Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË

Shko poshtë 
+2
xhema
Mexhid Yvejsi
6 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptySun Mar 20, 2011 12:08 pm


SIPAS REVISTËS GJERMANE “DER SPIGEL”

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË



Asnjë libër tjetër s’nderohet, s’tremb apo nuk keqpërdoret ashtu si Kurani. Për zbulesën që Zoti ia zbriti Profetit Muhamed ka dy versione: A mos është shkrimi i shenjtë i Islamit thjesht një tekst arkaik ligjor, apo ashtu si Bibla, mbart edhe ai kuptime për kohët moderne?





Ndër masivin e njerëzve që vërshojnë përmes stacionit të Leidenit, mund të dallosh shumë lehtë Nasr Hamid Abu Seid. Ai mban një çallmë të vogël, xhybe blu dhe një dosje. Si një punonjës i rregullt, profesori lë turmën e niset nga stacioni për në punë. Destinacioni i tij është universiteti më i vjetër e më i famshëm i Holandës. Në Universitetin e Leidenit ai do të mbajë përsëri një nga leksionet e tij të ëmbla mbi “Teologjinë islamike”, për të cilat ai çmohet e respektohet nga studentët e tij dhe urrehet pa masë nga fanatikët islamikë në të gjithë botën. Pa ngut dhe pa u ruajtur, shëtit egjiptiani, i cili para plot dymbëdhjetë vjetësh u detyrua t’ia mbathte për në Holandën e qetë, në rreshtat e kanaleve të lundrueshëm dhe çatitë me majë të shtëpive aristokrate të atdheut të tij të ri. Është një i ftohtë depërtues, Abu Seid, 64 vjeç, mbështillet me xhupin e tij me kapuç. Në vendlindjen e tij, në Kajro, profesori nuk mund të shkojë më që prej shumë kohësh. Kur e merr malli të vizitojë familjen e tij në Nil, ai duhet të raportojë ardhjen e tij tek shefi i policisë. Ai më pas i cakton dy roje personale dhe një oficer policie për të raportuar. Vetëm pas shumë mundimesh, Abu Seid arriti t’i bindte autoritetet holandeze që t’i jepnin azil politik. “Unë jam mësuar të jetoj me vdekjen”, - thotë ai dhe kapsit sytë poshtë xhamave të trashë të syzeve. “Në qoftë se ka ardhur dita për të vdekur, ka ardhur. “Mëkati i tij? Ashtu si shkrimtari anglezo-indian, Salman Rushdie, me veprën e tij “Vargje satanike”, Abu Seid në një vepër e mbështet atë gjë që në botën e Islamit vlen si e mbinatyrshme dhe e paprekshme: në Kuran, mesazhin e fundit për njerëzimin, të të vetmit dhe të të plotfuqishmit Zot, dhënë përmes Profetit Muhamed në shekullin XVII, në Mekë dhe Medinë.



Ndërkohë që shumica e 1.3 miliard myslimanëve në të gjithë botën citojnë fjalë për fjalë Syret dhe çdo rresht të 114 kapitujve të Kuranit, Abu Seid është i bindur që “Zoti i ka folur Muhamedit në mënyrë figurative, me metafora të cilat ne duhet t’i transmetojmë në kohët e sotme”. Vetëm kështu Islami “mund të jetë i hapur për sqarime dhe t’u bëjë ballë sfidave të shekullit XXI”. Për kundërshtarët e tij konservatorë - dhe mbi të gjithë profesorët dhe sheikët e



Universitetit të Azharit në Kajro - mendime të tilla janë një herezi. Për studiuesit, Kurani është një trashëgimi e patundshme e Zotit, i përjetshëm dhe më madhështor se gjithë sprovat (përpjekjet) e të vdekshmëve, për t’i dhënë vargjeve një kuptim të ri. “Dhalika al-kitab la reiba fihi hudan lilmuttakin”, thuhet në vargun e dytë të Syres së dytë. “Ky është libri në të cilin nuk ka dyshim, udhëzues për ata që frikësohen (nga All-llahu)”.



Një dekret i Universitetit të Azharit e ka ndaluar reformatorin egjiptian të mund të flasë në atdheun e tij para një publiku të gjerë, megjithatë Abu Seid nuk është më një i panjohur atje. Tezat e “heretikut nga Kajro” diskutohen në forume interneti dhe nëpër seminare në universitete dhe libri i tij shqyrton “Kritikën e Predikimit Fetar”. Studiuesi i Islamit nga Bonni, Stefan Uild, jep gjasa që vargjet e debateve reformatore perëndimore zhvillohen padyshim brenda Islamit, por vetëm se më qetë dhe ngadalë nga ç’dëshirojmë - dhe me hap të pasigurt. Predikimi mund të ketë pasoja për reformatorin. Në rastin më të keq ata mund të dëbohen ose të eliminohen – si Farag Foda, një shkrimtar egjiptian, i cili kishte parashtruar idenë që predikuesit trullosin popullin dhe u qëllua në Kajro m’u në mes të rrugës. Por predikimi mund të ngjallë edhe shpresë. Reformatorët justifikohen me faktorin kohë, sepse ata e dinë që as interpretimi ortodoks i shkrimeve të shenjta, as terrori nuk mund t’i zgjidhin problemet e botës islame. “Myslimanët nuk duhet t’i mbyllin derën së ardhmes”, - paralajmërojnë politikanë si ministri maroken i Fesë, Ahmed Toufiq - dhe për këtë duhet të hidhen poshtë tabutë.



Kështu janë ata, si të qetë edhe të gatshëm padyshim të dëgjojnë dhe zërat, që pa dyshim të japim dhe shtysë: dijetarë si filozofi iranian, Abdolkarim Sorusch, i cili rebelohet kundër “marrjes peng” të Kuranit nga Mullahët, ose studiuesi i Islamit i cili jeton në Bejrut, Ridvan al-Sajjid, i cili lufton kundër monopolit të interpretimit islamik të Hezbollahëve. Jo shumë ndryshojnë me ata të Turqisë laike, pasardhësit mendimtarë të të



ashtuquajturës Shkolla e Ankarasë, si Mehmet Pacaci dhe Omer Ozsoy, të cilët luten për një këndvështrim të qartë. Edhe gratë revoltohen, në një revolucion brenda revolucionit. Ata kthehen si juristja iraniane dhe mbajtësja e çmimit “Nobel për paqe” Schirin Ebadi, kundër “Interpretimit të keq dhe fals” të Kuranit nga teologët “patriakalë”. Ata dalin ashtu si sociologia marokene, Fatima Mernissi, në një zgjidhje të njëjtë të këndvështrimit. Ata shprehen, ashtu si dhe feministja e lindur në Egjipt, Nahed Selim: “Merrjani Kuranin burrave”.



Por çfarë vepre është kjo atëherë, për të cilën Abu Seid thotë se është “libri më i bukur dhe më i rrezikshëm në botë”?



Kurani është libri më i përmendur, më i diskutuar e njëkohësisht më i mistershëm në botë. Ai është “briri i bollëkut” në poezi dhe prozë dhe një vepër plot enigma të pazgjidhura. Herë tolerant, pastaj përsëri i rreptë, bëhet shpejt i butë e menjëherë prapë mizor. Libër që për besimtarët është përkthimi i vetëm i vlefshëm i vullnetit të Zotit, vepra e përsosur e Krijuesit.



Ndërkohë që Bibla është me histori dhe krahasime, plot mrekulli dhe falje, por edhe me intriga dhe mëkate, Kurani është më shumë një cikël dijesh e porosish, rendi i të cilave - mjaft çoroditës – nuk është kronologjik, por përcaktohet nga gjatësia e Syreve, ku vargjet e gjatë qëndrojnë në fillim, me një përjashtim: atë të Syres hapëse. Është një libri i cili përmes figurave të fuqishme e të errëta gjuhësore, herë i nënshtrohet thjeshtësisë precize të normave të përditshme, nga njëra anë, por që trajton dhe detajet më të vogla të jetës së përditshme të besimtarit: nga ndarja e trashëgimisë deri te koha e mëkimit për fëmijët. Një libër, i cili prejardhjen e tij e ka sa imagjinare aq edhe magjepsëse, në të cilën shfaqen edhe shkronja enigmatike, kuptimin e të cilave nuk e njeh askush, por nga të cilat duket qartë “vërtetësia e padukshme e Zotit”, siç supozojnë Sufitët, mistikë islamikë. Në të njëjtën kohë Kurani është dhe libri më i fuqishëm i botës. Me rregullat e tij, porositë (këshillat) dhe njohuritë, ai është udhërrëfyes i përjetshëm



dhe i çdokohshëm për pothuajse një të pestën e njerëzimit, shumë më i gjerë dhe i rreptë sesa libri i shenjtë i të Krishterëve. “Prandaj, ti bëhu i durueshëm ndaj asaj që thonë ata, dhe duke falënderuar Zotin tënd, falu para lindjes së diellit dhe para perëndimit të tij, falu edhe në orët e natës dhe në skajet e ditës, ashtu që të gjesh kënaqësi (me shpërblim)”. Thuhet për shembull në Syren 20, vargu 130. Të dëshiruar për të qenë besimtar ndaj Zotit përkulen kështu myslimanët, që nga Senegali në Sumatra, që nga Somalia deri në Xinjiang drejt Mekës dhe thonë në fillim të lutjes së tyre, Fatihan, Syren hapëse të



Kuranit: “Bismilah al-rahman al-rahim, al-hamdu lillah rabb al-alamin…” “1. Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit! 2. Falënderimi i takon All-llahut, Zotit të botëve!”. Vërtet Bibla mban rekordin si vepra më e shtypur(botuar) në botë: pothuajse 400 milionë Testamente të Rinj dhe të Vjetër janë shpërndarë vetëm në 2006. Por Kurani e arrin. Kjo dallohet kur shtypshkronja e mbretit Fahd deklaroi me krenari se vetëm ajo prodhonte në vit më shumë se tetë milionë Kurane, dhe çdo haxhi në Mekë merrte falas një kopje. Edhe pse Kurani lejohet të recitohet vetëm në arabisht, në gjuhën e zbulimit të tij, gjenden me dhjetëra përkthime. Përfundimisht, myslimanë nga e gjithë bota, përveç atyre arabë, por dhe jomyslimanë nga Perëndimi, duan të dinë se si i ka folur Zoti Muhamedit. Mbi të gjitha, në rritjen e tirazhit të kopjeve kontribuon gjallëria e zonave më të reja botërore. Në zinxhirin e Islamit bëjnë pjesë vende të pasura si Sulltanati Brunei ose Emiratet e Bashkuara Arabe, por edhe vende ekstremisht të varfra si Bangladeshi apo Mauritania.



Në Evropën Perëndimore, feja që lindi në shkretëtirë ka pothuajse 15 milionë besimtarë, emigrantë dhe të konvertuar nga fe të tjera, asnjë bashkësi besimi nuk shtohet dhe nuk merr formë kaq shpejt. Si shenjë adhurimi ndaj Zotit, Kurani në Uashington nderohet si në selinë e kongresit, ashtu edhe në trekëmbësh në Bagdad. Në shtëpinë e të deleguarve të Shteteve të Bashkuara ndodhet Keith Ellison, demokrat nga Minesota dhe delegati i parë mysliman i Amerikës, më 4 janar 2007 formuloi zyrën e tij. Kurani, të cilin Ellisoni e mban në dorë, është po aq i vjetër sa selia e Kongresit (kapitoli) amerikan. Libri që ai ka është trashëgimia personale e njërit prej themeluesve të Amerikës, Tomas Xheferson: SHBA-të nuk duhet të kenë frikë para Islamit, por as Islami s’duhet të druhet para saj.



Në të njëjtin tekst mbahej Sadam Hysein, ndërkohë që po i vendosnin lakun në qafë. Një Kuran jeshil, i mbështjellë me lëkurë, ishte pasuria e fundit e një diktatori aq të fuqishëm. Më 30 dhjetor 2006, ditën e varjes të tij, ai i shpreh gjykatësit dëshirën e fundit: Kërkon që Kurani i tij t’i jepej një mikut, i cili do ta ruante me nderim. Fuqia simbolike e veprës është e padiskutueshme. Interpretimi i Kuranit gjykon ndër të tjera mbi luftën dhe paqen, konfliktin dhe pajtimin. Nganjëherë Testamenti (i Zotit) u



shërben atentatorëve të Hamasit, Xhihadit dhe al-Kaedës si leje (autorizim) për terrorin e tyre: “Luftoni idhujtarët kudo që t’i gjeni”, recitojnë myslimanët nga Syrja e nëntë në Bagdad, Gaza apo Kabul në videot e publikuara prej tyre; shpesh ata i referohen edhe një vargu të saj, atij të 14-t, që u premton atyre parajsën (xhenetin): “Luftoni ata, All-llahu i dënon dhe i mposht ata nëpërmjet jush, e juve ju ndihmon kundër tyre dhe shëron zemrat e njerëzve besimtarë”. Kështu e kanë justifikuar aktin e tyre atentatorët vetëvrasës të Nju Jorkut dhe Uashingtonit 2001, ata të Balit 2002, të Madridit 2004 dhe të Londrës 2005. Shumë myslimanë të rinj shndërrohen në “Mish për top”, vihen menjëherë në kërkim të gradaçelave, të diskotekave, trenave të tejmbushur dhe metrove dhe e hedhin veten në erë, duke vrarë edhe qindra njerëz të tjerë. Çfarë feje e frikshme duhet të jetë kjo, së cilës i përkasin atentatorë të tillë? Çfarë skenari të frikshëm ofron ky Kurani?



Ndërkaq, strategët e Perëndimit që duan ta përdorin librin e shenjtë si armë, e kanë përkufizuar atë si kulturë (dije) të detyrueshme. Që në “Fushëbetejën e ndërgjegjes, të korrësh fitore” lexon çdo ditë në Kuran Gjeneral-Majori Dagllas Stone, shef i programit të të burgosurve të ushtrisë amerikane në Irak, dhe u urdhëron të njëjtën gjë të burgosurve të tij çdo ditë me shpresën se ata do të zbulojnë në libër një ditë fragmentet pajtuese që ai iu jep. Sipas Kuranit, të vrasësh një të pafajshëm është njëlloj sikur të kesh shfarosur gjithë njerëzimin. Nganjëherë Perëndimi e “vesh” Kuranin si një armë psikologjike, kjo bëhet para se persona të dyshuar për terrorizëm të merren në pyetje në burgun e sigurisë së lartë të Guantanamos në Amerikë, për të dobësuar gjendjen e tyre psikologjike. Ushtarët amerikanë duhet ta shkelin me këmbë “fjalën e Zotit” dhe më pas ta përdorin atë për në banjë. Kur u vërtetuan pafajësitë, myslimanët e kapur u liruan dhe morën rrugën për në Afrikën e Veriut, Pakistan dhe Indonezi. Regjisori holandez i filmave, Teo van Gogh, e pagoi me jetën e tij faktin që para publikut hodhi Kuranin në plehra. Filmi i tij “Submission” (Nënshtrimi) tregon një myslimane lakuriq nën një perçe mëndafshi të tejdukshme, në trupin e saj janë kaligrafuar vargje të Kuranit për pastërtinë (shpirtërore). Dy muaj pas shfaqjes në TV të filmit, një maroken trupmadh e shtriu në tokë holandezin Van Gogh. Në trup (kufomë) ai ngjiti me një thikë një kopje me vargjet e Kuranit, një kërcënim me vdekje për Ayaan Hirsi Ali – e lindura në Somali e kishte hartuar shkrimin dhe bën pjesë në kritikët më të fortë të doktrinës së Muhamedit. Të Krishterëve, shkrimi i Myslimanëve nuk iu qe dukur kurrë më i frikshëm. Në Kuran shfaqen Moisiu, Abrahami, por edhe Jezusi dhe Maria, ai në Evropë qe përçmuar për shekuj me radhë si “Bibla Turke”. Veçse kush e lexonte mesazhin (mysliman) të Perëndisë (Testamentin), dukej si Volteri në turbullimin (hutimin) e tij, përkundrejt myslimanëve, dhe e miratonte e afrohej gjithmonë e më shumë me të. Kurani, shkruan filozofi francez, është një “libër i pakuptueshëm”. Mbështetësi i Islamit, Johan Volfgang Gëte, fliste për “Tautologji (mbivlerësim) të pakufishëm dhe përsëritje” dhe tregonte “sa më shpesh ta shohësh (lexosh), aq më shumë përsëritet”. Por princi i poezisë, i cili e studionte Kuranin për “divanet e tij të famshëm Lindoro-Perëndimorë”, pohonte dhe që libri e joshte (tërhiqte), e habiste dhe së fundmi nevojitet nderim për të. Në botën islamike veprës i jepet nderim i plotë. “Al-Koran al-karim”, “solemni”, “i shtrenjti” Kuran është përshkrimi i zakonshëm i



besimtarëve. Prandaj, për myslimanët nuk vlen thjesht përmbajtja, por edhe libri, subjekti i tij, si i shenjtë, si mishërim i Zotit. Kush reciton prej tij, kush i dëgjon fjalët e tij, thuhet që mund të dëgjojë të plotfuqishmin, ta prekë dhe ta ndjejë atë. Studiues fetarë e krahasojnë kuptimin e Kuranit për myslimanët me vendin e shenjtë, ku Jezusi erdhi mes të krishterëve: Tek njëra palë Zoti u mishërua në një njeri, te pala tjetër në një libër.



Profesori i “Princetone Michael Cook” ka mbledhur shembuj si evropian dhe është befasuar nga shkalla e reagimit të myslimanëve mbi shkrimin e shenjtë. “Ata kujdesen që të mos e mbajnë kurrë Kuranin e tyre poshtë belit”, - do të citonte një orientalist, i cili, në shekullin XIX përshkoi Egjiptin. 300 vjet më përpara një tjetër evropian u shastis, kur mësoi që për turqit ishte një prapësi e tmerrshme nëse dikush qoftë edhe pa dashje, do ta vendoste Kuranin poshtë belit. Në një kulturë në të cilën njerëzit ulen tradicionalisht shtruar (në tokë), Kurani duhet të ngrihej lart që të dukej me sy, për të dëshmuar autoritetin e tij: Kështu Kurani në xhami u vendos në një podium të vogël, të ashtuquajturin “Kurs”. Edhe sot shumë myslimanë kujdesen që Kurani të qëndrojë në mes ose mbi një tog librash. Ndryshe nga Bibla në Gjermani, e cila shpesh mbulohet nga pluhuri nëpër rafte, pa u kapur me dorë e pa u lexuar, Kurani në pjesën më të madhe të vendeve të Orientit është i kudondodhur. Ai i kujton kështu besimtarët vazhdimisht për të gjitha zakonet dhe për mesazhin e Zotit: Asnjë Vizitor i Kajros nuk e humb trajtimin hyjnor të tij edhe në taksi. Kasetat dhe CD-të me interpretimet më të bukura ngrihen në qiell në çdo cep të rrugës, edhe në trafik të ngjeshur, drejtuesit e makinave murmurisin pjesët e tyre të preferuara të Kuranit për t’u qetësuar. Gjyshet myslimane iu pëshpëritin në vesh fëmijëve që dergjen të sëmurë në krevat, vargje të Kuranit, gjë që duhet të përshpejtojë shërimin.



Përmbledhja “Lutje dhe shëndet (shërim) me Kuranin” është një sukses në sasinë ndërkombëtare të tregut të librave për Kajron. Vargje të Kuranit si zile celulari janë të kudondodhura, edhe pse janë kundër ideve të mbrojtësve të besimit të Universitetit të Azharit. Për shiitët, përkrahës të drejtimit (rrymës) së dytë më të madhe të Islamit në



botë dhe përgjegjës veçanërisht për devotshmërinë, Kurani është shndërruar vërtet në një objekt kulti: Një firmë Iraniane shet mini-Kuranë si programe hyrëse për kompjuter. Për të vazhduar duhet vetëm të zgjedhësh numrin e Syres në Kuran: 114... Kur dhe ku filloi e gjitha kjo? Ekzistonte gjithmonë një Kuran siç e njohim ne sot? Dhe kush ishte në të vërtetë Muhamedi?



Botue në “KOSOVA SOT” SHTOJCË PËR KULTURË, faqe:17

Prishtinë, E shtunë, 19 Mars 2011
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptySun Mar 20, 2011 8:39 pm

Qe....... po cilli kuran i sheiteve a i sunitve duhet me skjaru se jan te ndryshem!

Qysh po mundet kyfar mexhidi shka te don me postu e ne jo..........!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptySun Mar 20, 2011 9:17 pm

Zoti ka grua, pohon shkencëtarja nga Oksfordi


Londër, 20 mars - Zoti ka bashkëshorte e cila quhet Ashera dhe e cila tek izrealitët e vjetër është adhuruar si perëndeshë e plleshmërisë, pohon Françeska Stavrakopolu, teologe e diplomuar në Oksford,e tani profesoreshë në Sektorin për Teologji e religjion në Universitetin anglez Ekseter.
Siç njofton Discovery.com, që nga viti 1967 historiani Rafael Patai kishte publikuar njoftimet e se izrealitë krahas zotit ët tyre Jehovai kishin admiruar edhe bashëkshorten e tij Ashera. Kjo teori ka fituar një jetë të re falë hulumtimeve të Françeska Stavrakopolut.
“Ndosha i dini Jehovai, Allahu ose Zoti. E hebraikët, mysliamnët dhe të krishterët pajtohen në një gjë: ai është një, i vetëm, figurë e vetme, krijues i vetëm i gjithçakjes … ose vetëm do të donim të ishte kështu. Pas disa vjetëve studimi të historisë dhe të relgjionit të Izrealit, kam ardhur në përfundim, për shumëkë të pakëndshëm, se Zoti ka pasur bashkëshorte”, shkruan Françeska Stavrakopolu.
Stavrakopolu pohimin e vet e bazon në tekstet, figurat dhe hajmalitë e gërmuara kryesisht në qytetin antik Ugarit, i cili gjendet në territorin e Sirisë. Të gjtiha artefaktet dëshmojnë se Ashera ka qenë perëndeshë e fuqishme e plleshëmrsië. Lidhjet e saj me Zotin, Jehovain, përmenden edhe në Bibël dhe në shkrimet nga shekulli 8 para epokës së re të gjetur në një kënatari në Shkretëtirën e Sinait
“Mbishhkrimi në të vërtet është vajtim për bekimin dërguar “Jehovait dhe bashkëshortes së tij Ashera". Kjo është dëshmi se Jehovai dhe Ashera kanë qenë çift hyjnor. Po ashtu është me rëndësi të dihet që në Bibël, në Librin e Mbretërve, thuhet se Ashera ka qenë e adhuruar në Tempullin e Jehovait në Jerusalem. Aty shkruan se shtatorja e Asheras është në tempull dhe se gratë i kanë bërë rroba rituale , thotë Stavrakopolu.



Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptySun Mar 20, 2011 9:21 pm

Zoti eshte Galaksia, dhe jo nje person i pervecem. Beselidhja e Vjeter; Beselidhja e Re, si dhe Kurani jane shume te vona, vecmas Kurani, ndersa Galaksia-Zoti ekzistonin miliona vjet perpara.Edhe njerezimi ekziston miliona vjet me heret se keto LIBRA.Kurani mori si ne bashqe te babes, nga te dy BESELIDHJET,dhe prape nuk mund te mjaftohesh me nje citat te tij.C´do te bejme me CIVILIZIMIN PARAKURANOR, mijera vjet perpara Muhamedit, qe s´ishte as islamik as hebraik as i krishtere sic ishte civilizimi I MESOPOTAMISE?



un mendoj keshtu dishka. njerzit me shkru dishka per perendin duhet te jen te vetédishem se q´flasin e jo veq se po muj ktuturu!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyMon Mar 21, 2011 1:32 am

[quote]Zoti ka grua, pohon shkencëtarja nga Oksfordi


Londër, 20 mars - Zoti ka bashkëshorte e cila quhet Ashera dhe e cila tek izrealitët e vjetër është adhuruar si perëndeshë e plleshmërisë, pohon Françeska Stavrakopolu, teologe e diplomuar në Oksford,e tani profesoreshë në Sektorin për Teologji e religjion në Universitetin anglez Ekseter.
Siç njofton Discovery.com, që nga viti 1967 historiani Rafael Patai kishte publikuar njoftimet e se izrealitë krahas zotit ët tyre Jehovai kishin admiruar edhe bashëkshorten e tij Ashera. Kjo teori ka fituar një jetë të re falë hulumtimeve të Françeska Stavrakopolut.
“Ndosha i dini Jehovai, Allahu ose Zoti. E hebraikët, mysliamnët dhe të krishterët pajtohen në një gjë: ai është një, i vetëm, figurë e vetme, krijues i vetëm i gjithçakjes … ose vetëm do të donim të ishte kështu. Pas disa vjetëve studimi të historisë dhe të relgjionit të Izrealit, kam ardhur në përfundim, për shumëkë të pakëndshëm, se Zoti ka pasur bashkëshorte”, shkruan Françeska Stavrakopolu.
Stavrakopolu pohimin e vet e bazon në tekstet, figurat dhe hajmalitë e gërmuara kryesisht në qytetin antik Ugarit, i cili gjendet në territorin e Sirisë. Të gjtiha artefaktet dëshmojnë se Ashera ka qenë perëndeshë e fuqishme e plleshëmrsië. Lidhjet e saj me Zotin, Jehovain, përmenden edhe në Bibël dhe në shkrimet nga shekulli 8 para epokës së re të gjetur në një kënatari në Shkretëtirën e Sinait
“Mbishhkrimi në të vërtet është vajtim për bekimin dërguar “Jehovait dhe bashkëshortes së tij Ashera". Kjo është dëshmi se Jehovai dhe Ashera kanë qenë çift hyjnor. Po ashtu është me rëndësi të dihet që në Bibël, në Librin e Mbretërve, thuhet se Ashera ka qenë e adhuruar në Tempullin e Jehovait në Jerusalem. Aty shkruan se shtatorja e Asheras është në tempull dhe se gratë i kanë bërë rroba rituale , thotë Stavrakopolu.[/













affraid affraid Nuk eshte turp se sjelle nje tem till ti se beson nje zot `?apo beson ne varre si bektashjanet ?ALLAHU nuk eshte mac tet grrith ateher kur ne nuk epresim ai te godet atje ku ty te dhembe me se shumti ,(mos e mere personal e them per autoren e teksti )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyMon Mar 21, 2011 1:42 am

Cito :
un mendoj keshtu dishka. njerzit me shkru dishka per perendin duhet te jen te vetédishem se q´flasin e jo veq se po muj ktuturu!!


Ti asgje nuk po mendojshe! thjesht ke besim medyshje e din se eshte nje zote por prap mbasi nuk e shikon nuk beson,sepse nje njeri se beson ti ni Allah nuk e vere besimin ne dyshim nje eshte ska te lindur ska lindur ka kriju gjith universin dhe esht superfuqi kjo sdo coment Very Happy dhe Allah mos na largo nga rahmeti dhe kujdesi yt sepse shum padrejtesi shum genjeshtra shum tradhti shum manipulimt behen nga njerzimt manjak fali o zot se jan te humbur e bejn nga egoja qe eshte vetem siperfaqesore ket thua xhem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyMon Mar 21, 2011 9:14 pm

FIONA- ma caktove ti besimin menjiher a...?
Un besoj, po si,por jo sikur dikush don aj apo ky, por un dua ti prek gjerat dhe ti shof e jo veq kuturu!!!

Dhe tek e fundit kush ka dal nga ajo dynja i qallamisht apo me kry te thym,qe mej besu,prjedikust e fejes dhe feja, un mendoj se jan vetum sekte asgje tjeter,dhe ka budallenj sa te duash qe besojn dhe dot ket......!!???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi


Male
Numri i postimeve : 33
Age : 69
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistës Letrare "Ujëvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyTue Mar 22, 2011 1:25 pm

SHkrim mjaft i fuqishëm dhe me të vërtetë më ka pëlqyer. Ka nivel të vështrimit serioz dhe universalitetin e shqyrtimit, me peshë dhe drejtësi. -Shumë mirë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyTue Mar 22, 2011 4:45 pm

FEMI- mos u ben edhe ti si Prifti mir me melaqen mir me dreqin, nuk ka keshtu deklarohu, cila analiz e shqyrtimit esht e mir, e jemja e FIONES , nese guxon me u shpreh i liré.....???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi


Male
Numri i postimeve : 33
Age : 69
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistës Letrare "Ujëvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyWed Mar 23, 2011 12:36 pm

Hajt o Xhemë, mos u ban marak për llafe të grave! Mandej, te ne asnjë punë nuk lihet mbjellur si thotë Zoti, por disa mbjellin e disa shkulin. Mirëpo, fjala e të drejtit është në marëdhënie me Përgjegjësinë për besimin dhe Perëndinë dhe këtu është rruga njerëzore. Mos dëgjo anash dhe mos u lësho në pafundësi me fjalë me njerëz, sepse ka gjithçka dhe në këso forume zakonisht lajmërohen ekstreme. Këto forume pra nuk janë për fjalë të drejtë dhe njerëz të arsyeshëm, mu sikur që është mjedisi ynë i tillë. Del dikush dhe flet drejt, por dalin njiqind dhe e fyejnë dhe nuk dijnë as çka bëjnë. Mandej, si paske cekur, prifiti nuk ka atë karakteristikë që e paske thënë ti për të, por mund ta ketë një person konkret. Do të thotë, nëse dikush sillet keq, duhet të themi kush është ai, e jo të përgojohet profesioni dhe titulli. Ka rregulla për fjalën dhe ka përgjegjësi. Unë baca Xhemë, mandej, -siç paske nxitur me fjalë, guxoj, po si jo, të flas. Kam qenë gjithë jetën i ndjekur politik dhe bile jam edhe tash dhe jam rrugëve. Por më ka mbajtur drejtësia dhe ndihma e Zotit! Pra nuk vdiqa, sepse njerëzit kërkuan, dhe nuk pata mungesa, sepse njerëzit deshën, -por jetova dhe jam më mirë se të tjerët! Njeriu që beson me vepër Zotin tonë, ai është shembull jetësor për të mirën, -e jo fjalët e përgjithshme, rrëmuja, etiketimi, gënjeshtra, inatet, kurthet. Këto dihet kush i bën dhe kush është mësuesi i këtyre punëve dhe bile edhe kush nxënës dhe i varur!.
Të kuptoj dhe më vjen keq. Në pyetje janë sferat kulturore dhe mbase ti je në Perëndim?!Nuk mund të njëjsohen dy botërat. Këtu te ne shkon me topuz dhe me kaos dhe këtë dije. Mos shko kot një rruge shprese që nuk bëhet kurrë. Por nëse don një komunikim, zgjidhe një njeri që të kupton dhe që ka një nivel arsimi e kulture dhe që mbase edhe të një mënyre besimi. Përndryshe, selam Gjakovës, kaloi më!... -Etj, etj...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyWed Mar 23, 2011 4:53 pm

Fehmi halimi
pe dijme qe ne kosove po shkon me topuz dhe kaos !
Po si ta ndalim ate topuz e kaos ,ne ne perendim kemi tjeter mentalitet ,sepse ketu ka kulture e ka ligj e atje secili eshte bere mbret pa u kan hiq....
Thojne ajo fjala :fjalet e hallkut e birat e gardhit nuk mbyllen.
Po ja kulturen e kane te tille dhe dojne me vdek te tille.
Ju pershendes me vjen keq qe je pa pune,sepse punen ja kane zere keta servilet dhe ishe bashkpunetoret e serbise dhe keta te topuzit dhe disa pseudopatriot.
Po do ti vjen nje dite qe dote pendohen per ate qka kane bere ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyWed Mar 23, 2011 5:03 pm

Shum mir FEMI bash pom pelqejn botkuptimet tueja shifet se ke ekspirienc ne aspekte-varacione te ndryshme te jetes, dhe than troq i adhuroj,atdhetar e mirfillt tej mase.

Por me te vertet mua me vjen keq per njerz qe jan shum si ti, qe jan lan pas dore dhe ska institucion qe mirret me kta njerz qe un mendoj qe njiher nese vazhdon keshtu dot ju perbuzim per jet e mot, dhe dot na zan namt e jueja, edhe ne qe nuk kemi te bejm apsolut me kto gjera dhe vuejtjet tueja dhe te tjerve ,por ju kem ra hise per ket ndoshta mund te jem fajtor, sepse ju jeni fliju per ne e jo per vete, perkunder te gjith jo ( por un dhe disa ) jemi ne ndihm dhe ne anen tuaj.
Sido qoft flm per replika te mirfillta.
shendet dhe te gjitha te mirat ne jet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi


Male
Numri i postimeve : 33
Age : 69
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistës Letrare "Ujëvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyThu Mar 24, 2011 1:58 pm

Realitete shqiptare!
Përshëndetje! -Jungjatjeta e qofshi mirë të gjithë. Kjo ana e Gjilanit, po thonë, -qofshim mirë e paqshim pare! -Dosido, Kush flet e bisedon, është i drejtë e i pa të keq dhe se të folurit është edhe detyrim njerëzor. Perëndia vetëm njeriut i dha dhuntinë e të folurit dhe kjo na ngarkon me përgjegjësi falënderimi.
Në gazetat elektronike ka shumë shkarje në biseda dhe përzihet kushmos e kahmos dhe nuk ka asnjë koncept. Mendoj se si komb kemi disa aksioma nisjeje, ose definicione, ose kuptime të pandryshueshëm. Psh dje pata një komunikim banal me një njeri tonin, ku më foli për Skënderbeun, si një produkt antihistorik, që ka luftuar turkun, për të na prurë sllavin, etj. -Si të komunikohet me njerëz tanë të tillë, me ekstreme e me gjëra tjera dhe veçmas kur nuk kanë as parime morale kurrfare?! -Le të jetë një komunikim në këto media, për përafrim, me një komunikim të matur, e jo kështu si po ndodhë! Një hoxhë e pyetën se a do të bahet kiamet më 2012 si po thuhet?! -Hoxha u tha se, punët e Zotit nuk i di bre kurrkush, -porse, nëse e lypni shumë, e caktoni edhe me data, edhe me vepra tuejat luteni për këtë, -ndoshta Zoti edhe ua plotëson dëshirën!...- Por, -tha hoxha, -çka po u duhet, kur nuk ka kush të lavdohet mbasandej, se e qëlloi!!!...

-Për të mirë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptySun Mar 27, 2011 9:02 pm

Home Written by T.O, Saturday, 26 March 2011 16:57

Alienët e Rosuellit, misteri që vazhdon që prej 8 korrikut të vitit 1947


Më 8 korrik të vitit 1947, gazeta lokale "Roswell Daily Record" shiti shumë më tepër kopje nga zakonisht. Titulli i madh i faqes së parë tërhoqi vëmendjen e të gjithëve, edhe atyre që kurrë nuk kishin blerë gazeta në jetën e tyre: "RAAF kap një disk fluturues në një fermë të krahinës Rosuell".RAAF janë inicialet e "Roswell Army Air Field", në atë kohë një prej bazave më të mëdha ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Lajmi nuk ishte sajuar aspak në redaksinë e gazetës, por mbështetej në një komunikatë zyrtare të forcave ajrore amerikane.E publikoi edhe gazeta "Sacramento Bee", nën titullin "Ushtria bën të ditur se zotëron një disk fluturues, të gjetur në një fermë të Nju-Meksikos". U deshën pak orë, ose vetëm pak minuta, të nisnin të binin telefonat nga Uashingtoni, sidomos në skrivaninë e autorit të pakujdesshëm të komunikatës.U dha menjëherë një konferencë shtypi, në të cilën zëdhënësit e forcave ajrore pranonin se diçka kishte rënë nga qielli, por që bëhej fjalë për një ballonë sondë eksperimentale të mbajtur sekret, kurrsesi UFO.Cili nga versionet ishte i saktë, i pari apo i dyti? 60 vjet më pas vazhdohet të diskutohet mbi këtë ngjarje, pa mbërritur në përfundime.Quhej Uilliam "Mak" Brazel njeriu që vuri re i pari copat e çuditshme metalike në fermën e familjes Foster, rreth 100 kilometra nga Rosuelli, ku ishte i punësuar.Natën e mëparshme kishte dëgjuar një shpërthim shumë të fortë, por në fermë nuk kishte telefon dhe u deshën ditë përpara se Brazel të vinte në dijeni sherifin Xhorxh Uilkoks. Prej javësh njerëzit thoshin se shihnin disqe të çuditshme fluturues në qiell dhe ndoshta kauboji Mak kishte gjetur një prej tyre.Uilkoks shkoi në vend, mori disa nga mbetjet e objektit të çuditshëm dhe i shpuri atje ku mund të dihej diçka për to, te zyrat e RAAF.Forcat e ushtrisë ndërhynë menjëherë dhe rrethuan zonën. Versioni i dytë i ofruar nga ushtarakët dhe i publikuar gjerësisht në shtypin e kohës, bëri të heshtnin spekulimet dhe për incidentin e Rosuellit nuk u fol më, të paktën për ca kohë.Në vitin 1978 fizikani nuklear, Stanton Friedman, intervistoi ish-majorin Xhesi Marsel, i cili në atë epokë ishte në krye të Departamentit të Inteligjencës së RAAF.Rrëfimi i tij i hoqi pluhurin ngjarjes së Rosuellit dhe e ngriti në rangun e incidentit urologjik më të famshëm të historisë, të paktën për ata që i besojnë. Majori Marsel, tashmë në pension, tregoi se historia e balonës sondë nuk ishte tjetër veçse manovër mbulimi. Ai vetë i kishte parë dhe prekur mbetjet, madje i kishte transportuar në një bazë në Teksas."Ishin gjëra që nuk i përkisnin kësaj bote", i tregoi Fridmanit. Ishin fletë metalike të lehta e fleksibël, si të qenë letër. Ishin shumë të forta, nuk digjeshin dhe kishin të shkruara simbole të ngjashme me hieroglifët.Por në rast se mbetjet i përkisnin diçkaje të një bote tjetër, ku përfunduan ata që e kishin pilotuar deri në fermën e familjes Foster? Përgjigjen e gjeti i pari Çarls Berlitz, autor shumë i dhënë pas ufove, civilizimeve të humbura e trekëndëshave të Bermudës në librin e botuar në vitin 1980, "Incidenti i Rosuellit". Berlitz dhe bashkëpunëtorët e tij folën gjerë e gjatë me shumë dëshmitarë të gjallë dhe me të afërmit e atyre që kishin vdekur me kalimin e viteve. Një prej tyre, Barni Barnet, një arkeolog që ndodhej ato ditë për punë bashkë me disa kolegë në afërsi të zonës ku ndodhi incidenti, rrëfen se përpara se të largoheshin me nxitim nga ushtarakët, kishin parë trupa alienësh që transportoheshin për diku.Ekzistenca e këtyre trupave vërtetohet nga deklaratat e dhjetëra dëshmitarëve të tjerë, mes të cilëve edhe disa ushtarakë që treguan edhe destinacionin final të trupave: Baza Ushtarake e Eduards. Siç mund të merret me mend, provat për këtë mungojnë.
Por në rast se alienët vërtet kishin ardhur në Tokë, sigurisht që diku ruheshin edhe fotot, apo filmimet e kryera nga ushtarakët. Rei Santili, një producent britanik videosh muzikore, në vitin 1990, në rrugë postare i ra në dorë një prej tyre: bëhej fjalë për autopsinë e një Alieni.Filmimi bardhë e zi u projektua në Londër dhe në 30 vende të tjera të botës. Pamjet tregonin edhe disa mbetje të mjetit fluturues. Mos bëhej fjalë për provat që mungonin?Autoritetet e forcave ajrore padyshim që e morën seriozisht zhurmën e shkaktuar nga filmimet e Santinit. E quajtën sajesë, por nga ana tjetër pohuan se në vitin 1947 diçka që ngjante me një trup ishte transportuar nga ferma në Rosuell. Sipas tyre bëhej fjalë për manekinë të përdorur për eksperimente në balonën sondë.Të gjitha të rejat që janë publikuar lidhur me këtë incident janë pasuar nga përgënjeshtrime të menjëhershme dhe filmimi i autopsisë nuk mund të bënte përjashtim. Më 4 prill të vitit 2006, gjatë një interviste televizive dhënë për "Sky", Santili pranoi që e kishte falsifikuar filmimin, por këtë e bëri në mënyrë shumë të çuditshme.Tregoi se e kishte marrë filmin, se e kishte parë, por që e kishte dëmtuar rëndë për shkak të pakujdesisë. Prandaj vendosi ta xhironte përsëri me disa shokë, duke përdorur një manekin, e duke ruajtur vetëm pak nga sekuencat e filmit origjinal që kishin arritur të shpëtonin.Një gjysmë përgënjeshtrimi, i cili nuk arrin t‘i bindë ufologët, të sigurt se fazat e autopsisë që vërehen në film nuk mund të kryhen nga kushdo, por vetëm nga mjekë ekspertë.Do të mund të mësohet me saktësi ç‘ndodhi vërtet atë ditë në Rosuell? Xhon Podesta, ish-asistent i Bill Klintonit dhe tashmë i bashkëshortes së tij, i pyetur për ufot këshilloi që Shtëpia e Bardhë të vendoste hapjen e dosjeve më të vjetra se 25 vjet, "duke u dhënë kështu mundësinë shkencëtarëve të kenë në dorë të dhënat e nevojshme për të kuptuar natyrën e vërtetë të këtyre fenomeneve". Billi nuk ia vuri veshin? Mos ndoshta Hilari do të veprojë ndryshe?


Herdo kur keta dot na shkatrrojn ja sundojn keta siper!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dodgjeka
Anëtar i ri
Anëtar i ri
dodgjeka


Male
Numri i postimeve : 76
Age : 85
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ën penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Kurani?   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyMon Mar 28, 2011 6:09 pm

Vet e dij veç se tan librat e aty jan edhe Biblia e Kurani i ka shkrua dora e njerit e jo dora e Zotit ose Allahit,Krishtit ose Muhamedit.Kur shkrua njeri Librin e shkrua ashtu siç i begeniset. Icilli libër asht ma i fuqishêm shtir me çmua, por gjithicilli e ka fuqin e vet. Muslimant po thon se asht Kurani e Katolikt mujn me thân se asht Bibla maifuqishimi n'bot. Yvejzi don me kên gjithmon mainalti e jâshtû ja ban edhe me Kuran,nuk habitej aspak.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.gurraelecit.blogspot.com
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyMon Mar 28, 2011 11:19 pm

Cito :
FIONA- ma caktove ti besimin menjiher a...?
Un besoj, po si,por jo sikur dikush don aj apo ky, por un dua ti prek gjerat dhe ti shof e jo veq kuturu!!!

Dhe tek e fundit kush ka dal nga ajo dynja i qallamisht apo me kry te thym,qe mej besu,prjedikust e fejes dhe feja, un mendoj se jan vetum sekte asgje tjeter,dhe ka budallenj sa te duash qe besojn dhe dot ket......!!???

Me vjen keq se nuk e paskam par me heret ket postim,nuk kam qef tet mbes borgj PRANDAJ kerkoje faje se pot e pergjigjem me vones...
cdo njeri e cakton vete besimin e ti!Serjozisht te them xhem mos e merr si fyese ama
vetem nje mendj ngusht do jepte nje opinion till No

Ti mbase deshiron ti prekesh gjerat qe tjesh i sigurt se ekzistojn te lutem ma bej nje nder dhe me argumenton ja te fillosh nga vetja ama dua spjegim nga ti ,,Mund ta prekesh mendjen tende xhem? apo edhe frymarrjen ja keto te perkasin ty dhe ma argumento ti si ke prek mendjen ?Allahu permes Kuranit ka zbrite mjaft faktet te gjalla qe te bindemi se ekziston edhe nje bote mbas vdekjes ,dhe ajo do jete larja e mekatve edhe ne KET bote mos ke merak se edhe ketu do paguajm cdo njeri per veprat sepse kjo flet vete ,e gjen nje njeri te lumtur ne max JO me te madhe ta them JO pse a thua??sepse je ne kete jete udhtar i rastit dhe sprovus asgje tjeter ti kur nuk je ne gjendje te dishte per veten kur do vdesesh po per mos te shkuar me larg nuk di ca do ndodhi tani mbas 3 sekondave se minutat jan shum te mdhaja per te ndodh nje spontanitet !e cfar je ti ne gjendje tjeter te gjykosh Allahun apo te ndrrosh ligjet e Allahut pse nuk dul askush me koke te demtuar nga varri !!Kujdes se kjo fjal te ben te dalesh prej dinit te Allahut(rahmetit ti)Te them te drejten nuk kam njohur shum shum njerz qe te dal me nje perfudnim ca njerz ka ne ekte bot , mosha nuk ma ka leju ende mendoj se kam koh te njoh njerze ne etapt e jetes , ama ne ket forum sa kam njohur jam pjek per 30%me shum se qe kam moshen dhe kam ardhe ne perfundim se te gjithe flasin por pak jan ata se din te flasin dhe me vjen shum keqe se kam pase nje mendim krejt tjeter se kam taku njerz ne sfera te ndryshm por fatkeqsisht ka ndodhe kunderta kam taku jo te sinqert manipulus tradhtar genjeshtar gje qe kurr nuk do deshiroja tjem ne banket e tyre ,sepse heret a von cdo njeri do paguaj per veprat e tyre... jan me pikatore ata se meritojn te quhen njerz ne kuptimin e mir te fjales. oops: Embarassed
Sad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyMon Mar 28, 2011 11:28 pm

Cito :
Vet e dij veç se tan librat e aty jan edhe Biblia e Kurani i ka shkrua dora e njerit e jo dora e Zotit ose Allahit,Krishtit ose Muhamedit.Kur shkrua njeri Librin e shkrua ashtu siç i begeniset. Icilli libër asht ma i fuqishêm shtir me çmua, por gjithicilli e ka fuqin e vet. Muslimant po thon se asht Kurani e Katolikt mujn me thân se asht Bibla maifuqishimi n'bot. Yvejzi don me kên gjithmon mainalti e jâshtû ja ban edhe me Kuran,nuk habitej aspak.


Ti mbase po dishe aqe shum un kerkoj nje gje nga ti ama vetem nje te mir te ma besh,me bej nje dallim mese BIbles dhe Kuranit ma sill ma argumento ama cili nga keta dy libra se jan kushtetut per jete ka ndryshim qofte edhe nje pik apo presje ? qe sa vite jan qe te me bindesh mua se ate libra jan supozim te kota ok Shocked
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyMon Mar 28, 2011 11:50 pm

FIONA-Mbasi po i shpetoj denimit te disvave ktu ne ket jet, sa per denimet e zoti nuk me brengosin,sepse aj me ka fal,por mend nuk me ka dhen ma shum!

Keshtu qe aj esht dhe fajtor, pse sme ka dhen mend ma shum qe un nuk di-??


Dhe tjetra un e di se ZOTI e ka te madh kudretin,dhe dot mi fal gjynahet besoj!!

Mos u brengos per mua, ka kush te brengoset per ne!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyTue Mar 29, 2011 12:03 am

Cito :
FIONA-Mbasi po i shpetoj denimit te disvave ktu ne ket jet, sa per denimet e zoti nuk me brengosin,sepse aj me ka fal,por mend nuk me ka dhen ma shum!

Keshtu qe aj esht dhe fajtor, pse sme ka dhen mend ma shum qe un nuk di-??


Dhe tjetra un e di se ZOTI e ka te madh kudretin,dhe dot mi fal gjynahet besoj!!

Mos u brengos per mua, ka kush te brengoset per ne!
Ajo qe me brengos me shum eshte jo individ por shoqeriaj e gjera se rritet ne ket frym komuniste .Per ketu pa merak rri se asgje nuk kemi ne dore udheheqemi vetem nga maja e gjuhes qe i jep personalitet cdo njerit ,Mose e mer si fyrje ti ate shkrimin me lart se citova ( vetem nje mendje ngusht do dilte me nje opinion) till ama te lutem ta mareshe si keshill miqsore mir do ishte, por nuk mora pergjgjjen e deshiruar nga ti te lutem ta lexosh pa nervoz dhe te me pergjigjesh ne menyr sa me reale cdo her simbas mundesive xhem ok Crying or Very sad Rolling Eyes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyTue Mar 29, 2011 12:09 am

FIONA- lexo me vemendje dhe ti, se te gjitha pergjigjejet i ke te gjitha tok!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyTue Mar 29, 2011 12:11 am

Cito :
+
----
-
FIONA- lexo me vemendje dhe ti, se te gjitha pergjigjejet i ke te gjitha tok!!

KET SE QUAJ PERGJIGJJE ME SHUM KA FOL IMPULSIVITETI YT SE SINQERITETI por nese nuk ke pergjgiej ok ke respektin tim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyTue Mar 29, 2011 2:11 pm

FIONA,perveq qe te dhash pergjigjeje per keto thenje siper,nese e lexo me vemendje,i kam dhan vul dhe te gjitha te thanave tuaja dhe te tjerve ne ket kostelacion pa dyshim.

Dhe apsolut nuk te dhash pergjigjeje per arsye te impulsitetit,por vetum per hir te sé vertetes,dhe at qe un mendoj dhe besoj ne at ashtu dhe duhet te jet, perafersisht,sepse per te gjitha te bemat tonane ket bot kuptohet se jem vet pergjegjes per at qe ban,por dhe anen tjeter ske shka ben,kur krijusi i yn na ka krijuar te till, pra me keto te meta qe i kem dhe dot na percjellin gjer ne boten tjeter,per me tutje se q´dot ndodh ne boten e amshuar po ta le ty.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyFri Apr 01, 2011 3:18 pm

Estrufukella .zot falna kete njerezim qe nuk po kthjellohet kurre
epi kudret e le te del ne selamet...
Se ky njerezim vetem te prapes po i prin..
Allahu eshte nje dhe ska tjeter , qite ne selamet kete popull qe edhe besimin e ka humb ne ty, dhe ka marre rrugen e shejtanit ,nderrojne fe per interes ,marrin fene e shejtanit ....
kan humb rrugen ne oborr e sun po e gjejne se diten ja ke ba terr ...e nuk po shofin qe ka zote..

Amin.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptySun Apr 03, 2011 9:33 pm

shifet kjart se jem te papambetur dhe te vobekt, nese i shiqojm gjerat prej nji prizmi tjeter por jo ati fetar, shifet kjart se jem fundrrina e kti ruzulli toksor, po flas ne aspektin e pergjithshem dhe global,nuk jem ne gjendje te percetojm gjerat dhe te i identifikojm shkaktart ,dhe te krijom mjet qe te i kundervihemi, shka do qofshin dhe kush do qofshin.
Shifet kjart se jemi ne te njejten situat po thuaj 100% identike si te arabeve, kur ne vendin tan ne shtepin tende i ke te gjitha te mirat e botes dhe smund te i shijosh-gezojsh,sa tragjike vetum ne muslimanve,dhe prap qirremi kinse keshtu apo ashtu,dhe mirremi me gjera periferike siperfaqsore, por nuk i qasemi prolemit dhe dhe i injorojm qka esht ma e keqja.
Po i tham kto gjera per arsyse ndesh merri kinezt ndesh ruset apo indian askush nuk guxon te iu perzihet ne resurset e tyre si mbi dhe nen toksore,ndersa neve hyn neper aborre naj marrin dhe naj coptojn si te ju teket dhe kuj ti teket,ne jemi pra te till, dhe per fund spo di qte them veq po jav le ktyre fetarve, ndoshta me strukfullaha,dhe me ndoj hajmali dhe kulumvallaha, te i drejtojn disa gjera,se beli shtir e kemi.......!!)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË EmptyMon Apr 04, 2011 3:53 pm

Cito :
shifet kjart se jem te papambetur dhe te vobekt, nese i shiqojm gjerat prej nji prizmi tjeter por jo ati fetar, shifet kjart se jem fundrrina e kti ruzulli toksor, po flas ne aspektin e pergjithshem dhe global,nuk jem ne gjendje te percetojm gjerat dhe te i identifikojm shkaktart ,dhe te krijom mjet qe te i kundervihemi, shka do qofshin dhe kush do qofshin.
Shifet kjart se jemi ne te njejten situat po thuaj 100% identike si te arabeve, kur ne vendin tan ne shtepin tende i ke te gjitha te mirat e botes dhe smund te i shijosh-gezojsh,sa tragjike vetum ne muslimanve,dhe prap qirremi kinse keshtu apo ashtu,dhe mirremi me gjera periferike siperfaqsore, por nuk i qasemi prolemit dhe dhe i injorojm qka esht ma e keqja.
Po i tham kto gjera per arsyse ndesh merri kinezt ndesh ruset apo indian askush nuk guxon te iu perzihet ne resurset e tyre si mbi dhe nen toksore,ndersa neve hyn neper aborre naj marrin dhe naj coptojn si te ju teket dhe kuj ti teket,ne jemi pra te till, dhe per fund spo di qte them veq po jav le ktyre fetarve, ndoshta me strukfullaha,dhe me ndoj hajmali dhe kulumvallaha, te i drejtojn disa gjera,se beli shtir e kemi.......!!)

Jo ti shiqosh gjerat nga nje prizm e gabuar por cdo her ashtu siq jan te verteta dhe vetem te verteta.Cfar te ben ty se i shikon gjerat identike sikur te arabve?

Asgje nuk KE ti ne shpirtin tend asgje ,sepse nuk je reálist pore mundohesh te shtrembosh gjerat kjo te ben te heqesh te zi e ullirit siq thot populli dhe kurr nuk do kesh paqe deri sa te bindesh se nje zote eshte dhe ti ndjeksh urdherat ashtu siq je i urdheruar nga ligjet e kuranit . Feja e paster muslimen nuk meret me hajmalija e me varre me penje me vizita te teqeve me statuja ajo eshte direkt me te madhin Zot e lidhur dhe nese djek keto ligje do jesh njeriu me i lumtu ne rruzellin toksor. LumturI nuk KA ne kete jete perveq kur i bishe Allahut 5 here ne gjunje dhe falenderin cdo here perndrysh je i HUMBUR si ti si un si gjith ata se mundohen te arrin ke AllAHU ne menyr indirekte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty
MesazhTitulli: Re: KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË   KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Kurani më i madh në botë në Rusi
» Kurani - Porosia E Madhe-Ferit Ramadani
» “Libri në çdo kohë ka parësinë e tij...
» libri i Oera Lindes
» Libri me i bukur qe keni lexuar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: