Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 libri i Oera Lindes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

libri i Oera Lindes Empty
MesazhTitulli: libri i Oera Lindes   libri i Oera Lindes EmptyFri Feb 27, 2009 4:22 pm

libri i Oera Lindes Oeralinda Në 1876 në Londër duket një libër me titull "Libri i Oera Linda. Nga një dorëshkrim i shekullit të dymbëdhjetë ", me sa duket nuk ka asnjë arsye për të ulërij për falsifikim, që nga botuesit, Trubner & Co, është një nga më të rënda pikëpamje të editoriale të kohës. Është thënë se në shekullin e tretë para Krishtit C. (kur u ndërtua piramida e madhe dhe komplekse e megalithic Stonehenge) ekzistuar në një pjesë të madhe të Veriut ishullit-kontinent, i banuar nga një garë me një shkallë të lartë të qytetërimit. Në 2193 a.C. Ishulli u zhduk (si Atlantis) si rezultat i cataclysms, por arriti të mbijetuarve të shkojë diku tjetër (edhe në Egjipt dhe Kretë) njohuritë e tyre dhe qytetërimit të tyre: në librin e Oera Linda thekson se Minos (mbreti i Kretës) ishte një Frizianisht (një amtare e veriut më pjesë e sotme Hollanda). Ajo ishte një vepër e falsifikuar? Në qoftë se kjo ishte, për studiuesit që të kthehen deri në rreth 1730: historike të periudhës në të cilën është e vështirë të mendoj se dikush mund të vënë në zbatim një shaka të tillë ... më të besueshme të periudhës romantike, dëshira për të dhënë shfrim personal imagjinatës, për ta pason mjaft e vështirë të imagjinohet, koha e Frederick i Madh dhe Princi i literarily refraktar Orange-Nassau mund të kishte qenë një mendje në mënyrë përfytyruar të shpik një histori si kjo. A është e vërtetë se, në 1760, e famshme të rreme parë që vijnë nga Gaelic poezia (siç!), E varg e Ossian, në të vërtetë e përbërë nga poeti anglisht James Macpherson, magnetized kishin të gjithë të Evropës, por pranoi gjithashtu se Libri i Oera Linda ishte rezultat i një operacion të tillë për shkak se ai kishte ardhur të parat vetëm në 1848? Sipas futjen (shkruar në 1871), libri u mbajt nga ana e familjes Linden (Linda?) Nga pallogaritshëm kohë dhe është shkruar në një gjuhë të ngjashme me greqisht, e incipit përbëhej nga një letër nga një farë "Liko oera Linda ", e datës 803 AD, kur tha se personi i cili do të kishte dhënë veten për t'i mbajtur të librit, për shkak se ajo përmbante historinë e tij dhe veprat e njerëzve. Në 1848 u dorëshkrim të trashëguar nga një farë C. Mbi de Linden (versioni modern i familjes së Oera Linda), kur Profesor Verwijs, gjuhëtar i shquar, kishte kërkuar leje për të shqyrtuar atë, menjëherë duke njohur gjuhën e librit, të lashtë Frizianisht, një formë e archaic holandisht. Në këtë libër në fjalë, u tha për historinë e një ishull i madh-kontinent, Atland, e vendosur përafërsisht në të njëjtën gjerësi e British Isles, veçanërisht në veri të bregdetit holandisht, në Detin e Veriut, dhe në reconnected platonike Atlantis . Atland gëzonte një klimë të shkëlqyer dhe bollëk të ushqimit dhe, për sa kohë që udhëheqësit e saj janë mbajtur në këmbë dhe ese, ishull u la në paqe. Legjendar themelues i saj ishte një grua e semidivine origjina, Frya (nordik Freya, perëndeshë e mun?), Banorët e ishullit worshiped një Zot, e Wr-alda. Frya ishte i pari i tre motrave: të tjerët ishin Lyda dhe gjeni; Lyda kishin lëkurë të errët dhe i dha të rritet në popullsitë negroidi, Finde kishte verdhosh lëkurës dhe originň popullsive Lindore Frya kishte dritën e lëkurës. Në 2193 a.C. Was absorbohet nga Atland: për më tepër, nëse dikush e pranon se Atland, si e tanishme të Hollandës, ishte nën nivelin e detit, ajo nuk është e vështirë të kuptoni arsyet dhe dinamika e fatkeqësia. Duke krahasuar këtë tekst me platonike dëshminë, është joshëse për të thënë se nuk mund të Atland Atlantis ", e cila është e vendosur nga ana e greqisht filozof në ndonjë vend tjetër ... Libri Oera Linda, pastaj, me kalimin e kohës u snobbato sidomos të folur i dukej e tij për shkak të panjohura emrat dhe dukej e çuditshme: kjo duket të jetë histori e vërtetë, sipas punën vetë thotë. Në një libër pas flasim gjerë e gjatë rreth një luftëtar i guximshëm, Friso, oficer i Aleksandrit të Madh (lindur 356 BC) përmendur edhe në burime të tjera nordike, është thënë se kjo Friso erdhi nga India, dhe në librin e Oera Linda është i zbritur nga një koloni e Frisoni i cili zgjidhet në Punjab rreth 1550 BC. Teksti ka gjithashtu kujtohej Ulysses tij dhe kërkimi për të shenjtë llambë, e cila gjeti se, në përputhje me parashikimet e një pitonessa, u bë mbret i Italisë, në përpjekje të dështuar, ai i kishte bërë për të arritur një anije me vela vendin e quajtur Walhallagara (Walhalla?) Kur ai dashuri me një çështje e princess Kalıp (Calipso?) i cili kishte marrë një llambë shenjtë, si ajo që ishte duke u përpjekur, por pas një anijembytje humbur gjithshka. Pas një shekulli e harresë, libri i Oera Linda ishte rediscovered anglisht nga një studiues, Robert Scrutton, i cili në librin e tij "Të tjera Atlantis," tregon se si në 1967, ai dhe gruaja e tij, e ndjeshme, e tmerrshme kishte një vizion të një mbyt me pyetje. Tetë vjet më vonë, në kursin e tij kërkimore, ai kishte ardhur të gjithë tekstin e një lashtë letrare, "i treshe e Uellsit", i cili tregon se si, para se të gjatë Uells ishin të bashkuar në Britani, ka pasur një të tmerrshme përmbytjet që kishte depopulated të gjithë ishull dhe vetëm një anije arritën të shpëtonin. Të mbijetuarit u larguan, në përputhje me interpretimin e studiues, në Crimea moderne, para se të zgjedhin për t'i vënë më lart (për shkak të problemeve të përmbytjeve, ulje në Italia, Gjermania, Franca, Britania). Scrutton kishte referuar historitë e Uellsit bards, dhe e madhe poeme Snorra nordike Edda, në lidhje me kujtimet e një rreth të madh nga përmbytjet. Tani, në librin e tij, Scrutton është interrogň në lidhje me natyrën e fatkeqësi që cancellň nga Atlantis faqen e Tokës dhe pensň se rasti mund të gjenden në një meteorit i madh u rrëzua në Pol i Veriut, tha se do të ketë ndikim të gjeneruara globale cataclysms (gjithashtu prodhimin e krater të Arktik) dhe e qytetërimit të Atlantidea do të jetë i përfshirë. Në librin e Oera Linda, ndoshta duke e përshkruar një shpërthim vullkanik i cili do të kishte shkatërruar Atlantis, ajo tha se është e para përmbytjes, qielli është oscurň dhe formň një mjegull të trasha, dhe pastaj të tokës filluan të fërgëlloj: në fakt, supozohet se meteorit është ndikuar në Pol i Veriut, çka do të kishte gjeneruar një cunami si ajo që do të gëlltiten Cantorini dhe, më vonë, Krakatoa. Sipas Scrutton, në "harta e lashtë mbretërit e detit", kështu edhe studiuar nga Profesor Hapgood, (nga të cilat parlerň ardhshme në një artikull) ka konfirmimin e fatkeqësisë Atland. Por ka edhe më shumë: disa cores kandiduar në Mbretëresha velenxë Land (Antarktik) tregojnë se në periudhën e fundit të cilat tokat e Polin e Jugut nuk janë të mbuluara nga akulli, datohet në 4000 BC ... Prandaj, qytetërim se (ne mendojmë) hartuan e harta të Profesor Hapgood kishte ekzistojnë për të parën herë. Kjo nuk përjashton mundësinë e një fatkeqësi rreth dy millennia më vonë, në qoftë se ne supozojmë se qytetërimit të Atland zgjati dy mijë vjet, si egjiptiane, por në qoftë se është e drejtë që ka bërë Hapgood (dhe i civilizimit të cilën ai flet jetuar gjashtë mijë vjet më parë dhe më pas të harrohet, si rezultat i fatkeqësisë) është e qartë se pajtimit të të gjithë nuk është e lehtë. E vetmja gjë që duket qartë (ose, më mirë, pa dyshim) është që harta e lashtë mbretërit e detit tregojnë për ekzistimin e qytetërimit të lashtë lundrim, lindur edhe para Aleksandrit të Madh. Si këto harta, edhe librin e Oera Linda flet për këto fakte, prandaj, edhe në qoftë se libri falsitŕ, mbetet e hartave, pasi ajo nuk është provuar edhe ato falsitŕ. Aktualisht nuk ka dëshmi se libri është i gabuar. Megjithatë, në historinë njerëzore, nga burime të ndryshme kemi prova të përmbytjeve që shkatërruan dhe i mbarë qytetërimit të lashtë, dhe kjo është një pikënisje e mirë për të medituar mbi të cilin ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
libri i Oera Lindes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» “Libri në çdo kohë ka parësinë e tij...
» AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)
» AFORIZMA nga LIBRI IM I 8_te (vazhdojne)
» Libri i fundit qe keni lexuar.....
» KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: