Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Krijime nga Violeta Gashi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Apr 22, 2010 10:13 pm

VUAJTJA KUANTIKE E FLAMURITMe zjarr, t’mendoj- me zjarr…!

Shpirti im, sa vete e bėhet varr.

Pėr vuajtjėn, Kuantike mė parė.

Qė Skėnderbeu, e ngriti Flamurin pėr herė t’parė.. . . ? !Qė nga ajo kohė, Gozhdėn e nxorėm nga kombi shqiptarė.

Por ndryshku, akoma s’ėshtė Larė.

Pasi ndryshku, sjellė t’Qelbur.

Patjetėr ndryshkun, duhet Hequr.S’duam-S’duam,qė t’ua lėmė Fėmijėve.

Fėmijėt, duan jetė pa ndryshk.

Ketė e ndjenė:-Ismail Qemaili.

Ngritė Flamurin, pėr herė t’dytė.. . . ? !Prapė Vuajtje kuantike, e Flamurit…!

Ketė e ndjejnė:-I madhė e i vogėl shqiptarė, .

Ngritėn Flamurin e Kaltėrsisė, me Pavarėsi u Pagėzua:-

Shteti Kosovarė, qė do ta njehė bota mbarė.

Mos vuaj shpirti im, se nesėr si Dita e Pavarėsisė.

Do t’ketė:-Grusht tokave, n’mes Shqipėrisė.

E n’ketė Ditė:-Shqiptarėt, shqiponjė.

Dashuri Kuantike Flamurit Kombėtar, do t’i Afrojnė.

Shifra:

Smeralda...?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptySat May 08, 2010 12:51 am

GJAKU S’IU QARKULLON

Qėshtjėn kombėtare, arkeologon dhe n’realitet Drejton.

Person Shkėlqyes, vajzat ditėn e djemtė natėn mėson.

Kur Madona e zezė, prangon.

Shtjefėn Gjeēovit, gjaku s’i qarkullon.

Edhe pse i huaj, ēdo shqiptar Respekton.

Qėshtjėn shqiptare, edhe n’gjumė e Perpilon.

Kur Madona e zezė, prangon.

Milan Shuflanit, gjaku s’i qarkullon.

Ndihmė secilit shqiptar, si vetės i Afron.

Shehė Madonėn e zezė, kur Masakron.

Kap pushkėn, n’front shkon.

Kur Madona e zezė, prangon.

Isa Kastratit, gjaku s’i qarkullon.

Pėrveē A-Zh-sė, t’fėmijėve edhe fshatin Gurikuq e Pėrparon.

Vajzat ditėn e djemtė natėn, n’53-57-ėn,ua Mėson.

Kur Madona e zezė, prangon.

Muhamet Gashit, gjaku s’i qarkullon.

Shumė gjak dhe djersė ėshtė Derdhur, pėr Liri.

Paēėruajtėsi, n’Shtėpinė tanė Drejton.

Kėshtu t’madhė e t’vogėl,pengon.

Athua vallė, pse njėrit-tjetrit gjaku s’iu qarkullon?!Shifra:

Shqiponja, n’zemėr…?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptySat May 08, 2010 12:52 am

Prishtinė, mė 28.lV.01

TIMONI I DISA SHQIPONJAVE N’FIS DHE N’MBIEMĖR GASHĖ

SI DHE LETĖRNJOFTIMI I MUHAMET GASHIT

Shqiponjat, nė tokėn e tyre kanė qenė gjithmonė t’shkelura e tė Shkelura nga ēizme tė ndryshme.Mirėpo edhe pse kanė pasur shkelje e Shkelje, nuk i humben Traditat dhe Kulturėn e tokės sė tyre.Poashtu gjat shkeljeve, pėr tė jetuar shumė shqiponjave iu duhej ta ndėrronin vendlindjėn me njė tokė tjetėr.

Shqiponjat, ndėrrimin e tokės e bėnin qoftė nė afėrsi tė vendlindjės e qoftė nė diaspor.Mirėpo edhe pse kthenin timonin, nga njė vend nė vendin tjetėr nuk e ndryshuan asnjė tipar tė Shkėlqyer tė tokės sė tyre.Kėshtu disa shqiponjave nga Buzhala e madhe e Tropojės, iu duhet patjetėr pėr tė shpetuar nga shkelja e ēizmeve gjakpirėse ta ndėrronin vendlindjėn me tokėn e Kusuriqit tė Pejės mė 1873-ėn apo mė 1874-ėn.

Shqiponjat, jetuan nė ketė tokė pėr Bukuri pasi vendi kishte bukuri e Bukuri natyrore por shkelja e ēizmeve prapė i Detyroi ta ndėrronin ketė Bukuri natyrore.Kėshtu disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, mė 1878-ėn kthyen timonin pėr t’jetuar nė Jashanicė tė Klinės e pas dy vjetėve prapė ndėrruan vendin dhe shkuan nė Zaberxh pėr t’jetuar pasi iu dukej ma qetė.

Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, vuanin e Vuanin jo vetėm nga shkelja e ēizmeve por edhe nga rrethanat qė i pėrjetonin me rastin e ndėrrimit tė tokės.Kėshtu mė 1900-ėn disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, pėr tė jetuar kthejnė timonin e jetės nė Murg.Mirėpo edhe kėtu edhe pse toka si nė tė gjitha vendet kishte njė Bukuri natyrore tė rrafshėt, iu duhet ta kthejnė timonin nga Murga nė Gullubofcė pėr t’jetuar e pikėrisht ketė kthim tė timonit e bėjnė mė 1905-ėn.

Toka e Gullubofcit, si tokat e vendeve tė lartėshkruara kishte njė Bukuri natyrore dhe t’rrafshėt.Mirėpo disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, nga shkeljėt e ēizmeve gjakpirėse dhe nga rrethanat iu duhet ta ndėrronin vendqėndrimin me fshatin e Bukurisė natyrore dhe tė rrafshėt Gurikuq apo ish-Plloēicė e ketė ndėrrim t’vendqėndrimit e bėn me 1907-ėn.

Toka e fshatit Gurikuq, pėrveē cilėsive tė lartėshkruara kishte edhe njė cilėsi tė pazėvendėsuar e kjo Cilėsi ishte pasi po tė hudhej fara mbrapsht nė tokė binte mbarė.

Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, edhe pse kishin Peripeti nga shkeljėt e ēizmeve tė ndryshme nuk kthyen timonin mė nė asnjė vend tjetėr sot e asaj dite.Ndėrsa brezat e rinj, pėr t’ecur nė hap me kohėn gjejnė ēati tė pėrkohshme sa ma afėr hapit tė suksesshėm.

Madje disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, kthejnė timonin pėr tė jetuar me hap pėrpara n’vende sa mė tė afėrta n’pėrhershmėri me hapin e pėrparshėm n’kohė dhe nė sukses.Mirėpo ēatit e Ēatit n’fshatin Gurikuq, s’i prishin pasi duan ta Ruajnė vendin e etėrve dhe pasi nga 2009-ta s’kanė mė shkelje t’ēizmeve gjakpirėse.Kėshtu Ēatit e tokės sė Shkėlqyer tė fshatit Gurikuq, disa shiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė i kanė si Ēati turistike dhe si Ēati ku mbajnė ahengje kur kthehen nga vendet ku jetojnė me timonin e Shkėlqyer.Letėrnjoftimi i Muhamet Gashit

Muhamet Gashi, ka lindur mė 05.V.1940 nė fshatin Gurikuq apo ish-Plloqicė nga nėna Nazė dhe nga babai Sokol.

Lindja e Muhamet Gashit, kishte qenė e ndryshme ka fėmijėt e barkut tė Nazės.Sepse kishte njė dashuri tė zjarrtė pėr librin dhe me ketė Dashuri pasi mbaroi katėr vjeēarėn e asaj kohe sa sot njė shkollė e lartė filloi ta perhapte njohurinė tek secili-a pasi kishte ketė lindje qė ta shihte tjetrin-ėn si vetėn.

Kėshtu mė 1953-ėn gjer mė 1957-ėn, kishte dhėnė mėsim n’fshatrat afėr vendlindjės.Mėsimin e zhvilloi nėpėr kulla, ku ditėn mėsonte gjinin femrore e natėn mėsonte gjinin mashkullore.

Kullo-klastė e Muhamet Gashit, gjat mėsimit kishin afėr pesėdhjetė nxėnėsė tė moshave tė ndryshme e nė kėta nxėnėsė kishte edhe mė tė vjetėr se sa vetė mėsuesi.Mirėpo tė dy gjinitė Muhamet Gashin, respektonin e Respektonin pasi pėrveē mėsimit i ndihmonte edhe nė anėn financiare e kėshtu mė tepėr Muhamet Gashit i qėndronin parasyve kėta nxėnėsė t’gjinisė mashkullore:-Alush Veseli, Ramadan Malaj, Arif Haxhiu dhe Habib Sejdiu.Ndėrsa parasyve n’gjinin femrore, i qėndronin kėto nxėnėse:-Bika Maloku, Hasime Gashi, Hamide Gashi, Hyra Gashi dhe Mehreme Gashi.

Muhamet Gashit, pas vjetėve tė lartėshkruara ia ndalojnė mėsimdhėniėn ēizmet gjakpirėse dhe shehė qė jo vetėm fėmija e tij por fshati dhe tėrė fshatrat afėr kishin nevojė pėr anėn financiare e madje shpesh s’kishin pasur as bukė pėr tė ngrėnė.Kėshtu Muhamet Gashi, ia vėri vetit synimin e A-Zh-sė dhe kishte marrė rrugėn e gurbetit pa dėshirėn e tij.Sepse ai kishte dėshirė e Dėshirė t’jetonte, vetėm nė tokėn e shqiponjave pasi guri rėnd peshon nė vend tė vetė.

Synimin Muhamet Gashi, kishte Dėshirė ta praktikonte e Praktikonte dhe vendosi qė tė shkonte nė gurbet por t’vinte sa ma shpesh tek gjiri familjar.Kėshtu filloi punėn nė Zagrep, dhe punoi tri vjetė e nga kėtu punoi nė Shkup poashtu tri vjetė.Pastaj punoi pesė apo gjashtė vjetė, nė Gjermani e nė Zvicėrr.Ndėrsa pas kėtyre vendeve, kishte shkuar nė Austri dhe nė Gjermanin Lindore e qė nė tė dy vendet kishte punuar nga dy vjetė.Pastaj Muhamet Gashi, kishte punuar edhe nė Australi e nė ketė vend i ndahet toka mė 1981-ėn pėr tė jetuar pėrgjithmonė.

Kjo ndarje e tokės nga australianėt Muhamet Gashit, iu bė pėr shkak qė kishte njė lindje dhe njohuri tė veēantė si dhe pėr shkak qė kishte dhjetė fėmijė nė Kosovė e qė t’i kishte mė afėr fėmijėt.Mirėpo Muhamet Gashi, ia kishte vėrė vetit synim A-Zh-nė jo vetėm pėr anėtartė familjarė dhe fshatin por edhe pėr tė gjitha fshatrat afėr vendlindjės sė tij.Kėshtu nuk pranoi tokėn nė Australi, dhe dokumentat kishin mbetur nė Beograd.Pastaj pasi punoi kėtu dy gjer nė tri vjetė, shkon pėr tė punuar nė Riekė e nė ketė vend punoi gjersa e zuri muri mė 1986-ėn dhe pas njė shėrimi primar tė Riekės e sjellė nė shtėpi djali i mikut apo Hamėz Bytyqi nga Abria.

Sjelljėn nė shtėpi tė Muhamet Gashit, djali i mikut e bėri me mjaft vėshtirėsi pasi rruga kishte ēizme gjakpirėse dhe pasi shtati i tij pėrveē fytyrės kishte gipsin.Kėshtu shėrim pas shėrimi Muhamet Gashi, kujtonte vendet e ndryshme tė punės nė diasporėn qė dheun ka baltė e jo mjaltė si vendlindja dhe tė gjithė fėmijėt e tij ēuditėshin sa shpesh iu vinte babai nga gurbeti.

Madje ēuditėshin edhe fshatrat afėr fshatit Gurikuq si dhe vetė fshati ēuditej, sepse nuk shkonte muaji pa marrė dhurata tė ēmuara nga Muhamet Gashi.

Mirėpo dhuratė mė tė ēmuar anėtartė familjarė dhe fshati si dhe fshatrat afėr vendlindjės, merrnin nga Muhamet Gashi pasi ai iu dhuronte me kėnaqėsi njohuri si nga ana gjeografike e poashtu edhe nga ana historike qoftė pėr tokėn e shiponjave e poashtu edhe pėr tokėn e diasporės.

Madje dhuratė tė ēmuar kishin marrė edhe vendet e ndryshme tė diasporės, sepse Muhamet Gashi me secilin-ėn qė kishte qėndruar si gjat punės e poashtu gjat kohės sė lirė i kishte parė si vetvetėn.

Shikimi i Muhamet Gashit, kishte bėrė diasporėn qė t’mos e pengonte e as Pengonte Dėshirėn e tij pėr tė ardhur nė gjirin familjar.Mirėpo Muhamet Gashi, s’kishte qenė plotėsisht i kėnaqur me arritjėn e tij dhe kėshtu luftonte me sėmundje vetėm e vetėm t’mos vdiste pa pėrhapur akoma njohuri tek secili-a.

Dhembja trupore, shpesh e linte nė shtratė por kur ėshtė ngritur nga shtrati s’pushonte n’mėsimdhėnie tė ēdo ane ndaj secilit-ės qė shihte afėr.Kėshtu mė 1991-ėn, dy fėmijė i kishin pasur fatkeqėsi nė komunikacion dhe Muhamet Gashi qė tė shkoi sa ma parė tek fėmijėt hyri nė traktor sė bashku me bijėn e tij apo fluturėn mbretėrore pasi t’mirat e tij i kishin harruar edhe vetė fėmija e vėllaut.Mirėpo shoferi apo dhėndėrri i kojshisė i ardhur nė fshatė, kishte vozitur shpejt dhe Muhamet Gashi pėrplaset afėr timonit ku edhe e ēanė pak buzėn e poshtme.

Buza, i infektohet nga cigarėja dhe i shkaktohet tomor.Pastaj pasi i shėrohen fėmija, shkon tek djali i dytė apo pėllumbi shpetues nė Zvicėrr pėr t’u shėruar pasi mjekėsia kosovare ishte e dobtė.

Zvicėrra, ta shėrojnė plotėsisht ia largojnė tė gjithė dhėmbėt nga goja.

Muhamet Gashi, kthehet nga Zvicėrra dhe prapė kėnd e shihte qė kishte nevojė pėr njohuri tė ēdo lėmie me kėnaqėsi ia dhuronte.Kėshtu erdhi marsi i 2008-ės, dhe iu ndanė djemtė qė t’kishin sa ma afėr ēdo gjė dhe qė t’ia bėnin me dije babait se si po iu ndahen katėr bijtė.Mirėpo Muhamet Gashit, pėrveē tensionit qė i kishte mbetur nga rasti i ēarjės sė buzės iu shkaktua edhe diabeti nga vuajtja shpirtėrore edhe pse bijtė e tij ia afronin A-Zh-nė.Pastaj pas diabetit, iu lajmėrohet edhe tomori femror dhe gjendja e tij gjithmonė e mė tepėr keqėsohet.Kėshtu djali i tretė apo shtylla smeralde, nuk arrinte nga fshati t’kujdesėt plotėsisht pėr babain pasi punonte nė Kirurgji t’Prishtinės si kryeinfermier dhe vendosi qė t’largohet nga fshati Gurikuq pėr tė jetuar pėrgjithmonė nė Bresje afėr Fushė Kosovės.

Mirėpo plakut, iu kishin bėrė shumė pika e pika-pika mbushėt pusi.Kėshtu pikat munden plakun, edhe pse kishte njė lindje tė veēantė dhe njė shpirt tė Pastėr.Pastaj pikat, mė 27.l.010 e sollėn plakun n’operim n’Prishtinė.

Operimin n’Prishtinė, pranoi edhe pse bijtė ia kishin pėrgatitur tė gjitha dokumentat pėr nė Zvicėrr e pikėrisht n’pėrgatitjėn e dokumentave kishte shkėlqyer djali i madhė apo Ylli orjentues.Mirėpo operimin, pranoi duke u bazuar tek djali i tretė dhe tek mjektė tanė qė pas luftės ndoshta kanė mė tepėr njohuri si dhe tek gruaja e tek tė gjithė fėmijėt qė do ta ndihmojnė.

Operimin Muhamet Gashi apo plaku, kaloi dhe duket qė po shėrohet por jo sepse operimit i ka shpetuar fal shpirtit tė Pastėr dhe Zotit e ky shpirt e mbajti gjallė gjer mė 07.lV.010 edhe pse kishte mjaft Vuajtje si nga ana fizike e poashtu nga ana shpirtėrore.

Shpirti Muhamet Gashin, e lėshoi n’mesin e tė gjithė fėmijėve dhe gruas si dhe rejave mė 07.lV.010 afėr orės njėzetė e dy.Kėshtu n’ora tre, tė datės tetė nisėn nga Bresja pėr nė Gurikuq tė gjithė sė bashku me babain kufomė tė Lulėzuar e lulėzimin e kufomės e filloi djali i katėr apo Syshkruari me Lotė n’sy por pa britmė.

Lulėzimin kufomės, ia kishin Dhuruar i madhė e i vogėl si nga fshati e poashtu nga shumė anė tė Kosovės.

Lulėzimin ndaj Muhamet Gashit, tė gjithė e bėn jo vetėm n’varrim por edhe n’pesė ditė ngushėllimi qė ua caktoi hoxha.Mirėpo Lulėzimin ndaj Muhamet Gashit, sot e asaj dite e vazhdojnė tek bijtė dhe bijat qoftė n’Bresje e Prishtinė dhe qoftė nė Malas apo ish-Malishevė e Zvicėrr si dhe nė Gjakovė e Llap.

Shkroi dhe korrektoi:

Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Krijime nga Nexhmi Dibrani   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu May 20, 2010 7:55 am

KOSOVA E RE

Sharr o plak i vjetėr, kishit rrufeja e zjarr.

Pėllazgėt, stėrgjyshėr t’shenjtė t’adhuruan.

Mbeshtjellur me plis t’bardhė, ndėr ne kokė lart.

Pesqind vjetė, vuajtje t’pushtuan.Jo-jo, t’dhanė kushtrim UĒK-ja n’fusha e pyje.

Bjeshkėt e kodrat, luginat e lumenjtė hudhėn valėt.

Qielli, tmerrshėm u dridhė.

Hėna dhe yjet, tmerrohen e Tmerrohen.

N’lindje tė diellit, dėgjohet zėri i UĒK-sė:

Posht mizore e barbare, dielli grusht me UĒK-nė Ndritė.

Zgjidhen zinxhirtė, duar e kėmbė qė kanė lidhur.

Si shqiponja krah hapur, lindi Kosova e re.


Autor:Nexhmi Dibrani


Korrektoi dhe redaktoi:

Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyFri May 21, 2010 12:57 am

MINJTĖ E NDRYSHĖMNė njė shtėpi, t’Vetėvendosur :

U vėrsulėn, Minjtė e armatosur.

Ēdo Gjė, brenin…!

E ēdo Gjė, rrėmbenin…!Shtėpia, edhe pse Shkėlqente n’projektim.

Minjtė, ēdo Gjė e quanin : -Shkatėrrim.

Shtyllat e Shtėpisė, ishin t’Vetėvendosura.

E n’Tė Brerjėt e Minjėve, ishin t’Mavijosura.

Brenin e brenin, pa u ndalur.

Ah, Minjtė shkatrrimtarė…!

Dy Shtylla, i kanė vrarė.

E shumė Shtylla, i kanė marrė.

Ah, dhjetė shkurti i paharruar…!

Si n’kohėn e sėrbisė, i Blinduar.

E Minjtė, dy Shtylla i Rrėzuan.

Por Shtėpinė e Vetėvendosur, s’e Bluan.…?!

Shifra:

Shqiponja, n’zemėr…?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Jun 03, 2010 4:51 pm

Prishtinė, mė 01.lll.08VDEKJE T’PAPARA

Ah, Madonė e Zezė-Ē’bėre…?!

Qė Zinė n’zemėr, t’Nėnave e vėre.

Qė n’Ēati t’Bardha, Drenicėn e pėrfshive.

Qė t’Madhė e t’Vogėl, i ngrive.

Ah, Madonė e Zezė si shpatė me dy tehe…!

E kėmbzėn e Armės Gjakpirėse-

N’Shaban Polluzhėn e n’Mehmet Gradicėn-

E n’Shumė Trima, e Ngrehe.

Jo-jo Shpatė me dy tehe, ėshtė vetėm Zoti.

Qė Shaban Polluzhėn e Mehmet Gradicėn-

E Shumė Trima, Shqiptarė.

N’sy t’Madonės sė Zezė, si pėrloti.

Gjėmuan, n’Ragita t’Lumit Drenica vijuanė.

E krahė pėr krahė, t’dytė menduan:

Qė si Uji i lumit, me Gjakun tanė-

Plumbat, n’Tokėn e Drenicės u pastruan.Kur vdesin Njerėzit e i varrosim, s’ėshtė pė t’u Qarė.

Sepse gjashtė javė, t’vdekur qėndruan:

Shaban Polluzha e Mehmet Gradica:

N’Rakita, t’Lumit Drenica.Ah, Madonė e Zezė:-Ē’bėre…?!

Qė zemrat:-E Nėnave-Motrave-Fėmijėve-

Baballarėve, nga bijtė janė t’Ndara.

Athua vallė, a s’janė kėto Vdekje t’papara…?!

Shkroi, korrektoi dhe redaktoi:

Violeta M.Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Jun 03, 2010 4:52 pm

Prishtinė, mė 06.Vl.02

ZEMRAT E MJEGULLUARAShiponjat, n’Vrasje e Masakrime dhe Harrime e Kidnapime.

Ēizmet gjakėpirėse, n’kohė e Kohė sjellin Kėto Mjegullime.

Shqiponjat, n’ēdo kohė janė Tmerruar.

Sot,ecin e Ecin para n’ēdo lėmi n’zemėr t’Mjegulluar.Sot, s’ka Ēizme gjakpirėse.

Sot, s’ka Vrasje e Maskrime dhe Harrime e Kidnapime.

Ah, sot ka shumė qė janė fisnikė!

Ndaj atyre, qė janė Qelbanikė e Spiunikė.Bishat e ndryshme, shkatėrruan e Shkatėrruan.

Gjakėpirėsit, rrėnuan e Rrėnuan.

Shtrigat, s’kuqėn e Skuqėn tokėn.

Nėna e Fėmijė, mbetėn pa Ēati e n’zemėr Mjegullėn.,Sot, kemi Tokėn dhe Kokėn.

Shqiponjat, n’mes veti kanė ftohje a jo Ftohje.

Sot, s’ka Ngrohje a po ngrohje.

Sot, zemra e mjegulluar a jo Mjegulluar.Mos Vuani, zemra e Zemra t’mjegulluara.

Se nesėr, do t’jeni t’Shėruara.

Se nesėr, zemrat e Zemrat kanė Qetėsim.

Se nesėr, s’iu Lėnė Zoti Zemrave Mjegullim.

Shkroi, korrektoi dhe redaktoi:

Violeta M. Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Jun 03, 2010 4:52 pm

Prishtinė, mė 06.Xll.09NĖNĖ FATIMĖS

Shtriga e vjetėr, vėri posblloqėt.

I madhė e i vogėl shqiptarė, kishin vetėm qokėt.

Filluan:- emigrime, vrasje dhe Masakrime.

S’dua tokė, pa pėrqafime.

Guri, peshon n’vend t’vetė.

Fadil e Ganimet Sinanin, toka i Therrėt.

Shtriga e vjetėr, n’Rasinoc Godėt.

Nėnė Fatimja, bijtė e mi Bertetė.Fadili e Ganimeti, lule Rinore.

Nėnė Fatimėn, duan ta kapin pėr dore.

Shtriga e vjetėr, plumbat Zbrazi.

Nėnė Fatimės dhe bijėve t’saj, gjaku iu Plasi.

Shpirti i tyre, n’dritė e n’Dritė!

I madhė dhe i vogėl, ua Shqiptojnė.

Qė si me njė Plumb, t’tretė Shkojnė!

Vetėm e vetėm, qė dheun e huaj t’mos pėrqafojnė.Shkroi, korrektoi, dhe redaktoi:

Violeta M.Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyFri Jul 16, 2010 11:24 am

Prishtinė, mė 15.ll.08FUSHĖS SĖ PAJTIMITDy vėllezėr, si delja me dhinė!

Shėtisinė, njėri-tjetrit i bėjnė Kėrdinė.

Zgjidhje t’vetme, shohin pushkėn!

N’zemra t’Nėnave, shkaktojnė Futėn.

Ditė, javė, muaj, dekada dhe shekuj!

Vėllezėrit shqiptarė, shkojnė si lepuj.

Nga pushka, djallėzore!

Pushka, nuk sjellė fitore e as Fitore.

Kėshtu, n’vitėt nėntėdhjeta!

Ngritėt-ngritėt, Anton Ēeta.

N’fushė t’Kolovicės, n’ēdo fushė shqiptare!

Ndalė pak dorėn, gjakatare.

Ah Anton Ēeta, t’kishim sot!

N’zemra t’Nėnave, s’do t’kishte Lotė.

Mos vuaj, shpirti im…!

S’e nesėr Zoti, bėnė si delėn edhe dhinė.

Shifra:

Xixėllonja?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Oct 07, 2010 6:25 pm

Prishtinė, mė 08.lX.010
DIELLI DHE UJI I SHPIRTITKur dielli dhe Uji, pėrshkojnė shpirtin.
Edhe Luli i vocėrr, ndriēon e Ndriēon.
Ky Shpirt, tjetrin shikon si veteveten.
Prangave, t’secilit ua Vė ngrecin.Ngjyrėn e zezė, kthen n’t’bardhėn.
Mundim shpirti, kokės ia vė vapėn.
Dielli dhe Uji, tjetrin n’Miradi.
Njeriu i vjetėr, nė njeriun e ri.Dielli dhe uji i shpirtit, shohin t’zezėn.
T’zezėn vrapon, veteveten harron.
Dielli dhe Uji i shpirtit, t’zezėn s’Lejon.
Zot s’ėshtė, pranga Shpirtit s’i toleron.Dielli dhe uji i shpirtit, s’fitohen me pije.
As n’fjalė, jo miradie.
Assesi, n’vepra t’mėkatimit.
Lindja dhe Puna, dielli dhe Uji i Shpirtit.


Shifra:
Tiktikja.

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptySun Nov 07, 2010 2:23 am

PA DIELL E PA UJĖ


Kur, s’ka Diell e Ujė:
S’Zhvillohen, lulet.
S’t’Afrohen, shpendėt.
S’Zhvillohen drunjtė, as bimėsia.Kur, s’ka Diell e Ujė:
Njeriu, s’Ngrohet e as s’Pastrohet.
Asgjė, s’Punohet.
Madje asnjė ēift, s’Bashkohet.Kur, s’ka Diell e Ujė:
Krijohet, Dyfytyrėsia.
Sepse humb Drita, vjen Errėsira.
Madje largohet, nga nėna fėmija.Kur, s’ka Diell e Ujė:
Askush, s’t’Afrohet.
S’mėsohet, as sekondi nuk zvogėlohet.
Ah, kur ėshtė:-Pa Diell e pa Ujė…?!

Shifra: Lulja, n’vazo…?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:12 pm

Prishtinė, mė 21.l.010


ĒUDIA
S’ėshtė Ēudi nga armiku, ėshtė Ēudi nga miku.
Shqiponjatė, veshėn armaturėn.
Tokėn, t’Mbrojnė nga armiku.
Si Shqiponj Bedri Sokoli, veshi Armaturėn.Kėmba e tij, ndriēon e Ndriēon n’ēdo lėmi.
Mbron, Motra dhe nėna e Fėmijė.
Ēudi shqiponja hunqi, vė kufi!
Bedri Sokolin, n’plumb e kishte Ngri.Shqiponjatė, vajtojnė dhe thirrin:
Bedri, mos na lė pa Ndriēim.
Shkjaut, do t’ia marrim lirinė a jo Lirinė.
Pa Ngrohtėsi- pa Hap, hunqit do t’ia Gjejmė Fillin.Shqiponjatė, vajtojnė dhe pėrfundojnė:
Vendin tėnd Bedri, s’mund ta Zėvendėsojmė.
Qoftė i Lehtė dheu, dhe shpirti n’Dritė!
Mos agoftė ditė e re, shqiponja-shqiponjėn n’ajėr ta Ngrinė.

Shifra:
Tiktikja.

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:13 pm

GJAKU S’IU QARKULLONĒėshtje kombėtare, arkeologon dhe n’realitet Drejton.
Person Shkėlqyes, vajzat ditėn e djemtė natėn mėson.
Kur Madona e zezė, prangon.
Shtjefėn Gjeēovit, gjaku s’i qarkullon.Edhe pse i huaj, ēdo shqiptar Respekton.
Ēėshtjėn shqiptare, edhe n’gjumė e Perpilon.
Kur Madona e zezė, prangon.
Milan Shuflanit, gjaku s’i qarkullon.Ndihmė secilit shqiptar, si vetės i Afron.
Shehė Madonėn e zezė, kur Masakron.
Kap pushkėn, n’front shkon.
Kur Madona e zezė, prangon.
Isa Kastratit, gjaku s’i qarkullon.Pėrveē A-Zh-sė, t’fėmijėve edhe fshatin Gurikuq e Pėrparon.
Vajzat ditėn e djemtė natėn, n’53-57-ėn, ua Mėson.
Kur Madona e zezė, prangon.
Muhamet Gashit, gjaku s’i qarkullon.Shumė gjak dhe djersė ėshtė Derdhur, pėr Liri.
Paēėruajtėsi, n’Shtėpinė tanė Drejton.
Kėshtu t’madhė e t’vogėl, pengon.
Athua vallė, pse njėrit-tjetrit gjaku s’iu qarkullon?!Shifra:
Shqiponja, n’Zemėr.

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:14 pm

Prishtinė, mė 28.lV.010


TIMONI I DISA SHQIPONJAVE N’FIS DHE N’MBIEMĖR GASHĖ
SI DHE LETĖRNJOFTIMI I MUHAMET GASHIT


Shqiponjat, nė tokėn e tyre kanė qenė gjithmonė t’shkelura e tė Shkelura nga ēizme tė ndryshme.Mirėpo edhe pse kanė pasur shkelje e Shkelje, nuk i humben Traditat dhe Kulturėn e tokės sė tyre.Poashtu gjat shkeljeve, pėr tė jetuar shumė shqiponjave iu duhej ta ndėrronin vendlindjėn me njė tokė tjetėr.
Shqiponjat, ndėrrimin e tokės e bėnin qoftė nė afėrsi tė vendlindjės e qoftė nė diaspor.Mirėpo edhe pse kthenin timonin, nga njė vend nė vendin tjetėr nuk e ndryshuan asnjė tipar tė Shkėlqyer tė tokės sė tyre.Kėshtu disa shqiponjave nga Buzhala e madhe e Tropojės, iu duhet patjetėr pėr tė shpetuar nga shkelja e ēizmeve gjakpirėse ta ndėrronin vendlindjėn me tokėn e Kusuriqit tė Pejės mė 1873-ėn apo mė 1874-ėn.
Shqiponjat, jetuan nė kėtė tokė pėr Bukuri pasi vendi kishte bukuri e Bukuri natyrore por shkelja e ēizmeve prapė i Detyroi ta ndėrronin kėtė Bukuri natyrore.Kėshtu disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, mė 1878-ėn kthyen timonin pėr t’jetuar nė Jashanicė tė Klinės e pas dy vjetėve prapė ndėrruan vendin dhe shkuan nė Zaberxh pėr t’jetuar pasi iu dukej ma qetė.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, vuanin e Vuanin jo vetėm nga shkelja e ēizmeve por edhe nga rrethanat qė i pėrjetonin me rastin e ndėrrimit tė tokės.Kėshtu mė 1900-ėn disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, pėr tė jetuar kthejnė timonin e jetės nė Murgė.Mirėpo edhe kėtu edhe pse toka si nė tė gjitha vendet kishte njė Bukuri natyrore tė rrafshėt, iu duhet ta kthejnė timonin nga Murga nė Gullubofcė pėr t’jetuar e pikėrisht ketė kthim tė timonit e bėjnė mė 1905-ėn.
Toka e Gullubofcit, si tokat e vendeve tė lartėshkruara kishte njė Bukuri natyrore dhe t’rrafshėt.Mirėpo disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, nga shkeljėt e ēizmeve gjakpirėse dhe nga rrethanat iu duhet ta ndėrronin vendqėndrimin me fshatin e Bukurisė natyrore dhe tė rrafshėt Gurikuq apo ish-Plloēicė e kėtė ndėrrim t’vendqėndrimit e bėn mė 1907-ėn.
Toka e fshatit Gurikuq, pėrveē cilėsive tė lartėshkruara kishte edhe njė cilėsi tė pazėvendėsuar e kjo Cilėsi ishte pasi po tė hudhej fara mbrapėsht nė tokė binte mbarė.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, edhe pse kishin Peripeti nga shkeljėt e ēizmeve tė ndryshme nuk kthyen timonin mė nė asnjė vend tjetėr sot e asaj dite.Ndėrsa brezat e rinj, pėr t’ecur nė hap me kohėn gjejnė ēati tė pėrkohshme sa ma afėr hapit tė suksesshėm.
Madje disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, kthejnė timonin pėr tė jetuar me hap pėrpara n’vende sa mė tė afėrta n’pėrhershmėri me hapin e pėrparshėm n’kohė dhe nė sukses.Mirėpo ēatit e Ēatit n’fshatin Gurikuq, s’i prishin pasi duan ta Ruajnė vendin e etėrve dhe pasi nga 09-ta s’kanė mė shkelje t’ēizmeve gjakpirėse.Kėshtu Ēatit e tokės sė Shkėlqyer tė fshatit Gurikuq, disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė i kanė si Ēati turistike dhe si Ēati ku mbajnė ahengje kur kthehen nga vendet ku jetojnė me timonin e Shkėlqyer.


Letėrnjoftimi i Muhamet GashitMuhamet Gashi, ka lindur mė 05.V.1940 nė fshatin Gurikuq apo ish-Plloqicė nga nėna Nazė dhe nga babai Sokol.
Lindja e Muhamet Gashit, kishte qenė e ndryshme nga fėmijėt e barkut tė Nazės.Sepse kishte njė dashuri tė zjarrtė pėr librin dhe me ketė Dashuri pasi mbaroi katėr vjeēarėn e asaj kohe sa sot njė shkollė e lartė filloi ta pėrhapte njohurinė tek secili-a pasi kishte ketė lindje qė ta shihte tjetrin-ėn si vetėn.
Kėshtu mė 1953-ėn gjer mė 1957-ėn, kishte dhėnė mėsim n’fshatrat afėr vendlindjės.Mėsimin e zhvilloi nėpėr kulla, ku ditėn mėsonte gjinin femrore e natėn mėsonte gjinin mashkullore.
Kullo-klastė e Muhamet Gashit, gjat mėsimit kishin afėr pesėdhjetė nxėnėsė tė moshave tė ndryshme e nė kėta nxėnėsė kishte edhe mė tė vjetėr se sa vetė mėsuesi.


Mirėpo tė dy gjinitė Muhamet Gashin, respektonin e Respektonin pasi pėrveē mėsimit i ndihmonte edhe nė anėn financiare e kėshtu mė tepėr Muhamet Gashit i qėndronin parasyve kėta nxėnėsė t’gjinisė mashkullore:-Alush Veseli, Ramadan Malaj, Arif Haxhiu dhe Habib Sejdiu.Ndėrsa parasyve n’gjinin femrore, i qėndronin kėto nxėnėse:-Bika Maloku, Hasime Gashi, Hamide Gashi, Hyra Gashi dhe Mehreme Gashi.
Muhamet Gashit, pas vjetėve tė lartėshkruara ia ndalojnė mėsimdhėniėn ēizmet gjakpirėse dhe shehė qė jo vetėm fėmija e tij por fshati dhe tėrė fshatrat afėr kishin nevojė pėr anėn financiare e madje shpesh s’kishin pasur as bukė pėr tė ngrėnė.Kėshtu Muhamet Gashi, ia vėri vetit synimin e A-Zh-sė dhe kishte marrė rrugėn e gurbetit pa dėshirėn e tij.Sepse ai kishte dėshirė e Dėshirė t’jetonte, vetėm nė tokėn e shqiponjave pasi guri rėnd peshon nė vend tė vetė.
Synimin Muhamet Gashi, kishte Dėshirė ta praktikonte e Praktikonte dhe vendosi qė tė shkonte nė gurbet por t’vinte sa ma shpesh tek gjiri familjar.Kėshtu filloi punėn nė Zagrep, dhe punoi tri vjetė e nga kėtu punoi nė Shkup poashtu tri vjetė.Pastaj punoi pesė apo gjashtė vjetė, nė Gjermani e nė Zvicėrr.Ndėrsa pas kėtyre vendeve, kishte shkuar nė Austri dhe nė Gjermanin Lindore e qė nė tė dy vendet kishte punuar nga dy vjetė.Pastaj Muhamet Gashi, kishte punuar edhe nė Australi e nė ketė vend i ndahet toka mė 1981-ėn pėr tė jetuar pėrgjithmonė.
Kjo ndarje e tokės nga australianėt Muhamet Gashit, iu bė pėr shkak qė kishte njė lindje dhe njohuri tė veēantė si dhe pėr shkak qė kishte dhjetė fėmijė nė Kosovė e qė t’i kishte mė afėr fėmijėt.Mirėpo Muhamet Gashi, ia kishte vėrė vetit synim A-Zh-nė jo vetėm pėr anėtartė familjarė dhe fshatin por edhe pėr tė gjitha fshatrat afėr vendlindjės sė tij.Kėshtu nuk pranoi tokėn nė Australi, dhe dokumentat kishin mbetur nė Beograd.Pastaj pasi punoi kėtu dy gjer nė tri vjetė, shkon pėr tė punuar nė Riekė e nė ketė vend punoi gjersa e zuri muri mė 1986-ėn dhe pas njė shėrimi primar tė Riekės e sjellė nė shtėpi djali i mikut apo Hamėz Bytyqi nga Abria.
Sjelljėn nė shtėpi tė Muhamet Gashit, djali i mikut e bėri me mjaft vėshtirėsi pasi rruga kishte ēizme gjakpirėse dhe pasi shtati i tij pėrveē fytyrės kishte gipsin.Kėshtu shėrim pas shėrimi Muhamet Gashi, kujtonte vendet e ndryshme tė punės nė diasporėn qė dheun ka baltė e jo mjaltė si vendlindja dhe tė gjithė fėmijėt e tij ēuditėshin sa shpesh iu vinte babai nga gurbeti.
Madje ēuditėshin edhe fshatrat afėr fshatit Gurikuq si dhe vetė fshati ēuditej, sepse nuk shkonte muaji pa marrė dhurata tė ēmuara nga Muhamet Gashi.
Mirėpo dhuratė mė tė ēmuar anėtartė familjarė dhe fshati si dhe fshatrat afėr vendlindjės, merrnin nga Muhamet Gashi pasi ai iu dhuronte me kėnaqėsi njohuri si nga ana gjeografike e poashtu edhe nga ana historike qoftė pėr tokėn e shiponjave e poashtu edhe pėr tokėn e diasporės.Madje dhuratė tė ēmuar kishin marrė edhe vendet e ndryshme tė diasporės, sepse Muhamet Gashi me secilin-ėn qė kishte qėndruar si gjat punės e poashtu gjat kohės sė lirė i kishte parė si vetveten.
Shikimi i Muhamet Gashit, kishte bėrė diasporėn qė t’mos e pengonte e as Pengonte Dėshirėn e tij pėr tė ardhur nė gjirin familjar.Mirėpo Muhamet Gashi, s’kishte qenė plotėsisht i kėnaqur me arritjėn e tij dhe kėshtu luftonte me sėmundje vetėm e vetėm t’mos vdiste pa pėrhapur akoma njohuri tek secili-a.
Dhembja trupore, shpesh e linte nė shtratė por kur ėshtė ngritur nga shtrati s’pushonte n’mėsimdhėnie tė ēdo ane ndaj secilit-ės qė shihte afėr.Kėshtu mė 1991-ėn, dy fėmijė i kishin pasur fatkeqėsi nė komunikacion dhe Muhamet Gashi qė tė shkoi sa ma parė tek fėmijėt hyri nė traktor sė bashku me bijėn e tij apo fluturėn mbretėrore pasi t’mirat e tij i kishin harruar edhe vetė fėmija e vėllaut.Mirėpo shoferi apo dhėndėrri i kojshisė i ardhur nė fshatė, kishte vozitur shpejt dhe Muhamet Gashi pėrplaset afėr timonit ku edhe e ēanė pak buzėn e poshtme.
Buza i infektohet, nga cigarėja dhe i shkaktohet tomor.Pastaj pasi i shėrohen fėmijėt, shkon tek djali i dytė apo pėllumbi shpetues nė Zvicėrr pėr t’u shėruar pasi mjekėsia kosovare ishte e dobtė.
Zvicėrra, ta shėrojnė plotėsisht ia largojnė tė gjithė dhėmbėt nga goja.
Muhamet Gashi, kthehet nga Zvicėrra dhe prapė kėnd e shihte qė kishte nevojė pėr njohuri tė ēdo lėmie me kėnaqėsi ia dhuronte.Kėshtu erdhi marsi i 2008-ės, dhe iu ndanė djemtė qė t’kishin sa ma afėr ēdo gjė dhe qė t’ia bėnin me dije babait se si po iu ndahen katėr bijtė.Mirėpo Muhamet Gashit, pėrveē tensionit qė i kishte mbetur nga rasti i ēarjės sė buzės iu shkaktua edhe diabeti nga vuajtja shpirtėrore edhe pse bijtė e tij ia afronin A-Zh-nė.Pastaj pas diabetit, iu lajmėrohet edhe tomori femror dhe gjendja e tij gjithmonė e mė tepėr keqėsohet.Kėshtu djali i tretė apo shtylla smeralde, nuk arrinte nga fshati t’kujdesėt plotėsisht pėr babain pasi punonte nė Kirurgji t’Prishtinės si kryeinfermier dhe vendosi qė t’largohet nga fshati Gurikuq pėr tė jetuar pėrgjithmonė nė Bresje afėr Fushė Kosovės.
Mirėpo plakut, iu kishin bėrė shumė pika e pika-pika mbushėt pusi.Kėshtu pikat munden plakun, edhe pse kishte njė lindje tė veēantė dhe njė shpirt tė Pastėr.Pastaj pikat, mė 27.l.010 e sollėn plakun n’operim n’Prishtinė.
Operimin n’Prishtinė, pranoi edhe pse bijtė ia kishin pėrgatitur tė gjitha dokumentat pėr nė Zvicėrr e pikėrisht n’pėrgatitjėn e dokumentave kishte shkėlqyer djali i madhė apo Ylli orjentues.Mirėpo operimin, pranoi duke u bazuar tek djali i tretė dhe tek mjektė tanė qė pas luftės ndoshta kanė mė tepėr njohuri si dhe tek gruaja e tek tė gjithė fėmijėt qė do ta ndihmojnė.
Operimin Muhamet Gashi apo plaku, kaloi dhe duket qė po shėrohet por jo sepse operimit i ka shpetuar fal shpirtit tė Pastėr dhe Zotit e ky shpirt e mbajti gjallė gjer mė 07.lV.010 edhe pse kishte mjaft Vuajtje si nga ana fizike e poashtu nga ana shpirtėrore.
Shpirti Muhamet Gashin, e lėshoi n’mesin e tė gjithė fėmijėve dhe gruas si dhe rejave mė 07.lV.010 afėr orės njėzetė e dy.Kėshtu n’ora tre, tė datės tetė nisėn nga Bresja pėr nė Gurikuq tė gjithė sė bashku me babain kufomė tė Lulėzuar e lulėzimin e kufomės e filloi djali i katėr apo Syshkruari me Lotė n’sy por pa britmė.
Lulėzimin kufomės, ia kishin Dhuruar i madhė e i vogėl si nga fshati e poashtu nga shumė anė tė Kosovės.
Lulėzimin ndaj Muhamet Gashit, tė gjithė e bėn jo vetėm n’varrim por edhe n’pesė ditė ngushėllimi qė ua caktoi hoxha.Mirėpo Lulėzimin ndaj Muhamet Gashit, sot e asaj dite e vazhdojnė tek bijtė dhe bijat qoftė n’Bresje e Prishtinė dhe qoftė nė Malas apo ish-Malishevė e Zvicėrr si dhe nė Gjakovė e Llap.
Shkroi dhe korrektoi:
Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:15 pm

Prishtinė, mė 28.lV.010


TIMONI I DISA SHQIPONJAVE N’FIS DHE N’MBIEMĖR GASHĖ
SI DHE LETĖRNJOFTIMI I MUHAMET GASHIT


Shqiponjat, nė tokėn e tyre kanė qenė gjithmonė t’shkelura e tė Shkelura nga ēizme tė ndryshme.Mirėpo edhe pse kanė pasur shkelje e Shkelje, nuk i humben Traditat dhe Kulturėn e tokės sė tyre.Poashtu gjat shkeljeve, pėr tė jetuar shumė shqiponjave iu duhej ta ndėrronin vendlindjėn me njė tokė tjetėr.
Shqiponjat, ndėrrimin e tokės e bėnin qoftė nė afėrsi tė vendlindjės e qoftė nė diaspor.Mirėpo edhe pse kthenin timonin, nga njė vend nė vendin tjetėr nuk e ndryshuan asnjė tipar tė Shkėlqyer tė tokės sė tyre.Kėshtu disa shqiponjave nga Buzhala e madhe e Tropojės, iu duhet patjetėr pėr tė shpetuar nga shkelja e ēizmeve gjakpirėse ta ndėrronin vendlindjėn me tokėn e Kusuriqit tė Pejės mė 1873-ėn apo mė 1874-ėn.
Shqiponjat, jetuan nė kėtė tokė pėr Bukuri pasi vendi kishte bukuri e Bukuri natyrore por shkelja e ēizmeve prapė i Detyroi ta ndėrronin kėtė Bukuri natyrore.Kėshtu disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, mė 1878-ėn kthyen timonin pėr t’jetuar nė Jashanicė tė Klinės e pas dy vjetėve prapė ndėrruan vendin dhe shkuan nė Zaberxh pėr t’jetuar pasi iu dukej ma qetė.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, vuanin e Vuanin jo vetėm nga shkelja e ēizmeve por edhe nga rrethanat qė i pėrjetonin me rastin e ndėrrimit tė tokės.Kėshtu mė 1900-ėn disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, pėr tė jetuar kthejnė timonin e jetės nė Murgė.Mirėpo edhe kėtu edhe pse toka si nė tė gjitha vendet kishte njė Bukuri natyrore tė rrafshėt, iu duhet ta kthejnė timonin nga Murga nė Gullubofcė pėr t’jetuar e pikėrisht ketė kthim tė timonit e bėjnė mė 1905-ėn.
Toka e Gullubofcit, si tokat e vendeve tė lartėshkruara kishte njė Bukuri natyrore dhe t’rrafshėt.Mirėpo disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, nga shkeljėt e ēizmeve gjakpirėse dhe nga rrethanat iu duhet ta ndėrronin vendqėndrimin me fshatin e Bukurisė natyrore dhe tė rrafshėt Gurikuq apo ish-Plloēicė e kėtė ndėrrim t’vendqėndrimit e bėn mė 1907-ėn.
Toka e fshatit Gurikuq, pėrveē cilėsive tė lartėshkruara kishte edhe njė cilėsi tė pazėvendėsuar e kjo Cilėsi ishte pasi po tė hudhej fara mbrapėsht nė tokė binte mbarė.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, edhe pse kishin Peripeti nga shkeljėt e ēizmeve tė ndryshme nuk kthyen timonin mė nė asnjė vend tjetėr sot e asaj dite.Ndėrsa brezat e rinj, pėr t’ecur nė hap me kohėn gjejnė ēati tė pėrkohshme sa ma afėr hapit tė suksesshėm.
Madje disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, kthejnė timonin pėr tė jetuar me hap pėrpara n’vende sa mė tė afėrta n’pėrhershmėri me hapin e pėrparshėm n’kohė dhe nė sukses.Mirėpo ēatit e Ēatit n’fshatin Gurikuq, s’i prishin pasi duan ta Ruajnė vendin e etėrve dhe pasi nga 09-ta s’kanė mė shkelje t’ēizmeve gjakpirėse.Kėshtu Ēatit e tokės sė Shkėlqyer tė fshatit Gurikuq, disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė i kanė si Ēati turistike dhe si Ēati ku mbajnė ahengje kur kthehen nga vendet ku jetojnė me timonin e Shkėlqyer.


Letėrnjoftimi i Muhamet GashitMuhamet Gashi, ka lindur mė 05.V.1940 nė fshatin Gurikuq apo ish-Plloqicė nga nėna Nazė dhe nga babai Sokol.
Lindja e Muhamet Gashit, kishte qenė e ndryshme nga fėmijėt e barkut tė Nazės.Sepse kishte njė dashuri tė zjarrtė pėr librin dhe me ketė Dashuri pasi mbaroi katėr vjeēarėn e asaj kohe sa sot njė shkollė e lartė filloi ta pėrhapte njohurinė tek secili-a pasi kishte ketė lindje qė ta shihte tjetrin-ėn si vetėn.
Kėshtu mė 1953-ėn gjer mė 1957-ėn, kishte dhėnė mėsim n’fshatrat afėr vendlindjės.Mėsimin e zhvilloi nėpėr kulla, ku ditėn mėsonte gjinin femrore e natėn mėsonte gjinin mashkullore.
Kullo-klastė e Muhamet Gashit, gjat mėsimit kishin afėr pesėdhjetė nxėnėsė tė moshave tė ndryshme e nė kėta nxėnėsė kishte edhe mė tė vjetėr se sa vetė mėsuesi.


Mirėpo tė dy gjinitė Muhamet Gashin, respektonin e Respektonin pasi pėrveē mėsimit i ndihmonte edhe nė anėn financiare e kėshtu mė tepėr Muhamet Gashit i qėndronin parasyve kėta nxėnėsė t’gjinisė mashkullore:-Alush Veseli, Ramadan Malaj, Arif Haxhiu dhe Habib Sejdiu.Ndėrsa parasyve n’gjinin femrore, i qėndronin kėto nxėnėse:-Bika Maloku, Hasime Gashi, Hamide Gashi, Hyra Gashi dhe Mehreme Gashi.
Muhamet Gashit, pas vjetėve tė lartėshkruara ia ndalojnė mėsimdhėniėn ēizmet gjakpirėse dhe shehė qė jo vetėm fėmija e tij por fshati dhe tėrė fshatrat afėr kishin nevojė pėr anėn financiare e madje shpesh s’kishin pasur as bukė pėr tė ngrėnė.Kėshtu Muhamet Gashi, ia vėri vetit synimin e A-Zh-sė dhe kishte marrė rrugėn e gurbetit pa dėshirėn e tij.Sepse ai kishte dėshirė e Dėshirė t’jetonte, vetėm nė tokėn e shqiponjave pasi guri rėnd peshon nė vend tė vetė.
Synimin Muhamet Gashi, kishte Dėshirė ta praktikonte e Praktikonte dhe vendosi qė tė shkonte nė gurbet por t’vinte sa ma shpesh tek gjiri familjar.Kėshtu filloi punėn nė Zagrep, dhe punoi tri vjetė e nga kėtu punoi nė Shkup poashtu tri vjetė.Pastaj punoi pesė apo gjashtė vjetė, nė Gjermani e nė Zvicėrr.Ndėrsa pas kėtyre vendeve, kishte shkuar nė Austri dhe nė Gjermanin Lindore e qė nė tė dy vendet kishte punuar nga dy vjetė.Pastaj Muhamet Gashi, kishte punuar edhe nė Australi e nė ketė vend i ndahet toka mė 1981-ėn pėr tė jetuar pėrgjithmonė.
Kjo ndarje e tokės nga australianėt Muhamet Gashit, iu bė pėr shkak qė kishte njė lindje dhe njohuri tė veēantė si dhe pėr shkak qė kishte dhjetė fėmijė nė Kosovė e qė t’i kishte mė afėr fėmijėt.Mirėpo Muhamet Gashi, ia kishte vėrė vetit synim A-Zh-nė jo vetėm pėr anėtartė familjarė dhe fshatin por edhe pėr tė gjitha fshatrat afėr vendlindjės sė tij.Kėshtu nuk pranoi tokėn nė Australi, dhe dokumentat kishin mbetur nė Beograd.Pastaj pasi punoi kėtu dy gjer nė tri vjetė, shkon pėr tė punuar nė Riekė e nė ketė vend punoi gjersa e zuri muri mė 1986-ėn dhe pas njė shėrimi primar tė Riekės e sjellė nė shtėpi djali i mikut apo Hamėz Bytyqi nga Abria.
Sjelljėn nė shtėpi tė Muhamet Gashit, djali i mikut e bėri me mjaft vėshtirėsi pasi rruga kishte ēizme gjakpirėse dhe pasi shtati i tij pėrveē fytyrės kishte gipsin.Kėshtu shėrim pas shėrimi Muhamet Gashi, kujtonte vendet e ndryshme tė punės nė diasporėn qė dheun ka baltė e jo mjaltė si vendlindja dhe tė gjithė fėmijėt e tij ēuditėshin sa shpesh iu vinte babai nga gurbeti.
Madje ēuditėshin edhe fshatrat afėr fshatit Gurikuq si dhe vetė fshati ēuditej, sepse nuk shkonte muaji pa marrė dhurata tė ēmuara nga Muhamet Gashi.
Mirėpo dhuratė mė tė ēmuar anėtartė familjarė dhe fshati si dhe fshatrat afėr vendlindjės, merrnin nga Muhamet Gashi pasi ai iu dhuronte me kėnaqėsi njohuri si nga ana gjeografike e poashtu edhe nga ana historike qoftė pėr tokėn e shiponjave e poashtu edhe pėr tokėn e diasporės.Madje dhuratė tė ēmuar kishin marrė edhe vendet e ndryshme tė diasporės, sepse Muhamet Gashi me secilin-ėn qė kishte qėndruar si gjat punės e poashtu gjat kohės sė lirė i kishte parė si vetveten.
Shikimi i Muhamet Gashit, kishte bėrė diasporėn qė t’mos e pengonte e as Pengonte Dėshirėn e tij pėr tė ardhur nė gjirin familjar.Mirėpo Muhamet Gashi, s’kishte qenė plotėsisht i kėnaqur me arritjėn e tij dhe kėshtu luftonte me sėmundje vetėm e vetėm t’mos vdiste pa pėrhapur akoma njohuri tek secili-a.
Dhembja trupore, shpesh e linte nė shtratė por kur ėshtė ngritur nga shtrati s’pushonte n’mėsimdhėnie tė ēdo ane ndaj secilit-ės qė shihte afėr.Kėshtu mė 1991-ėn, dy fėmijė i kishin pasur fatkeqėsi nė komunikacion dhe Muhamet Gashi qė tė shkoi sa ma parė tek fėmijėt hyri nė traktor sė bashku me bijėn e tij apo fluturėn mbretėrore pasi t’mirat e tij i kishin harruar edhe vetė fėmija e vėllaut.Mirėpo shoferi apo dhėndėrri i kojshisė i ardhur nė fshatė, kishte vozitur shpejt dhe Muhamet Gashi pėrplaset afėr timonit ku edhe e ēanė pak buzėn e poshtme.
Buza i infektohet, nga cigarėja dhe i shkaktohet tomor.Pastaj pasi i shėrohen fėmijėt, shkon tek djali i dytė apo pėllumbi shpetues nė Zvicėrr pėr t’u shėruar pasi mjekėsia kosovare ishte e dobtė.
Zvicėrra, ta shėrojnė plotėsisht ia largojnė tė gjithė dhėmbėt nga goja.
Muhamet Gashi, kthehet nga Zvicėrra dhe prapė kėnd e shihte qė kishte nevojė pėr njohuri tė ēdo lėmie me kėnaqėsi ia dhuronte.Kėshtu erdhi marsi i 2008-ės, dhe iu ndanė djemtė qė t’kishin sa ma afėr ēdo gjė dhe qė t’ia bėnin me dije babait se si po iu ndahen katėr bijtė.Mirėpo Muhamet Gashit, pėrveē tensionit qė i kishte mbetur nga rasti i ēarjės sė buzės iu shkaktua edhe diabeti nga vuajtja shpirtėrore edhe pse bijtė e tij ia afronin A-Zh-nė.Pastaj pas diabetit, iu lajmėrohet edhe tomori femror dhe gjendja e tij gjithmonė e mė tepėr keqėsohet.Kėshtu djali i tretė apo shtylla smeralde, nuk arrinte nga fshati t’kujdesėt plotėsisht pėr babain pasi punonte nė Kirurgji t’Prishtinės si kryeinfermier dhe vendosi qė t’largohet nga fshati Gurikuq pėr tė jetuar pėrgjithmonė nė Bresje afėr Fushė Kosovės.
Mirėpo plakut, iu kishin bėrė shumė pika e pika-pika mbushėt pusi.Kėshtu pikat munden plakun, edhe pse kishte njė lindje tė veēantė dhe njė shpirt tė Pastėr.Pastaj pikat, mė 27.l.010 e sollėn plakun n’operim n’Prishtinė.
Operimin n’Prishtinė, pranoi edhe pse bijtė ia kishin pėrgatitur tė gjitha dokumentat pėr nė Zvicėrr e pikėrisht n’pėrgatitjėn e dokumentave kishte shkėlqyer djali i madhė apo Ylli orjentues.Mirėpo operimin, pranoi duke u bazuar tek djali i tretė dhe tek mjektė tanė qė pas luftės ndoshta kanė mė tepėr njohuri si dhe tek gruaja e tek tė gjithė fėmijėt qė do ta ndihmojnė.
Operimin Muhamet Gashi apo plaku, kaloi dhe duket qė po shėrohet por jo sepse operimit i ka shpetuar fal shpirtit tė Pastėr dhe Zotit e ky shpirt e mbajti gjallė gjer mė 07.lV.010 edhe pse kishte mjaft Vuajtje si nga ana fizike e poashtu nga ana shpirtėrore.
Shpirti Muhamet Gashin, e lėshoi n’mesin e tė gjithė fėmijėve dhe gruas si dhe rejave mė 07.lV.010 afėr orės njėzetė e dy.Kėshtu n’ora tre, tė datės tetė nisėn nga Bresja pėr nė Gurikuq tė gjithė sė bashku me babain kufomė tė Lulėzuar e lulėzimin e kufomės e filloi djali i katėr apo Syshkruari me Lotė n’sy por pa britmė.
Lulėzimin kufomės, ia kishin Dhuruar i madhė e i vogėl si nga fshati e poashtu nga shumė anė tė Kosovės.
Lulėzimin ndaj Muhamet Gashit, tė gjithė e bėn jo vetėm n’varrim por edhe n’pesė ditė ngushėllimi qė ua caktoi hoxha.Mirėpo Lulėzimin ndaj Muhamet Gashit, sot e asaj dite e vazhdojnė tek bijtė dhe bijat qoftė n’Bresje e Prishtinė dhe qoftė nė Malas apo ish-Malishevė e Zvicėrr si dhe nė Gjakovė e Llap.
Shkroi dhe korrektoi:
Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:15 pm

Prishtinė, mė 28.lV.010


TIMONI I DISA SHQIPONJAVE N’FIS DHE N’MBIEMĖR GASHĖ
SI DHE LETĖRNJOFTIMI I MUHAMET GASHIT


Shqiponjat, nė tokėn e tyre kanė qenė gjithmonė t’shkelura e tė Shkelura nga ēizme tė ndryshme.Mirėpo edhe pse kanė pasur shkelje e Shkelje, nuk i humben Traditat dhe Kulturėn e tokės sė tyre.Poashtu gjat shkeljeve, pėr tė jetuar shumė shqiponjave iu duhej ta ndėrronin vendlindjėn me njė tokė tjetėr.
Shqiponjat, ndėrrimin e tokės e bėnin qoftė nė afėrsi tė vendlindjės e qoftė nė diaspor.Mirėpo edhe pse kthenin timonin, nga njė vend nė vendin tjetėr nuk e ndryshuan asnjė tipar tė Shkėlqyer tė tokės sė tyre.Kėshtu disa shqiponjave nga Buzhala e madhe e Tropojės, iu duhet patjetėr pėr tė shpetuar nga shkelja e ēizmeve gjakpirėse ta ndėrronin vendlindjėn me tokėn e Kusuriqit tė Pejės mė 1873-ėn apo mė 1874-ėn.
Shqiponjat, jetuan nė kėtė tokė pėr Bukuri pasi vendi kishte bukuri e Bukuri natyrore por shkelja e ēizmeve prapė i Detyroi ta ndėrronin kėtė Bukuri natyrore.Kėshtu disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, mė 1878-ėn kthyen timonin pėr t’jetuar nė Jashanicė tė Klinės e pas dy vjetėve prapė ndėrruan vendin dhe shkuan nė Zaberxh pėr t’jetuar pasi iu dukej ma qetė.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, vuanin e Vuanin jo vetėm nga shkelja e ēizmeve por edhe nga rrethanat qė i pėrjetonin me rastin e ndėrrimit tė tokės.Kėshtu mė 1900-ėn disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, pėr tė jetuar kthejnė timonin e jetės nė Murgė.Mirėpo edhe kėtu edhe pse toka si nė tė gjitha vendet kishte njė Bukuri natyrore tė rrafshėt, iu duhet ta kthejnė timonin nga Murga nė Gullubofcė pėr t’jetuar e pikėrisht ketė kthim tė timonit e bėjnė mė 1905-ėn.
Toka e Gullubofcit, si tokat e vendeve tė lartėshkruara kishte njė Bukuri natyrore dhe t’rrafshėt.Mirėpo disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, nga shkeljėt e ēizmeve gjakpirėse dhe nga rrethanat iu duhet ta ndėrronin vendqėndrimin me fshatin e Bukurisė natyrore dhe tė rrafshėt Gurikuq apo ish-Plloēicė e kėtė ndėrrim t’vendqėndrimit e bėn mė 1907-ėn.
Toka e fshatit Gurikuq, pėrveē cilėsive tė lartėshkruara kishte edhe njė cilėsi tė pazėvendėsuar e kjo Cilėsi ishte pasi po tė hudhej fara mbrapėsht nė tokė binte mbarė.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, edhe pse kishin Peripeti nga shkeljėt e ēizmeve tė ndryshme nuk kthyen timonin mė nė asnjė vend tjetėr sot e asaj dite.Ndėrsa brezat e rinj, pėr t’ecur nė hap me kohėn gjejnė ēati tė pėrkohshme sa ma afėr hapit tė suksesshėm.
Madje disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė, kthejnė timonin pėr tė jetuar me hap pėrpara n’vende sa mė tė afėrta n’pėrhershmėri me hapin e pėrparshėm n’kohė dhe nė sukses.Mirėpo ēatit e Ēatit n’fshatin Gurikuq, s’i prishin pasi duan ta Ruajnė vendin e etėrve dhe pasi nga 09-ta s’kanė mė shkelje t’ēizmeve gjakpirėse.Kėshtu Ēatit e tokės sė Shkėlqyer tė fshatit Gurikuq, disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemėr Gashė i kanė si Ēati turistike dhe si Ēati ku mbajnė ahengje kur kthehen nga vendet ku jetojnė me timonin e Shkėlqyer.


Letėrnjoftimi i Muhamet GashitMuhamet Gashi, ka lindur mė 05.V.1940 nė fshatin Gurikuq apo ish-Plloqicė nga nėna Nazė dhe nga babai Sokol.
Lindja e Muhamet Gashit, kishte qenė e ndryshme nga fėmijėt e barkut tė Nazės.Sepse kishte njė dashuri tė zjarrtė pėr librin dhe me ketė Dashuri pasi mbaroi katėr vjeēarėn e asaj kohe sa sot njė shkollė e lartė filloi ta pėrhapte njohurinė tek secili-a pasi kishte ketė lindje qė ta shihte tjetrin-ėn si vetėn.
Kėshtu mė 1953-ėn gjer mė 1957-ėn, kishte dhėnė mėsim n’fshatrat afėr vendlindjės.Mėsimin e zhvilloi nėpėr kulla, ku ditėn mėsonte gjinin femrore e natėn mėsonte gjinin mashkullore.
Kullo-klastė e Muhamet Gashit, gjat mėsimit kishin afėr pesėdhjetė nxėnėsė tė moshave tė ndryshme e nė kėta nxėnėsė kishte edhe mė tė vjetėr se sa vetė mėsuesi.


Mirėpo tė dy gjinitė Muhamet Gashin, respektonin e Respektonin pasi pėrveē mėsimit i ndihmonte edhe nė anėn financiare e kėshtu mė tepėr Muhamet Gashit i qėndronin parasyve kėta nxėnėsė t’gjinisė mashkullore:-Alush Veseli, Ramadan Malaj, Arif Haxhiu dhe Habib Sejdiu.Ndėrsa parasyve n’gjinin femrore, i qėndronin kėto nxėnėse:-Bika Maloku, Hasime Gashi, Hamide Gashi, Hyra Gashi dhe Mehreme Gashi.
Muhamet Gashit, pas vjetėve tė lartėshkruara ia ndalojnė mėsimdhėniėn ēizmet gjakpirėse dhe shehė qė jo vetėm fėmija e tij por fshati dhe tėrė fshatrat afėr kishin nevojė pėr anėn financiare e madje shpesh s’kishin pasur as bukė pėr tė ngrėnė.Kėshtu Muhamet Gashi, ia vėri vetit synimin e A-Zh-sė dhe kishte marrė rrugėn e gurbetit pa dėshirėn e tij.Sepse ai kishte dėshirė e Dėshirė t’jetonte, vetėm nė tokėn e shqiponjave pasi guri rėnd peshon nė vend tė vetė.
Synimin Muhamet Gashi, kishte Dėshirė ta praktikonte e Praktikonte dhe vendosi qė tė shkonte nė gurbet por t’vinte sa ma shpesh tek gjiri familjar.Kėshtu filloi punėn nė Zagrep, dhe punoi tri vjetė e nga kėtu punoi nė Shkup poashtu tri vjetė.Pastaj punoi pesė apo gjashtė vjetė, nė Gjermani e nė Zvicėrr.Ndėrsa pas kėtyre vendeve, kishte shkuar nė Austri dhe nė Gjermanin Lindore e qė nė tė dy vendet kishte punuar nga dy vjetė.Pastaj Muhamet Gashi, kishte punuar edhe nė Australi e nė ketė vend i ndahet toka mė 1981-ėn pėr tė jetuar pėrgjithmonė.
Kjo ndarje e tokės nga australianėt Muhamet Gashit, iu bė pėr shkak qė kishte njė lindje dhe njohuri tė veēantė si dhe pėr shkak qė kishte dhjetė fėmijė nė Kosovė e qė t’i kishte mė afėr fėmijėt.Mirėpo Muhamet Gashi, ia kishte vėrė vetit synim A-Zh-nė jo vetėm pėr anėtartė familjarė dhe fshatin por edhe pėr tė gjitha fshatrat afėr vendlindjės sė tij.Kėshtu nuk pranoi tokėn nė Australi, dhe dokumentat kishin mbetur nė Beograd.Pastaj pasi punoi kėtu dy gjer nė tri vjetė, shkon pėr tė punuar nė Riekė e nė ketė vend punoi gjersa e zuri muri mė 1986-ėn dhe pas njė shėrimi primar tė Riekės e sjellė nė shtėpi djali i mikut apo Hamėz Bytyqi nga Abria.
Sjelljėn nė shtėpi tė Muhamet Gashit, djali i mikut e bėri me mjaft vėshtirėsi pasi rruga kishte ēizme gjakpirėse dhe pasi shtati i tij pėrveē fytyrės kishte gipsin.Kėshtu shėrim pas shėrimi Muhamet Gashi, kujtonte vendet e ndryshme tė punės nė diasporėn qė dheun ka baltė e jo mjaltė si vendlindja dhe tė gjithė fėmijėt e tij ēuditėshin sa shpesh iu vinte babai nga gurbeti.
Madje ēuditėshin edhe fshatrat afėr fshatit Gurikuq si dhe vetė fshati ēuditej, sepse nuk shkonte muaji pa marrė dhurata tė ēmuara nga Muhamet Gashi.
Mirėpo dhuratė mė tė ēmuar anėtartė familjarė dhe fshati si dhe fshatrat afėr vendlindjės, merrnin nga Muhamet Gashi pasi ai iu dhuronte me kėnaqėsi njohuri si nga ana gjeografike e poashtu edhe nga ana historike qoftė pėr tokėn e shiponjave e poashtu edhe pėr tokėn e diasporės.Madje dhuratė tė ēmuar kishin marrė edhe vendet e ndryshme tė diasporės, sepse Muhamet Gashi me secilin-ėn qė kishte qėndruar si gjat punės e poashtu gjat kohės sė lirė i kishte parė si vetveten.
Shikimi i Muhamet Gashit, kishte bėrė diasporėn qė t’mos e pengonte e as Pengonte Dėshirėn e tij pėr tė ardhur nė gjirin familjar.Mirėpo Muhamet Gashi, s’kishte qenė plotėsisht i kėnaqur me arritjėn e tij dhe kėshtu luftonte me sėmundje vetėm e vetėm t’mos vdiste pa pėrhapur akoma njohuri tek secili-a.
Dhembja trupore, shpesh e linte nė shtratė por kur ėshtė ngritur nga shtrati s’pushonte n’mėsimdhėnie tė ēdo ane ndaj secilit-ės qė shihte afėr.Kėshtu mė 1991-ėn, dy fėmijė i kishin pasur fatkeqėsi nė komunikacion dhe Muhamet Gashi qė tė shkoi sa ma parė tek fėmijėt hyri nė traktor sė bashku me bijėn e tij apo fluturėn mbretėrore pasi t’mirat e tij i kishin harruar edhe vetė fėmija e vėllaut.Mirėpo shoferi apo dhėndėrri i kojshisė i ardhur nė fshatė, kishte vozitur shpejt dhe Muhamet Gashi pėrplaset afėr timonit ku edhe e ēanė pak buzėn e poshtme.
Buza i infektohet, nga cigarėja dhe i shkaktohet tomor.Pastaj pasi i shėrohen fėmijėt, shkon tek djali i dytė apo pėllumbi shpetues nė Zvicėrr pėr t’u shėruar pasi mjekėsia kosovare ishte e dobtė.
Zvicėrra, ta shėrojnė plotėsisht ia largojnė tė gjithė dhėmbėt nga goja.
Muhamet Gashi, kthehet nga Zvicėrra dhe prapė kėnd e shihte qė kishte nevojė pėr njohuri tė ēdo lėmie me kėnaqėsi ia dhuronte.Kėshtu erdhi marsi i 2008-ės, dhe iu ndanė djemtė qė t’kishin sa ma afėr ēdo gjė dhe qė t’ia bėnin me dije babait se si po iu ndahen katėr bijtė.Mirėpo Muhamet Gashit, pėrveē tensionit qė i kishte mbetur nga rasti i ēarjės sė buzės iu shkaktua edhe diabeti nga vuajtja shpirtėrore edhe pse bijtė e tij ia afronin A-Zh-nė.Pastaj pas diabetit, iu lajmėrohet edhe tomori femror dhe gjendja e tij gjithmonė e mė tepėr keqėsohet.Kėshtu djali i tretė apo shtylla smeralde, nuk arrinte nga fshati t’kujdesėt plotėsisht pėr babain pasi punonte nė Kirurgji t’Prishtinės si kryeinfermier dhe vendosi qė t’largohet nga fshati Gurikuq pėr tė jetuar pėrgjithmonė nė Bresje afėr Fushė Kosovės.
Mirėpo plakut, iu kishin bėrė shumė pika e pika-pika mbushėt pusi.Kėshtu pikat munden plakun, edhe pse kishte njė lindje tė veēantė dhe njė shpirt tė Pastėr.Pastaj pikat, mė 27.l.010 e sollėn plakun n’operim n’Prishtinė.
Operimin n’Prishtinė, pranoi edhe pse bijtė ia kishin pėrgatitur tė gjitha dokumentat pėr nė Zvicėrr e pikėrisht n’pėrgatitjėn e dokumentave kishte shkėlqyer djali i madhė apo Ylli orjentues.Mirėpo operimin, pranoi duke u bazuar tek djali i tretė dhe tek mjektė tanė qė pas luftės ndoshta kanė mė tepėr njohuri si dhe tek gruaja e tek tė gjithė fėmijėt qė do ta ndihmojnė.
Operimin Muhamet Gashi apo plaku, kaloi dhe duket qė po shėrohet por jo sepse operimit i ka shpetuar fal shpirtit tė Pastėr dhe Zotit e ky shpirt e mbajti gjallė gjer mė 07.lV.010 edhe pse kishte mjaft Vuajtje si nga ana fizike e poashtu nga ana shpirtėrore.
Shpirti Muhamet Gashin, e lėshoi n’mesin e tė gjithė fėmijėve dhe gruas si dhe rejave mė 07.lV.010 afėr orės njėzetė e dy.Kėshtu n’ora tre, tė datės tetė nisėn nga Bresja pėr nė Gurikuq tė gjithė sė bashku me babain kufomė tė Lulėzuar e lulėzimin e kufomės e filloi djali i katėr apo Syshkruari me Lotė n’sy por pa britmė.
Lulėzimin kufomės, ia kishin Dhuruar i madhė e i vogėl si nga fshati e poashtu nga shumė anė tė Kosovės.
Lulėzimin ndaj Muhamet Gashit, tė gjithė e bėn jo vetėm n’varrim por edhe n’pesė ditė ngushėllimi qė ua caktoi hoxha.Mirėpo Lulėzimin ndaj Muhamet Gashit, sot e asaj dite e vazhdojnė tek bijtė dhe bijat qoftė n’Bresje e Prishtinė dhe qoftė nė Malas apo ish-Malishevė e Zvicėrr si dhe nė Gjakovė e Llap.
Shkroi dhe korrektoi:
Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Sep 27, 2012 12:52 am

Rezallė , mė 06 .V .010
FRYTĖDHĖNĖSE NĖ KOSOVĖ
VIOLETA GASHI


Andaj , kjo shkrimtare me
Natyra , nė muaj Maj Zemėr Heroinė tė paparė dhe me
edhe shumė i gėzoi shkrime tė mėdha heroike
dhe e mbushur me lloj-lloj lule edhe shumė na pasuroi pa ndarė .
e lapsin n’lindje t’madhe edhe shumė e frymėzoi.


Lulet , paskan lloj-lloj ngjyra Vendlindja saj , shumė duhet m’u
dhe lloj-lloj madhėsie si lapsi n’lindje t’madhe vlerėsuar dhe ėshtė Gurikuqi i Malasit
me lloj-lloj stile e gjat t’rriturit me punė t’madhe qė qė lind e rritė Heronjė por edhe
gjelbėrimi me penėn lindėse edhe m’shkaktoj etje t’madhe . shpatė me dy tehe si Dragonjė.Diku , kėto ditė Maji edhe nė mes Kėnaqėsi , madhėsia shkrimtare
tė gjelbėrimit e kam takuar t’madhėn shkrimtare edhe nė vargje t’shkruajmė dhe
qė i shkoi fletorja me qėndisje tė lapsit e diku e kam parė tė quajmė Violeta Gashi e
qė n’Flakėn e Janarit edhe me zė t’Hyjnisė i ka tharė . Frytėdhėnėse Kosovare .
Nė vargje , ta pėrshkruaj dhe nė ulėse Pėrshkrimi , nė kėto vargje edhe
pranė Universitetit edhe shumė ndriēonte pėr Ju gjithmonė ka me kėnduar
e qėndiste nė fletore qė Shqiponjėn e pėrshkonte dhe pranė Universitetit me lloj-lloj
e ngadalė i afrohem me Urim qė shpirtin ma zmadhonte . perla tė madhėsisė e keni pėrshkuar.

Njerėzit e tillė , Kosovėn edhe shumė e Pranė , Universitetit edhe
pasurojnė dhe kanė shumė vlerė tė artė gjelbėrimin shumė adhuroni
qė me lloj-lloj perla tė madhėsisė qė gjithmonė nė parafytyrime
e nė tėrė botėn edhe shumė ndriēojnė . edhe syrin ma ndriēoni .


Shkroi :
Hamdi Aliu Prandaj , nė shumė kėnaqėsi
edhe pranė Universitetit do tė kaloj
dhe me lloj-lloj perla t’madhėsisė
edhe Kosovėn n’shumė pasuri e keni Qėndisė .


_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 43
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Sep 27, 2012 12:55 am

Prishtinė , mė 26 . Vlll . 012


PSE KUJTOHENI…?!
Sot , thuri emėrtimin qė iu kam pyetur
dhe nė ēdo vend edhe ma keni pėrsėritur
e nė njė tė premtė edhe shikuat pėr ta ngrėnė
nė dy anė gjelbėrimin edhe siē ėshtė m’u Ngrėnė
edhe Vepra Juaj Podrimja Shqiponjė pėr Ecje para
tek Shqiponja por pse Kujtoheni …?!
Kaluat , afėr gjelbėrimit tė FF-sė dhe pėr pak
iu kam parė e si ēdo herė i Kujtuar edhe pse
me Lindje e keni njė Madhėshti tė pazėvendėsuar
por pse Kujtoheni apo iu kam lėnduar me atė
tė premtė edhe pse Respektoni kur Meritojnė
por Jo para Rrėnjės qė shpejt u Larguat nga gjelbėrimi
duke Buzėqeshur me Duartrokitje si dhe
me Pėrsėritje qė pse Kujtohem …?!
Nga ēdo anė tek Shqiponja , edhe hapa keni Rrezuar
por edhe Hapa keni Rrėzuar si shpata me dy Tehe
dhe prapė i Kujtuar apo nuk keni Rrezatim nė
zemėr pasi ka Mjegull nga shumė anė tek Shqiponja
qė tek secila Lindje edhe ėshtė Gozhdė nė zemėr
por pse Kujtoheni gjersa si dje edhe sot e edhe nesėr
edhe ka Lindje qė Shqiponjėn as nuk kanė pėr ta
menduar nė shitje …?!
Sot , shohė gjumin tek Ali Shqiponja si atė ditė
nė Akadami me Arbėri dhe nė gjumė edhe prapė
ma keni pėrsėritur por kėsaj radhe qė pse Kujtoheni
edhe ashtu siē iu kam pyetur si dhe prapė pse Kujtoheni
edhe pse Familja Begatuese jo vetėm qė nuk ua ka sjellur
afėr gjumit as atė qė nuk duhet por as qė ka menduar apo
nga Mjegulla e disave tė rrethit edhe nuk bėni gjumė tė
Qetė qė duke u kthyer me ngjyrė tė kaltėr pėr Rrezatim
tek Shqiponja edhe prapė mė keni dhėnė Duartrokitje
duke Buzėqeshur nė pėrsėritje qė pse Kujtoheni…?!

Shifra :
Gishti nė nofull ?!


_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Krijime nga Violeta Gashi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: