Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Esse nga Jorgo S. TELO

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:27 pm

fla
Esse nga Jorgo S. TELO

(Meditim rreth valleve tradicionale zagorite)


D


Duke pėrndjerė zbehjen graduale, qė mbart dhe rrezikun e shuarjes sė valles zagorite si vlerė tradicionale, marr shkas tė shtjelloj shkurtimisht diēka tė qėmtuar, apo edhe tė pėrjetuar pėr kėtė dukuri tė kėndshme tė folkut zagorit, qė mė sė tepėrmi ka lidhje tė drejpėrdrejtė me isopolifoninė e trevave jugore (toske e labe).

Dihet nga gjithkush qė nė krahinėn tonė nuk arriti tė masivizohej tė kėnduarit apo tė vallėzuarit e shoqėruar me saze. Instrumentet popullore arrinin gjer nė kufijtė e improvizimeve imitativė tė disa prej veglave pėrbėrėse tė orkestrinave popullore.Nga ē’kemi dėgjuar, mund tė ketė sjellur dikur njė lliarjot ndonjė gajde rastėsisht e mbeti si gojdhėnė shprehja “Si gajde e Mitro Vavos” duke ģ dhėnė edhe ngjyrime emocionale, sipas rastit…Mbaj mend qė nė dasmėn e Thanas Kllapit nė Zhej nxirrte tinguj joshės njė instrument si fizarmonikė, por me kacekun qė hapej e mbyllej lart e poshtė dhe jo pėranash siē e pashė njė vit mė pas nė shkollėn shtatėvjeēare tė Sheperit nė krahėt mėsuesit pasionant Evien Peri. Mund tė ketė qenė viti shkollor 1956-57.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:28 pm

Tepėr vonė hynė mė bujshėm veglat muzikore, por jo me fuqinė tė shoqėronin tė kėnduarit me gojė as vallet e kėnduara; por vetėm si nxitėse pėr vallet popullore tė mbartura nga krahinat e tjera nė ziafete tė ndryshme e mbrėmje vallėzimi tė rinisė. Tė gjitha vegla tė importuara ishin….

Nga fėmijėria kujtoj qė boshatia e madhe shpirtėrore qė krijonte koha kur po rriteshim brenda njė krahine disi tė izoluar nga qytetėrimi, nxitte fėmijėt tė sajonin lloj – lloj lodrash, qė nga ato qė trashėgoheshin e gjer nė sajesat e ēastit sipas rrethanave e mundėsive. Ishin me dhjetra lodrat popullore, qė ushqenin jetėn shpirtėrore tė tė gjitha moshave; qė nga ato pėrreth vatrės gjer tek lojnat lėvizore nė vende tė hapura. Mes tyre kish dhe tė atilla qė merrnin trajtesėn e valles sė mirėfilltė. Kėsisoj pėrmend vallen “Aman pata – pata!” - valle humoristike me gota:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:28 pm

“Aman, pata – pata!

Aman, shyqyr – shyqyr!

Ti ku e ke tėnden – o?

Ja ku e kam timen-o!

Merre nė dorė,

mbushe plot

vure nė kokė!...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:29 pm

Si valle – lodėr kish arritur gjer tek ne edhe vallja ballkanase “Si e shtypin piperė”. Ndikonin jo pak dhe prurjet e kurbetllinjve tė shumtė, shpėrndarė prej vitesh nėpėr botė…

Ishte periudha kohore 1978 – 1988, kur mbuloja zhvillimin kulturor e sidomos atė folklorik nė Zagori. Atėherė gjetėm mjaft kėngė homofonike e polifonike disazėrėshe e disa lloj vallesh….

Kjo valle (Aman pata – pata!) interpretohej nė kulmet e gostive e ceremonialeve tė gėzueshme nga individė tė spikatur e tė aftė si improvizues humoristė, por edhe tė shkathėt nė nuancat koreografike e zhdėrvjelltėsinė e lėvizjeve tė gjymtyrėve, shoqėruar me mimikė tė kuptimshme e pantomimikė komunikative brenda grupit improvizues. Nga kjo valle-lojė e hershme e ruajtur nė fshatin Lliar si njė relikė e harruar, aritėm nė pėrtėritjen e disa lėvizjeve domethėnėse. U arrit tė rizgjoheshin disa pjesė pėrbėrėse tė kėsaj valleje nga tė paharruarit Kiēo Llane, Mitro Hila,Lono Miho, Leko Koēi e nga tė tjerė qė vijojnė tė jetojnė me imazhin e atyre provave pragfestival…si Aristotel Stefani. Kiēo Muēi, Lliko Hila, Jorgo Meēi, Fone Taēe e tė tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:29 pm

Mirėpo, meqė nuk e krijuam bindjen e duhur pėr arritjen cilėsore tė kėsaj valleje, u kalua nė njė tjetėr valle, (edhe kjo e qėmtuar po nė fshatin Lliar.)

Ishte pikėrisht vallja e kėnduar humoristike “Rashė e theva shtėmbėn”, interpretuar me lezet nga grupi ģ burrave e tė rinjve tė fshatrave Lliar – Zhej e tė tjerė zagoritė ku dominonin korifeu ģ valles Aristotel Stefani, pasuar nga Kiēo Llane, Lono Miho, Thoma Stani, Sotir Mekshi, Kostandin Sterjo, Fatmir Pali, Thoma Ndreko e Dhame Xhamballo, njė tetshe kjo qė mbushi dhe ģ dha njė dritėzim tė veēantė Kalasė sė Gjirokastrės si dhe skenave tė tjera ku u interpretua brenda sensit tė saj humoristik dhe lirik.

Nuk mund tė harroj kurrsesi qė nė Zhej dhe Liar, veē dhjetra kėngėve tė hershme isopolifonike, qė na ģ bėri tė njohura ģ papėrsėrirshmi bartės folklori, Xhako Kapetani (Kėshtu e thėrrisnin mė sė shumtin tė moshuarin e atyre viteve, Thanas Kapetanin) gjenden edhe kėngė e valle tė tjera.valle tė tjera. Kujtoj mirė qė Xhakoja na e interpretonte kėngėn “Na ftoi mbreti nė dasmė…/ nė bodrumet e kalasė…/”. Ishte e habitshme qė ai e deklamonte kėngėn sipas ritmit tė lėvizjes sė zdrukthit mbi dėrrasė. Mjaft domethėnėse kjo pėr ēfarėdo zejtar vendas apo kalimtar…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:29 pm

Njė nga vallet e kėnduara qė mundėm ta ēonim gjer nė festival tė rrethit, por meqė ishte disi masive pėr nga numri ģ interpretėve, nuk shkoi mė lart qė tė njihej nga publiku ģ gjėrė ishte “Vallja e zogave”, ku merrnin pjesė gra e vajza. Tradicionalisht kėrcehej nga femrat tė shtunėn ose tė dielėn e dasmės. Kjo valle e kėnduar nisej kėshtu nga interpretja kryesore:

- Unė kam zogėza shumė,

o bilbil-o!

- Ģ ke ti, por t’ģ marr unė,

o zogėzo!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:30 pm

õSi bartėse virtuale e kryesore tė kėsaj valleje argėtuese ishin tė ndjerat Ollka Kllapi dhe Polikseni ose Pako e Kllapaj, siē e thėrrisnin mė dendur. Ato edhe pse tė moshuara paksa nė krahasim me shumicėn e valltareve tė reja, nuk pėrtonin t’ua mėsonin atyre “vallen sustė” dhe “vallen me dy gjurmė” si dhe vallen e zhdėrvjellėt “Hap e mbyll”, tė cilėn e interpretoi mjeshtėrisht Kostandina Shabani nga Lliari dhe dhe Eli Meēi nga Doshnica nė skenėn e Kalasė, sipas ritmit qė ģ jepej valles prej kėngės sė interpretuar nga Hoshteviatja Kostandina Prifti(Dushi)

Duhet thėnė se kjo valle nisi me variantin e zakonshėm “ēalthi” tė shtruar me vargjet:

“O lule, moj lule, o lule, rritur nė male,

Dil, folu, moj lule, folu shoqeve me radhė…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:31 pm

Kjo valle u rinovua mbi bazėn tradicionale: “O moj fletė , ti moj flet’, o moj flet’ e hudhėrėsė”; me interprete vezulluese Katerina Gjikėn e pasueset e tjera tė saj.

Si u realizua njė rreth ģ plotė me kėtė lloj kėrcimi u kalua nė tė dytin variant: nė vallen “Hap e mbyll”:

“Po vinė shoqet, po vinė,

hape vallen, moj lule,

mbylle vallen moj lule,

bukur mė kėrcyeke!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:31 pm

Si bartėse, improvizuese dhe deklamuese cilėsore e kėngėve vendēe dhe valleve sustė ishte Afrodhiti Telo.

Kombinimi ģ evoluar ģ “fletės sė hudhrės” me motive tė reja krijoi si nė mėnyrė tė beftė situata tė tjera hareje nė sheshin e Kalasė sė Festivalit, ku dalloheshin dy interpretet qė porsa theksuam si dhe tė tjera tė reja nga shkolla e mesme e nga fshatrat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:32 pm

Vazhdonte “vallja e zogave” kėnduar sipas tė kėrcyerit tradicional “ēalthi” me lodra fjalėsh e vargje “hidh e prit”, duke u shkėputur vajzat njė nga njė prej valles. Kur mburrej nėna e djalit me fjalėt: “Tė mora zogėn mė tė mirė”, interpretja e kreit tė valles qė simbolizonte nėnėn e vajzės kalonte nė humor gati grotesk me domethėnien: “Ti s’more tė mirėn/ as zogė gjeraqinėn,/ po mė more breēkėn,/ atė turifeēkėn/…”

Pėr njė tjetėr valle me motivet e ēalthit, por tepėr e shpejtė nė ritėm, nė kujtesė mė ka mbetur njė grua zhejote me moshė mesatare atėherė e pikėrisht Vitori Londi. Atė e pikasa nė njė dasmė dhe nuk vonoi ta merrja t’ua mėsonte tė rejave, gjersa u pėrgatit vallja e gėzuar dhe e hareshme mbi refrenin tradicional “Jasem tarnana, jasem tarnane!” (Pak a shumė kjo valle (1983) ishte njė imitim ģ zagoritizuar ģ valles me saze “M’u te borshi mė tė dalė, lule, Zaho, lule djalė!”, por pa orkestėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:32 pm

“Nė sy mė qėndroi drita,

jasem tarnana, jasem tarnane!

dhe nė buzė ca bilbila

jasem tarnana, jasem tarnane!

Mė thonė: “Hiqe vallen shpejtė!”

jasem tarnana, jasem tarnane!

Porsi flutur krahėlehtė,

jasem tarnana, jasem tarnane!

Hidhe vallen , o moj flutur!

jasem tarnana, jasem tarnane!

Si dhe vallja je e bukur,

jasem tarnana, jasem tarnane!”(Tė larmishme kanė qenė pothuajse edhe tė gjitha vallet zagorite tė burrave, tė grave dhe ato tė pėrzierat qė realizoheshin kryesisht kur ngrihej nusja nė valle, tė dielėn nė mbrėmje pas darkės. Porse mbahet mend si vallja mė masive vallja e emėrtuar “Hodhi shenja vallen-o!”Bėhet fjalė pėr njė nga vallet mė tė spikatura, mė kuptimplote, pėrmes sė cilės pėrcillen mesazhe tė bukura njerėzore sidomos ato tė dashurisė e harmonisė brenda familjes, farefisit e komunitetit lagje, fshat e mė tej, gjer te shoqėria e miqėsia… Fjalėt e “valles dyshe” tradicionale, kur nė krye tė valles del nusja e pasuar nga tė tjerė dasmorė (meshkuj – femra tė ēdo moshe) janė ato qė ģ deklamon njėra nga tė afėrmet e dhėndrit, e cila me njė dozė pompoziteti tė pėrligjur grish ata-ato qė, pėr pozicionin qė kanė ģ “detyron” tė ngrihen nė valle, tė dytėt pas nuses. Valltarja grishėse, qė ka mbajtur peshėn e fragmentit mė kryesor tė ceremonialit tė dasmės kėndon, duke e drejtuar vėshtrimin e shaminė qė mban nė dorėn e zgjatur pėrpara:

“Hodhi shenja vallen-o

pėrmbi babo Nunin-o etj etj…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:33 pm

Grishen me tė kėnduar shumė persona, qoftė me emrin qė kanė ose me ofiqet: babo, nėne, mama, dajo, xhaxha, kunat, kunatė, hallė, krushk(ė) etj. Pasi ka zėnė ģ ftuari nusen pėrdore, grishėsja vijon me fjalėt:

“Ē’na ka lezet valleja,

/kur kėrcen sorkadheja/

me babanė kra pėr kra!...”E kėshtu me radhė pėr gjithė tė tjerėt.

Ndėrsa kur grishet dhėndri nė valle, njė nga kryesorėt ia shkrep me humor:

‘Ē’u zu Qeleshi nė valle, hop qeleshi!

Vetullat si katraveshi, hop qeleshi!

Me mustaqe gjer te veshi, hop qeleshi!

Kjo valle goxha argėtuese e spektakolare kėrcehet me llojin “ēalthi” ose “me dy gjurmė”nga femrat e fshatrave Zhej, Lliar, Doshnicė, qoftė edhe nė Hoshtevė e Vithuq e me dyshen e zakonshme tė thjeshtė nė fshatrat e “Zagorisė sė Sipėrme”. Kurse burrat, jashtė valleve humoristike kanė kėrcyer zakonisht vallen e thjeshtė “Dy hapa para, njė mbrapa” (Kjo ėshtė vallja e thjeshtė “vendēe”mė e pėrhapura nė trevat isopolifonike jugore).

E theksoj qė vallet e inetrpretuara nga gratė e vajzat zagorite nėpėr vite kanė demonstruar kėndshėm nė gjithė vendin vlera tė rralla folklorike tė papėrsėritshme nė asnjė trevė tjetėr shqiptare apo ballkanike. Vallen tjetėr humoristike “O moj dhelpėra ajdhore, tuj – tuj – dhelpėra!” qė thuhej se e kish mė pėr qejf Kristo Gjika nga Koncka, nuk arritėm ta rroknim tė plotė. Ndoshta mbetet pėr tė “gėrmuar”…kjo e sa tė tjera qė quhen tė humbura…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:33 pm

Tė kuptohemi, kryevallja qė pėrfaqėson denjėsisht shumė vlera tė botės shpirtėrore e fizike tė zagorites ėshtė “Vallja ēalthi”, tė cilėn nė FFK – 1978 e paraqitėm tė titulluar natyrshėm “Vallja jonė valė – valė” e mė pas me tė tjera emėrtime,sipas pėrmbajtjes, pėrherė sipas kėrcimit tradicional. Pėr “vallen ēalithi” e vlerat e saj qė dilnin mė nė pah me kostumin tradicional, ishte ģ interesuar nė mėnyrė tė veēantė koreografi ģ shquar shqiptar, Artisti ģ Popullit Panojot Kanaēi nė fillim tė viteve ’80.Interesimi ģ tij pėr ta vėnė kėtė lloj valleje me trupėn e valltareve virtuoze tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve e Valleve, ishte ģ dukshėm. Me sytė e mi pashė se sa shumė iu desh artistit tė madh t’ua mėsonte valltareve profesioniste “Sustėn” zagorite. Pashė se sa vėshtirė e kishin ato tė imitonin sadopak valltaret qė ishin puro zagorite e pikėrisht nxėnėset e pėrzgjedhura tė shkollės sė mesme: Frederika Kristo nga Doshnica e Kostandine Fociro nga Ndėrani, tė cilat, si dhe Katerina Gjika ishin gati profesioniste nė shprehitė e shkathtėsinė e lėvizjeve tė harmonishme. Vetėm Artistja e Merituar,Kryevalltarja Liliana Cingu arriti tė kapte rreth tetėdhetė pėrqind tė valles sonė. Tė tjerat pothuaj “u dorėzuan” pėrballė vėshtirėsisė nė koordinimin e lėvizjeve nė unison me suspacionin karakteristik. Me ē’pashė mė vonė nė ekran, grupi ģ valleve tė Ansamblit Shtetėror dha diēka, por jo me pėrsosmėrinė qė e interpretonin vajzat zagorite, tė cilat e kishin nė gen vallen dhe e pėrtypnin mė bindshėm e mė saktė prej nėnave e gjysheve tė tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:34 pm

Shpreh hapur keqardhjen se ashtu si shumė avaze kėngėsh tė traditės sonė tė hershme edhe vallet mė tė zėshme tradicionale mjerisht po veniten gjer nė caqet e shuarjes edhe nga praktika e tė kėrcyerit nėpėr dasma, sepse shumė zakone po ģ “mbyt” bashkėkohėsia, duke zvetėnuar majat e sė shkuarės tradicionale; qė nga procedura spektakėl e dollisė e gjer te aksesorėt qė pėrmbushnin gati gjithė javėn e dasmės, aq tė larmishėme e tė pasur me veprime… tė gjitha tė shoqėruara me kėngėt e vallet pėrkitėse…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:34 pm

Nuk di, nėse do marrė ndokush iniciativėn pėr organizim sado tė vogėl nė krahinė apo nė qytetet ku ka zagoritė me shumicė; qė tė “Rilindin” tė paktėn disa nga bukuritė domethėnėse tė folkut zagorit. Shpresėn nuk e humbas, se e kam besimin qė ata inerpretė dhe ato interprete qė nė vitet ’70 – ’80 kanė qenė nėn 18 vjeē, do tė gudulisen nė shpirt e nė kujtesė, pėr tė rinxitur e rinisur diēka tė shumėpritur, duke lehtėsuar paksa etjen pėr kėto trashėgimi shpirtėrore shumėvlerėshe… Sė paku kėto vlera nė forma tė ndryshme t’u pėrcillen brezave tė pritmė, sa tė jetė e mundur…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:40 pm

Jo vetėm si krijues, por edhe si mėsimdhėnės i gjuhės shqipe, kam qenė e vazhdoj tė jem pėr njė drejtshkrim e drejtshqiptimim sa mė tė hijshėm e korrekt tė gjuhės sonė te mrekullueshme, qė eshte treguar e zonja tė mos asimilohet nga gjuhėt e tjera, por si pasardhėse e denjė e pellasgjishtes dhe ilirishtes, apo si vazhduese e saktė e arritjeve tė vėshtira drejt njėsimit tė saj, nuk do tė pranonte as "ALFABET" (Qė e ka njė origjinė qė s'na pėrket), madje as "A B(e)C(e) ose A B(i)C(i) etj.
Besoj se gjithkujt i pėrcillet nė kujtesė fėmijėria e vet, klasa e parė, kur deklamonim para mesuesit te 36 tingujt e shqipes, (te zeshem apo te pazeshem). Pra, ne shqiptonim: A, B(ė)C(ė)D(ė) eme radhe gjer te ZH(ė).
Ateherė, pse te mos e shkruajme siē e shqiptojmė: A B(ė) C)ė ose shkurt ABC?!
Shumė mire mund t’i drejtohemi tjetrit ose nxėnėsit: “E ke mėsuar permendėsh ABC – nė, qe shqiptohet: “E ke mesuar pėrmendėsh AB(ė)C(ė)-nė ?

Me nderime, Jorgo S. TELO (Gjirokastėr – Shqipėri)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:43 pm

MEDITIME ME RASTIN E NE 60-VJETORIT TE LINDJES SĖ ILIA LASKĖS


Tė nderuar pjesėmarrės,

Mospraninė time fizike mes jush po pėrpiqem ta zbut sadopak me disa mendime tė thjeshta qė mė lindėn duke shfletuar librin e Ilia Laskės: “Njeriu mal, apo mali njeri – Ēajupi”, i cili mė ra nė dorė mė 16 tė vijuesit. Mė rroku pėrnjėherė ngazėllimi dhe u kaplova nga meditacionet e pareshtura…

Tė qėmtosh e mandej tė sistemosh vlera nuk pėrbėn njė veprim rutinė e tė rėndomtė, mbasi kėrkohet pėrkushtim, duhen dije, pėrvojė pune, vullnet e mbi tė gjitha kėrkohet njė trysni e brendshme qė i ka rrėnjėt tek malli e dashuria pėr objektin frymėzues…

Kėto veti i gjejmė nė rrėzėllim tė plotė tek pasionanti dhe i papėrtuari Ilia Laska, tė cilit pėrfitoj nga rasti t’i uroj pėr 60 – vjetorin e lindjes jo vetėm stabilitet tė gjendjes shėndetėsore por edhe rinovim siē ka tė rinovuar shpirtin e tij tė pasur e tė pastėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:44 pm

Teksa po i jep nė dorė lexuesit zagorit e mė gjerė librin e tij tė tretė, Ilia ynė i jep tė kuptojė cilitdo shumė e mė shumė se sa synimet e njė studiuesi tė thjeshtė, duke arritur kėsisoj nė caqet e njė studiuesi tė mirėfilltė. Pse e theksoj kėtė? Sė pari, Ilia rreket tepėr, t’u dhėnė tė tjerėve vlerat mė tė qenėsishme (duke u nisur nga personalitetet, vendet, ndodhitė apo dukuritė shpirtėrore qė pėrfshin) Sė dyti – Ilia di tė pėrzgjedhė esencėn pėrmidis shumė materialesh tė qėmtuara. Sė treti – Autori Ilia Laska, duke sfiduar gjendjen e vet jo optimale shėndetėsore, qėllimisht apo spontanisht lėshon mesazhe luajaliteti e mesazhe tė tjera kuptimplotė pėr gjithkėnd qė ka aftėsi e mundėsi tė bėjė diēka tė dobishme pėr shoqėrinė e sidomos pėr vendlindjen tonė, Zagorinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:44 pm

Duke e marrė me mend se rasti i sotėm ka frymėmarrjen e njė mjedisi tė ngrohtė, miqėsor e gati tė familjarizuar, mund tė kapėrcejmė dhe nė kujtime mė intime.

Me Ilian jam bashkėmoshatar. Njohur e bashkuar nė lojna fėminore, kur vinte nė Konckė si mysafir tok me Vironin tek Nenua (Sofi Telo). Qysh atėkohė pėrvijoheshin tek temperamenti i Ilias ngjyresat e tipit tė qetė flegmatiko – melankolik e doza jo tė pakta humori e djaloshi alegro, ndėrvarur nga mjedisi pėrreth e nga gjendja shpirtėrore e ēastit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:44 pm

Mė pas jemi takuar jo rrallė nė Memaliaj mė tė rritur e mė miqėsorė e tė mirėkuptimtė me njėri – tjetrin.

Nė kushte tė tjera jemi takuar nė prag tė moshės sė tretė. Tė dy – tejet tė troshitur nga shėndeti fizik i organizmit por mjaft tė ndjeshėm e shumėdimensionalė nga shpirti, ku ndonėse shihnim e shohim tek shoqi - shoqi njėfarė shpėrfytyrimi tė jashtėm, dallojmė qartė optimizmin dhe kėmbėnguljen pėr tė kompensuar gjallėrinė e hershme me krijim vlerash tė dobishme e jetėgjata.

Pėrjetime pėrafėrsisht tė ngjashme na grabitėn goxha energji fizike, por, me sa duket na dhanė me bollėk energji ndjenjėsore nė sensin mė pozitiv tė fjalės.

Kėto energji po i shohim tė konvertuara nė tė tre librat e Ilias e nė projektet e tij qė nuk reshtin kurrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:45 pm

Le t’i themi sė toku “faleminderit” Ilias e ta pėrgėzojmė pėrzemėrsisht pėr ēfarė u ka dhėnė e u jep bashkėkrahinasve vit pas viti…

Tė kesh kėsi librash nė bibliotekė ėshtė njė pasuri e nder i veēantė, mbasi ke ku referohesh sa herė e ndien tė domosdoshme, ke ē’t’u shtosh dijeve. Me kėto e gjithė kolanėn e veprave tė autorėve zagoritė nuk do kenė kurrė zvetėnim resurset e gjithanshme tė krahinės sonė tė dashur.

Duke shfletuar librin e ri tė Ilias, Andon Ēakoja i madh na afrohet edhe mė , na plotėsohet edhe mė tepėr imazhi i figurės e veprės sė Tij.

Siē e kam theksuar edhe nė njė kumtesė tė mėparshme pėr kėtė poet tė shquar, qė ka pirė nė ujėrat e gjoksit tė Dhėmbelit e ėshtė ushqyer me aromėn e luleve tė shpateve tė tij, do tė theksoja sėrish se Ēajupi apo “njeriu – mal, siē e epiteton Ilia, si njė “dashnor” i vetėcilėsuar, dashuroi sė pari vendlindjen e sidomos njė nga perlat e kėsaj vendlindjeje – kryepllajėn e Ēajupit. Poeti i madh na shfaqet ndėrkohėsisht dhe njė “grabitės” i kualifikuar i thesareve mė tė spikatura tė folkut zagorit, tė natyrės zagorite, derisa arriti tė grabiste edhe

emrin e Kryepllajės…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Tue Jan 13, 2009 12:45 pm

Me sa shihet qysh nė fėmijėri e sidomos nė rininė e vet poeti i shquar ka patur mjaft hobi nė vetvete. Qysh atėherė ka dashur tė bėhej pijetari mė i mirė i gurrės poetike tė popullit. Qysh atėherė synonte qė tė ishte dhe vetė si njė pllajė e stėrbukur, me ndryshimin se nė kraharor e shpirt do t’i bulonin lule shumėngjyrėshe poetike, ku nuk do mungonin dhe aroma tė tjera, tė cilat do ishin tė padėshirueshme pėr ata qė ai do fshikullonte, pėr bartėsit e veseve, pėr shushunjat e brendshme, pėr armiqtė e Kombit e tė tjerė.

Pa u zgjatur pėr idhullin tonė vezulltar, Andon Ēakon, bashkohem me tė gjithė ju, tė nderuar pjesėmarrės nė veprimtarinė e bukur nė kuadrin e 60 – vjetorit tė Ilia Laskės e tė prezantimit tė librit tė tij tė ri, duke pėrsėritur dhe njėherė urimet mė tė mira pėr mbarėvajtjen e shėndetit tė mikut tone tė dashur. I shtoftė Zoti “inatin” t’u lėrė brezave sa mė tepėr krijesa tė tjera shpirtėrore…

Kalofshi mirė e bukur e veprimtari tė mbarė!
Me respekt e dashuri
J. Telo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: DILOIADA (poeme - balade) nga Jorgo S. TELO & Eduard M. DILO   Mon Mar 23, 2009 12:43 pm

Jorgo S. TELO Eduard M. DILO


fla DILOIADA
Ose
LOTĖT E PATERUR TĖ DHIMBJEVE…

(Poemė – baladė)
(Homazh pėr martiren zagorite KALIOPI DILO)
Redaktor: Evjen PERI (Studiues, Mėsues i Merituar)

Recensente: Tonine Hido (Publiciste, Mėsuese e Merituar)

Korrektor e kompjuterizim: Jorgo TELO

Kopertina: Ideoi J. Telo,Ukė Zenuni (Gjakovar me banim nė SHBA)

Pėrpunim fotografish: Vasil Deēka (Athinė)

Art grafik: Nevi MIHOCopyright: © Jorgo Telo & Eduard DiloISBN:Ndjenja e adhurimit pėr njerėzite mirė e mendimin e lirė e neveria pėr ligėsinė e padrejtėsinė na nxitėn tė shkruajmė kėtė poemė-baladė tė pajisur me shkrime tė tjera mbi njė vėrtetėsi sa rrėnqethėse aq dhe tė pamohueshme.

Autorėt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Mon Mar 23, 2009 12:47 pm(Nga i madhi Ilia DILO SHEPERI te martirja Kaliopi Dilo e gjer te famozja Anxhela u pėrshfaq nė teatrin e jetės sė familjes sė madhe tė Dilajve sheperiotė njė mozaik i tėrė jetėsor e dramatik ngjyrash ku gjithkush sheh qartė, se si rrinė tė ngjizur pėrbėrėsit e kėtij mozaiku: dituria dhe krijimtaria, idealizmi dhe atdhetarizmi, pasioni dhe pėrkushtimi, dinjiteti e krenaria,vuajtjet nga persekucioni dhe lengatat nga internimet e burgimet, shpirti i qėndresės dhe trishtimet, lotėt e vetmisė dhe lotėt e mallit, diskriminimi dhe dhuna, pėrjetimi i ofezave dhe i terrorizmit absurd, poshtėrimet, provokimet, tmerri dhe vdekjet e njėpasnjėshme gjer te krimi makabėr ndaj njė jete tė pafajshme, qė shkaktoi lotėt e paterur tė lamtumirės, duke vazhduar me rendjen drejt dritave tė ndezura tė shpresės. Tė GJITHA KĖTO BRENDA NJĖ FAMILJEJE TĖ MADHE… Nderim e respekt pėr kėtė fis qėndrestar, tė pėrvuajtur e me nje tė personalitet tė pėrndritur nė krye tė tij!)

Jorgo Telo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   Mon Mar 23, 2009 12:48 pm

Jorgo S. TELO shkruajti:
Jorgo S. TELO & Eduard M. DILO


fla DILOIADA
Ose
LOTĖT E PATERUR TĖ DHIMBJEVE…

(Poemė – baladė)
(Homazh pėr martiren zagorite KALIOPI DILO)
Redaktor: Evjen PERI (Studiues, Mėsues i Merituar)

Recensente: Tonine Hido (Publiciste, Mėsuese e Merituar)

Korrektor e kompjuterizim: Jorgo TELO

Kopertina: Ideoi J. Telo,Ukė Zenuni (Gjakovar me banim nė SHBA)

Pėrpunim fotografish: Vasil Deēka (Athinė)

Art grafik: Nevi MIHOCopyright: © Jorgo Telo & Eduard DiloISBN:Ndjenja e adhurimit pėr njerėzite mirė e mendimin e lirė e neveria pėr ligėsinė e padrejtėsinė na nxitėn tė shkruajmė kėtė poemė-baladė tė pajisur me shkrime tė tjera mbi njė vėrtetėsi sa rrėnqethėse aq dhe tė pamohueshme.

Autorėt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Esse nga Jorgo S. TELO   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Esse nga Jorgo S. TELO
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: