Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!

Shko poshtë 
+11
Driniiiii
Aldo
laloni
ILTA
Agrone
socratus
Orfe@
nardlushnja
Guximi
Kushtrimi86
MUHAMETII
15 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 6:00 pm

Akili, une plotesisht po e kuptoj shqetesimin dhe kerkesen tuaj. Por po dua te njoftoj, se perveq atyre ajeteve qe kuptohen qarte se jane ajete, sepse ne menyre shume te drejtperdrejte e tregon suren (kaptinen) dhe ajetin (versetin) e Kur'anit, - une asnjehere apo shume shume rralle here marr ndonje citat, copy/paste, dhe edhe ne qoftese e marr, tregoj se ku e kam marre, apo te pakten e tregoj se kush eshte autor i citatit.
Por ketu e gjithe esenca qendron ne ate se Kur'ani eshte liber logjik, perceptohet nga logjika e njeriut, dhe ne skemi pse e as qe mundemi (nese i themi vetes racional) te dalim jasht atyre konditave te Kur'anit.
Ashtu sic nuk mund ta ndryshojme matematiken. Si ne Evrope, si ne Amerike e Afrike, 1 plus (+) 2 bejne = tre (3).
Nese ju e keni kuptuar se une kam studiuar ne Evrope, saktesisht ne Kosove, nuk keni te drejte dhe arsye te me akuzoni se ju nuk kam mire sepse kam mesuar ne Kosove. Jo jo, sepse matematika kuptohet apriori, eshte tejet logjike.
Prandaj kur dikush i referohet ndonje libri te shenjte, dhe thote se Zoti eshte nje dhe i vetem, pervec Tij nuk ka tjeter, ju tash nuk mund te thuani jo thuaje ashtu sic ju thote logjika e juaj, apo edhe nese mund ta thuani, sepse nuk ju pengon askush ta thuani, ju nuk keni te drejte te me akuzoni pse iu referova p.sh. Kur'anit, sepse edhe logjika ime e thote se Zoti eshte nje dhe i vetem. Edhe pse tekstualisht nuk shkruan ne Kur'an ashtu sic une e nenvizova. Gje qe eshte nje perparsi per mua, apo jo, gjithnje duke u bazuar ne ate qe thate dhe po kerkoni ta bejme, dhe mendoj se jemi duke e bere dhe do ta bejme, sepse eshte e papranueshme, e pakuptimte dhe e absurde qe nje person tu beje thirrje te tjereve gjithnje me liber ne dore. Dhe une shoh se kete nuk e bejne muslimanet. Te pakten 99.9 % e tyre. Mund te kete nje reference, disa teza, ku bazohet per ligjeraten, por asesi te lexoj gjate gjithe ligjerimit. Ketu qendron gjithe esenca Akili.

Gjithe te mirat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nardlushnja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
nardlushnja


Male
Numri i postimeve : 90
Age : 53
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 6:13 pm

socratus shkruajti:

Denoj shjelljen e nardlushnja dhe e ftoj per respekt nga te tjeret

Pershendetje sokratus.
Kam lexuar me kujdes shkrimet tuaja dhe nuk dua te them qe bie dakort me gjithcka,por vlen per tu theksuar qe ne ato shkrime nuk ofendohet njeri dhe kjo eshte nje merite e juaja dhe ja vleni per tu respektuar.

Shkaku i postimit tim te padeshiruar edhe nga une vete eshte shume i qarte.Nuk mund te pranoj ofendime nga asnje.Ju do te ishit dakort qe anetari Muhamet tju ofendonte injorant?????
Lexoni mire shkrimet e mesiperme dhe do te arrini ne konkluzionet e sakta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nardlushnja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
nardlushnja


Male
Numri i postimeve : 90
Age : 53
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 6:18 pm

MUHAMETII shkruajti:
Pershendetje vella i nderuar nardlushnja.

Injorant mund te me thuash, por nuk mendoj se keni arsye te me akuzoni se kam ofenduar te tjeret.

Me t'mira


Muhamat mos u mundoni te dukeni engjell sepse nuk jeni i tille.
Me pare ofendoni ...dhe me vone justifikoheni.
Ju me cte drejte me cilesoni injorant....sepse nuk pranoj ate zotin tend????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nardlushnja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
nardlushnja


Male
Numri i postimeve : 90
Age : 53
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 6:23 pm

Akili shkruajti:
Nuk jam kunder asaj qe ti apo dikush tjeter bazoheni ne kuran, apo ne ndonje liber tjeter. Jam kunder asaj qe, nese une e bej nje pyetje, pergjigjet vijn tekstualisht nga kurani ose libri tjeter! Dhe jo pergjigje nga ajo qe qdo njeri lexon dhe kupton e ne fund e nxjerr nje perkufizim te vetin. Nese une hy ne debat me ty apo dike tjeter, llogaris qe jam duke be debat me ty, dhe jo direkt me kuranin, biblen apo ndonje liber tjeter. Jo pse une e ndjej veten ngusht dhe nuk mund te vazhdoj, sepse edhe une e kam lexu kuranin dhe perderisa e kam lexu ja kam ber vetes keto pyetje, dhe i jam pergjigje. Te njejten gje dua ta bej me dike tjeter dhe te marr pergjigje te tij apo saj.
Une si ateist, asnjehere nuk i jam pergjigje dikujt tekstualisht me fjalet e ndonje filozofi apo shkenctari ateist.
Shpresoj se e kupton thelbin e kritikes sime.

Pse lodhesh kaq shume o Akil.
Ketu ke te besh me njerz te brymosur.
Ata jane te denje te shperndajne vdekjen ne njerez te pafajshem sepse u eshte bere shplarje truri.Ata behen njerez bomba sepse keshtu i meson feja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 9:50 pm

Tungjatjeta


Ftoj te gjithe pjesmaresit ne debat te respektojn njeri tjetrin.

Bukuria e diskutimit eshte kur njerezit nuk pajtohen ne mes vete, dhe kjo ndikon si shtyse apo i motivon njerezit te shkruajn edhe me teper.

Nuk do jete e drejt te kerkojm se kush ja filloi ofendimit pra ta gjejme fajtorin, por me e udhes eshte qe tani te nderpritet.
Mund te ndodhin keqkuptime dhe njeriu eshte nje kries qe lendohet leht.

"Mos kqyrni kisha e gjamia se feja e shqiptarit eshte shqipria"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 9:51 pm

p.s duhet te ishte xhamia e jo gjamia
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 9:53 pm

nuk duhet te kemi frike prej asgjeje sepse nuk eshte emocion pozitiv,eshte negativ
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 9:59 pm

Tungjatjeta


Frika nuk eshte negative i nderuar, frika eshte nje nga emocionet qe mundesoj evoluimin tone, po mos te ishte zhvilluar frika tek homosapienset ne si do arinim ne ditet e sotme.
Frika te mbron nga reziqet, frika te mundeson eliminimin e gabimeve gjate perceptimit te nje ambienti te rezikshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 10:09 pm

me falni?
FRIKA NUK ESHTE EMOCION NEGATIV?
e keni me verte apo po talleni
ma shpjego pak lidhjen me evulimin?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyWed Mar 18, 2009 11:56 pm

Tungjatjeta

Do mundohem ta ilustroj me nje shembull dhe do jua le ju ta pergjithesoni:

Nje homosapiens (njeriu primitiv) eshte duke u shetitur ne nje xhungel vetem, dhe disa metra large tije shfaqet nje tufe me tigra apo ndonje grabitcar tjeter. Duke iu falenderu emocionit te frikes ne gjakun e ketije homosapiensi fillon sekretimi i sheqerit respektivisht te hormonit adrenalin, i cili i mundeson apo e paise me nje energji shtese (trupin e tije) te mjaftueshme sa per te vrapuar qe ti ike rezikut.
Po qe se te ky homosapiens nuk do egzistonte emocioni i frikes aj do vazhdonte me shetitjen dhe do afrohej shume pran grabitqareve, te cilet me siguri nuk do i ofrojn ndonje ushqim apo pije ngase vete aj tani me eshte ushqip per ta.

Shpresoj se pa me kundershtuar, duke i eliminuar paragjykimet qe i keni ndaj mua filloni te mendoni mbi ilustrimin e siperm. Dhe besoj se do bindeni se sa e rendesishme eshte frika per njeriun.
Eshte aq e rendesishme sa qe pa te nuk do egzistonte as edhe njeriu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 43
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 1:04 am

Respekt:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 1:55 am

socratus shkruajti:
Tungjatjeta

Do mundohem ta ilustroj me nje shembull dhe do jua le ju ta pergjithesoni:

Nje homosapiens (njeriu primitiv) eshte duke u shetitur ne nje xhungel vetem, dhe disa metra large tije shfaqet nje tufe me tigra apo ndonje grabitcar tjeter. Duke iu falenderu emocionit te frikes ne gjakun e ketije homosapiensi fillon sekretimi i sheqerit respektivisht te hormonit adrenalin, i cili i mundeson apo e paise me nje energji shtese (trupin e tije) te mjaftueshme sa per te vrapuar qe ti ike rezikut.
Po qe se te ky homosapiens nuk do egzistonte emocioni i frikes aj do vazhdonte me shetitjen dhe do afrohej shume pran grabitqareve, te cilet me siguri nuk do i ofrojn ndonje ushqim apo pije ngase vete aj tani me eshte ushqip per ta.

Shpresoj se pa me kundershtuar, duke i eliminuar paragjykimet qe i keni ndaj mua filloni te mendoni mbi ilustrimin e siperm. Dhe besoj se do bindeni se sa e rendesishme eshte frika per njeriun.
Eshte aq e rendesishme sa qe pa te nuk do egzistonte as edhe njeriu.

mirmroma, po filloj ta ilustroj ,atehere:
homosapiensi nuk eshte trembur ketyre tigrave,ndoshta ka vene ne pune llogjiken e tij ,dmth :tigri eshte me i madh se ai dhe ka me shume mundesi qe te fitoje ne dylftim,
ose pse tigri nuk ka frik nga homosapiensi??? pse?? mendoj sepse ka par qe homosapiensi eshte me i vogel se ai dhe ka ven ne pune trurin e tij qe mund te fitoje ne dyluftim.
si perfundim frika ekziston por nuk eshte ajo qe na ka shpetuar homosapiensin.
frika nuk eshte ajo qe na ben te jetojme mire eshte ajo qe na ben te jetojme keq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 1:56 am

tungjatjeta

te deshiroj nje jete te lumtur se bashku me mendimet tuaja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 1:58 am

socratus shkruajti:
tungjatjeta

te deshiroj nje jete te lumtur se bashku me mendimet tuaja

faleminderit ,nuk me kundershtove ,je dakort apo ca?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 1:59 am

Tungjatjeta

Jo por e verejta se nuk do mund ta kalojn barieren fjalet e mia.
por keni perdor nje ecuri logjike gjate pergjigjes, dhe per kete ju uroj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 2:02 am

socratus shkruajti:
Tungjatjeta

Jo por e verejta se nuk do mund ta kalojn barieren fjalet e mia.
por keni perdor nje ecuri logjike gjate pergjigjes, dhe per kete ju uroj.

ok,faleminderit
ju uroj tja kaloni mire
naten e mire
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 2:03 am

Tungjatjeta

Gjume te embel, e sa per frike e di qe do e kaloni naten pa te.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 2:11 pm

frika dhe turpi na shtyjne te largohemi prej puneve te pamoralshme .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 2:45 pm

laloni shkruajti:
frika dhe turpi na shtyjne te largohemi prej puneve te pamoralshme .

friga largon nje person nga zoti???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 3:53 pm

tani jam tejet i shokuar prej ktij komenti!!!
po varet p.sh nese i friksohemi njerzve siq tha nard lushnja ateher natyrisht se nuk mundemi ta pranojme ndikimin absolut te Krijuesit por kete ndikim mundemi ta kuptojme vetem nese i frikohemi Zotit ,e per t iu friksuar Krijuesit telartmadhrishem se pari duhet ta njohim Ate .
FRIKA ndaj Zotit e shtyn besimtarin te largohet prej puneve me te cilat Krijuesi nuk eshte i kenaqur dhe te nxitoje ne vepra temoralshme e sa per pabesimtarin Zoti e udhzoft !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 6:24 pm

laloni shkruajti:
tani jam tejet i shokuar prej ktij komenti!!!
po varet p.sh nese i friksohemi njerzve siq tha nard lushnja ateher natyrisht se nuk mundemi ta pranojme ndikimin absolut te Krijuesit por kete ndikim mundemi ta kuptojme vetem nese i frikohemi Zotit ,e per t iu friksuar Krijuesit telartmadhrishem se pari duhet ta njohim Ate .
FRIKA ndaj Zotit e shtyn besimtarin te largohet prej puneve me te cilat Krijuesi nuk eshte i kenaqur dhe te nxitoje ne vepra temoralshme e sa per pabesimtarin Zoti e udhzoft !

pershendetje

mos u shokoni laloni se nuk ju kupova prandaj shprehu me mir se te tema ishte friga ndaj zotit e ju that se friga te largon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyThu Mar 19, 2009 11:18 pm

Pershendetje

socratus tha:
"Mos kqyrni kisha e gjamia se feja e shqiptarit eshte shqipria"

Nese keni mundesi te mi pergjigjeni disa pyetjeve, qo do i shtroj rreth ketij citati.

1. Feja shqiptare, predikon per besimin ne nje Zot apo me shume sish! Pra eshte fe monoteiste apo politeiste?

2. Cilat jane shtyllat dhe parimet e kesaj "feje"?

3. Cili eshte libri ku bazohet "feja" ne fjale?

4. Nese eshte nje liber i tille, kujt dhe nga kush i eshte zbritur?

5. Feja ne fjale a e pranon ekzistencen dhe pavdeksine e shpirtit?

6. Cilat jane ndalesat dhe lejesat qe sistemi "fetar shqiptar" i ka caktuar per njerezit?

7. Kjo fe a vlen vetem per shqiptaret apo edhe per grupet tjera etnike pa dallim race?

8. Feja ne fjale, a u predikon qytetareve se do te kete ringjallje?

9. Cdo fe i ka rregullat dhe zakonet e saj rreth qeshtjes martesore, dua ta di se "feja shqiptare" a e lejon poligamine, apo ne menyre strikte e ndalon ate?

Kaq per sot.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyFri Mar 20, 2009 1:55 am

MUHAMETII shkruajti:
Pershendetje

socratus tha:
"Mos kqyrni kisha e gjamia se feja e shqiptarit eshte shqipria"

Nese keni mundesi te mi pergjigjeni disa pyetjeve, qo do i shtroj rreth ketij citati.

1. Feja shqiptare, predikon per besimin ne nje Zot apo me shume sish! Pra eshte fe monoteiste apo politeiste?

2. Cilat jane shtyllat dhe parimet e kesaj "feje"?

3. Cili eshte libri ku bazohet "feja" ne fjale?

4. Nese eshte nje liber i tille, kujt dhe nga kush i eshte zbritur?

5. Feja ne fjale a e pranon ekzistencen dhe pavdeksine e shpirtit?

6. Cilat jane ndalesat dhe lejesat qe sistemi "fetar shqiptar" i ka caktuar per njerezit?

7. Kjo fe a vlen vetem per shqiptaret apo edhe per grupet tjera etnike pa dallim race?

8. Feja ne fjale, a u predikon qytetareve se do te kete ringjallje?

9. Cdo fe i ka rregullat dhe zakonet e saj rreth qeshtjes martesore, dua ta di se "feja shqiptare" a e lejon poligamine, apo ne menyre strikte e ndalon ate?

Kaq per sot.

Me t'mira

Tungjatjeta Z.Muhametii

Nuk kam dyshime ne aftesit e juaja, dhe jame me se i bindur qe ne vete e keni te kjart mesazhin i cili ipet me ane te kesaj metafore:

"Mos kqyrni kisha e xhamia se feja e shqipetarit eshte shqipetaria"

Njeriu e ka lirin per te zgjedhur, nese kerkoni te keqen do e gjeni ne cdo vend dhe nje ashtu nese e kerkoni te miren do e hasni rreth e rotull.
Postimet e juaja i lexoj me kujdes, ngase ende ju konsideroj si nje person me arsye te shendosht, mirpo shkrimi i siperm nuk i ngjan shkrimeve klasike te me parshme te MUHAMETII't.
Keni provuar apo perdoret disa pyetje qe ju tashme i dini se si mund ti pergjigjem une apo dikush tjeter.
Posedoj nje dije te mjaftueshme sa per te qene i afte ti pergjigjem ne nje menyre pyetjeve te shtruara. Mirpo ne shenje proteste nuk do i pergjigjem asnjeres, ngase kombi apo me saktesisht shqipetaria eshte ajo qe na jep nje identitet ajo qe na jep krenari dhe keto ndjenja perjetohen nga e gjithe shoqeria pa dallim feje race apo gjinie, ndersa te qenurit apo jo fetar eshte nje qeshtje individuale, pra feja i takon individit e jo shoqeris.

Pyetjet e shtruara nuk do i cilsoj si te nje niveli te ulte, por do shtoj se nuk jane per tu pergjigjur ngase pergjigjet tashme te gjithe lexuesit e ardheshem duke perfshir edhe juve i din.

Besoj se nese do keni mundesi te largoheni nga mjedisi juaj dhe ti veshtroni ne nje menyre me objektive pyetjet e shtruara do me jepni te drejte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar



Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyFri Mar 20, 2009 12:46 pm

MUHAMETII shkruajti:
Akili, une plotesisht po e kuptoj shqetesimin dhe kerkesen tuaj. Por po dua te njoftoj, se perveq atyre ajeteve qe kuptohen qarte se jane ajete, sepse ne menyre shume te drejtperdrejte e tregon suren (kaptinen) dhe ajetin (versetin) e Kur'anit, - une asnjehere apo shume shume rralle here marr ndonje citat, copy/paste, dhe edhe ne qoftese e marr, tregoj se ku e kam marre, apo te pakten e tregoj se kush eshte autor i citatit.
Por ketu e gjithe esenca qendron ne ate se Kur'ani eshte liber logjik, perceptohet nga logjika e njeriut, dhe ne skemi pse e as qe mundemi (nese i themi vetes racional) te dalim jasht atyre konditave te Kur'anit.
Ashtu sic nuk mund ta ndryshojme matematiken. Si ne Evrope, si ne Amerike e Afrike, 1 plus (+) 2 bejne = tre (3).
Nese ju e keni kuptuar se une kam studiuar ne Evrope, saktesisht ne Kosove, nuk keni te drejte dhe arsye te me akuzoni se ju nuk kam mire sepse kam mesuar ne Kosove. Jo jo, sepse matematika kuptohet apriori, eshte tejet logjike.
Prandaj kur dikush i referohet ndonje libri te shenjte, dhe thote se Zoti eshte nje dhe i vetem, pervec Tij nuk ka tjeter, ju tash nuk mund te thuani jo thuaje ashtu sic ju thote logjika e juaj, apo edhe nese mund ta thuani, sepse nuk ju pengon askush ta thuani, ju nuk keni te drejte te me akuzoni pse iu referova p.sh. Kur'anit, sepse edhe logjika ime e thote se Zoti eshte nje dhe i vetem. Edhe pse tekstualisht nuk shkruan ne Kur'an ashtu sic une e nenvizova. Gje qe eshte nje perparsi per mua, apo jo, gjithnje duke u bazuar ne ate qe thate dhe po kerkoni ta bejme, dhe mendoj se jemi duke e bere dhe do ta bejme, sepse eshte e papranueshme, e pakuptimte dhe e absurde qe nje person tu beje thirrje te tjereve gjithnje me liber ne dore. Dhe une shoh se kete nuk e bejne muslimanet. Te pakten 99.9 % e tyre. Mund te kete nje reference, disa teza, ku bazohet per ligjeraten, por asesi te lexoj gjate gjithe ligjerimit. Ketu qendron gjithe esenca Akili.

Gjithe te mirat

Logjika, logjika, logjika...Nese eshte kaq logjike qe zoti eshte nje dhe i vetem per ty si besimtar dhe qdo besimtar tjeter, atehere shtrohet pyetja logjike: pse shume pak harmoni ka edhe sot ne mes njerezve? Bile edhe neper familje ka pak harmoni! Mos te flasim per me gjere. Athua per nje moment nuk e perdorin logjiken ( harrojne qe zoti eshte nje dhe i vetem)?!
Sikur te ishte kaq logjike kjo qe thoni ju per zotin, dhe kur kesaj ti shtojme edhe shumicen e njerezve qe besojne ( te pakten paraqiten) dhe keto i merrni si statistika te sakt ju, gjerat do te ishin krejt ndryshe, te pakten do te kishte nje harmoni me te mirfillt brenda familjeve si dhe pak me gjere duke i perjashtuar ato shteterore. Sepse keto te fundit vetem interesin e njohin, asgje tjeter!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kushtrimi86
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kushtrimi86


Male
Numri i postimeve : 172
Age : 38
Vendi : Prishtine
Registration date : 29/08/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 EmptyFri Mar 20, 2009 7:24 pm

Dikush parasegjithash mund te thote se edhe feja shqiptarit eshte shqiptaria ashtu siq po thot socratus.Mirpo shqiptaria apo shqiptarizmi nuk eshte fe edhe askush nuk ka pretenduar se ai te jete i tille.Shqiptaria eshte nje teresi kombetare, te ciles i takojme ne si komb, dhe krenohemi se jemi te tille.

Nuk guxon njeriu i thjeshte e aq me pak ndonje intelektual qe t’i krijoje vetes nje komoditet duke u mbeshtetur ne ate se eshte nje atdhetar i mire dhe kjo gje do t’i mjaftoje, ashtu sikurse qe nuk mjaftojne qe te jeshe nje besmitar i mire e te mos besh asgje per Atdheun sepse ne njeren ane nuk do te mund te kryesh ritualet fetare po qese nuk je i lire, ndersa ne anen tjeter do te jesh i humbur dhe jeta nuk do te kishte kuptim nese mbetesh pa qellim dhe besim ne Zotin e Madheruar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Frika nxit sëmundjet e zemrës
» Dr. Shefqet Krasniqi: FALËNDERIM ZOTIT PASTAJ NATO-S
» Mëshira e Zotit
» Mëshira e Zotit
» Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: