Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Seli nė qiejt"poemth

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:21 pm

flaDua tė zbukuroj faqet e Internetit tė Forumit ”Bashkimin Kombėtar” me pomethin ”SELI NĖ QIEJT”, i ribotuar disa herė dhe nė disa gjuhė, i cili ka fituar shumė ēmime ndėkombėtarė, i pėrkthyer nė shumė revista prestigjioze letrare dhe Antologji... ėshtė njė dhuratė pė gjithė poetėt e afirmuar dhe pasionantėt e Letėrsisė dhe pė mendimin e avancuar.... Pavarėsisht nga paraqitja e ”parė” si dhe pėrkufizimi i Aristidh Koljas ” Poet i Elegancės” ju do tė thoni fjalėn tuaj dhe mund tė ”rrėzoni” kė hyrėsi tė ēiltėruar.

Kristaq F. Shabani

President i Lidhjes Nderkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve ”PEGASI”ALBANIA

Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė I.W.A (OHAJO) SHBA

Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkohorė W.P.S
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:22 pmKRISTAQ F. SHABANI

“SELI NĖ QIEJT”

poemė

Ribotim “MARIN BARLETI” TIRANĖ,2008Kushtuar Presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė AMERIKĖS

Bill Klinton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:23 pm

* * *Ideja e gjetur, trajtesa origjinale nė kėndvėshtrim, shpėrthimi me vrull, gjetje tė rrugėve tė reja, gėrshetimi shumėplanėsh dhe befasim nė pėrdorim figuracional, ndėrtim kompozicional, me njė muzikalitet mjaft tė kėndshėm…Ja disa risi tė poetit.

Poema “Seli nė qiejt” ikėn nga “moda” poetike e Letėrsisė shqiptare, udhėton nė rrugė tė panjohura, tė cilat i kėrkon vetė dhe i ēan me njė domethėnie tė vrullshme. Pjesėzat e saj tė ndėrtuara mbi njė gjetje moderne janė nė unison me atė qė kėrkon tė trumbetojė fantastikisht me kėrkim atė realitet, i cili mbretėron si njė mbret i pakurorėzuar me skeptėr, me njė fshehje disi ylberore…

Njė pasqyrė ku shihet njė”President” i rizgjedhur i botės, befasohet nga qė fytyra e tij fillon tė shndėrrohet nė njė hartė filmike tė Botės, ku ajo lėviz nė mėnyrė marrarendėse…me njerėzit e saj tė sotėm, psikozėn e tyre, besimin e thyer dhe me syrin qė nxjerr ēudia…Shfaqen “aktet”e poemės qė nga “Pozimi” e deri te “Blici” me njė shtat qė rritet dhe me njė frymėmarrje qė sa vjen dhe vjen dhe shtohet, kulmon e shpėrndan lastarė poetikė domethėnės. Gjuha e saktė poetike e kombinuar me njė gjetje edhe nė “pėrdorim tė shenjave origjinale, hedh hapa e ngjit shkallė…”Pika e madhe” dhe “Piku i madh”…”Kėnga shtet” dhe “Tragjedia shtet” e ndjekur nga njė “Kėngė barotizmi”, “Notat e tė falurės”, qė ēngjyrėzojnė dhe arrijnė te “Trėndafili, dhėndėr i Luleve”, i cili nxjerr lot nga petalet e tij e deri te njė qen tė krekosur pėr tė dashurėn e tij dhe tė birin gjysmėqen , gjysmėnjeri, tė bėjnė tė fantazosh dhe tė meditosh… “Pėrralla e Yjeve” vetėm njė presje larg “Shkallinave tė rėndesės”…”Fraza arabe” dhe “E Verdhura e harlisur” sjell njė “Sy tė menduar” e njė Sinoptikė, e cila rikujton e penduar,…Njė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:23 pm

“Blic”ul perden. Bashkė me dramėn luhen dhe komeditė e Kombeve, por ka shpresė…

Kristaqi kėtė shpėrthim e ka pasur qė nė hershmėrinė e tij, por “redaktorėve” nuk u shkonte pėr shtat kjo formė tė gatuari nė Magjen e brumit poetik dhe shumė vargje tė tij u vranė, por tek i vranė lėshuan gjak vargjesh qė pėrsėritėn vetveten dhe sot ngrihen lastarė. Respekt pėr vargjet!..

Poema ėshtė njė operacion kirurgjikal poetik qė i bėhet Botės. Secili ndien dhimbjen e kėtij operacioni dhe merr dritė ndriēimi. Triniteti: Mitologji- Realitet dhe Modernizėm = pėrkufizimi i poemės.

Pėrkthimi i realizuar nė greqisht nga Avjerini Papa dhe pėrkthimi nė anglisht nga Lefter Fotiu dhe Arjan Ligu ka pasur tendencėn tė pėrkthejė atė qė thuhet dhe jo atė qė ndreqet. Kjo ėshtė bėrė me qėllim.Tryeza poetike mund tė njohė njė firmė, qė firmos vetė me ndjenjė dhe autoritet poetik.

Sazan Gjomema, Filolog

Athinė, Janar 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:24 pmK. POZIMI“Zeusi”

nė rizgjedhje fytyrėn ėngjllt

nė pasqyrė sheh:

Pasqyra e nxjerr Ėngjėll…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:24 pm

R. NXJERR SYRIN “ĒUDIA”“Presidenti” qesh,

pasqyra nė Hartė Bote shndėrrohet

papritmas;

ca rrudha nė ballė duken,

kapin pėr dore shqetėsimin e plakjes…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:24 pm

HARTĖ “TEJĒMENDĖSE”“Presidenti” vrehet,…

Dallon nė fytyrė ca gropėza,

ndien dridhje:

Diku kukuvajka

kėndon me zė ligjėrimi…

Nė Hartėn e Botės

konet e Vullkanit

flakė marrin,

kufijtė grinden,

Oqeanet s’e pėrmbajnė veten ,

Yjet vrasin…Sadamėt

ruajnė ende shkėputje tymnaje…

Arafatėt dėrsijnė

nė misione paqetimi,

Jelcinėt

zhduken e shfaqen nė ekrane,…

Piramidat hedhin nga muret financiare

njerėz si kukulla druri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:25 pm

P. PIKA E MADHE DHE PIKU I MADHNga “Pika e Vrojtimit”

Bota duket e gjitha nė pėllėmbė tė dorės…

Nė “Pikėn e Vrojtimit” luhen matēet e Botės:

“Sheh…” nė misione diplomatike,

“Shah …” nė pėrplasje forcash,

“Matet” i pėrpunojnė analistėt

e mė tė Bardhės Shtėpi tė Botės…

“Presidenti” merr pozėn,

blicet shkrepen me mendimin e thellė:

Ekranet dhe “menytė” do t’i mbushin…

Qeshja , sinoptikė e qetėsisė sė larme;

diē nuk shkon nė kurmin e Botės

me shfaqje rrudhore:

Nevriku me temperaturė tė lartė,

Homologėve u pėlqen

Njėshi i tyre ngjyrosh…,

Ti je “udhėtar” nė atė qė mbiquhet “Politikė”,

Dhėmbėt ruaji nga etja e ngėnies,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:25 pm

Sytė ruaji nga mosparja…

Njė letėr me vula tė ul e tė ngė…

Ovacioni e ka burimin te Njeriu,

Duartrokitja griset si pankartė,

ngelesh pa sy nė mes tė ditėsh nė “portret”…

Podiumi ul shkėlqimin e kafenjtė:

Rėnia e bluan si bluarėsit e drurit

dhe miell druri,

Solisti i Kėngės: “RĖNIA E PRESIDENTIT”

Njė vejushe me lot ngyros mermerin…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:26 pm

T.KĖNGA SHTET DHE TRAGJEDIA SHTETNė kurmin e Botės pasqyrė:

“Shtetet zihen pėr Detin,

grinden pėr emrin,

kacafyten pėr ndarjen,

shfryjnė pėr plakjen,

shtet u ngjajnė pleqve grindavecė…

Dikush i quajti vogėlushė tė pėrkėdhelur,

Pinokė tė gjallė me hundė prej “mishi”;

Shtetet ndėrtuan mure,

Sistemet kthenin vithet,

karrikaturonin zeniet

nė vrasje qeniesh pa faj,…

Ē’bėnė Shtetet, mos bėftė kurkush!…”

***
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:26 pm

Njerėzit lėnė shtetet:

Vrapojnė nė Pistat e kaltėra

mes vdekjes shtet dhe jetės shtet;

lėnė muret e rėnė,

statujat e shqyera,

pemėt vetėm me trungje tė prerė,

fytyra tė turmbullta si lumenj tė dalė nga shtratet…

E kush nuk e do vendin e thurjes

si rrjetė merimange tė ėndrrės…Kush?

Kush ia vrau ėndrrėn lehonė njeriut?

Kush i dha udhėn,

e pastaj njė tufė me lule bliri…,

a njė gjethe dafine e pasinqertė

mbuluan kokėn e kockėt tė mortjes?…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:26 pm

“O brohorimė e pashpirt,

O klithmė e djalltė,

O fjalė e vrerosur,

O shpoti tronditėse,

O poshtėrim tetėkėmbėsh,

O…, o…,o!…”Fytyrė me pudėr vrasėse

shfaq Aktin e Ikjes sė Fshehur

pėr tė zgjuar Shuarjen…

Kombet nuk mbahen

nė dhėmbė elementėsh,

rrėshqasin,

sikur afrojnė Mosekzistencėn,…

Faniten, papritmas,

i vėnė gishtin ceremonisė…

Pema riēelet…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:27 pm

O. KĖNGA E IKJES DHE KĖNGA E TEJARDHJES…”Barkat” kanė thyer lopatat,

por notojnė.

Kokėkthyer qėmtohet

“Kėnga e Ikjes”

dhe “Kėnga e Tejardhjes”…”

Odisetė e rinj do t’i presin Penelopat…,

nė ditė ankthi,

hapur portat.

Guri me zė burri,

Fjala ka tingėllim metali:

“O Shtegėtar i gjorė, tė vrau shteti, ik!”,

por refreni ka vetėm njė fjalė Kombi:

“Kthehu!…”

“Cinizmi i shuarjes,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:27 pm

ndarje nė pjesėza,

vilari i verdhė… dėrsijnė nga mėllefet,

Testamentet trashėguese nė hapje ndjellin:

“Kacafytjen e gjaktė,

Tė ulėriturėn e panotėzuar

qė dredh rracat…

Me komb, papritur, bėhen Evat…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:27 pmG.KĖNGA E BAROTZIMITAh, Ballkan, Ballkan kokėfortė

me “tre luftra”bote provokuar,…

Ē’temperament zjarr!…

Drurėt duan njerėz tė rriten,

Lulet kėrkojnė njeriun tė ēelen,…

Hidh vėshtrimin nė fqinjėt e menēur

tek hapin dritaret fine;

Ajri ngroh gjokset e kombeve…

Njerėzit vetėm ikin,

Presidentėt mburrin veten

pėr kthesat pėrmbysjet,

Kamuflimi ka tashmė tė gjitha organet

dhe mendje “ tė sofistikuar”…

E Bukura e Dheut e shfrytėzoi nderin,

vret tė Nesėrmen nė Thembėr tė Akilit!

Ah, belbėzim i pritur nga Nėnat!

Ah, ndjenjė qė dredh Argjirot!

Ah, kur do tė kthehen

“Rozafat, Konstandinėt,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:28 pm

Mujėt, Halilėt ,Doruntinat…”

Fshini sytė e lotuar tė Vasiliqisė…

Zhan d’ Arkat quhen : Bubulina…

Bubulinat s’mbyllin pėrherė Ciklet…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:28 pm

R. NOTAT E TĖ “FALURĖS”Nė heshtje vrasėse

shet copat e kurmit tė tokės

si tė ishin bathė… e karrota,

Njerėzit nuk dinė

se kjo s’ėshtė toka e tyre,

Plani rrėmben,

mban peng nė dhjetėvjeēarė,

Krahėt shiten mė pak se lodrat.

“ Njė Arush kushton dy -tre mė tepėr…”

Edhe Hėna e kursen dritėn

tek sheh poshtėrsinė e trullosur:

“Njė vajzė me sy mahnitės

njė gungaē tė pasur ,

kokėrrjepur kėrkon tė barrėzojė…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:29 pmA.EH, TRĖNDAFIL, DHĖNDĖR I LULEVE!Presidenti bukurosh

nė Pasqyrėn-Hartė…

Pasqyra ēudi…

nxjerr sozinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:29 pm

Nė rrudhat:

Ylberi i Rracės laget

nė gara marramendėse…

Eh,o pistė e inatit tė flluskosur!

Eh, o pistė, me tė parin fitues

mbėshtjellė me flamur shteti,

dhe tė fundmin e garės

qė si ēalaman ngjason!

Magjia shpėrthen gjinjtė,

qumėsht i rremė pikon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:30 pm

Nxitimi ulėret

sikur me copra xhami po e shpojnė…

Ngjyrėzimion e kanė zbardhur,

dhėmbėt ngjyroshė nė fshehtėsi nxjerr…

Njeriu kacafytet me Njeriun,

origjinėn kanibale dėfton!…

Gjelbėrimi rrėzon petalet,

ndien krisjen xhami…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:30 pm

** O pastėrti njerėzore,

tė dua nė sytė e tu ca lot,

tė kuptoj si qan pastėrtia,

si rrjedhi lot shpirti,…

Si do tė ndiem nė skenė tė pėrmalluar

ku trandafili, dhėndėri i luleve,

nga petalet e mahnitshme tė nxjerrė lot…

A e imagjinoni dot tė qajė Trėndafili?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:30 pm

Mos ,o Zot!

Trėndafili rrėzon petalet

nga tė qarėte lotuar.

Sistemi u gremis

me njė tė lėvizur tė buzės.

Rrėzimii Madh turmbullom edhe sot,

turfullon edhe sot,

mezi po rrėzon Kolonat…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:31 pm

Nė sheshet e shpirtit,

tė Zgjuarit e Botės

u bien fanfarave tė Moskamjes…Njė melodi tė dhimbshme

s’e kapėrcen dot kraharori;

Kėrkesa migjeniane 1) “bredh”lėshuar

nė tortuare frikėsimi,

nė lakuriqėsi tė jetuari,…

Lum, kush thuri i pari

rrjetėn e merimangės sė bardhė!…

Njė qen krekoset pėr tė dashurėn

dhe birin gjysmėnjeri!

Macja Princeshė jep pritje

pėr tė zgjedhurin e zemrės sė plagosur…

Telefonat, kurvarėt mė tė mėdhenj tė Globit,

lėshuar nga Frerėt e turpit…

Ah,o tė Pacipė tė djallėzuar!…

Baret ēajnė si tullumbace lidhjet e reja.

Nė embrione ēakordohen puthjet!…

1) fjalėe prejardhur nga emri ipoetit tė madh , Migjeni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:31 pm

M. PĖRRALLA E YJEVEI biri i “Yllit”

gostit zyrat t’i kalojnė nė shtėpinė e tij

femrat e sistemit tė rrėzuar,..

Taksitė venė e vinė,

premton fustan me lulka;

kėpucė nga mė tėpopmpuarat,

drekėza dhe darkėza

me njėmijė pėrralla brenda,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   Sat Jan 10, 2009 3:31 pm

nė Hiltonė e Hotele marramendėsh,

shėtitje buzėdeti

e kthim nė shtėpizėn e Ėndrrave…

Autori :Avjerinos!

“Ku je, flirt?…”

“Pėrrallė vrasėse e Nderit?”

Tė ėmblat Qershiza:

RU…PO…BU…

SER…AL…HUNG…JU…

Drejtohuni te plaku Avjerinos:

Rruga “Koronos”,

Sheshi “Sos”…

Nė daēi kaloni njė mbrėmje

nė “XPYSH EYKAIPIA”,

nė daē flini nė poltron…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Seli nė qiejt"poemth   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Seli nė qiejt"poemth
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: