Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Frika nxit sėmundjet e zemrės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ummu-Hurejra
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 17
Age : 27
Vendi : Pejė
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Frika nxit sėmundjet e zemrės   Tue Jan 06, 2009 6:47 am

Personat tė cilėt vuajnė nga sulmet e panikut janė mė tė prirė qė tė sėmuren nga sėmundjet e zemrės, shkruan nė revistėn "European Heart Journal".
Nė bazė tė tė dhėnave, shkencėtarėt kanė publikuar se personat nėn moshė 50-vjeēare, tė cilėt kanė sulme tė frikės dhe krijojnė panik, janė tė rrezikuar tri herė mė shumė pėr tė zhvilluar sėmundje kardiovaskulare.

Ky pėrfundim ėshtė nxjerrė nga tė dhėnat e grumbulluar prej studimeve tė cilat kanė pėrfshirė mė shumė se 400.000 persona tė tė gjitha moshave, ku janė pėrfshirė edhe 57.000 participantė tė cilėt kanė pasur probleme me sulmet e panikut.

Studimi ka treguar se nė grupet e personave me sulme tė panikut me moshė nėn 50 vjet, rreziku pėr tė pasur sulm nė zemėr ka qenė pėr 38% mė i lartė, ndėrsa rreziku pėr t’u shfaqur ndonjė sėmundje tjetėr e zemrės ka qenė pėr 44% mė i lartė. Edhe te personat mbi 50 vjet, tė cilėt kanė vuajtur nga paniku, ka ekzistuar rreziku i shfaqjes sė sėmundjeve kardiovaskulare, porse nė shkallė mė tė ulėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 31
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Frika nxit sėmundjet e zemrės   Thu Feb 19, 2009 12:36 am

cdo lloj ndjenje e keqe sjell keq,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Lumi_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

MesazhTitulli: Re: Frika nxit sėmundjet e zemrės   Thu Feb 19, 2009 12:58 pm

Pos frikes semundjen e zemres w nxite edhe duhani, alkooli, shtimi i peshes e keshtu me radhe. Suspect
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Frika nxit sėmundjet e zemrės   Thu Feb 19, 2009 1:54 pm

Nga kjo qe lexova mundesit e vogla i paskna qe me pas sulm ne zemer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Frika nxit sėmundjet e zemrės   Thu Feb 19, 2009 1:57 pm

Akili shkruajti:
Nga kjo qe lexova mundesit e vogla i paskna qe me pas sulm ne zemer.

Akili mos ke dert, e sidomos nėse ike punėt mirė me shoqėri tė preferojė tė rrish ma shumė me What a Face ke me harru ēka ėshtė sėmundja e zemres cheers

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Frika nxit sėmundjet e zemrės   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Frika nxit sėmundjet e zemrės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: