Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Sun Aug 10, 2008 10:07 pm

Ē’KEMI THĖNĖ

E STĖRTHĖNĖ?!kissA mban mend, hėnėz e ngrėnė,

Ē’kemi thėnė

e stėrthėnė?Sy ndėr sy ndenjėm parmbrėmė,

Ē’kemi thėnė

e stėrthėnė?Pėrmbi bar te molla tėndė

Ē’kemi thėnė

e stėrthėnė?Folėm pak edhe diē bėmė…

Ē’kemi thėnė

e stėrthėnė?Na spėrkatėn zogjt me kėngė.

Ē’kemi thėnė

e stėrthėnė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Sun Aug 10, 2008 10:09 pmDEHUR NGA BUKURIABrenda kopshtrave tė mia

Sulet vrap ujėt nga vija.

Ē’i pėrdredh degėt hardhia!

Luleplot vishet kajsia.

Dehur-o nga bukuria.Rrituni, kajsi, hardhi,

Kokrraplot me ėbėlsi

Pėr mua dhe miqt’ e mi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Sun Aug 10, 2008 10:10 pm

GUDULISJET:kiss:Vashė me fustan tė bardhė,

Fap me sy, ēėk – me qepallė.

Gudu-gudu-gudulia

Prush i ndez ndjenjat e mia.Ku gjen mė bukur, moj mike

Nat’ e dit’ me gudulisje!

Gudu-gudu-gudulia

Prush i ndez ndjenjat e mia.Njė gudulisje nėn dorė

Ma jep me gishtin e hollė.

Gudu-gudu-gudulia

Prush i ndez ndjenjat e mia.Me gudulisjet nė injė

Sytė tanė vetėtijnė.

Gudu-gudu-gudulia

Prush i ndez ndjenjat e mia.Le kur gudulis nė buzė

Me buzėt e tua shpuzė!

Gudu-gudu-gudulia

Prush i ndez ndjenjat e mia.Vitet vinė edhe ikin.

Gudulisjet ndezin shpirtin.

Gudu-gudu-gudulia

Prush i ndez ndjenjat e mia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Sun Aug 10, 2008 10:11 pm

Jorgo S. [b]TELO shkruajti:


DEHUR NGA BUKURIABrenda kopshtrave tė mia

Sulet vrap ujėt nga vija.

Ē’i pėrdredh degėt hardhia!

Luleplot vishet kajsia.

Dehur-o nga bukuria.Rrituni, kajsi, hardhi,

Kokrraplot me ėbėlsi

Pėr mua dhe miqt’ e mi.
[/b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Sun Aug 10, 2008 10:12 pm

PĖRKĖDHELITĖDhelet e pėrkėdhelitė

Gosti janė pėr tė rinjtė.

Kalon koha kili-vili…

S’i kursen kėngėt bilbili.

Kili-vili ikin orėt…

S’njohin tė velur rinorėt.

Me kilikosje, pėrkdhelje

Edhe pleqtė s’kanė velje.

Ku ka mėri dhe urrejtje

Shteron jet’ e kėsaj jete.

Me gaz e pėrkėdheli

Kalon jeta mrekulli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Sun Aug 10, 2008 10:14 pm

RRĖNJĖT DHE DEGĖTShpirti gjatė kėtij behari

Mė dha kėngė pėrsėmbari.

Fara e mbjellur nėpėr vite

Nė zemėr rrėnjėt I hidhte…

NMerrnin vrull vargjet pėr kėngė

Porsi gruri kalirėndė.

Ēdokush di, se…ku rrjedh kėngė,

Sa ka degė, ka dhe rrėnjė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Sun Aug 10, 2008 10:15 pm

VOGĖLUSHES:kiss:Sumbull e kėsaj mėhalle,

vogėlane, vogėlane,

sumbullesha bukurane!

Para meje hapin ndale!

Mos u ngut, ec me ngadale!

Eja tek unė pėrfare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Sun Aug 10, 2008 10:19 pm

VOGĖLUSHES:kiss:Sumbull e kėsaj mėhalle,

vogėlane, vogėlane,

sumbullesha bukurane!

Para meje hapin ndale!

Mos u ngut, ec me ngadale!

Eja tek unė pėrfare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Sun Aug 10, 2008 11:46 pm

z.Jorgo,poezitė tuaja janė poezi tė vlerės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:16 am

TESPIETDuke ndenjur ndėnė hije,

Rri e numėroj tespiet.

Tejembanė syt’ i shpie.

Stepem prej njė bukurie.

Shpejt mė njohu bukuria:

Lastarja nga Zagoria…

Sikur m’u kthye rinia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:23 am

Ē’U BĖRE, MOJ DJALĖRI?

kiss

Sa shoh veten nė pasqyrė,

Sepse ,mbetem si i ngrirė.

Mė tremb ēdo rrudhė eēdo thinjė.

Mbetem me duart nė injė.

Rri e fėrkoj ndonjė brinjė.

Pres I ngeshėm pleqėrinė.

Ku ta gjej prapė rininė?

Ē’u bėre, moj djalėri?

Vetėm shpirtin kam si ty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:30 am

Laughing
Jorgo S. TELO shkruajti:
TESPIETDuke ndenjur ndėnė hije,

Rri e numėroj tespiet.

Tejembanė syt’ i shpie.

Stepem prej njė bukurie.

Shpejt mė njohu bukuria:

Lastarja nga Zagoria…

Sikur m’u kthye rinia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:33 am

PILIVESA:kiss:Dole herėt nė mėngjes,

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

S’lave dot as sdyt’ e zes.

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

Nuk i the njė fjalė Nėnesė.

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

Shkove nė ledh tė bahēesė.

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

Atje tė priste njė shpresė…

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

Bukuroshit i dhe besė…

Ē’ke moj pili-pilivesė?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:34 am

Jorgo S. TELO shkruajti:
PILIVESA:kiss:Dole herėt nė mėngjes,

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

S’lave dot as sdyt’ e zes.

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

Nuk i the njė fjalė Nėnesė.

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

Shkove nė ledh tė bahēesė.

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

Atje tė priste njė shpresė…

Ē’ke moj pili-pilivesė?!

Bukuroshit i dhe besė…

Ē’ke moj pili-pilivesė?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:36 am

KĖMBĖMBARIKur komshiu u martua, What a Face

unė isha fėmijė i shtruar.Nė mushkėn e nuses flokverdhė

Seē mė qarkuan trri herė.Mė zgjodhėn si kėmbėmbarė,

qė tė bėnte nusja djalė.Kėmba ime mirė ngjiti:

Tre djelmosha nusja rriti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:38 am

SI T’JU MBAJ, MOJ PJERGULLA!Te oborri i braktisur

mbetėn pjergullat jetime.cyclops

Si t’ju mbaj, moj pjergulla?

U lutem rroni dhe ca!

Kur tė vimė ndonjėherė,

tė gjejm’ rrush, raki dhe verė.Diē mė thot’ pjergulla plakė:

“Mirė, po ngritnani mė lartė!”

Si t’ju mbaj, moj pjergulla?

U lutem rroni dhe ca!

Kurt ė vimė ndonjėherė,

tė gjejm’ rrush, raki dhe verė.Rreth njė pash mė lart i ngritėm,

qė tė kenė ajėr e dritė.

Si t’ju mbaj, moj pjergulla?

U lutem rroni dhe ca!

Kurt ė vimė ndonjėherė,

tė gjejm’ rrush, raki dhe verė.Jam I bindur …brezi tjetėr

mė shumė interes do ketė,

tė mos mbes’ oborri shkretė.

Si t’ju mbaj, moj pjergulla?

U lutem rroni dhe ca!

Kurt ė vimė ndonjėherė,

tė gjejm’ rrush, raki dhe verė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:41 amfla SI RRUAZAT NĖ GJERDAN

(Valltareve zagrite)Rreth e rreth e valė-valė

Vallja juaj sa e rrallė!

Xhokekuqe, fustangjata,

Supelarta, zemėrzjarrta.Njė gjerdan mbushur lastonja,

Ku gjallojnė valet tona.

Xhokekuqe, fustangjata,

Supelarta, zemėrzjarrta.

Si rruazat e gjerdanit

Vallet vendēe frymėmarrin.

Xhokekuqe, dfustangjata,

Supelarta, zemėrzjarrta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:41 am

Jorgo S. TELO shkruajti:


fla SI RRUAZAT NĖ GJERDAN

(Valltareve zagorite)Rreth e rreth e valė-valė

Vallja juaj sa e rrallė!

Xhokekuqe, fustangjata,

Supelarta, zemėrzjarrta.Njė gjerdan mbushur lastonja,

Ku gjallojnė valet tona.

Xhokekuqe, fustangjata,

Supelarta, zemėrzjarrta.

Si rruazat e gjerdanit

Vallet vendēe frymėmarrin.

Xhokekuqe, dfustangjata,

Supelarta, zemėrzjarrta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:43 am

“OXHAKĖT” E BEHARIT:!: IdeaNė njė lagje – plot fejesa.

Nė njė ditė – tri martesa.

Mė tė lumtė, lagje e kėngės,

Lagje e dufit tė zemrės!

Mė tė lumtė, lagje e punės,

E ke hak dhe lagje e “luftės”…Ndizen odat prush e flakė.

Nė behar ndizen “oxhakė”…

Mė tė lumtė, lagje e kėngės,

Lagje e dufit tė zemrės!

Mė tė lumtė, lagje e punės,

E ke hak dhe lagje e “luftės”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:46 am

EJA, THĖLLĖZĖ E DĖLLĖNJĖS!Malin zbret, mbushur me kėngė,

Krahėshkruara thėllėzė.

Eja, thėllėzė e dėllėnjės,

Tė dy tok t’ia marrim kėngės!Tė pres te pjergulla tėndė,

Te kolltuku bojgėshtėnjė.

Eja, thėllėzė e dėllėnjės,

Tė dy tok t’ia marrim kėngės!Tė gėzuar ē’ma ke zėnė,

Ma rrėmben shpirtin tė tėrė.

Eja, thėllėzė e dėllėnjės,

Tė dy tok t’ia marrim kėngės!Edhe zogjtė t’i mėsojmė

Thėllėzorēen mos Idea harrojnė.

Eja, thėllėzė e dėllėnjės,

Tė dy tok t’ia marrim kėngės!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:47 am

SA PO MĖ LODH!zemerMike, sa mė lodhe mua,

Duke tė thėnė: “Tė dua!”

Ti amo dhe s’agapas!

Unė tė flas e ti s’mė qas.Ta dish, sat ė dua unė,

Nuk do mė lodhje kaq shumė.

Ti amo dhe s’agapas!

Unė tė flas e ti s’mė qas.

Mos mė lėr sit ė zalisur.

Thuaj: “Po!”, moj gjoksstolisur!

Ti amo dhe s’agapas!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:49 am

BURIMET E JETĖS

lox

Me shoshoqen ngjishen retė.

Nisin shiun tatėpjetė.

Diell, ujė, burim i jetės,

Besnik tokės seē i mbetėt.Toka njom tė tharėn buzė.

Tika land he sytė shpuzė.

Diell, ujė, burim i jetės,

Besnik tokės seē i mbetėt.Tokė, qė shton njerėzinė,

Mbaj me diellin “miqėsinė”!

Diell, ujė, burim i jetės,

Besnik tokės seē i mbetėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:50 am

SHTEG PĖR DASHURI

Twisted Evil

CJAPI:

“Ftujake, pse m’u mėrzite?

Unė tė ndolla, ti mė ike…Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.FTUJA:

“Cjap, o cjap vetullkafenjtė,

Mos m’u sul me brirė pėrpjetė!Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.CJAPI:

“Brirėt janė lezeti ynė.

Me ta mbrojmė dashurinė.Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.FTUJA:

“Cjap laran, ē’e merr me vrap?

Nuk mė kap dot me inat.Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.CJAPI:

“Lėri nazet, moj ftujake!

Tė pres tė mė vish pasdarke!Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:51 am

kiss
Jorgo S. TELO shkruajti:
SHTEG PĖR DASHURICJAPI:

“Ftujake, pse m’u mėrzite?

Unė tė ndolla, ti mė ike…Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.FTUJA:

“Cjap, o cjap vetullkafenjtė,

Mos m’u sul me brirė pėrpjetė!Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.CJAPI:

“Brirėt janė lezeti ynė.

Me ta mbrojmė dashurinė.Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.FTUJA:

“Cjap laran, ē’e merr me vrap?

Nuk mė kap dot me inat.Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.CJAPI:

“Lėri nazet, moj ftujake!

Tė pres tė mė vish pasdarke!Syndėrsy

Fjalėt pėrplasen

Cjap larani

Me ftujaken.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jorgo S. TELO
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 394
Registration date : 12/04/2008

MesazhTitulli: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   Mon Aug 11, 2008 12:53 am

URATA DHE SOPATA

Question

Njė kėng’ e vjetėr ē’na thotė,

Pėr njė prift me leshrat – okė?

Merrte rrugėn pėr korie.

Mblidh e ha lajthi nėn hije.

Tutje-tėhu syt i vėrviste.

Na pa njė sopat nazike.

Sapo u kthye nė fshat.

Rrotull seē iu mblodhėn gratė:

“Na kthe sopatėn, uratė!”

Qė t’ua kthente, kujt i humbi,

Diē kėrkonte Toto-lumi…

“Nė doni, t’u jap naxhaken,

Meė jepni buzėn dhe faqen.”“Ē’na kėrkon, more i marrė,

Kur ne kemi burrat tanė?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KENGA I LE VENDIN KENGES (Poezi nga Jorgo S.TELO)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: