Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?   Tue Jul 28, 2009 8:33 pm

Pse ate Gjergj Fishta e tha kete fjale;Le ta dine tere bota mbare se prej sodit Fishta nuk eshte ma shqiptar!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?   Tue Jul 28, 2009 11:31 pm

po haxhi se njejti banalitet ka qen dhe ne kohen e fishtes ,pse navjen e njejta situat dhe neve kinse te arsimuar ma shum se ne kohen e fishtes asht e pa skjarueshme, ishna pre nji qind her pse jem ende ne at nivel kur msojshum fishten ne shkoll thojshum nuk esht normal:citat i te ndjerit,POTA KISHA NJI GRUSHT TE RAN;-UN TASH THAM QETYRE POLITIKUAJVE TAN MEJAV KJAJT AT NAN: KY KE CITAT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?   Wed Jul 29, 2009 11:11 am

Xhemo
Pajtona me ju plotesishte!
Por pse e tha kete fjale a e dini ?
Histori i njejta javore,diten patriote naten dafranga me shkije! Si perpara!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?   Thu Oct 15, 2009 10:58 am

Botuar: 14 Oct 2009
Shqiptarėt dhe tė drejtat e tyne, Fjalimi i Fishtės nė Konferencėn e Paqes nė vitin 1919, nė Paris

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?   Thu Oct 15, 2009 2:22 pm

Fishta tha sepse e pa e shume shqiptare jane servile tradhtare .
Si shume ne politik dhe forum.
le ta di Bota mbare se ma nuk jam shqipetare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?   Fri Oct 16, 2009 12:46 am

Medalim ashtu keni mbet mire ja u ka mesuar Fishta ate poezi se asnjeher skeni qen afer Shqiptaris andaj e quani veten ashtu edhe vet Fishta ne ate kohe ka qen ashtu dhe nuk i ka pelqye Shqiptaria se po te ndjeje veten Shqiptar nuk e thoshte ate fjale sidoqe te jete Kombi jot nuk perbuze e Fishta ketu ka perbuze Shqiptarine me vjen keq
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?   Sat Oct 17, 2009 12:50 pm

LPK dhe AKSH pėrsėri nė kėmbė!


Publikuar mė 17 tetor, 2009 nė orėn 00:27 ( Para 11 orė e 9 minutave )Opinion |
Shkruan: Besnik Prishtina

Mbi LPK-ėn!

Duke e lexuar shtypin ditor kėto ditėt e fundit, nė veēanti me ranė nė sy kėto dy shkrime me tė cilat do tė merrem nė kėtė shkrim timin.
- “LPK: Reagim ndaj marrėveshjes Shqipėri-Greqi pėr kufijtė detarė” tė lexuar te www.mekulipress.com dhe - Reagim i AKSH-ės tė lexuar te www.albaniapress.com, qė mbanin datėn 14 tetor 2009.


Sė pari heshtja e LPK pėr njė kohė relativisht tė gjatė pas shkėputjes sė PSK nga gjiri i saj po tregon se ajo e mbijetoi edhe kėtė lindje tė re. LPK tani mė ėshtė njė nėnė nga cila linden shumė parti politike, fatkeqėsisht jolojale, qė sa herė qė linden vet, tė amėn u munduan tė e shpallėn tė shuar. Dhe megjithatė LPK vazhdon tė jeton fal bijve e bijave tė kėti populli qė nuk e lejojnė shuarjen e saj para se ajo tė arrin aty ku duhet – nė cakun definitiv tė bashkimit.

Tė pėrkujtojmė lexuesit se LPK ėshtė organizata me e vjetėr politike e rezistencės e Popullit Shqiptar nė kohėn sundimit tė ish RSFJ, e cila synonte bashkimin e gjitha viseve shqiptare si dhe krijimin e Republikės Shqiptare tė Kosovės. Dhe nėse RSFJ do tė refuzonte kėtė kėrkese ajo do tė vazhdonte luftėn pėr bashkimin me shtetin amė Shqipėrinė.

Rrėnjėt historike tė kėsaj Lėvizje nisen nga koha e Lidhjes sė Prizrenit tė 1878, gjeneratė pas gjenerate, dhe intensivisht nga koha e demonstratave tė vitit 1968 kur pėr herė tė parė nė gjitha viset shqiptare u demonstrua me kėrkesėn pėr Republikėn e Kosovės si dhe me kėrkesa tjera tė asaj kohe.

Pasi qė nė vitet e mė pasme nga pushteti i atėhershėm u realizuan tėra kėrkesat e kėtyre demonstratave pėrveē tė kėrkesės pėr REPUBLIKĖN E KOSOVĖS e cila nuk u realizua as pas Kongresit tė X tė ish LKJ, nė vitin 1975 nga pjesėmarrėsit e demonstratave tė vitit 1968, pra nga gjenerata e re erdhi deri te krijimi i bėrthamės qė filloi krijimin e Organizatės sė PKMLSHJ e cila do tė vepronte nė Platformėn Politike tė krijimit tė Republikės Shqiptare tė Kosovės.

Kjo Organizatė nė vitet e mė vonshme do tė shndėrrohet nė njė organizatė tė mirėfilltė ilegale e cila ne demonstratat studentore tė vitit 1981 ia arriti qė tė e ndryshon kursin e tyre social nė kursin politikė tė kėrkesės pėr REPUBLIKĖN E KOSOVĖS. Deri nė atė kohe nė Kosovė ajo ishte e vetmja organizatė qė vepronte nė Platformėn Politike tė kėrkesės pėr REPUBLIKĖN E KOSOVĖS. Ndėrsa organizatat tjera ilegale si LNĒKVSHJ e OMLK e tj. vepronin nė Platformėn e Bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė.

Pas kėtyre demonstratave u krijuan kushte mė tė mira pėr bashkimin e forcave ilegale dhe kėshtu me iniciativėn e PKMLSHJ dhe me pėrgjigjen pozitive tė palėve tjera me 17 shkurt 1982 e 15 maj 1982 kur nė kėtė Lėvizje u bashkuan edhe LNĒKVSHJ e OMLK. Nė udhėheqjen e PKMLSHJ ishte edhe Mr. Halil Alidemaj, deri sa ishte i gjallė. Nė udhėheqjen e LNĒKVSHJ merrte pjese edhe Jusuf Gėrvalla. E edhe nė udhėheqjen e OMLK merrte pjese edhe Kadri Zeka, deri nė vrasjen e tyre nė atentatin e UDB-es tė 17 Janrit 1982. Ky atentat ndaj tyre u ekzekutua nga ana e UDB-es pikėrisht pėr tė penguar bashkimin e kėtyre organizatave ilegale, por shokėt e tyre vazhduan bisedimet pėr bashkim me PKMLSHJ dhe njė muaj pas atentatit me 17 shkurt 1982 u realizua bashkimi nė LRSSHJ, qė mė vonė do tė quhet LPK.

Nga ajo kohė e deri me tani LPK zhvilloi njė luftė kolosal politike e tė armatosur ndaj armiqve fqinj sllav dhe ėshtė meritė edhe e kėsaj Lėvizje qė sot mė nuk ekziston burgu kolektiv i popujve i quajtur Jugosllavi. Por, LPK u ndesh edhe me shumė vėshtirėsi tė brendshme qė i ngjanin shumė veprimtarisė sė Mugoshes e tė Tempos nė kohėn kur u krijua PKSH. Tani ata vepronin jo vet, por pėrmes tė instrumentalizimit tė disa njerėzve meskin e kokėshkrete ose pėrmes disa tė tjerėve qė mbi lirin e popullit i kishin ambiciet e veta pėr pushtet. Ata hynin apo dilnin nga LPK me tė njėjta ambicie pėr pushtet personal.

Edhe LPK u ndesh me tendenca qė tė eliminohen kuadrot kryesore dhe qė ajo tė mbetet nė disa diletant tė cilėt me kohė do tė e pėrēanin dhe fundosnin LPK nė detin e intrigave. Mirėpo, LPK i mbijetoi tėra kėto sfida tė mėdha nė kushte jashtėzakonisht tė vėshtira fal veprimtarėve tė tre krahėve qė e pėrbėnin atė e tė cilėt me kėmbėngulje vepronin nė zbatimin e programit tė 17 shkurtit 1982.

Pat raste qė tė tillėt njėherė imponoheshin rrejshėm si “themelues dhe pararojė e majtė” nė rastin tjetėr e braktisnin LPK dhe e shpallnin “inekzistente” e vet shpalleshin “tė djathtė”dhe ngjiteshin nė postet e imagjinuara tė pushtetit tė LDK, e pastaj prapė me akrobacione politike ktheheshin nė LPK dhe thurnin intriga pėr tė ndarė nga atė UĒK apo anasjelltas. Kjo dukuri u bė ma masive sidomos nė kohėn e pėrfundimit tė luftės sė armatosur dhe menjėherė pas qershorit 1999 kur u mendua se erdhi koha pėr tė "hipur" nė njė pushtet tė ri vasal edhe pse brenda vendit u instaluan ushtritė e policitė dhe administrata e huaj. LPK nuk mashtrua pas kėtij pushteti nėn sundimin e huaj diktatorial dhe ajo nė kushte teje tė vėshtira e vazhdoi punėn e vet. Nė momentin kur u shpall pavarėsia e rrejshme, planin e Ahtisarit e miratoi edhe njė formacion i LPK qė hyri nė koalicion me partin nė pushtet pėr pushtet vasal nėn sundimin e huaj. Kjo klas politike po pėrpiqet tė na imponojnė njė demokraci te rrejshme! Ata sė bashku po krekosen se Kosova po shkon drejtė integrimeve NĖN sundimin e BE dhe tė NATO-s, ku politikėn ndaj shqiptarėve e diktojnė grekėt e miqtė tjerė pro sllav e antiangloamerikan, qė po na mbajnė tė ndarė nė 6 shtete.

Nė kėtė shkrim tė nėnshkruar nga Hasan Metaj po thuhet se LPK po jeton dhe se gjallėrisht ėshtė e interesuar pėr ēdo pjesė tė atdheut. Kėtu shihet se LPK misionin e vet do tė e sheh tė pėrfunduar vetėm kur Kombi i ynė me VETĖVENDOSJEN e vet tė ėshtė nėn njė Flamur dhe brenda njė Shteti. Po shihet qartė se te gjenerata e re trashėgimtare po e merr detyrėn e vet!

Mbi AKSH-ėn!

UĒK-ėn e lindi LPK, ndėrsa AKSH ėshtė vazhdimėsia e UĒK-ės.

Duke e lexuar REAGIMIN e AKSH tė nėnshkruar “...Prizren, 14 tetor 2009
SHP i AKSH-s Zėdhėnėsi, Sokol Deliu...”, mu kujtua se kėto ditė e kam lexua njė shkrim tjetėr ku thuhej(po citoj)::

“...Nuk duhet tė ndodhė qė mbi AKSH tė flitet vetėm kur ēetniket e Car Lazarit ia mėsyjnė Kosovės. Nuk mund tė sillemi me ushtri si me shallin, tė cilin e pėrdorim pėr tė shpėtuar kokėn nga acari, e kur kalon acari e hedhim tė kėmbėt. Sepse acari kthehet prapė...”!

Pastaj aty nė vazhdim thuhej:

“...Heshtet e vėrteta edhe pse dihet hapur se AKSH ėshtė vazhdim i UĒK-sė dhe se ajo pėrbėhet nga ata veteran qė nuk pranuan demobilizimin para sė tė pėrmbushet BETIMI, tė cilin ata e kanė dhėnė me rastin e bashkėngjitjes sė tyre nė radhėt e UĒK-sė. Ėshtė sekrete publik se njė pjesė e UĒK u transformua nė TMK ndėrsa njė pjesė tjetėr nė AKSH. Dihet se AKSH-ja po akuzohet me po ato intriga sikur ėshtė akuzuar UĒK-ja.

Pėr veprimet pėr interesa private tė individėve nuk mund tė ngarkohet AKSH apo ndonjė institucione tjetėr por vetėm personat qė bėjnė veprime tė tilla pėr interesa egoiste.

Ėshtė e ēart se rregullat e ushtarake tė AKSH janė tė ashpra si nė ēdo ushtri tjetėr pėr ata qė nė emėr tė AKSH bėjnė keqpėrdorime, dhe tė mjerėt ata qė i thyejnė ato. AKSH-nė, si formacion ushtarak, i cili i ka vu detyrė vetit qė tė realizoj misionin e UĒK-sė deri nė fund, nuk ka mundėsi tė veproj pa mbėshtetjen morale e materiale tė popullsisė, pėr lirinė e sė cilės ajo i ka vu nė dispozicion edhe jetėt e veta qė nga hyrja nė UĒK. Njerėzit e tillė nuk mundet me i ndal as kush deri nė vdekje.

Para shpalljes sė pavarėsisė nė RTK e kemi pa njė insert ku AKSH shfaqet nė ruajtjen e kufijve tė Kosovės nė kohėn kur vinin kėrcime serioze pėr agresion nga paramilitaret serb tė Gardės tė Car Lazarit, dhe qė nga atėherė mjetet e informimit po heshtin. AKSH ekziston dhe pėr te opinioni duhet tė informohet njėsoj si pėr FSK. Duhet ditur se FSK pas njė kohe mund sėrish tė transferohet nė diēka tjetėr dhe nga ajo ti nxjerrin edhe ata pak ushtar tė UĒK qė kanė mbet aty dhe ajo tė shndėrrohet nė njė shoqatė tė gjuetareve tė patave...“ (pėrfundim i citatit)!

Nė REAGIM po thuhej se “AKSH nuk vepron nė Kosovė”, megjithatė ky REAGIM i lėshuar nė Prizren tregon se ku ėshtė selia e SHP tė AKSH! Pastaj nė kufijtė administrativ tė Republikės sė Kosovės jetojnė dhe veprojnė numri mė i madh i ushtarėve tė UĒK. E ata nuk heqin dorė nga BETIMI dhe se nė luftė pėr tė e realizuar amanetin e DĖSHMORĖVE tė KOMBIT nuk i kėrkojnė leje askujt!

Do tė shtoja vetėm faktin se kaluan gati dy vite dhe kufirin verior nuk po e ruan as SHPK, as UNMIK-EULEX-i dhe as KFOR-i! Serbėt kufirin e kanė shtyrė brenda Mitrovicės! Pėr njė shekull Serbia e shtyu kufirin nė tokat tona nga Nishi nė Mitrovicė! Tani po vazhdohet tė sulmohen shqiptaret nė anėn tjetėr tė Ibrit dhe ata po kėrkojnė mbrojtje urgjente! Mitrovica po i thėrret Kosovės. Po i thėrret Isa Buletinit! Prandaj nė ēdo lagje nė ēdo Fshat e nė ēdo Qytet shqiptar duhet ti krijohen Njėsitė e AKSH pėr bashkimin dhe mbrojtjen e Shqipėrisė etnike! Kur tė ēlirohet e bashkohet Shqipėria e lirė, do tė lind demokracia – e vėrtetė!
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
Vlerėsimi juaj pėr lajmin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Le ta dine tere bota mbare se Fishta me nuk a shqiptar,pse?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: