Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 10:18 pm

Tungjatjeta.

Cfare eshte qellimi juaj nuk mund te me akuzosh, e pastaj ne menyr mekanike te fillosht te shtrosh pyetje, nga e ke mare iden apo ku bazohesh se perceptimi eshte nje fjale e huaj, kur e ka nje vend te posaqem ne fjalorin e gjuhes shqipe, nese ke argument apo ke njohuri se eshte e huaj te lutem shkruaj, e mos me be ketu demagogji.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 33
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 10:23 pm

Anabela shkruajti:
pershendetje,

Nga keto fjale qe permendet Agrone, mund te themi s ei perkasim familjes se gjuhes evropiane, mund te themi se jemi pasardhes te pelllazgeve.

Mirpo si p.sh c'na duhet fjala prolongim ne vend te fjales shtyej? po fjala START ? Po Finnish? per keto e kemi fjalen qe s'kane ngjashmeri me gjuhen tone fare dhe nuk ia kemi nevojen. Gjuha pasurohet me formimin e fjaleve te reja e jo me zevendesimin e te vjetrave se eprsi e varfer mbetet por edhe e pavlere behet pastaj.

keto i kemi nga qe ne kemi qen posht turqve te cilet na kan lan pak si mrapa (shum mrapa) e nuk jemi zhvilluar si te tjeret pra ajo start-fillim e finish-marim jan si faksi etj. qe perdoren dhe ne gjuhet e tjera jo vetem europjane nga qe jan shpikje e re dhe e huaj si botoni enter te kompjuri ju si i thoni kur e shtypni ate o ku duhet ta shtypi nje person afer jush qe te jukuptoj e jo se ne sqip ai llaf nuk ekziston (hyrje) dhe te prolongimi o shtyrja un nuk e di cila esht me e sakta nga qe kemi dhe fjal turqisht por ne kemi njerez qe merren me ket pun te rregullojn boshlleqet e lanur nga 500 vite okupim e per kyt quhet gjuha letrare shqipe qe mesohet ne shkoll
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 33
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 10:27 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta.

Cfare eshte qellimi juaj nuk mund te me akuzosh, e pastaj ne menyr mekanike te fillosht te shtrosh pyetje, nga e ke mare iden apo ku bazohesh se perceptimi eshte nje fjale e huaj, kur e ka nje vend te posaqem ne fjalorin e gjuhes shqipe, nese ke argument apo ke njohuri se eshte e huaj te lutem shkruaj, e mos me be ketu demagogji.

me duhet te them se pajtohem me socratus per arsyje se ato llafe mund te mos jen te huaja por shqipe nese shifni me vemendje postimn tim mund ta kuptoni se mund te jet e kundarta se europjanet mund ta ken marr nga ne e jo ne nga ato qe ne perfundim dhe ne europjan jemi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 10:34 pm

mos u nevrikos o sokrat,se nuk te akuzova per asnje gje.
po do vij dita qe huazimi iketyre fjaleve do ta shuaj edhe gjuhen tone ashtu si dhe popullin edhe do te na e bejne preardhjen nga marsi pastaj ,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 33
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 10:41 pm

Aldo shkruajti:
mos u nevrikos o sokrat,se nuk te akuzova per asnje gje.
po do vij dita qe huazimi iketyre fjaleve do ta shuaj edhe gjuhen tone ashtu si dhe popullin edhe do te na e bejne preardhjen nga marsi pastaj ,

sa te ket shqiptar te vertet nuk do hupim as gjuhen dhe agje, si me tha nje dit dhe socrat ne na e kan ngulur mir ne kok baballaret tan patriotizmin (shqiptarin) o sa mir qe jam shqiptar pra sa te kemi ket thenje nuk do humbasim gje e nuk do i shtrohemi kujt se ne jemi sqipe krenare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 10:49 pm

ani de se edhe profat e gjuhes ja futin fjal te huja e leje mo un qi menxi e kom mar pes n gjuh shqipe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 10:56 pm

po mer Agron ashtu kemi qen jemi dhe do te jemi qe para dhe mbas vdekjes se skenderbeut ,vetem me nje ndryshim :qe mbas vdekjes se tij shqiperine e kane copetuar ne 100 pjes dhe na kane dhene gjithato fjale borxh se tonat nuk na pelqejn.
mir kjo ,po tani duan te na e bojn skenderbeun edhe grek.
ska gjo se ne jemi me gjak shqipetar por duhet te kemi dhe gjuhen shqiptare se ajo eshte pashaporta jon.se do kalojn vitet dhe do zhduket fare me gjithe shqiptaret .heroi i kujt vendi do jet skenderbeu pastaj ? i asgjese?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anabela
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 170
Age : 33
Vendi : Prizren
Profesioni/Hobi : Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date : 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 11:08 pm

Nuk nevrikoset Socratus jo, jo kaq lehte. thjehst kishte kundershtime ne fjaline e tij kshtu qe kerkonte shpjegim . asgje me teper.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 11:12 pm

shpresoj ta ket kuptu.
shnet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Agrone
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 33
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 11:23 pm

Aldo shkruajti:
po mer Agron ashtu kemi qen jemi dhe do te jemi qe para dhe mbas vdekjes se skenderbeut ,vetem me nje ndryshim :qe mbas vdekjes se tij shqiperine e kane copetuar ne 100 pjes dhe na kane dhene gjithato fjale borxh se tonat nuk na pelqejn.
mir kjo ,po tani duan te na e bojn skenderbeun edhe grek.
ska gjo se ne jemi me gjak shqipetar por duhet te kemi dhe gjuhen shqiptare se ajo eshte pashaporta jon.se do kalojn vitet dhe do zhduket fare me gjithe shqiptaret .heroi i kujt vendi do jet skenderbeu pastaj ? i asgjese?

shpresoj qe jo shqiperija nuk ka vetem njerez te lig ka dhe shum njerez qe e dojn mos shifni estremistat o propagadat se cfar bejn e thojn se ato nuk i dvet kush sa te ket sqiptar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 11:39 pm

Tungjatjeta

Z. Aldo jam perpjekur tju kuptoj (perceptoj).
Shkrimi juaj i siperm eshte i mbushur me pesimizem te cilin pesimizem na udhezuat te mos e mesojm. Kan kaluar aq shume shkekuj aq shume sundime dhe prap se prap ne flasim shqip apo jo? Nese ne te ardhemen deviojm sic shpreheni ju, preardhja jone nuk do ndryshoj. E ardhemja nuk e ndryshon te kaluaren.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Thu Mar 12, 2009 11:55 pm

socratus shkruajti:
Tungjatjeta

Z. Aldo jam perpjekur tju kuptoj (perceptoj).
Shkrimi juaj i siperm eshte i mbushur me pesimizem te cilin pesimizem na udhezuat te mos e mesojm. Kan kaluar aq shume shkekuj aq shume sundime dhe prap se prap ne flasim shqip apo jo? Nese ne te ardhemen deviojm sic shpreheni ju, preardhja jone nuk do ndryshoj. E ardhemja nuk e ndryshon te kaluaren.

Z.sokrat
ajo qe shkruajta un nuk eshte pesimizem dhe as optimizem, eshte thjesht realitet i shkuar dhe supozim per te ardhmen .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   Fri Mar 13, 2009 10:36 pm

Tungjatjeta


Sido qe te jete mendimet jane te tuaja mund ti drejtoni kah te doni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjala e huaj nė vend tė fjalės shqipe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: