Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GJIROKASTRA JONE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
Jorgo S. TELO

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

GJIROKASTRA JONE  Empty
MesazhTitulli: GJIROKASTRA JONE    GJIROKASTRA JONE  EmptyThu Dec 09, 2010 2:05 am

1. MIRĖDITA, GJIROKASTĖR!

Gėzime e trishtime rėndshėm mban mbi supe.
Tė tėra dritė-hijet
ke mbartur ti gjithherė…
Pėrqark Kėshtjellės askurrė s’u tute;
Nursojmja fisnike nė gjoks tė Malit tė Gjerė.

Njė fundgusht herėt rrugėtova
I pari largim
nga Zagoria.
Isha i padalė; sa shumė u lodha.
Mė ēlodhi pamja jote…mrekullia.

Iu ngjita Palortosė nė mesditėn plot diell.
Tė fola si nė ėndėrr:
“Mirėdita, Gjirokastėr!
Ja, erdha tek Ty, te mė japėsh dije;
pėr tė qenė i mprehtė dhe i qashtėr…”


Erdha per tek Ty me rripaqka mjerane,
kur vesha sė pari
kemishė me jakė,
pantallona e xhaketė doku bajate,
pėr tė dalė mėsues me gravatė…”

E quajta fat atė lloj arsimimi.
Katėr vjet tė plotė
nė vatrėn e Ēabejt.
Aty ku u lind e studioi Ismaili.
Aty ku menēuria pėrshfaqet krejt.
Riosh mes rioshėsh
Bota ishte jona. Ideale rinore…
Tjetėr pėrmbajtje ėndrrash,
Pjekje njerėzore…

“Pandeli Sotiri” me shtyjti pėr mė tej.
Me priti Tirana,
t’i shtoja dituritė.
Rinia e dhuntitė mė vėrshonin nėpėr dej.
Siē pėrftova, tė pėrhapja edhe unė dritė…

Jehonshėm mė erdhi, eh, njė zė princeshe.
Sakaqherė ndjeva
tėnden bujari.
Dhe kėng’ e kalldrėmeve jo, jo nuk tė reshtte.
Mė hyri nė palcė, mė dha gjallėri.

Kaluan shumė vite, tė erdha sėrish.
Kėtė herė me mbipeshė
mbi supe e nė shpirt:
Pesha e thinjave e rrudhave
dallohet me veshtrimin e pare.
U shtuan dhe sėmundjet
nė inventar
Tek ty, Gjirokastėr rrekesha
eshtrave tė gjyshit
pranė t’u gjendesha…
Edhe pse ti m’i humbe,
Ato eshtra, qyteti im,
nuk tė zemėrohem kurrsesi.
Zbatove njė urdhėr dhe aq…

E vorrezat i vuri pėrpara rruspa
falė njė vendimi e veprimi mizor…
pa menduar kush
pėr kujtimin njerėzor.

Atėherė edhe eshtrave iu prishej qetėsia.
Asokohe urdhėronte
babėzia e marrėzia…
Nė kohėt qė mbijetoj nė gjirin tend,
mė trajton paqėsisht…
Derte e gėzime
po pėrball shqiptarisht.

E kujtimet pėr ty
mė vijnė radhė – radhė…
Tė pėrgjėrohem pėrunjėsisht,
Qytet – mrekulli!
O qytet- habi,
Ti, qytet i bardhė!

Spoiler:
 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
Jorgo S. TELO

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

GJIROKASTRA JONE  Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA JONE    GJIROKASTRA JONE  EmptyThu Dec 09, 2010 2:07 am

QYTET Ģ YLBERTĖ

(Njė kėngė pėr ty, qytetin ynė!)

Nė Ēajup qėndroj,
nė shteg tė Parajsės.
Tatėpjetė lėshoj
syt’ e mi tė pastėr.
Tek ty, shpirte moj,
xhan, o Gjirokastėr!

Gjirokastra jonė,
qytet ģ ylbertė,
zemrėn na rinon,
na ylberon jetėn.

Pas lulesh, thėllėzash
vrapoja njė ditė.
Nė Ēajup pashė veten,
pashė mrekullitė.
Te Kėshtjell’ e shkėmbtė
m’u mbėrthyen sytė.


Gjirokastra jonė,
qytet ģ ylbertė,
zemrėn na rinon,
na ylberon jetėn.

Rri, vėshtroj Eqremin
tok me Kadarenė,
Bajon e Ēerēizin,
Rumbon e tė tjerė…
Bulen, Persefonin, mė tej Myzejenė.

Gjirokastra jonė,
qytet ģ ylbertė,
zemrėn na rinon,
na ylberon jetėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA JONE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: