Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Magneti i njė treve poetike- Tropoja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:17 pm

fla

Magneti i njė treve poetike, Tropoja... apo vendi i buronjės poetikeDo tė dukej paksa e ēuditshme dhe ndoshta dhe paradoksale njė prezantim i tillė i krijuesve tropojanė kaq tė shumtė nė numėr, por edhe me bollėk kualitativ dhe pėrfaqėsues. Tropoja si rrjedhojė e “kompozimit relevior” ėshtė prodhuese, ngacmuese ndjenjėsore... Nė ēdo hap tė hedhur ndeshesh me lulesa shumėtrajtshe nė ngjyrime, tė cilat e kanė buronjėn nga impulset magnetike prezente tė kėtij vendi me njė frymamėrrje tokėsore dhe perėndore. Njė vend qė eksplorohet vetėm me bukurizėm tė pashoq nga krijuesit talentorė tė tė gjitha fushave... Tropoja ėshtė njė perlim, e cila gjithmonė ėshtė parė me syrin e NJERKĖS. Nėse ajo do tė ishte parė me syrin e Nėnės sot do tė kishte ecuri tė sigurta progresore. Njė botė e madhe shpirtėrore, paēka se ėshtė tentuar tė kullėfildishtohej, njė prurje trunore inteligjente shkolluar nė Universitetet popullore tė trevės; njė besėlidhje e sinqertė dhe njė patriotizėm i tejskajshėm, njė bukuri shtojzovallesh tė pėrfaqėsueses tė feminilitetit, por dhe njė tiparizim konstant dhe trimėror tė natyralitetit burrėror... Thepnajat, buronjat, valėzimet dhe brilantizmi i pasurisė sė kaltėr ujore e tė tejdukshme tė emrit pėrfaqėsues ujor Valbonės, njė emėr me njė stilistikė tė goditur... Dhe unė sot nė “podiumin poetik” i ngritur i faleminderit kėsaj treve, ku kalova bukurishėm njė pjesė tė rinisė sime dhe nė heshtje e shpėrthim hodha me ēiltėrsi ndjenja me njė stilistikė gurgulluese , qė pa dyshesė luajti njė rol nė konkurrimin tim universal... Gjithmonė kam mbrojtur “tezėn time se ky popull ėshtė aq i sgjytė (i zgjuar) sa ka ditur tė programojė gjithēka vetė, paēka nga dallimi dhe harresa... Ishte njė bukuri e perėndishme qė tė gdhiheshe me Alpet mbi krye, me shikim hedhur tek njė mal tipik Shkėlzen dhe poshtė rrugėtimit tėnd mėngjesor e ditor tė lėvizte lirshėm me prurje patetike njė Valbonė e kaltėruar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:18 pm

Njerėz tė guxuar, tė pritshėm, manifestues tė besės sė mirė dhe me njė botė shpirtėrore qė nuk do tė arrinte njė kolanė romanesh ta pėrshkruante...

Kisha rreth 23 vjet qė isha larguar nga ky vend, por kurrė s’e kisha harruar. Ndieja qė nė dejet e mia poetike kishte polenizim Tropoje, ndieja sytė e miqėsisė rinore, tė miqve tė mi tė vėrtetė... Dhe atė ditė tė 10 majit 2008 e vendosa tė rikthehesha nė Tropojėn time, sė toku me pegaistėt e afirmuar Agron Shelen, poet e shkrimtar pėrmetar, Izet Ēullin, poet e fabulist tepelenas dhe Vasil Zėrėn, bard dhe kėngėtar i talentuar popullor me makinėn e Kryetarit tė Lidhjes sė Kosovės Kadrush Radogoshin, poet shkrimtar dhe studiues, pas mitingut tė bukur tė poezisė zhvilluar nė qytetin e Gjakovės, nė kuadrin e Ditės sė Evropės...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:18 pm

Njė pritje e ngrohtė nga miqtė tanė, nga gjithė njerėzit, po aq tė ngrohtė sa ēka qenė. Mė njohėn tė gjithė dhe mė pėrqafuan vėllazėrisht. Nė mendjen e tyre ishte skalitur, gdhendur e mira. Njė vizitė tek Mic Sokoli dhe tek Ura e Valbonės si dhe nė Spital, shkuarja nė njė sallė Interneti pėr tė marrė lajmet e ditės nga shkrimtarėt e botės, organizmat letrare botėrore qė ne si Lidhje e Krijuesve “PEGASI” ALBANIA, jemi tė lidhur dhe me organizmat Botėrore letrare si I.Ė.A dhe Ė.P.S qė unė jam anėtarėsuar apo me Poetas del Mundo, UPPL ...Njė Ēlodhje poetike nė mjediset e lulishtes tė Hotel Shkėlzenit; pastaj njė darkim interesant dhe improvizant nė lokalin e Avdulla Gjyriqit, i cili gjithė kohėn mendonte pėr pronat e tij tė shumta dhe pėr perspektivat e zhvillimit tė Tropojės... Atė natė bujtėm tek “kulla” nė Gjyriq... Asqė na lanė tė pushonim nė hotel... Smajl Buēpapa dhe Halil Treshnjeva me tė tjerė na bėnė shoqėri mjaft inteligjente, ku shokėt e mi poetė mbetėn krejtėsisht tė befasuar. E nesėrmja e 11 majit erdhi shpejt dhe unė puqa shikimin me tė gjitha vendet edashura qė s’mėlinin tė largohesha...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:19 pm

Poeti Izet Ēulli mė tha poetikisht: “ Larg qoftė tė kisha vdekur dhe tė mos shikoja kėtė vend kaq pėrrallor...”. Dhe pastaja shtoi: “Ta kam zilinė qė ke jetuar kaq vjet kėtu!” Unė u emocionova.... Atė natė nuk patėm fatin tė ritakoheshim me krijuesit tropojanė Lulzim Logu dhe Gjon Neēaj, por me gjithatė ne u takuam nė Gjakovė ... Mė vonė tė dy krijuesit bashkė me Almona Bajramin u anėtarėsuan nė Lidhjen e Poetėve Bashkohorė (Konteporanė tė Globit) Ė.P.S. Dhe shumė tė tjerė poetė e meritojnė kėtė nder... Dhe sot unė e kam pėr nder qė nė Lidhjen INTERNACIONALE TĖ POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA, ku marrin pjesė dhe 100 poetė nga Bota tė jenė dhe shumė tropojanė. Ēdo poet ka liri individuale, por shkėmbimi universal ėshtė i nevojshėm. Nė kėtė kuadėr ne jemi tė gjithė tė barabartė dhe luftojmė qė tė japim kontribut e tė pėrfaqėsojmė denjėsisht letėrsinė shqiptare nė botė, duke flakur tutje vetlavdėrimin, vetngulitjen dhe tė paēmontuarit nė pasqyrėn murore tė letėrsisė, praktikė kjo e rėndomtė e anakronizmit.... Jemi tė gjithė sė toku tė realizojmė vepra tė mira... Vetėm kėshtu do tė njihemi. Muza pegasiane ėshtė kudo... Tė gjithė presin TAKIMIN MUZA POETIKE “PEGASI 2009” qė do tė zhvillohet nė fillim tė muajit Prill nė qytetet: Gjirokastėr, Tepelenė , Sarandė, Pėrmet, ku do tė marrin pjesė poetė tė mirėfilltė nga Shqipėria, Greqia,Kosova, Rusia, Serbia, Mali i Zi, Fyrom (Makedonia), Italia, SHBA, Rumani, Francė, Brazili, Meksika, Bolivia, India, Mongolia, Australia, Kina, Izraeli, Japonia e tjerė.Ne jemi tė gjithė ĖNGJĖJ,

Ejani tė bashkojmė krahėt

tė fluturojmė tė sė bashku...

Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S

President i Lidhjes Internacionale tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA

Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė (Ohajo) USA

Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Konteporanė tė GlobitMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:19 pmCilėt janė krijuesit TROPOJANĖ?

Poetė, studiues,...

Shumė prej syresh sot banojnė nė Tropojė, por edhe Tiranė , Fier, por edhe jashtė vendit dhe tė gjithė nė tematikėn e veprave tė tyre protagoniste kanė Tropojėn.... janė tė gjithė tė talentuar dhe origjinalė nė krijimet e tyre. Shumė prej syresh janė tė dėgjuar, por dhe njihen pėr kontributin e tyre nė fushėn e letėrsisė dhe tė studimeve shqiptare, por ka dhe tė tjerė qė nga dita ditės po “rriten”...

Kur e pyetėn njė shkrimtar, para do kohėsh, se cili ishte shkrimtari apo poeti mė i mirė i vendit tė tij , ai u pėrgjigj me njė pėrgjigje shumė befasuese: “Poeti , shkrimtari mė mirė? Ndoshta ndonjė i panjohur qė nesėr mund tė bėhet i famshėm!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:20 pm

1. Almona Bajrami, poete W.P.S

2. Asllan Osmani, poet

3. Avni Mulaj, poet

4. Azem Baliaj, poet

5. Besnik Mustafaj, poet, shkrimtar

6. Bislim Ahmetaj, shkrimtar

7. Brunilda Zllami, shkrimtare

8. Elona Zhana, poete, shkrimtare

9. Everest Imeraj, poet

10. Feride Papleka, poete, shkrimtare

11. Fran Ukcama, poet

12. Gjin Gjonpali, poet

13. Gjin Progni, poet

14. Gjon Neēaj, poet W.P.S

15. Halil Buēpapaj, poet

16. Hamit Aliaj, poet

17. Hydajet Bajri, poet

18. Jah Margjeka, poet

19. Jak Perpali, poet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:20 pm

20. Lulzim Logu, poet W.P.S

21. Mehmet Berisha, poet

22. Mehmet Elezi, poet, shkrimtar

23. Migena Ismailgeci, poete

24. Migena Rama, poete, shkrimtare

25. Muj Buēpapa, poet

26. Nafie Salihaj, poete

27. Ndoc (Anton Papleka),poet,studiues W.P.S

28. Nexhat Imeraj, poet

29. Olta Murati, poete

30. Osmanie Ēakrraj, poete

31. Petrit Kuēana, prozator

32. Ritvana Kuliēi, poete

33. Rudina Buēaj, poete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:20 pm

34. Sami Neza, poet, studiues

35. Shaban Geclila, poet

36. Shkelzen Zalli, poet

37. Skender Buēpapaj, poet

38. Skender Haklaj, poet

39. Skender Sherifi, poet, studiues

40. Suela Mehmeti, poete

41. Ujeza Kuca, poete

42. Ukzenel Buēpapa, poet, studiues

43. Valbona Selimi, prozatore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:21 pm

44. Valentina Madani, poete

45. Veneta Ēallpani, prozatore

46. Zog Hysenaj, poet

47. Nuredin Lushaj, studiues

48. Ibrahim Kadria, studiues

49. Avdyl Sulaj, poet, studiues

50. Elez Byberaj, studiues

51. Gjin Niklekaj, studiues

52. Dode Progni, studiues

53. Zef Doda, prozator, studiues

54. Flamur Buēpapaj, prozator

55. Ndue Ukcama, studiues

56. Murat Gecaj, studiues

57.Idriz Ponari, shkrimtar

58. Miftar Memia, shkrimtar,studiues

59. Selim Matoshi, studiues

60. Elez Qerimaj, studiues

61. Selim Musaj, studiues

62. Marash Mehilli, studiues

63. Marash Hajati, studiues

64. Frrok Vukja, studiues

65. Ramiz Lushaj, studiues

66. Petrit Zeneli, studiues

67. Seit Musaj, studiues,

68. Barut Ēokaj, shkrimtar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   Sat Jan 10, 2009 4:21 pm

Disa krijime prej krijimeve tė tyre do tė mundėsojnė mbushjen e mendjes se sa tė talentuar janė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Magneti i njė treve poetike- Tropoja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Magneti i njė treve poetike- Tropoja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: