Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!

Shko poshtë 
+11
Driniiiii
Aldo
laloni
ILTA
Agrone
socratus
Orfe@
nardlushnja
Guximi
Kushtrimi86
MUHAMETII
15 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyFri Feb 27, 2009 2:46 am

Cito :
Agrone shkroi:
kan frig nga zoti un nuk kam frig nga ai sepse nese sillem mir nuk kam
arsyje te kem frig e nese jam i mir ai e sheh qfar mbaj ne shpirt

Shkrimi i siperm ju takon juve me pas une postova kete:

Cito :
Tungjatjeta Agrone

Nuk duhet te harohet nje gje se frika eshte
nje emocion univerzal ne lindim me te. Une sikurse ju i kemi frike, i
frikesohemi te panjohures, por une dhe ju ndoshta dallojm sa i perket
ne te shfaqurit te kesaj frike.
Nese per nje moment do i mbyllje syte dhe te filloje te mendoje se pse ti pikrishte bene gjera te mira. Keto te mira a i bene per ndonje shperblim apo per tu larguar nga ndonje ndeshkimi.

Nga shkrimi juaj kjo kuptohet:
1. frika juaj nga zoti ju detyron te veproni ne nje menyre te "mire"
2. Frika nga denimi i zotit ju largon nga e keqja.

Kete perfundim e aritane keto reshta qe ju takojn:
|nuk kam
arsyje te kem frig e nese jam i mir ai e sheh
|(Agrone)

u shperblefsh ashtu sic e ke zemren
socratus
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyFri Feb 27, 2009 5:09 am

un besoj se u shpiegova mjaft mir un nuk di nese aksionet e mija jan te mira o te keqija e ku do shkoj mas vdekjes por tashi per tashi nuk frigsohem un me shum frigsohem nese bej aksident e mes gjall ne karike me rrota, nuk kam arsyje te frigsohem ndryshe nga ato qe kerkojn meshir qfar do qe te bej po un jam e un mes ne nuk e kemi te sigurt ku do shkojm o nese egziston nje bot tjeter noshta me kalimin e kohes do te arrim dhe te mundim vdekjen un tash per tash e di se vdekja esht rreale e e di se do vi dhe dita ime si per te gjith e nuk me frigson ajo qfar vjen mrapa dhe as qe rri duke e menduar fort, un me shum shoh ket ku jami tashi per qfar vjen mrapa ne nuk dim gje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 1:27 pm

Tungjatjeta
Frika ndaj zotit shfaqet ne menyra te ndryshme mevaresisht si i perballon individi keto aj edhe ndikon ne personalitetin dhe qendrimin e tije ndaj vlerave te caktuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 2:12 pm

ej muhamed kisha pas qef me pas adresen tone ne internet !!!!(valon_shkodra)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 2:17 pm

1. Njeriu duhet të ketë lidhje të drejtpërdrejta me Zotin, sepse në përgjithësi mëkati bëhet kur Zoti harrohet!

2. Krijuesi është i padukshëm dhe i dukshëm, e padukshme është vetëm qenia e Tij, ndërsa ekzistenca e Tij është e dukshme në atë që shohim dhe ndjejmë.

3. Zoti është i pavdekshëm, i përhershëm, që nuk ka mbarim, nuk është i afatizuar as në kohë as në hapësirë, Ai është që i ka paraprirë historisë, ndërsa ne një ditë do të vdesim, do të bëhemi ushqim për gjallesat e tokës, dhe prapë do të rikthehemi tek Ai.



V d e k j a eshte realitet !
Ai qe nuk do te vdes kurre dhe nuk do te lind eshte All-llahu


4. Nevoja kryesore e njeriut është Krijuesi i tij ,ta njoh Atë ,ta adhuroj Atë dhe t’i frikësohet Atij !!!

5. Para se njeriu t’ia ketë frikën Zotit, duhet ta ketë të qartë varësinë që e ka nga Ai (nevojën për Të), ndërsa para se ta kuptojë varësinë nga Ai, duhet ta njohë Atë.

6. Padukshmëria e qenies së Krijuesit nuk është argument për mosbesimin në ekzistimin e Tij !!!

7. Pejgamberi (a.s) ka thënë: trupin e njeriut gjendet një copë mishi, nëse ajo është e shëndoshë, është i shëndoshë i gjithë trupi dhe nëse ajo do të prishet, prishet i gjithë trupi. Ajo është zemra.”

8. Çdo trup që sëmuret, duhet të shërohet.Papastërtia e trupit është shkak për shumë sëmundje, ndërsa papastërtia e zemrës sonë është shkak i vuajtjeve, i mjerimit dhe i pakënaqësisë sonë në këtë botë dhe në tjetrën.

9. Një njeri që beson se problemet e kësaj bote janë të përkohshme dhe se ekziston një jetë tjetër pas vdekjes do të jetë i kënaqur me gjithçka që do të marrë nga kjo jetë.

10. “Njeriu më i poshtëruar është i varfëri që lavdëron pasanikun duke iu përulur atij dhe njeriu më i nderuar është pasaniku që sillet me modesti me të varfërin duke e vlerësuar atë”.

11. Krimi mè i rènd nè historinè e njerëzimit është padituria.

12. " Person i sinqertë është ai i cili I fsheh veprat e tija të mira sikurse që i fsheh veprat e tija të liga."

13. "Çka Allahu dëshiron prej veprave të krijesave të Tij është sinqeriteti e jo diç tjetër."

14. kushdo që s’preokupohet me të vërtetën ,detyrimisht preokupohet me të kotën .

15. Ai qe ka humbur vet moralin nuk mund të të jep moral .







nuk po di qa me thon pas asaj qe tha muhamedi!

kalofshi mir
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 2:24 pm

Tungjatjeta

Nese nuk din qfar te thuash lexo, por postimi ne kete menyr bllokon diskutimin mbi teme, ngase asgje nuk po shkruhet nga anetaret vetem copy/past?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 3:21 pm

jo jo ne asnje menyr por une nuk dija se qte them tjeter ,ndersa ju sigurisht se keni mendimet e juaja.
un ju rrespektoj ju dhe antart e tjere te forumit dhe perkete dua te diskutoj me ju .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 3:38 pm

Tungjatjeta

Respektin time e keni fituar qe ne qastin e anetarsimit ne forum, dhe ky respekt nuk do humb pa mare parasysh se per cfar do diskutojm. Une kritikova vetem menyren e shkrimit tuaj, duke radhitur shkrime nga burime tjera e duke i postuar kety.
Te pajtohesh me dike eshte nje e drejt elementare askush nuk mund te jua mohoj.

Shpresoj ne mirkuptimin tuaj dhe vlersoj deshiren tuaj per te diskutuar me fjalet te formuluara nga ju e jo nga faqet tjera rrethe e perqarke internetit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 4:02 pm

un jam pajtuar me ato qe i kam xhetur ne internet dhe nuk shoh te keqe ketu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 5:56 pm

Tungjatjeta I riu Laloni

Nuk jam duke kerkuar te keqen tek ju.
Me tregoni ju lutem a i keni frike Zotit?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
nardlushnja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
nardlushnja


Male
Numri i postimeve : 90
Age : 53
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 7:55 pm

Frike Zotin ????
Kush eshte ky???
Frike kam vetem njerezit,prandaj i dua kafshet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 8:16 pm

Nuk e di se per c'arsye njerezit e tregojne haptazi injorancen e tyre - madje, fatkeqesisht, edhe krenohen me ate!

nardlushnja, mendon se kafsha kujdeset per ty me shume se nje qenie njerzore, e te mos flasim per krijuesin!

Po ky gjykim eshte tejet i shemtuar, or' zoteri!

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyMon Mar 16, 2009 8:51 pm

fillestaret ....skane ca te flasin
njeriu duhet te jetoj pa frike,sepse ne fund te fundit frika eshte dicka qe truri krijon por eshte dicka qe edhe mund te eliminohet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 2:08 am

sokrati tha:
Tungjatjeta I riu Laloni

Nuk jam duke kerkuar te keqen tek ju.
Me tregoni ju lutem a i keni frike Zotit?



un jetoj mes frikes edhe shpreses -friksohem se mos perfundoj i humbur dhe shpresoj se do e gjej shpetimin-jetoj me vetem nje mision- ta adhuroj te Madhrishmin te vetmin dhe te pashoq -ta fitoj boten e pertejme se ajo osht e pafund .
do njerz nuk i kuptoj > pse ky perceptim kaq i gabuar i jetes???

un ju dhash shembuj te qarte dhe ju perseri me injoroni duke thene ''i riu lalon''!
nese keni ardhur deri ne ate gjendje sa te mbroheni duke thene ''i riu lalon'' ateher ....gjykoni ju vet !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 2:21 am

Tungjatjeta I riu Laloni

Shembujt e sjellur nga ju nuk mjaftojn
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 1:21 pm

ateher Zoti qoft me ju
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 1:31 pm

AMIN!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar



Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 1:37 pm

AmIn i shalla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nardlushnja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
nardlushnja


Male
Numri i postimeve : 90
Age : 53
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 6:55 pm

MUHAMETII shkruajti:
Nuk e di se per c'arsye njerezit e tregojne haptazi injorancen e tyre - madje, fatkeqesisht, edhe krenohen me ate!

nardlushnja, mendon se kafsha kujdeset per ty me shume se nje qenie njerzore, e te mos flasim per krijuesin!

Po ky gjykim eshte tejet i shemtuar, or' zoteri!

Me t'mira

Sa per injorancen ....dukesh qe nga ky shkrim dhe menyra se ofendon te tjeret.Je injorant dhe dukesh qe ne shkrim te pare.Nuk te kam ofenduar dhe fjalet e pakta....injorant.
Sa per kafshet te jesh i bindur se jane me te dashura dhe me te respektuara se sa njerez si puna jote.

Bej thirrje moderatoreve per reflektim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 7:06 pm

S'ka Moderator me, tash e jemi ne shkallen me te lart te vedijesimit dhe s'kemi nevoj per gjera te tilla Very Happy . Eshte e kot te flasim neper keto tema, sepse rrall lexon nje mendim origjinal te dikujt nga logjika e tij-saj. Gjithqka qe lexojme ose eshte copy-paste nga librat e "shenjet-fjalet e allahut", ose terthorazi jane poashtu fjale te marrura nga po ato libra. Perderisa askush nuk eshte ne gjendje te shtroje nje pyetje nga logjika e vet, dhe njekohesisht te jap nje pergjigje nga logjika e vet, atehere gjithqka eshte e pa kuptimt.

Sikur mos ta kishin permend gjehnemin, gje qe i ben njerezit te friksohen, dhe gjehnetin, gje qe i ben njerezit te shpresojn-besojne, qe moti fet i kish mbulu dheu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyTue Mar 17, 2009 10:54 pm

Tungjatjeta

Me e tolerueshme do ishte nje shkrim copy/past se sa nje ofendim apo poshterim nga logjika vetanake e autorit te shkrimit.
Denoj shjelljen e nardlushnja dhe e ftoj per respekt nga te tjeret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyWed Mar 18, 2009 12:45 am

Pershendetje vella i nderuar nardlushnja.

Injorant mund te me thuash, por nuk mendoj se keni arsye te me akuzoni se kam ofenduar te tjeret. Mund te i shfletoni te gjitha shkrimet e mia, dhe nuk e besoj (e them nuk e besoj, sepse nuk jam 100% i sigurte sa a e renduar dikend me ndonje fjale, edhe pse kam pase arsye, sepse me jane bere fyerjet mjaft te renda, por me ndihmen e Zotit, i kam perballuar e anashkaluar, dhe jam perpjekur qe gjithnje te i qetsoj debatet) se e kam fyer dikend me vedije te plote.

nardlushnja, kuptoje nje gje: Nuk eshte turp te jesh injorant nga mosdija, por te pajtohesh me injorancen kur je i vetedijshem!
Une nuk mund ta di se ciles kategori i perkisni. Por ashtu sic kam deshire per veten t'i perkas grupit te pare, (nese nuk ka alternativa tjera, dmth, me imponohet), ashtu kam deshire qe edhe ju te i perkisni grupit te njejtit grup. Ju e dini me se miri.

Shiqo nardlushnja, nese une me te vertete jam thelluar ne injorance, nuk do u hidherohesha juve nese do me tregonit se jam duke jetuar ne injorance, perkundrazi, do ju hidherohesha pikerisht pse nuk me keni treguar se jam injorant.
Pra, nese une jam duke shkuar ne nje rruge, per te cilen edhe vet kam dyshim se destinacion i saj eshte humnera, une nuk hidherohem nje personi qe me thote lakoje rrugen dhe kthehu mbrapa, por i hidherohem atij qe me thote vazhdoje rrugen. Ndersa ne, fatkeqesisht e bejme te kunderten! Ate qe na ben rrafsh, e falenderojme, ndersa ate qe perpiqet ta na tregoj te verteten e quajme keqberes, injorant, e ndoshta edhe me fjale shume me fyese.

Me keni fyer rend! Por une nuk ju hidherohem! Sepse e di se e beni nga padija, edhe pse per kete nuk jam aq i sigurt, sepse ndoshta edhe e beni me qellim. Por sic i thoshte Adem Demaci, legjenda e gjalle e shqiptarise, nepermjet disa polemikave, Veton Surroit se "ty dhe gjithe njerezit ju kam pjese te shpirtit", ashtu edhe une po te them ty, te kam pjese te shpirtit. Te kam vella te dyfisht, dhe do te doja te kem vella te trefisht, por kjo nuk varet nga une, por nga ju.

Zoti na drejtofte

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyWed Mar 18, 2009 1:08 am

Pershendetje Akili.

Mendoni se logjika e krijeses (njeriut) qenderon mbi fjalet e Krijuesit!? O vella, po fjala e Krijuesit, nga ajeti i pare, gjere tek i fundit kuptohet nepermjet logjikes. Sepse pikerisht njerezve me logjike ua ka obliguar t'i lexojne librat e shenjte, e jo edhe qenieve tjera qe nuk e posedojne ate (logjiken).

Plotesisht pajtohem me Socratus, se me e tolerueshme eshte nje shkrim copy/paste, sesa nje ofendim nga ana vetanake. Te pergezoj per kete mendim racional.

Akili, me sa di une, mjaft kemi diskutuar rreth pyetjeve logjike. Nese keni harruar prap mund t'ua sjell ato shkrimet logjike, qe deshmojne per ekzistencen e Krijuesit.
Por mund edhe tash te shtroni pyetje, edhe pse nuk po te premtoj se mund t'i kthej pergjigjet ashtu sikurse herave te kaluara, sepse tash jam me i zene, por me lejen dhe ndihmen e Zotit do te perpiqem i kthej.
Po mos te ishte logjika, ne as qe do te quheshim njerez. Prandaj edhe nese e sjellim nje ajet (verset), prap ate e shpjegojme ne menyre logjike. Ne mos ta kishim logjiken, as qe do te mund ta sjellnim ate.
Ashtu sikurse shkenca qe bazohet tek faktet shkencore, edhe ne besimtaret bazohemi tek fjala e Zotit, e cila eshte perplot urtesi, racionalitet, logjik e cka tjeter, ne dobi tonen.
Dijeni se eshte e pamundur, qe nje krijese te dije se qfare eshte me mire per nje krijese tjeter, dhe anasjelltas, ashtu sic din vet Krijuesi per krijesat e veta.
Ishte Krijuesi ai qe e projektoi gjithe Universin ne menyren me te mire, dhe njeriun si qenien me te persosur te tokes.
Secilin organ te trupit ia vendosi ne vendin e duhur.
Asnje element arficial nuk mund ta zevendesoj ndonje organ te trupit. Askush as qe mendon ta zevendesoj doren me nje element teknologjik, apo syrin, a dic tjeter.
Ky fakt na jep te kuptojme se ne nuk dim se c'eshte mire per veten tone. Merreni me mend, ne per veten tone nuk dime se c'duhet te kemi, nuk kemi mundur te "krijojme" dic qe do te zevendesonte njeren prej gjymtyreve tona, ende, dhe as qe do te mund te "krijojme" dic qe do ta zevendesoj ujin, i cili eshte burim jete. E te mos flasim per mendje, e cila na ben qenie te vecanta.

Tregomni nese thash dic logjike Akili.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyWed Mar 18, 2009 1:02 pm

Nuk jam kunder asaj qe ti apo dikush tjeter bazoheni ne kuran, apo ne ndonje liber tjeter. Jam kunder asaj qe, nese une e bej nje pyetje, pergjigjet vijn tekstualisht nga kurani ose libri tjeter! Dhe jo pergjigje nga ajo qe qdo njeri lexon dhe kupton e ne fund e nxjerr nje perkufizim te vetin. Nese une hy ne debat me ty apo dike tjeter, llogaris qe jam duke be debat me ty, dhe jo direkt me kuranin, biblen apo ndonje liber tjeter. Jo pse une e ndjej veten ngusht dhe nuk mund te vazhdoj, sepse edhe une e kam lexu kuranin dhe perderisa e kam lexu ja kam ber vetes keto pyetje, dhe i jam pergjigje. Te njejten gje dua ta bej me dike tjeter dhe te marr pergjigje te tij apo saj.
Une si ateist, asnjehere nuk i jam pergjigje dikujt tekstualisht me fjalet e ndonje filozofi apo shkenctari ateist.
Shpresoj se e kupton thelbin e kritikes sime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
laloni
Anëtar
Anëtar
laloni


Male
Numri i postimeve : 259
Age : 32
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 EmptyWed Mar 18, 2009 4:31 pm

ne besimtaret
Kemi nje Zot te cilit i perkulemi
kemi nje kuran ne baze te te cilit veprojme
kemi pejgamberin si udhezim per ne.
pra tek ne besimtaret ekziston vetem nga nje realitet per qfar do qeshtje qe do te thot se ne nuk i shpikim idete tona rreth ketyre qeshtjeje sepse ne i kemi te gatshme qdo qeshtje te jetes ne librin e Zotit .
sepse nese Zoti do i linte keto qeshtje ti zgjidhnin njerezit ateher nuk mund ta paramendoj se ne qfar kaosi do jetonim ne sot sepse secili njeri i ka idete e tije te ndryshme nga tjetri dhe ato luftera qe kane ndodhur dhe ndodhin pikerisht sepse njerezit kane ide te kunderta me njeri tjetrin .
por Krijuesi i plotfuqishem e pershkroi qdo qeshtje ne menyre te persosur dhe njeriut i mbetet vetem te veproje ne baze te ketyre udhzimeve te persosura.
feja islame ne njefare menyre eshte nje program se qa duhet bere dhe qa nuk duhet bere .
po te jetonte njerzimi ne baze te ketij programi ,nuk do ndodhnin as luftera as krime as kriza ekonomike as vetvrasje dhe a e dini pse. ja disa shembuj
sipas islamit:
ate qe e dojme per vete duhet ta duam per vllaun tone.
duhet te jemi te sinqert dhe te moralshem. po te zbatohej nje politike e moralshme dhe e sinqert pra jo nje politike ku mbizotron interesi dhe epshi personal ateher nuk do ndodhnin kriza ekonomike do qeverisej shum me mire se si qeveriset sot sepse pushtetaret do ja kishin friken popullit e jo populli pushtetarve .
ate qe e dojme per vete duhet ta duam edhe per vllaun tone .po te ndihmoheshin keshtu njerezit mes vete nuk do kishim klasa kaq te diferencuara shoqerore ,sepse ne qender te vemendjes do ishte shoqeria e jo epshi personal. e keni ndjere ju ate thenien: kjo bote ka per te gjithe mjaftueshem por jo edhe sa ti doje qejfi .

pastaj po te jetohej sipas islamit njerezit do ishin te kenaqur me jeten e tyre dhe nuk do benin vetvrasje .
pse vetvrasjet nuk po ndodhin tek muslimanet -eshte fjala per muslimanet e devodshem.

pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!   Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Njohja, nevoja dhe frika ndaj Zotit!
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Frika nxit sëmundjet e zemrës
» Dr. Shefqet Krasniqi: FALËNDERIM ZOTIT PASTAJ NATO-S
» Mëshira e Zotit
» Mëshira e Zotit
» Pse shkenca dështon në shpjegimin e Zotit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: