Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 BURIMET E KENAQESISE (Poezi nga Arjol Lluka)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Arjol Lluka
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 6
Age : 36
Vendi : Shqipėri
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: BURIMET E KENAQESISE (Poezi nga Arjol Lluka)   Thu May 07, 2009 4:53 pm

Disa poezi nga libri im i katert me poezi. Copyright Arjol Lluka.

SHĖRBĖTORI I MIZERJES

Fukarallėk, o pocaqi
Shėrbėtor i mizerjes
Na shkakton veē mjerim
Vuajtje dhe dhembje.

Je sėmundje e vjetėr
Qė nga lashtėsia
Mizori e egėr
Me kthetra tė ndyra.

O vėllai i poshtėrimit
Injorancės dhe sherrit
Nxitėsi i krimit
Lakmisė dhe vesit.

O kėrmė e qelbur
Me gojėn e babėzitur
Me kėmbėn e hekurt
Vazhdimisht na ke shtypur.

Nuk vdes ti, o qelbėsirė
Se je i pavdekshėm
Derisa t’i mbyllim sytė
Do na e vrasėsh zemrėn.

Vetėm vdekja na shpėton
Nga tirania jote
O gjarpėr me qind kokė
I neveritshėm si mortje!

BURIMET E KĖNAQĖSISĖ

O tė ashtuquajturat kurva
Oh, sa shumė u dėshiroj
Gjokset tuaja tė bukura
Dua ēdo natė t’i provoj.

Eleganca juaj mė ēmend
Trupat e hijshėm mė marrosin
Lojėrat qė bėni nė seks
Nė dete afshi mė fundosin.

Nuk e imagjinoni dot, o yje
Me sa pasion u ėndėrroj
O burime kėnaqėsie
Qė mė jepni krahė tė fluturoj.

Janė tė shumtė ata qė shtiren
Sikur gjasme ju urrejnė
Por brenda tyre digjen
Si vullkan qė do tė shpėrthejė.

Mos u merrni me hipokritėt
Qė u lėshon goja helm
Lėrini nė baltė meskinėt
Me zemrat gjithė mllef.

Gėzojeni jetėn pa pushim
Ashtu siē ua ka ėnda
Me zjarr e me dashuri
Plot fantazi dhe ėndrra.

KRIJESA PĖRRALLORE

O krijesė pėrrallore
Me flokėt e artė
Me bukurinė hyjnore
Mė mbushe gjithė zjarr.

M’i verbove sytė
Me shkėlqimin mahnitės
O ylber plot ngjyrė
Qė ia kalon dhe dritės.

M’i hodhe zinxhirėt
Zemrėn ma pushtove
Me magjinė e dashurisė
Mendjen ma trullose.

Ėmbėlsia qė mė dhe
Ka njė shije qiellore
Ngjason me njė perlė
Me prejardhje jashtėtokėsore.

Ti mė bėre skllav pėrjetė
O diamanti im i vogėl
Pa ty, o sirenė
S’jetoj dot asnjė sekondė.

AH, PO TA DIJE TI

Ah, po ta dije ti, o yll
Sa tė kam dashur unė
Do t’i derdhje lotėt ēurg
Pa pushim mu si lumė.

Por kėtė dashuri, o zog
Nuk do ta mėsosh kurrė
Se zemra ime u ciflos
Copa-copa mu si pluhur.

Ajo tashmė s’do t’ia dijė
Ėshtė bėrė e ftohtė akull
Ngjason me njė shtrigė
Qė nuk do mė njeri afėr.

Tani po kthehet egoiste
Vetėm veten dashuron
Nuk ėshtė mė altruiste
Me njerėzit qė e rrethojnė.

Nga dėshirat e largoi
Romantizmin ėndėrrimtar
Realiteti e shkatėrroi
Me egėrsinė e tij tė vrazhdė.

ATJE LART

Atje lart, nėpėr qiej
Rron e lirė shqiponja
Me syrin e mprehtė
Dhe krahėt shumė tė forta.

Nuk e trembin lartėsitė
As zhurma e bubullimės
Gjoksin i tregon stuhisė
Skifterit dhe gjeraqinės.

S’e frikėson asnjė armik
Kėtė shpend kryelartė
Fluturon me krenari
Nė ēdo vend dhe ēdo skaj.

Asnjėherė nuk pranon
Tė burgoset nė kafaze
Mė mirė vdekjen pėrqafon
Sesa tė jetojė si skllave.

Nuk e le ajo zemrėn
Qė t’ia shtypė tirania
Nė shpirtin e saj pėrjetė
Do tė mbretėrojė liria.

DITURIA

Dituri, o madhėshti
Forcė e gjithėpushtetshme
Qė e bėn tė voglin njeri
Tė fluturojė lart drejt qiejve.

O fuqi e jashtėzakonshme
E progresit dhe zhvillimit
Pishtar i madh pararoje
Pėr gjithė njerėzimin.

Je aktuale nė ēdo kohė
S’tė humbet vlera kurrė
Injorantin nga gjumi zgjon
Dhe bėn tė ndihet i urtė.

Janė tė shumtė njerėzit
Mu si idhull tė adhurojnė
Pėrjetė ty tė menēurit
Me respekt do tė nderojnė.

Nė rrjedhėn e shekujve
Me lavdi do tė jetosh
Rrezet e tua magjepsėse
Asnjė errėsirė s’i mposht dot.

MĖ JEP NJĖ MUNDĖSI

O ēokollatė e zjarrtė
Me pamjen tunduese
Mė ēo nė parajsė
Me puthjet pėrvėluese.

Falmi buzėt e njoma
Tė ėmbla si sherbet
Tė mė duket bota
Njė mrekulli e vėrtetė.

Mė pėrqafo pak, o yll
Qė shkrin ēdo akull
Mbushe gjithė rini
Shpirtin tim tė plakur.

Shpėtoje mendjen time
Nga stresi dhe fiksimi
Largomi ti dhimbjet
Bashkė me trishtimin.

Dhuromė pak dashuri
S’tė kėrkoj asgjė tjetėr
Mė jep njė mundėsi
Ta gėzoj dhe unė jetėn.

BUSHTRAT MATERIALISTE

O ju bushtra materialiste
Me mentalitet ordiner
Buzėqeshja juaj satanike
Na bėn pėr tė vjellė.

Jeni shumė tė ndyra
Tė poshtra e djallėzore
Me qėllime tė pafytyra
Dhe tė etura pėr poste.

Vetėm njė gjė mendoni
Tė rripni sa mė shumė
Paratė tė na gllabėroni
Duke na vėnė nė gjumė.

Ēdo gjė nė kėtė botė
E dėshironi pa djersė
Xhepat t’i mbushni plot
Me mashtrimin si mjet.

E pėrdorni bukurinė
Pėr tė vjedhur pa pushim
E shikoni ēdo njeri
Si objekt me pėrfitim.

Keni pamje engjėllore
Por nė fakt jeni djaj
S’ka asnjė gjė njerėzore
Nė shpirtin tuaj si varr.

PĖRGJIGJE ARROGANCĖS

O prapanica me celulid
Mos kujto se pjell flori
Je njėsoj si gjithė tė tjerat
Tė mbyt pisllėku dhe djersa.

Mos na u hiq si perėndi
Qė s’ēan kokėn pėr njeri
Nuk je veēse njė copė mish
Qė mban erė dhe bėhet pis.

Mos na shiko me shpotitje
Sikur ngjajmė me jashtėqitje
Jemi njerėz me dinjitet
Me parime dhe karakter.

Mos mendo se na poshtėron
Me kėtė sjellje si snob
Thjesht tregon injorancė
Duke shfaqur arrogancė.

Asnjė vlerė s’do tė na heqėsh
Me veprime teveqelėsh
Do tė dukesh veē njė kafshė
Pa kulturė dhe edukatė.

DIAMANTĖT E STĖRMĖDHENJ

Ku jeni, o femra perverse
Tė na mbushni plot me zjarr
Tė na kėnaqni pak orekset
Me trupin tuaj gjithė afsh.

Tė na ngrini lart nė qiell
Si pėllumbat kur fluturojnė
Me buzėt e ėmbla si sheqer
Tė na digjni ēdo sekondė.

Tė na zhysni atje thellė
Ku zien me furi magma
Tė na dhuroni atė epsh
Qė shkrin malet e akullta.

Pastaj shpejt tė na krellosni
Nė oqeanet e gėzimit
Ku kėndon pėrjetė erosi
Kėngėn e bukur tė hedonizmit.

Mos tė na nxirrni qė andej
Gjersa zemra tė na pėlcasė
Tė na falni pafund qejf
Aq kohė sa tė jemi gjallė.

Jeni tė rralla nė kėtė botė
Si diamantėt e stėrmėdhenj
Ėshtė me fat kush ju zotėron
Se ka lindur me privilegj.

KRIJESAT E SHTIRURA

Mbylleni gojėn, o moralista
Boll, na ngjallėt neveri
Filozofia juaj, o qelbėsira
Ėshtė thjesht hipokrizi.

Mos u hiqni si shenjtorė
O krijesa tė shtirura
S’jeni veēse ca aktorė
Nėpėr shfaqje tė fėlliqura.

Mos kujtoni, o torollakė
Se njerėzit janė budallenj
Dukeni tė gjithė nė surrat
Qė nuk jeni tė vėrtetė.

Doni veē tė impresiononi
Tė ndershmit dhe tė pastrit
Sikur gjasme i dėnoni
Sėmundjet qė sjell afshi.

Por ca gjėra dihen mirė
Nė ēdo vend tė planetit
Qė nuk ka asnjė shėrim
Pėr zjarret qė ndez epshi.

Kurrė nuk do tė shpėtojė
Njeriu i vogėl nevojtar
Nga pasioni i fortė
Qė bubullin nė ēdo anė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
BURIMET E KENAQESISE (Poezi nga Arjol Lluka)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: