Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 67
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Sun Mar 20, 2011 12:08 pm


SIPAS REVISTĖS GJERMANE “DER SPIGEL”

KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖAsnjė libėr tjetėr s’nderohet, s’tremb apo nuk keqpėrdoret ashtu si Kurani. Pėr zbulesėn qė Zoti ia zbriti Profetit Muhamed ka dy versione: A mos ėshtė shkrimi i shenjtė i Islamit thjesht njė tekst arkaik ligjor, apo ashtu si Bibla, mbart edhe ai kuptime pėr kohėt moderne?

Ndėr masivin e njerėzve qė vėrshojnė pėrmes stacionit tė Leidenit, mund tė dallosh shumė lehtė Nasr Hamid Abu Seid. Ai mban njė ēallmė tė vogėl, xhybe blu dhe njė dosje. Si njė punonjės i rregullt, profesori lė turmėn e niset nga stacioni pėr nė punė. Destinacioni i tij ėshtė universiteti mė i vjetėr e mė i famshėm i Holandės. Nė Universitetin e Leidenit ai do tė mbajė pėrsėri njė nga leksionet e tij tė ėmbla mbi “Teologjinė islamike”, pėr tė cilat ai ēmohet e respektohet nga studentėt e tij dhe urrehet pa masė nga fanatikėt islamikė nė tė gjithė botėn. Pa ngut dhe pa u ruajtur, shėtit egjiptiani, i cili para plot dymbėdhjetė vjetėsh u detyrua t’ia mbathte pėr nė Holandėn e qetė, nė rreshtat e kanaleve tė lundrueshėm dhe ēatitė me majė tė shtėpive aristokrate tė atdheut tė tij tė ri. Ėshtė njė i ftohtė depėrtues, Abu Seid, 64 vjeē, mbėshtillet me xhupin e tij me kapuē. Nė vendlindjen e tij, nė Kajro, profesori nuk mund tė shkojė mė qė prej shumė kohėsh. Kur e merr malli tė vizitojė familjen e tij nė Nil, ai duhet tė raportojė ardhjen e tij tek shefi i policisė. Ai mė pas i cakton dy roje personale dhe njė oficer policie pėr tė raportuar. Vetėm pas shumė mundimesh, Abu Seid arriti t’i bindte autoritetet holandeze qė t’i jepnin azil politik. “Unė jam mėsuar tė jetoj me vdekjen”, - thotė ai dhe kapsit sytė poshtė xhamave tė trashė tė syzeve. “Nė qoftė se ka ardhur dita pėr tė vdekur, ka ardhur. “Mėkati i tij? Ashtu si shkrimtari anglezo-indian, Salman Rushdie, me veprėn e tij “Vargje satanike”, Abu Seid nė njė vepėr e mbėshtet atė gjė qė nė botėn e Islamit vlen si e mbinatyrshme dhe e paprekshme: nė Kuran, mesazhin e fundit pėr njerėzimin, tė tė vetmit dhe tė tė plotfuqishmit Zot, dhėnė pėrmes Profetit Muhamed nė shekullin XVII, nė Mekė dhe Medinė.Ndėrkohė qė shumica e 1.3 miliard myslimanėve nė tė gjithė botėn citojnė fjalė pėr fjalė Syret dhe ēdo rresht tė 114 kapitujve tė Kuranit, Abu Seid ėshtė i bindur qė “Zoti i ka folur Muhamedit nė mėnyrė figurative, me metafora tė cilat ne duhet t’i transmetojmė nė kohėt e sotme”. Vetėm kėshtu Islami “mund tė jetė i hapur pėr sqarime dhe t’u bėjė ballė sfidave tė shekullit XXI”. Pėr kundėrshtarėt e tij konservatorė - dhe mbi tė gjithė profesorėt dhe sheikėt eUniversitetit tė Azharit nė Kajro - mendime tė tilla janė njė herezi. Pėr studiuesit, Kurani ėshtė njė trashėgimi e patundshme e Zotit, i pėrjetshėm dhe mė madhėshtor se gjithė sprovat (pėrpjekjet) e tė vdekshmėve, pėr t’i dhėnė vargjeve njė kuptim tė ri. “Dhalika al-kitab la reiba fihi hudan lilmuttakin”, thuhet nė vargun e dytė tė Syres sė dytė. “Ky ėshtė libri nė tė cilin nuk ka dyshim, udhėzues pėr ata qė frikėsohen (nga All-llahu)”.Njė dekret i Universitetit tė Azharit e ka ndaluar reformatorin egjiptian tė mund tė flasė nė atdheun e tij para njė publiku tė gjerė, megjithatė Abu Seid nuk ėshtė mė njė i panjohur atje. Tezat e “heretikut nga Kajro” diskutohen nė forume interneti dhe nėpėr seminare nė universitete dhe libri i tij shqyrton “Kritikėn e Predikimit Fetar”. Studiuesi i Islamit nga Bonni, Stefan Uild, jep gjasa qė vargjet e debateve reformatore perėndimore zhvillohen padyshim brenda Islamit, por vetėm se mė qetė dhe ngadalė nga ē’dėshirojmė - dhe me hap tė pasigurt. Predikimi mund tė ketė pasoja pėr reformatorin. Nė rastin mė tė keq ata mund tė dėbohen ose tė eliminohen – si Farag Foda, njė shkrimtar egjiptian, i cili kishte parashtruar idenė qė predikuesit trullosin popullin dhe u qėllua nė Kajro m’u nė mes tė rrugės. Por predikimi mund tė ngjallė edhe shpresė. Reformatorėt justifikohen me faktorin kohė, sepse ata e dinė qė as interpretimi ortodoks i shkrimeve tė shenjta, as terrori nuk mund t’i zgjidhin problemet e botės islame. “Myslimanėt nuk duhet t’i mbyllin derėn sė ardhmes”, - paralajmėrojnė politikanė si ministri maroken i Fesė, Ahmed Toufiq - dhe pėr kėtė duhet tė hidhen poshtė tabutė.Kėshtu janė ata, si tė qetė edhe tė gatshėm padyshim tė dėgjojnė dhe zėrat, qė pa dyshim tė japim dhe shtysė: dijetarė si filozofi iranian, Abdolkarim Sorusch, i cili rebelohet kundėr “marrjes peng” tė Kuranit nga Mullahėt, ose studiuesi i Islamit i cili jeton nė Bejrut, Ridvan al-Sajjid, i cili lufton kundėr monopolit tė interpretimit islamik tė Hezbollahėve. Jo shumė ndryshojnė me ata tė Turqisė laike, pasardhėsit mendimtarė tė tėashtuquajturės Shkolla e Ankarasė, si Mehmet Pacaci dhe Omer Ozsoy, tė cilėt luten pėr njė kėndvėshtrim tė qartė. Edhe gratė revoltohen, nė njė revolucion brenda revolucionit. Ata kthehen si juristja iraniane dhe mbajtėsja e ēmimit “Nobel pėr paqe” Schirin Ebadi, kundėr “Interpretimit tė keq dhe fals” tė Kuranit nga teologėt “patriakalė”. Ata dalin ashtu si sociologia marokene, Fatima Mernissi, nė njė zgjidhje tė njėjtė tė kėndvėshtrimit. Ata shprehen, ashtu si dhe feministja e lindur nė Egjipt, Nahed Selim: “Merrjani Kuranin burrave”.Por ēfarė vepre ėshtė kjo atėherė, pėr tė cilėn Abu Seid thotė se ėshtė “libri mė i bukur dhe mė i rrezikshėm nė botė”?Kurani ėshtė libri mė i pėrmendur, mė i diskutuar e njėkohėsisht mė i mistershėm nė botė. Ai ėshtė “briri i bollėkut” nė poezi dhe prozė dhe njė vepėr plot enigma tė pazgjidhura. Herė tolerant, pastaj pėrsėri i rreptė, bėhet shpejt i butė e menjėherė prapė mizor. Libėr qė pėr besimtarėt ėshtė pėrkthimi i vetėm i vlefshėm i vullnetit tė Zotit, vepra e pėrsosur e Krijuesit.Ndėrkohė qė Bibla ėshtė me histori dhe krahasime, plot mrekulli dhe falje, por edhe me intriga dhe mėkate, Kurani ėshtė mė shumė njė cikėl dijesh e porosish, rendi i tė cilave - mjaft ēoroditės – nuk ėshtė kronologjik, por pėrcaktohet nga gjatėsia e Syreve, ku vargjet e gjatė qėndrojnė nė fillim, me njė pėrjashtim: atė tė Syres hapėse. Ėshtė njė libri i cili pėrmes figurave tė fuqishme e tė errėta gjuhėsore, herė i nėnshtrohet thjeshtėsisė precize tė normave tė pėrditshme, nga njėra anė, por qė trajton dhe detajet mė tė vogla tė jetės sė pėrditshme tė besimtarit: nga ndarja e trashėgimisė deri te koha e mėkimit pėr fėmijėt. Njė libėr, i cili prejardhjen e tij e ka sa imagjinare aq edhe magjepsėse, nė tė cilėn shfaqen edhe shkronja enigmatike, kuptimin e tė cilave nuk e njeh askush, por nga tė cilat duket qartė “vėrtetėsia e padukshme e Zotit”, siē supozojnė Sufitėt, mistikė islamikė. Nė tė njėjtėn kohė Kurani ėshtė dhe libri mė i fuqishėm i botės. Me rregullat e tij, porositė (kėshillat) dhe njohuritė, ai ėshtė udhėrrėfyes i pėrjetshėmdhe i ēdokohshėm pėr pothuajse njė tė pestėn e njerėzimit, shumė mė i gjerė dhe i rreptė sesa libri i shenjtė i tė Krishterėve. “Prandaj, ti bėhu i durueshėm ndaj asaj qė thonė ata, dhe duke falėnderuar Zotin tėnd, falu para lindjes sė diellit dhe para perėndimit tė tij, falu edhe nė orėt e natės dhe nė skajet e ditės, ashtu qė tė gjesh kėnaqėsi (me shpėrblim)”. Thuhet pėr shembull nė Syren 20, vargu 130. Tė dėshiruar pėr tė qenė besimtar ndaj Zotit pėrkulen kėshtu myslimanėt, qė nga Senegali nė Sumatra, qė nga Somalia deri nė Xinjiang drejt Mekės dhe thonė nė fillim tė lutjes sė tyre, Fatihan, Syren hapėse tėKuranit: “Bismilah al-rahman al-rahim, al-hamdu lillah rabb al-alamin…” “1. Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! 2. Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėve!”. Vėrtet Bibla mban rekordin si vepra mė e shtypur(botuar) nė botė: pothuajse 400 milionė Testamente tė Rinj dhe tė Vjetėr janė shpėrndarė vetėm nė 2006. Por Kurani e arrin. Kjo dallohet kur shtypshkronja e mbretit Fahd deklaroi me krenari se vetėm ajo prodhonte nė vit mė shumė se tetė milionė Kurane, dhe ēdo haxhi nė Mekė merrte falas njė kopje. Edhe pse Kurani lejohet tė recitohet vetėm nė arabisht, nė gjuhėn e zbulimit tė tij, gjenden me dhjetėra pėrkthime. Pėrfundimisht, myslimanė nga e gjithė bota, pėrveē atyre arabė, por dhe jomyslimanė nga Perėndimi, duan tė dinė se si i ka folur Zoti Muhamedit. Mbi tė gjitha, nė rritjen e tirazhit tė kopjeve kontribuon gjallėria e zonave mė tė reja botėrore. Nė zinxhirin e Islamit bėjnė pjesė vende tė pasura si Sulltanati Brunei ose Emiratet e Bashkuara Arabe, por edhe vende ekstremisht tė varfra si Bangladeshi apo Mauritania.Nė Evropėn Perėndimore, feja qė lindi nė shkretėtirė ka pothuajse 15 milionė besimtarė, emigrantė dhe tė konvertuar nga fe tė tjera, asnjė bashkėsi besimi nuk shtohet dhe nuk merr formė kaq shpejt. Si shenjė adhurimi ndaj Zotit, Kurani nė Uashington nderohet si nė selinė e kongresit, ashtu edhe nė trekėmbėsh nė Bagdad. Nė shtėpinė e tė deleguarve tė Shteteve tė Bashkuara ndodhet Keith Ellison, demokrat nga Minesota dhe delegati i parė mysliman i Amerikės, mė 4 janar 2007 formuloi zyrėn e tij. Kurani, tė cilin Ellisoni e mban nė dorė, ėshtė po aq i vjetėr sa selia e Kongresit (kapitoli) amerikan. Libri qė ai ka ėshtė trashėgimia personale e njėrit prej themeluesve tė Amerikės, Tomas Xheferson: SHBA-tė nuk duhet tė kenė frikė para Islamit, por as Islami s’duhet tė druhet para saj.Nė tė njėjtin tekst mbahej Sadam Hysein, ndėrkohė qė po i vendosnin lakun nė qafė. Njė Kuran jeshil, i mbėshtjellė me lėkurė, ishte pasuria e fundit e njė diktatori aq tė fuqishėm. Mė 30 dhjetor 2006, ditėn e varjes tė tij, ai i shpreh gjykatėsit dėshirėn e fundit: Kėrkon qė Kurani i tij t’i jepej njė mikut, i cili do ta ruante me nderim. Fuqia simbolike e veprės ėshtė e padiskutueshme. Interpretimi i Kuranit gjykon ndėr tė tjera mbi luftėn dhe paqen, konfliktin dhe pajtimin. Nganjėherė Testamenti (i Zotit) ushėrben atentatorėve tė Hamasit, Xhihadit dhe al-Kaedės si leje (autorizim) pėr terrorin e tyre: “Luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni”, recitojnė myslimanėt nga Syrja e nėntė nė Bagdad, Gaza apo Kabul nė videot e publikuara prej tyre; shpesh ata i referohen edhe njė vargu tė saj, atij tė 14-t, qė u premton atyre parajsėn (xhenetin): “Luftoni ata, All-llahu i dėnon dhe i mposht ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė”. Kėshtu e kanė justifikuar aktin e tyre atentatorėt vetėvrasės tė Nju Jorkut dhe Uashingtonit 2001, ata tė Balit 2002, tė Madridit 2004 dhe tė Londrės 2005. Shumė myslimanė tė rinj shndėrrohen nė “Mish pėr top”, vihen menjėherė nė kėrkim tė gradaēelave, tė diskotekave, trenave tė tejmbushur dhe metrove dhe e hedhin veten nė erė, duke vrarė edhe qindra njerėz tė tjerė. Ēfarė feje e frikshme duhet tė jetė kjo, sė cilės i pėrkasin atentatorė tė tillė? Ēfarė skenari tė frikshėm ofron ky Kurani?Ndėrkaq, strategėt e Perėndimit qė duan ta pėrdorin librin e shenjtė si armė, e kanė pėrkufizuar atė si kulturė (dije) tė detyrueshme. Qė nė “Fushėbetejėn e ndėrgjegjes, tė korrėsh fitore” lexon ēdo ditė nė Kuran Gjeneral-Majori Dagllas Stone, shef i programit tė tė burgosurve tė ushtrisė amerikane nė Irak, dhe u urdhėron tė njėjtėn gjė tė burgosurve tė tij ēdo ditė me shpresėn se ata do tė zbulojnė nė libėr njė ditė fragmentet pajtuese qė ai iu jep. Sipas Kuranit, tė vrasėsh njė tė pafajshėm ėshtė njėlloj sikur tė kesh shfarosur gjithė njerėzimin. Nganjėherė Perėndimi e “vesh” Kuranin si njė armė psikologjike, kjo bėhet para se persona tė dyshuar pėr terrorizėm tė merren nė pyetje nė burgun e sigurisė sė lartė tė Guantanamos nė Amerikė, pėr tė dobėsuar gjendjen e tyre psikologjike. Ushtarėt amerikanė duhet ta shkelin me kėmbė “fjalėn e Zotit” dhe mė pas ta pėrdorin atė pėr nė banjė. Kur u vėrtetuan pafajėsitė, myslimanėt e kapur u liruan dhe morėn rrugėn pėr nė Afrikėn e Veriut, Pakistan dhe Indonezi. Regjisori holandez i filmave, Teo van Gogh, e pagoi me jetėn e tij faktin qė para publikut hodhi Kuranin nė plehra. Filmi i tij “Submission” (Nėnshtrimi) tregon njė myslimane lakuriq nėn njė perēe mėndafshi tė tejdukshme, nė trupin e saj janė kaligrafuar vargje tė Kuranit pėr pastėrtinė (shpirtėrore). Dy muaj pas shfaqjes nė TV tė filmit, njė maroken trupmadh e shtriu nė tokė holandezin Van Gogh. Nė trup (kufomė) ai ngjiti me njė thikė njė kopje me vargjet e Kuranit, njė kėrcėnim me vdekje pėr Ayaan Hirsi Ali – e lindura nė Somali e kishte hartuar shkrimin dhe bėn pjesė nė kritikėt mė tė fortė tė doktrinės sė Muhamedit. Tė Krishterėve, shkrimi i Myslimanėve nuk iu qe dukur kurrė mė i frikshėm. Nė Kuran shfaqen Moisiu, Abrahami, por edhe Jezusi dhe Maria, ai nė Evropė qe pėrēmuar pėr shekuj me radhė si “Bibla Turke”. Veēse kush e lexonte mesazhin (mysliman) tė Perėndisė (Testamentin), dukej si Volteri nė turbullimin (hutimin) e tij, pėrkundrejt myslimanėve, dhe e miratonte e afrohej gjithmonė e mė shumė me tė. Kurani, shkruan filozofi francez, ėshtė njė “libėr i pakuptueshėm”. Mbėshtetėsi i Islamit, Johan Volfgang Gėte, fliste pėr “Tautologji (mbivlerėsim) tė pakufishėm dhe pėrsėritje” dhe tregonte “sa mė shpesh ta shohėsh (lexosh), aq mė shumė pėrsėritet”. Por princi i poezisė, i cili e studionte Kuranin pėr “divanet e tij tė famshėm Lindoro-Perėndimorė”, pohonte dhe qė libri e joshte (tėrhiqte), e habiste dhe sė fundmi nevojitet nderim pėr tė. Nė botėn islamike veprės i jepet nderim i plotė. “Al-Koran al-karim”, “solemni”, “i shtrenjti” Kuran ėshtė pėrshkrimi i zakonshėm ibesimtarėve. Prandaj, pėr myslimanėt nuk vlen thjesht pėrmbajtja, por edhe libri, subjekti i tij, si i shenjtė, si mishėrim i Zotit. Kush reciton prej tij, kush i dėgjon fjalėt e tij, thuhet qė mund tė dėgjojė tė plotfuqishmin, ta prekė dhe ta ndjejė atė. Studiues fetarė e krahasojnė kuptimin e Kuranit pėr myslimanėt me vendin e shenjtė, ku Jezusi erdhi mes tė krishterėve: Tek njėra palė Zoti u mishėrua nė njė njeri, te pala tjetėr nė njė libėr.Profesori i “Princetone Michael Cook” ka mbledhur shembuj si evropian dhe ėshtė befasuar nga shkalla e reagimit tė myslimanėve mbi shkrimin e shenjtė. “Ata kujdesen qė tė mos e mbajnė kurrė Kuranin e tyre poshtė belit”, - do tė citonte njė orientalist, i cili, nė shekullin XIX pėrshkoi Egjiptin. 300 vjet mė pėrpara njė tjetėr evropian u shastis, kur mėsoi qė pėr turqit ishte njė prapėsi e tmerrshme nėse dikush qoftė edhe pa dashje, do ta vendoste Kuranin poshtė belit. Nė njė kulturė nė tė cilėn njerėzit ulen tradicionalisht shtruar (nė tokė), Kurani duhet tė ngrihej lart qė tė dukej me sy, pėr tė dėshmuar autoritetin e tij: Kėshtu Kurani nė xhami u vendos nė njė podium tė vogėl, tė ashtuquajturin “Kurs”. Edhe sot shumė myslimanė kujdesen qė Kurani tė qėndrojė nė mes ose mbi njė tog librash. Ndryshe nga Bibla nė Gjermani, e cila shpesh mbulohet nga pluhuri nėpėr rafte, pa u kapur me dorė e pa u lexuar, Kurani nė pjesėn mė tė madhe tė vendeve tė Orientit ėshtė i kudondodhur. Ai i kujton kėshtu besimtarėt vazhdimisht pėr tė gjitha zakonet dhe pėr mesazhin e Zotit: Asnjė Vizitor i Kajros nuk e humb trajtimin hyjnor tė tij edhe nė taksi. Kasetat dhe CD-tė me interpretimet mė tė bukura ngrihen nė qiell nė ēdo cep tė rrugės, edhe nė trafik tė ngjeshur, drejtuesit e makinave murmurisin pjesėt e tyre tė preferuara tė Kuranit pėr t’u qetėsuar. Gjyshet myslimane iu pėshpėritin nė vesh fėmijėve qė dergjen tė sėmurė nė krevat, vargje tė Kuranit, gjė qė duhet tė pėrshpejtojė shėrimin.Pėrmbledhja “Lutje dhe shėndet (shėrim) me Kuranin” ėshtė njė sukses nė sasinė ndėrkombėtare tė tregut tė librave pėr Kajron. Vargje tė Kuranit si zile celulari janė tė kudondodhura, edhe pse janė kundėr ideve tė mbrojtėsve tė besimit tė Universitetit tė Azharit. Pėr shiitėt, pėrkrahės tė drejtimit (rrymės) sė dytė mė tė madhe tė Islamit nėbotė dhe pėrgjegjės veēanėrisht pėr devotshmėrinė, Kurani ėshtė shndėrruar vėrtet nė njė objekt kulti: Njė firmė Iraniane shet mini-Kuranė si programe hyrėse pėr kompjuter. Pėr tė vazhduar duhet vetėm tė zgjedhėsh numrin e Syres nė Kuran: 114... Kur dhe ku filloi e gjitha kjo? Ekzistonte gjithmonė njė Kuran siē e njohim ne sot? Dhe kush ishte nė tė vėrtetė Muhamedi?Botue nė “KOSOVA SOT” SHTOJCĖ PĖR KULTURĖ, faqe:17

Prishtinė, E shtunė, 19 Mars 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Sun Mar 20, 2011 8:39 pm

Qe....... po cilli kuran i sheiteve a i sunitve duhet me skjaru se jan te ndryshem!

Qysh po mundet kyfar mexhidi shka te don me postu e ne jo..........!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Sun Mar 20, 2011 9:17 pm

Zoti ka grua, pohon shkencėtarja nga Oksfordi


Londėr, 20 mars - Zoti ka bashkėshorte e cila quhet Ashera dhe e cila tek izrealitėt e vjetėr ėshtė adhuruar si perėndeshė e plleshmėrisė, pohon Franēeska Stavrakopolu, teologe e diplomuar nė Oksford,e tani profesoreshė nė Sektorin pėr Teologji e religjion nė Universitetin anglez Ekseter.
Siē njofton Discovery.com, qė nga viti 1967 historiani Rafael Patai kishte publikuar njoftimet e se izrealitė krahas zotit ėt tyre Jehovai kishin admiruar edhe bashėkshorten e tij Ashera. Kjo teori ka fituar njė jetė tė re falė hulumtimeve tė Franēeska Stavrakopolut.
“Ndosha i dini Jehovai, Allahu ose Zoti. E hebraikėt, mysliamnėt dhe tė krishterėt pajtohen nė njė gjė: ai ėshtė njė, i vetėm, figurė e vetme, krijues i vetėm i gjithēakjes … ose vetėm do tė donim tė ishte kėshtu. Pas disa vjetėve studimi tė historisė dhe tė relgjionit tė Izrealit, kam ardhur nė pėrfundim, pėr shumėkė tė pakėndshėm, se Zoti ka pasur bashkėshorte”, shkruan Franēeska Stavrakopolu.
Stavrakopolu pohimin e vet e bazon nė tekstet, figurat dhe hajmalitė e gėrmuara kryesisht nė qytetin antik Ugarit, i cili gjendet nė territorin e Sirisė. Tė gjtiha artefaktet dėshmojnė se Ashera ka qenė perėndeshė e fuqishme e plleshėmrsiė. Lidhjet e saj me Zotin, Jehovain, pėrmenden edhe nė Bibėl dhe nė shkrimet nga shekulli 8 para epokės sė re tė gjetur nė njė kėnatari nė Shkretėtirėn e Sinait
“Mbishhkrimi nė tė vėrtet ėshtė vajtim pėr bekimin dėrguar “Jehovait dhe bashkėshortes sė tij Ashera". Kjo ėshtė dėshmi se Jehovai dhe Ashera kanė qenė ēift hyjnor. Po ashtu ėshtė me rėndėsi tė dihet qė nė Bibėl, nė Librin e Mbretėrve, thuhet se Ashera ka qenė e adhuruar nė Tempullin e Jehovait nė Jerusalem. Aty shkruan se shtatorja e Asheras ėshtė nė tempull dhe se gratė i kanė bėrė rroba rituale , thotė Stavrakopolu.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Sun Mar 20, 2011 9:21 pm

Zoti eshte Galaksia, dhe jo nje person i pervecem. Beselidhja e Vjeter; Beselidhja e Re, si dhe Kurani jane shume te vona, vecmas Kurani, ndersa Galaksia-Zoti ekzistonin miliona vjet perpara.Edhe njerezimi ekziston miliona vjet me heret se keto LIBRA.Kurani mori si ne bashqe te babes, nga te dy BESELIDHJET,dhe prape nuk mund te mjaftohesh me nje citat te tij.C“do te bejme me CIVILIZIMIN PARAKURANOR, mijera vjet perpara Muhamedit, qe s“ishte as islamik as hebraik as i krishtere sic ishte civilizimi I MESOPOTAMISE?un mendoj keshtu dishka. njerzit me shkru dishka per perendin duhet te jen te vetédishem se q“flasin e jo veq se po muj ktuturu!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Mon Mar 21, 2011 1:32 am

[quote]Zoti ka grua, pohon shkencėtarja nga Oksfordi


Londėr, 20 mars - Zoti ka bashkėshorte e cila quhet Ashera dhe e cila tek izrealitėt e vjetėr ėshtė adhuruar si perėndeshė e plleshmėrisė, pohon Franēeska Stavrakopolu, teologe e diplomuar nė Oksford,e tani profesoreshė nė Sektorin pėr Teologji e religjion nė Universitetin anglez Ekseter.
Siē njofton Discovery.com, qė nga viti 1967 historiani Rafael Patai kishte publikuar njoftimet e se izrealitė krahas zotit ėt tyre Jehovai kishin admiruar edhe bashėkshorten e tij Ashera. Kjo teori ka fituar njė jetė tė re falė hulumtimeve tė Franēeska Stavrakopolut.
“Ndosha i dini Jehovai, Allahu ose Zoti. E hebraikėt, mysliamnėt dhe tė krishterėt pajtohen nė njė gjė: ai ėshtė njė, i vetėm, figurė e vetme, krijues i vetėm i gjithēakjes … ose vetėm do tė donim tė ishte kėshtu. Pas disa vjetėve studimi tė historisė dhe tė relgjionit tė Izrealit, kam ardhur nė pėrfundim, pėr shumėkė tė pakėndshėm, se Zoti ka pasur bashkėshorte”, shkruan Franēeska Stavrakopolu.
Stavrakopolu pohimin e vet e bazon nė tekstet, figurat dhe hajmalitė e gėrmuara kryesisht nė qytetin antik Ugarit, i cili gjendet nė territorin e Sirisė. Tė gjtiha artefaktet dėshmojnė se Ashera ka qenė perėndeshė e fuqishme e plleshėmrsiė. Lidhjet e saj me Zotin, Jehovain, pėrmenden edhe nė Bibėl dhe nė shkrimet nga shekulli 8 para epokės sė re tė gjetur nė njė kėnatari nė Shkretėtirėn e Sinait
“Mbishhkrimi nė tė vėrtet ėshtė vajtim pėr bekimin dėrguar “Jehovait dhe bashkėshortes sė tij Ashera". Kjo ėshtė dėshmi se Jehovai dhe Ashera kanė qenė ēift hyjnor. Po ashtu ėshtė me rėndėsi tė dihet qė nė Bibėl, nė Librin e Mbretėrve, thuhet se Ashera ka qenė e adhuruar nė Tempullin e Jehovait nė Jerusalem. Aty shkruan se shtatorja e Asheras ėshtė nė tempull dhe se gratė i kanė bėrė rroba rituale , thotė Stavrakopolu.[/

affraid affraid Nuk eshte turp se sjelle nje tem till ti se beson nje zot `?apo beson ne varre si bektashjanet ?ALLAHU nuk eshte mac tet grrith ateher kur ne nuk epresim ai te godet atje ku ty te dhembe me se shumti ,(mos e mere personal e them per autoren e teksti )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Mon Mar 21, 2011 1:42 am

Cito :
un mendoj keshtu dishka. njerzit me shkru dishka per perendin duhet te jen te vetédishem se q“flasin e jo veq se po muj ktuturu!!


Ti asgje nuk po mendojshe! thjesht ke besim medyshje e din se eshte nje zote por prap mbasi nuk e shikon nuk beson,sepse nje njeri se beson ti ni Allah nuk e vere besimin ne dyshim nje eshte ska te lindur ska lindur ka kriju gjith universin dhe esht superfuqi kjo sdo coment Very Happy dhe Allah mos na largo nga rahmeti dhe kujdesi yt sepse shum padrejtesi shum genjeshtra shum tradhti shum manipulimt behen nga njerzimt manjak fali o zot se jan te humbur e bejn nga egoja qe eshte vetem siperfaqesore ket thua xhem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Mon Mar 21, 2011 9:14 pm

FIONA- ma caktove ti besimin menjiher a...?
Un besoj, po si,por jo sikur dikush don aj apo ky, por un dua ti prek gjerat dhe ti shof e jo veq kuturu!!!

Dhe tek e fundit kush ka dal nga ajo dynja i qallamisht apo me kry te thym,qe mej besu,prjedikust e fejes dhe feja, un mendoj se jan vetum sekte asgje tjeter,dhe ka budallenj sa te duash qe besojn dhe dot ket......!!???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 63
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Tue Mar 22, 2011 1:25 pm

SHkrim mjaft i fuqishėm dhe me tė vėrtetė mė ka pėlqyer. Ka nivel tė vėshtrimit serioz dhe universalitetin e shqyrtimit, me peshė dhe drejtėsi. -Shumė mirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Tue Mar 22, 2011 4:45 pm

FEMI- mos u ben edhe ti si Prifti mir me melaqen mir me dreqin, nuk ka keshtu deklarohu, cila analiz e shqyrtimit esht e mir, e jemja e FIONES , nese guxon me u shpreh i liré.....???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 63
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Wed Mar 23, 2011 12:36 pm

Hajt o Xhemė, mos u ban marak pėr llafe tė grave! Mandej, te ne asnjė punė nuk lihet mbjellur si thotė Zoti, por disa mbjellin e disa shkulin. Mirėpo, fjala e tė drejtit ėshtė nė marėdhėnie me Pėrgjegjėsinė pėr besimin dhe Perėndinė dhe kėtu ėshtė rruga njerėzore. Mos dėgjo anash dhe mos u lėsho nė pafundėsi me fjalė me njerėz, sepse ka gjithēka dhe nė kėso forume zakonisht lajmėrohen ekstreme. Kėto forume pra nuk janė pėr fjalė tė drejtė dhe njerėz tė arsyeshėm, mu sikur qė ėshtė mjedisi ynė i tillė. Del dikush dhe flet drejt, por dalin njiqind dhe e fyejnė dhe nuk dijnė as ēka bėjnė. Mandej, si paske cekur, prifiti nuk ka atė karakteristikė qė e paske thėnė ti pėr tė, por mund ta ketė njė person konkret. Do tė thotė, nėse dikush sillet keq, duhet tė themi kush ėshtė ai, e jo tė pėrgojohet profesioni dhe titulli. Ka rregulla pėr fjalėn dhe ka pėrgjegjėsi. Unė baca Xhemė, mandej, -siē paske nxitur me fjalė, guxoj, po si jo, tė flas. Kam qenė gjithė jetėn i ndjekur politik dhe bile jam edhe tash dhe jam rrugėve. Por mė ka mbajtur drejtėsia dhe ndihma e Zotit! Pra nuk vdiqa, sepse njerėzit kėrkuan, dhe nuk pata mungesa, sepse njerėzit deshėn, -por jetova dhe jam mė mirė se tė tjerėt! Njeriu qė beson me vepėr Zotin tonė, ai ėshtė shembull jetėsor pėr tė mirėn, -e jo fjalėt e pėrgjithshme, rrėmuja, etiketimi, gėnjeshtra, inatet, kurthet. Kėto dihet kush i bėn dhe kush ėshtė mėsuesi i kėtyre punėve dhe bile edhe kush nxėnės dhe i varur!.
Tė kuptoj dhe mė vjen keq. Nė pyetje janė sferat kulturore dhe mbase ti je nė Perėndim?!Nuk mund tė njėjsohen dy botėrat. Kėtu te ne shkon me topuz dhe me kaos dhe kėtė dije. Mos shko kot njė rruge shprese qė nuk bėhet kurrė. Por nėse don njė komunikim, zgjidhe njė njeri qė tė kupton dhe qė ka njė nivel arsimi e kulture dhe qė mbase edhe tė njė mėnyre besimi. Pėrndryshe, selam Gjakovės, kaloi mė!... -Etj, etj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Wed Mar 23, 2011 4:53 pm

Fehmi halimi
pe dijme qe ne kosove po shkon me topuz dhe kaos !
Po si ta ndalim ate topuz e kaos ,ne ne perendim kemi tjeter mentalitet ,sepse ketu ka kulture e ka ligj e atje secili eshte bere mbret pa u kan hiq....
Thojne ajo fjala :fjalet e hallkut e birat e gardhit nuk mbyllen.
Po ja kulturen e kane te tille dhe dojne me vdek te tille.
Ju pershendes me vjen keq qe je pa pune,sepse punen ja kane zere keta servilet dhe ishe bashkpunetoret e serbise dhe keta te topuzit dhe disa pseudopatriot.
Po do ti vjen nje dite qe dote pendohen per ate qka kane bere ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Wed Mar 23, 2011 5:03 pm

Shum mir FEMI bash pom pelqejn botkuptimet tueja shifet se ke ekspirienc ne aspekte-varacione te ndryshme te jetes, dhe than troq i adhuroj,atdhetar e mirfillt tej mase.

Por me te vertet mua me vjen keq per njerz qe jan shum si ti, qe jan lan pas dore dhe ska institucion qe mirret me kta njerz qe un mendoj qe njiher nese vazhdon keshtu dot ju perbuzim per jet e mot, dhe dot na zan namt e jueja, edhe ne qe nuk kemi te bejm apsolut me kto gjera dhe vuejtjet tueja dhe te tjerve ,por ju kem ra hise per ket ndoshta mund te jem fajtor, sepse ju jeni fliju per ne e jo per vete, perkunder te gjith jo ( por un dhe disa ) jemi ne ndihm dhe ne anen tuaj.
Sido qoft flm per replika te mirfillta.
shendet dhe te gjitha te mirat ne jet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 63
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Thu Mar 24, 2011 1:58 pm

Realitete shqiptare!
Pėrshėndetje! -Jungjatjeta e qofshi mirė tė gjithė. Kjo ana e Gjilanit, po thonė, -qofshim mirė e paqshim pare! -Dosido, Kush flet e bisedon, ėshtė i drejtė e i pa tė keq dhe se tė folurit ėshtė edhe detyrim njerėzor. Perėndia vetėm njeriut i dha dhuntinė e tė folurit dhe kjo na ngarkon me pėrgjegjėsi falėnderimi.
Nė gazetat elektronike ka shumė shkarje nė biseda dhe pėrzihet kushmos e kahmos dhe nuk ka asnjė koncept. Mendoj se si komb kemi disa aksioma nisjeje, ose definicione, ose kuptime tė pandryshueshėm. Psh dje pata njė komunikim banal me njė njeri tonin, ku mė foli pėr Skėnderbeun, si njė produkt antihistorik, qė ka luftuar turkun, pėr tė na prurė sllavin, etj. -Si tė komunikohet me njerėz tanė tė tillė, me ekstreme e me gjėra tjera dhe veēmas kur nuk kanė as parime morale kurrfare?! -Le tė jetė njė komunikim nė kėto media, pėr pėrafrim, me njė komunikim tė matur, e jo kėshtu si po ndodhė! Njė hoxhė e pyetėn se a do tė bahet kiamet mė 2012 si po thuhet?! -Hoxha u tha se, punėt e Zotit nuk i di bre kurrkush, -porse, nėse e lypni shumė, e caktoni edhe me data, edhe me vepra tuejat luteni pėr kėtė, -ndoshta Zoti edhe ua plotėson dėshirėn!...- Por, -tha hoxha, -ēka po u duhet, kur nuk ka kush tė lavdohet mbasandej, se e qėlloi!!!...

-Pėr tė mirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Sun Mar 27, 2011 9:02 pm

Home Written by T.O, Saturday, 26 March 2011 16:57

Alienėt e Rosuellit, misteri qė vazhdon qė prej 8 korrikut tė vitit 1947


Mė 8 korrik tė vitit 1947, gazeta lokale "Roswell Daily Record" shiti shumė mė tepėr kopje nga zakonisht. Titulli i madh i faqes sė parė tėrhoqi vėmendjen e tė gjithėve, edhe atyre qė kurrė nuk kishin blerė gazeta nė jetėn e tyre: "RAAF kap njė disk fluturues nė njė fermė tė krahinės Rosuell".RAAF janė inicialet e "Roswell Army Air Field", nė atė kohė njė prej bazave mė tė mėdha ajrore tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.Lajmi nuk ishte sajuar aspak nė redaksinė e gazetės, por mbėshtetej nė njė komunikatė zyrtare tė forcave ajrore amerikane.E publikoi edhe gazeta "Sacramento Bee", nėn titullin "Ushtria bėn tė ditur se zotėron njė disk fluturues, tė gjetur nė njė fermė tė Nju-Meksikos". U deshėn pak orė, ose vetėm pak minuta, tė nisnin tė binin telefonat nga Uashingtoni, sidomos nė skrivaninė e autorit tė pakujdesshėm tė komunikatės.U dha menjėherė njė konferencė shtypi, nė tė cilėn zėdhėnėsit e forcave ajrore pranonin se diēka kishte rėnė nga qielli, por qė bėhej fjalė pėr njė ballonė sondė eksperimentale tė mbajtur sekret, kurrsesi UFO.Cili nga versionet ishte i saktė, i pari apo i dyti? 60 vjet mė pas vazhdohet tė diskutohet mbi kėtė ngjarje, pa mbėrritur nė pėrfundime.Quhej Uilliam "Mak" Brazel njeriu qė vuri re i pari copat e ēuditshme metalike nė fermėn e familjes Foster, rreth 100 kilometra nga Rosuelli, ku ishte i punėsuar.Natėn e mėparshme kishte dėgjuar njė shpėrthim shumė tė fortė, por nė fermė nuk kishte telefon dhe u deshėn ditė pėrpara se Brazel tė vinte nė dijeni sherifin Xhorxh Uilkoks. Prej javėsh njerėzit thoshin se shihnin disqe tė ēuditshme fluturues nė qiell dhe ndoshta kauboji Mak kishte gjetur njė prej tyre.Uilkoks shkoi nė vend, mori disa nga mbetjet e objektit tė ēuditshėm dhe i shpuri atje ku mund tė dihej diēka pėr to, te zyrat e RAAF.Forcat e ushtrisė ndėrhynė menjėherė dhe rrethuan zonėn. Versioni i dytė i ofruar nga ushtarakėt dhe i publikuar gjerėsisht nė shtypin e kohės, bėri tė heshtnin spekulimet dhe pėr incidentin e Rosuellit nuk u fol mė, tė paktėn pėr ca kohė.Nė vitin 1978 fizikani nuklear, Stanton Friedman, intervistoi ish-majorin Xhesi Marsel, i cili nė atė epokė ishte nė krye tė Departamentit tė Inteligjencės sė RAAF.Rrėfimi i tij i hoqi pluhurin ngjarjes sė Rosuellit dhe e ngriti nė rangun e incidentit urologjik mė tė famshėm tė historisė, tė paktėn pėr ata qė i besojnė. Majori Marsel, tashmė nė pension, tregoi se historia e balonės sondė nuk ishte tjetėr veēse manovėr mbulimi. Ai vetė i kishte parė dhe prekur mbetjet, madje i kishte transportuar nė njė bazė nė Teksas."Ishin gjėra qė nuk i pėrkisnin kėsaj bote", i tregoi Fridmanit. Ishin fletė metalike tė lehta e fleksibėl, si tė qenė letėr. Ishin shumė tė forta, nuk digjeshin dhe kishin tė shkruara simbole tė ngjashme me hieroglifėt.Por nė rast se mbetjet i pėrkisnin diēkaje tė njė bote tjetėr, ku pėrfunduan ata qė e kishin pilotuar deri nė fermėn e familjes Foster? Pėrgjigjen e gjeti i pari Ēarls Berlitz, autor shumė i dhėnė pas ufove, civilizimeve tė humbura e trekėndėshave tė Bermudės nė librin e botuar nė vitin 1980, "Incidenti i Rosuellit". Berlitz dhe bashkėpunėtorėt e tij folėn gjerė e gjatė me shumė dėshmitarė tė gjallė dhe me tė afėrmit e atyre qė kishin vdekur me kalimin e viteve. Njė prej tyre, Barni Barnet, njė arkeolog qė ndodhej ato ditė pėr punė bashkė me disa kolegė nė afėrsi tė zonės ku ndodhi incidenti, rrėfen se pėrpara se tė largoheshin me nxitim nga ushtarakėt, kishin parė trupa alienėsh qė transportoheshin pėr diku.Ekzistenca e kėtyre trupave vėrtetohet nga deklaratat e dhjetėra dėshmitarėve tė tjerė, mes tė cilėve edhe disa ushtarakė qė treguan edhe destinacionin final tė trupave: Baza Ushtarake e Eduards. Siē mund tė merret me mend, provat pėr kėtė mungojnė.
Por nė rast se alienėt vėrtet kishin ardhur nė Tokė, sigurisht qė diku ruheshin edhe fotot, apo filmimet e kryera nga ushtarakėt. Rei Santili, njė producent britanik videosh muzikore, nė vitin 1990, nė rrugė postare i ra nė dorė njė prej tyre: bėhej fjalė pėr autopsinė e njė Alieni.Filmimi bardhė e zi u projektua nė Londėr dhe nė 30 vende tė tjera tė botės. Pamjet tregonin edhe disa mbetje tė mjetit fluturues. Mos bėhej fjalė pėr provat qė mungonin?Autoritetet e forcave ajrore padyshim qė e morėn seriozisht zhurmėn e shkaktuar nga filmimet e Santinit. E quajtėn sajesė, por nga ana tjetėr pohuan se nė vitin 1947 diēka qė ngjante me njė trup ishte transportuar nga ferma nė Rosuell. Sipas tyre bėhej fjalė pėr manekinė tė pėrdorur pėr eksperimente nė balonėn sondė.Tė gjitha tė rejat qė janė publikuar lidhur me kėtė incident janė pasuar nga pėrgėnjeshtrime tė menjėhershme dhe filmimi i autopsisė nuk mund tė bėnte pėrjashtim. Mė 4 prill tė vitit 2006, gjatė njė interviste televizive dhėnė pėr "Sky", Santili pranoi qė e kishte falsifikuar filmimin, por kėtė e bėri nė mėnyrė shumė tė ēuditshme.Tregoi se e kishte marrė filmin, se e kishte parė, por qė e kishte dėmtuar rėndė pėr shkak tė pakujdesisė. Prandaj vendosi ta xhironte pėrsėri me disa shokė, duke pėrdorur njė manekin, e duke ruajtur vetėm pak nga sekuencat e filmit origjinal qė kishin arritur tė shpėtonin.Njė gjysmė pėrgėnjeshtrimi, i cili nuk arrin t‘i bindė ufologėt, tė sigurt se fazat e autopsisė qė vėrehen nė film nuk mund tė kryhen nga kushdo, por vetėm nga mjekė ekspertė.Do tė mund tė mėsohet me saktėsi ē‘ndodhi vėrtet atė ditė nė Rosuell? Xhon Podesta, ish-asistent i Bill Klintonit dhe tashmė i bashkėshortes sė tij, i pyetur pėr ufot kėshilloi qė Shtėpia e Bardhė tė vendoste hapjen e dosjeve mė tė vjetra se 25 vjet, "duke u dhėnė kėshtu mundėsinė shkencėtarėve tė kenė nė dorė tė dhėnat e nevojshme pėr tė kuptuar natyrėn e vėrtetė tė kėtyre fenomeneve". Billi nuk ia vuri veshin? Mos ndoshta Hilari do tė veprojė ndryshe?


Herdo kur keta dot na shkatrrojn ja sundojn keta siper!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dodgjeka
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 79
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ėn penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

MesazhTitulli: Kurani?   Mon Mar 28, 2011 6:09 pm

Vet e dij veē se tan librat e aty jan edhe Biblia e Kurani i ka shkrua dora e njerit e jo dora e Zotit ose Allahit,Krishtit ose Muhamedit.Kur shkrua njeri Librin e shkrua ashtu siē i begeniset. Icilli libėr asht ma i fuqishźm shtir me ēmua, por gjithicilli e ka fuqin e vet. Muslimant po thon se asht Kurani e Katolikt mujn me thān se asht Bibla maifuqishimi n'bot. Yvejzi don me kźn gjithmon mainalti e jāshtū ja ban edhe me Kuran,nuk habitej aspak.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.gurraelecit.blogspot.com
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Mon Mar 28, 2011 11:19 pm

Cito :
FIONA- ma caktove ti besimin menjiher a...?
Un besoj, po si,por jo sikur dikush don aj apo ky, por un dua ti prek gjerat dhe ti shof e jo veq kuturu!!!

Dhe tek e fundit kush ka dal nga ajo dynja i qallamisht apo me kry te thym,qe mej besu,prjedikust e fejes dhe feja, un mendoj se jan vetum sekte asgje tjeter,dhe ka budallenj sa te duash qe besojn dhe dot ket......!!???

Me vjen keq se nuk e paskam par me heret ket postim,nuk kam qef tet mbes borgj PRANDAJ kerkoje faje se pot e pergjigjem me vones...
cdo njeri e cakton vete besimin e ti!Serjozisht te them xhem mos e merr si fyese ama
vetem nje mendj ngusht do jepte nje opinion till No

Ti mbase deshiron ti prekesh gjerat qe tjesh i sigurt se ekzistojn te lutem ma bej nje nder dhe me argumenton ja te fillosh nga vetja ama dua spjegim nga ti ,,Mund ta prekesh mendjen tende xhem? apo edhe frymarrjen ja keto te perkasin ty dhe ma argumento ti si ke prek mendjen ?Allahu permes Kuranit ka zbrite mjaft faktet te gjalla qe te bindemi se ekziston edhe nje bote mbas vdekjes ,dhe ajo do jete larja e mekatve edhe ne KET bote mos ke merak se edhe ketu do paguajm cdo njeri per veprat sepse kjo flet vete ,e gjen nje njeri te lumtur ne max JO me te madhe ta them JO pse a thua??sepse je ne kete jete udhtar i rastit dhe sprovus asgje tjeter ti kur nuk je ne gjendje te dishte per veten kur do vdesesh po per mos te shkuar me larg nuk di ca do ndodhi tani mbas 3 sekondave se minutat jan shum te mdhaja per te ndodh nje spontanitet !e cfar je ti ne gjendje tjeter te gjykosh Allahun apo te ndrrosh ligjet e Allahut pse nuk dul askush me koke te demtuar nga varri !!Kujdes se kjo fjal te ben te dalesh prej dinit te Allahut(rahmetit ti)Te them te drejten nuk kam njohur shum shum njerz qe te dal me nje perfudnim ca njerz ka ne ekte bot , mosha nuk ma ka leju ende mendoj se kam koh te njoh njerze ne etapt e jetes , ama ne ket forum sa kam njohur jam pjek per 30%me shum se qe kam moshen dhe kam ardhe ne perfundim se te gjithe flasin por pak jan ata se din te flasin dhe me vjen shum keqe se kam pase nje mendim krejt tjeter se kam taku njerz ne sfera te ndryshm por fatkeqsisht ka ndodhe kunderta kam taku jo te sinqert manipulus tradhtar genjeshtar gje qe kurr nuk do deshiroja tjem ne banket e tyre ,sepse heret a von cdo njeri do paguaj per veprat e tyre... jan me pikatore ata se meritojn te quhen njerz ne kuptimin e mir te fjales. oops: Embarassed
Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Mon Mar 28, 2011 11:28 pm

Cito :
Vet e dij veē se tan librat e aty jan edhe Biblia e Kurani i ka shkrua dora e njerit e jo dora e Zotit ose Allahit,Krishtit ose Muhamedit.Kur shkrua njeri Librin e shkrua ashtu siē i begeniset. Icilli libėr asht ma i fuqishźm shtir me ēmua, por gjithicilli e ka fuqin e vet. Muslimant po thon se asht Kurani e Katolikt mujn me thān se asht Bibla maifuqishimi n'bot. Yvejzi don me kźn gjithmon mainalti e jāshtū ja ban edhe me Kuran,nuk habitej aspak.


Ti mbase po dishe aqe shum un kerkoj nje gje nga ti ama vetem nje te mir te ma besh,me bej nje dallim mese BIbles dhe Kuranit ma sill ma argumento ama cili nga keta dy libra se jan kushtetut per jete ka ndryshim qofte edhe nje pik apo presje ? qe sa vite jan qe te me bindesh mua se ate libra jan supozim te kota ok Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Mon Mar 28, 2011 11:50 pm

FIONA-Mbasi po i shpetoj denimit te disvave ktu ne ket jet, sa per denimet e zoti nuk me brengosin,sepse aj me ka fal,por mend nuk me ka dhen ma shum!

Keshtu qe aj esht dhe fajtor, pse sme ka dhen mend ma shum qe un nuk di-??


Dhe tjetra un e di se ZOTI e ka te madh kudretin,dhe dot mi fal gjynahet besoj!!

Mos u brengos per mua, ka kush te brengoset per ne!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Tue Mar 29, 2011 12:03 am

Cito :
FIONA-Mbasi po i shpetoj denimit te disvave ktu ne ket jet, sa per denimet e zoti nuk me brengosin,sepse aj me ka fal,por mend nuk me ka dhen ma shum!

Keshtu qe aj esht dhe fajtor, pse sme ka dhen mend ma shum qe un nuk di-??


Dhe tjetra un e di se ZOTI e ka te madh kudretin,dhe dot mi fal gjynahet besoj!!

Mos u brengos per mua, ka kush te brengoset per ne!
Ajo qe me brengos me shum eshte jo individ por shoqeriaj e gjera se rritet ne ket frym komuniste .Per ketu pa merak rri se asgje nuk kemi ne dore udheheqemi vetem nga maja e gjuhes qe i jep personalitet cdo njerit ,Mose e mer si fyrje ti ate shkrimin me lart se citova ( vetem nje mendje ngusht do dilte me nje opinion) till ama te lutem ta mareshe si keshill miqsore mir do ishte, por nuk mora pergjgjjen e deshiruar nga ti te lutem ta lexosh pa nervoz dhe te me pergjigjesh ne menyr sa me reale cdo her simbas mundesive xhem ok Crying or Very sad Rolling Eyes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Tue Mar 29, 2011 12:09 am

FIONA- lexo me vemendje dhe ti, se te gjitha pergjigjejet i ke te gjitha tok!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Tue Mar 29, 2011 12:11 am

Cito :
+
----
-
FIONA- lexo me vemendje dhe ti, se te gjitha pergjigjejet i ke te gjitha tok!!

KET SE QUAJ PERGJIGJJE ME SHUM KA FOL IMPULSIVITETI YT SE SINQERITETI por nese nuk ke pergjgiej ok ke respektin tim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Tue Mar 29, 2011 2:11 pm

FIONA,perveq qe te dhash pergjigjeje per keto thenje siper,nese e lexo me vemendje,i kam dhan vul dhe te gjitha te thanave tuaja dhe te tjerve ne ket kostelacion pa dyshim.

Dhe apsolut nuk te dhash pergjigjeje per arsye te impulsitetit,por vetum per hir te sé vertetes,dhe at qe un mendoj dhe besoj ne at ashtu dhe duhet te jet, perafersisht,sepse per te gjitha te bemat tonane ket bot kuptohet se jem vet pergjegjes per at qe ban,por dhe anen tjeter ske shka ben,kur krijusi i yn na ka krijuar te till, pra me keto te meta qe i kem dhe dot na percjellin gjer ne boten tjeter,per me tutje se q“dot ndodh ne boten e amshuar po ta le ty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Fri Apr 01, 2011 3:18 pm

Estrufukella .zot falna kete njerezim qe nuk po kthjellohet kurre
epi kudret e le te del ne selamet...
Se ky njerezim vetem te prapes po i prin..
Allahu eshte nje dhe ska tjeter , qite ne selamet kete popull qe edhe besimin e ka humb ne ty, dhe ka marre rrugen e shejtanit ,nderrojne fe per interes ,marrin fene e shejtanit ....
kan humb rrugen ne oborr e sun po e gjejne se diten ja ke ba terr ...e nuk po shofin qe ka zote..

Amin.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Sun Apr 03, 2011 9:33 pm

shifet kjart se jem te papambetur dhe te vobekt, nese i shiqojm gjerat prej nji prizmi tjeter por jo ati fetar, shifet kjart se jem fundrrina e kti ruzulli toksor, po flas ne aspektin e pergjithshem dhe global,nuk jem ne gjendje te percetojm gjerat dhe te i identifikojm shkaktart ,dhe te krijom mjet qe te i kundervihemi, shka do qofshin dhe kush do qofshin.
Shifet kjart se jemi ne te njejten situat po thuaj 100% identike si te arabeve, kur ne vendin tan ne shtepin tende i ke te gjitha te mirat e botes dhe smund te i shijosh-gezojsh,sa tragjike vetum ne muslimanve,dhe prap qirremi kinse keshtu apo ashtu,dhe mirremi me gjera periferike siperfaqsore, por nuk i qasemi prolemit dhe dhe i injorojm qka esht ma e keqja.
Po i tham kto gjera per arsyse ndesh merri kinezt ndesh ruset apo indian askush nuk guxon te iu perzihet ne resurset e tyre si mbi dhe nen toksore,ndersa neve hyn neper aborre naj marrin dhe naj coptojn si te ju teket dhe kuj ti teket,ne jemi pra te till, dhe per fund spo di qte them veq po jav le ktyre fetarve, ndoshta me strukfullaha,dhe me ndoj hajmali dhe kulumvallaha, te i drejtojn disa gjera,se beli shtir e kemi.......!!)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   Mon Apr 04, 2011 3:53 pm

Cito :
shifet kjart se jem te papambetur dhe te vobekt, nese i shiqojm gjerat prej nji prizmi tjeter por jo ati fetar, shifet kjart se jem fundrrina e kti ruzulli toksor, po flas ne aspektin e pergjithshem dhe global,nuk jem ne gjendje te percetojm gjerat dhe te i identifikojm shkaktart ,dhe te krijom mjet qe te i kundervihemi, shka do qofshin dhe kush do qofshin.
Shifet kjart se jemi ne te njejten situat po thuaj 100% identike si te arabeve, kur ne vendin tan ne shtepin tende i ke te gjitha te mirat e botes dhe smund te i shijosh-gezojsh,sa tragjike vetum ne muslimanve,dhe prap qirremi kinse keshtu apo ashtu,dhe mirremi me gjera periferike siperfaqsore, por nuk i qasemi prolemit dhe dhe i injorojm qka esht ma e keqja.
Po i tham kto gjera per arsyse ndesh merri kinezt ndesh ruset apo indian askush nuk guxon te iu perzihet ne resurset e tyre si mbi dhe nen toksore,ndersa neve hyn neper aborre naj marrin dhe naj coptojn si te ju teket dhe kuj ti teket,ne jemi pra te till, dhe per fund spo di qte them veq po jav le ktyre fetarve, ndoshta me strukfullaha,dhe me ndoj hajmali dhe kulumvallaha, te i drejtojn disa gjera,se beli shtir e kemi.......!!)

Jo ti shiqosh gjerat nga nje prizm e gabuar por cdo her ashtu siq jan te verteta dhe vetem te verteta.Cfar te ben ty se i shikon gjerat identike sikur te arabve?

Asgje nuk KE ti ne shpirtin tend asgje ,sepse nuk je reįlist pore mundohesh te shtrembosh gjerat kjo te ben te heqesh te zi e ullirit siq thot populli dhe kurr nuk do kesh paqe deri sa te bindesh se nje zote eshte dhe ti ndjeksh urdherat ashtu siq je i urdheruar nga ligjet e kuranit . Feja e paster muslimen nuk meret me hajmalija e me varre me penje me vizita te teqeve me statuja ajo eshte direkt me te madhin Zot e lidhur dhe nese djek keto ligje do jesh njeriu me i lumtu ne rruzellin toksor. LumturI nuk KA ne kete jete perveq kur i bishe Allahut 5 here ne gjunje dhe falenderin cdo here perndrysh je i HUMBUR si ti si un si gjith ata se mundohen te arrin ke AllAHU ne menyr indirekte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KURANI, LIBRI MĖ I FUQISHĖSH NĖ BOTĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Teologji-
Kėrce tek: