Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KUR SHKON HAKA TEK I ZOTI (Nga Jorgo S. TELO)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KUR SHKON HAKA TEK I ZOTI (Nga Jorgo S. TELO)   Mon Sep 06, 2010 11:53 pm


KUR SHKON HAKA TEK I ZOTI…!

Dhe ja, mė nė fund bekim dha Drejtėsia:
Dhe pse me vonesė… mė mirė von’ se kurrė.
Buzėqesh Kosova, ngėrdheshet Serbia;
Dhe flatron Shqiponja krenare mbi flamur.

Flatron e hareshme mbi trojet kombėtare
Ėndėrruar nėpėr shekuj… mot pas moti…
Tash haka iu dha ēėshtjes Kosovare;
Gėzon Shqipėria me flamur kastrioti.

Tė ligjshme – Pvarėsinė, e lumja Kosovė;
Ecjen mos e step, dhe vrapo lirisht!
Tok, si njė familje tė rendim dorė pėr dorė;
Dhe kėngėt e vallet t’i ndezim shqiptarisht.

Kėndo, Pagarusha, mos resht, o Agim Gashi!
Kushtrim zeri juaj … mė fort tė buēasė…
Hasmėt gjithandej tė heshtin, tė pėlcasin.
Bilbilat, kanarinat me ju tė mblidhen bashkė.U krye sot Kosova dhe me Drejtėsi
E mendjes t’i thrrasdin qeverit’ e vonuara.
T’njihet sa mė shpejt kjo Pavarėsi;
Boll mė nė pritje me t’drejta tė mohuara…

Tė bekoi Drejtėsia, moj Kosovė
Tani zgjidhi mirė detyrat e tua…
E paqen e brendshme vet’ merre nė dorė
Ngadhnjyese t’ngrihesh lart duke flatruar.

Gjirokastėr, 23 korrik 2010, ora 6.00 – 7.00

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KUR SHKON HAKA TEK I ZOTI (Nga Jorgo S. TELO)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: