larta pėr ndėrhyrje kirurgjikale, shpėrblesėn pėr kėto ndėrhyrje, tė cilat, sipas tė thėnave, sot janė marrarendėse dhe shpesh herė organizohen vetėm ndėrhyrje pėr pagesa tė majme, kryesisht nė operacione… Do tė thotė ndonjeri dhe atėhere kishte ndonjė “nėndorė”, por, po tė tė kapnin, tė pezullonin nga puna. Kjo procedurė ishte rregull, disiplinė dhe rreptėsi. Kėshtu qė profesionistėt mjekė u aftėsuan mė tej dhe u ngritėn nė njė stad tė lartė veprues…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:46 pm

Nuk dua tė pėrmend aftėsitė e veēanta tė mjekėve apo tė atyre qė fituan me pėrvoijėn e madhe tė punės edhe tituj tė lartė shkencor nė fushėn e mjekėsisė, tė cilėt janė tė shumtė , jo vetėm nė Tiranė, por nė gjitha rrethet e Shqipėrisė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:47 pm

Doja tė ndalesha paksa nė Gjirokastėr, nga e kam edhe origjinėn time. Puna e mjekėve nė kėtė rreth apo nė qarkun e Gjirokastrės ka qenė e jashtėzakonshme dhe duhet tė evidentohet, tė bėhen pėrēapje pėr tė evidentuar kėtė “arsenal” dijesh dhe pėrvojash dhe s’duhet tė lihen nė harresė njerėz tė mėdhenj tė pėrkushtuar. Nė Gjirokastėr tė flasim me shuėm dashuri pėr doktorė tė nivelit tė lartė si Vasili Laboviti (I madh), Vasili Jorgji (i vogėl ), Aleksander Kalivopulli dhe mė tė pastajmėt: Filip Koti, Koēo Andoni, Jorgo Kaēi, Tahir Bitri, Theodhori Rafti, Ksenofon Xhixho, Aleko Tefa, Stefan Aleksi, Jorgo Buka (pėr tė cilin kemi shkruar dhe njė monografi me thelb shkencor, por dhe tė aspektit psiko-sociale, Laver Stroka e tjerė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:47 pm

Njė copėz interesante e intesitetit tė veprimtarisė konsultuese
Ambulanca e lagjes mė tė madhe tė qytetit tė Gjirokastrės “18 Shtatori” ėshtė nė njė gjallėri si nė ēdo ditė. Njerėz tė moshave tė ndryshme presin pėr t’ u vizituar nga mjeket e specializuara, qė tashmė kanė marrė autoritetin e mjekeve tė familjes. Mjekja e pėrgjithshme Rajmonda Sinani dhe mjekja pediatre Margarita Jorgji, vajza e doktor Vasil Jorgjit (tė vogėl), kjo pasi nė kėtė periudhė nė Gjirokastėr ekzistonin dy Vasilė, qė i pėrmendėm mė lart, ky klasifikim ishte sipas moshės, “nunėzim” popullor, nė njė veprimtari vizitash intesive.
Njerėzit presin dhe flasin fjalėt mė tė mira pėr nivelin profesional tė kėsaj ambulance. Mjekja Rajmonda Sinani, patologe ka vjet qė ushtron profesionin e saj si mjeke. E specializuar nė Universitetin e Tiranės nė degėn Mjekėsi e pėrgjithshme, Mjeke Rajmona, njė zonjė e vėrtetė, dėgjon me vėmendje pacientėt dhe pastaj e qetė me mprehtėsinė, qė e karakterizon dhe me shikimin zhbirues pyet, dėgjon si dhe kėshillon pacientėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:48 pm

Njė rregull i plotė nga i cili duhet te merret shembull:
Kartela personale, sipas modulit tė miratuar nga Ministria e Shėndetėsisė
Kartela ka te emėrtuar indetifikimin si dhe tė cikluar Mjekun e Pėrgjithshėm Rajmonda Sinanin, gjeneralitetet e individit. Po kėshtu e specifikuar ISKSH, numri i kartelės personale, dita e hapjes sė Kartelės, Nr. e Librezės shėndetėsore, numrin e Sigurimit Shėndetėsor, kategorinė e punesimit, grupin e invalidetit (nė rast se ka ) si dhe numrin e pasaportės (kartės sė identitetit, numrin e sigurimit shėndetėsor, katrgorinė e punesimit, gupin e invalidetit (nė rast se ka ) si dhe numrin e pasaportės (kartės sė identitetit).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:48 pm

Po kėshtu nė faqen ballore ėshtė shkruar dhe njė element i rėndėsishėm pėr reaksionin, grupi i gjakut e tjerė.
Ēdo kartelė e ėshtė e pajisur me anamnezėn e jetės. Me shėnimet pėrkatėse tė mjekes. Kjo ėshtė njė paraqitje e parė thelbėsore, ku dokumentacioini i kėsaj Ambulance shendėtsore ėshtė i plotėsuar mė sė miri, pa pėrmendur kėtu vaksinimet, po kėshtu datat e vizitave, ankesat e tė sėmurit, ekzaminimi objektiv, diagnoza, shėnimet e mjekut ose tė mjekėve qė konsultohen. Njė rubrikė e veēantė ėshtė dhe ekzaminimi edhe analiza, po kėshtu dhe trajtimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   Thu Aug 26, 2010 1:48 pm

Tė bie nė sy njė punė tejet e kujdesshme dhe profesionale nga pikėpamja tekstuale…

vijon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjirokastra, Mirėshėndeti njerėzor... Mjekja Rajmonda Sinani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: