Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Motive nga GJIROKASTRA (Poezi nga Jorgo S. TELO)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Motive nga GJIROKASTRA (Poezi nga Jorgo S. TELO)   Tue Jan 13, 2009 12:37 am

fla MIRĖDITA, GJIROKASTĖR!

( Nga Jorgo S. TELO)Gėzime e trishtime rėndshėm mban mbi supe.

Tė tėra dritė-hijet

ke mbartur ti gjithherė…

Pėrqark Kėshtjellės askurrė s’u tute;

Nursojmja fisnike nė gjoks tė Malit tė Gjerė.Njė fundgusht herėt rrugėtova

I pari largim

nga Zagoria.

Isha i padalė; sa shumė u lodha.

Mė ēlodhi pamja jote…mrekullia.Iu ngjita Palortosė nė mesditėn plot diell.

Tė fola si nė ėndėrr:

“Mirėdita, Gjirokastėr!

Ja, erdha tek Ty, te mė japėsh dije;

pėr tė qenė i mprehtė dhe i qashtėr…”

Eca per tek Ty me rripaqka mjerane,

kur vesha sė pari

kemishė me jakė,

pantallona e xhaketė doku bajate,

pėr tė dalė mesues me gravatė…”

E quajta fat atė lloj arsimimi.

Katėr vjet tė plotė

nė vatrėn e Ēabejt.

Aty ku u lind e studioi Ismaili.

Aty ku menēuria pėrshfaqet krejt.

“Pandeli Sotiri” me shtyjti pėr mė tej.

Me priti Tirana,

t’i shtoja dituritė.

Rinia e dhuntitė mė vėrshonin nėpėr dej.

Siē pėrftova, tė pėrhapja edhe unė dritė…Jehonshėm mė erdhi, eh, njė zė princeshe.

Sakaqherė ndjeva

tėnden bujari.

Dhe kėng’ e kalldrėmeve jo, jo nuk tė reshtte.

Mė hyri nė palcė, mė dha gjallėri.

Kaluan shumė vite, tė erdha sėrish.

Eshtrave tė gjyshit

t’u gjendesha pranė…

Derte e gėzime pėrballa shqiptarisht

O qyteti gri,

I qytet i bardhė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Motive nga GJIROKASTRA (Poezi nga Jorgo S. TELO)   Tue Jan 13, 2009 12:39 am

2) PISHTARĖ NĖ BREZA

(Pėr kėngė)(Nga Jorgo S. Telo)Shqiponja shqiptare me shqipen nė buzė

Donte abetaren. Lirinė, flamurė.

O Rilindasit e shquar,

Shkronjat ndezėt flakė.

E grisėt koren e natės

Me pen’ e me shpatė.Penėn – vetėtimė ngjyet nė det loti.

Nėpėr fletė zemrash ģ dhatė shkronjat Kombit.

Gjuha shqipe tė mos shuhej,

Bėtė besa-besė.

Nė themel vutė shpirtin tuaj,

o e imja shpresė!Koton sot kujtojmė edfhe Pandelinė.

Ēajupin dhe Dilon, trime Uraninė…

Shkronjat shqipe pėrmbi korba

aDerdhėt breshėrimė.

Taė artat, tė nxehtat shkronja

Do zgjonin lirinė.Kujtojm’ Bashon, Harxhin,

Div – EQREM ĒABEJNĖ…

Lindi Gjirokastra… sa e sa tė tjerė…

Nėpėr breza sa t’jet’ jeta

Do mbeten pishtarė.

Shqipja me krahėt e lehta.

Ģ nderon me radhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Motive nga GJIROKASTRA (Poezi nga Jorgo S. TELO)   Tue Jan 13, 2009 12:41 am

3)DEDIKIM PĖR EQREM ĒABEJN

(Pėr t’u kėnduar gjirokastriēe)

(Nga Jorgo S. Telo)Mali ģ Gjerė lot prej vendit.

Ģ pėrulet sot Eqremit.

Kuvendojnė gjithė malet.

Njatjetojn’ tokėn amtare.

Majė mė majė buēet zėri:

“Kaq tė bukur kush tė bėri?”

Jehon shqipja majė mė majė.

Zonjė veten di ta mbajė.

Sa e kėndshme gjuha e Nėnės!

Ardhur qė nga rrėnj’ e rrėnjės.

Gjer ku gjeti fjalė tabani,

Gėrmoi Ēabej – shkencėtari…1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Motive nga GJIROKASTRA (Poezi nga Jorgo S. TELO)   Tue Jan 13, 2009 12:43 am

GJĖMIM QĖ GJĖMON NĖ BOTĖ(Nga Jorgo S. Telo)(Motiv pėr kėngė)Ē’ģ gjėmon pena mbi fletė

Njė biri nga Kadaretė…!

Gjėmim qė gjėmon mbi botė.

Zė ģ thekur, zė ģ fortė.

Gjirokastėr, ē’tė ndrit syri

Me ksi bijsh si Ismaili…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Motive nga GJIROKASTRA (Poezi nga Jorgo S. TELO)   Tue Jan 13, 2009 12:45 am

Twisted Evil VASHĖZA GJIROKASTRITE

(Nga Jorgo S. TELO)Le t’ģ hapi portat zemra

e pėr ju tė rrjedhė kėnga

Vashėza, mjaltėza,

Syri juaj burim drite.

Dritėza, mjaltėza,

Vazhėza gjirokastrite!Mbi kurrizin e kalasė

unė rri me vete flas.Flas me vete dhe hedh sytė:

Nė ēdo lagje xham shtėpitė.Pastėrtore si pasqyra,

qytetit ģ qesh fytyra.Hedh dylbit’ nėpėr oborre,

ju qendisni nė ballkone.Syt’ ģ bredh nėpėr dritare

ecni ju nė trotuare.Mbi kalldrėmet posht’ pėrpjetė,

krahpėrkrah dilni me djemtė.Bėhen pleqtė ziliqarė.

Ėndėrroj’ vitet qė lanė.Shtohet lulet nė qytet,

se ju lule jeni vet’

Vashėza, mjaltėza,

Syri juaj burim drite;

Dritėza, mjaltėza,

Vazhėza gjirokastrite!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Motive nga GJIROKASTRA (Poezi nga Jorgo S. TELO)   Tue Jan 13, 2009 12:48 am

4) QYTET Ģ YLBERTĖ

(Nga Jorgo S. TELO)(Pėr kėngė fėmijėsh a tė rritur)Nė Ēajup qėndroj,

nė shteg tė Parajsės.

Tatėpjetė lėshoj

syt’ e mi tė pastėr.

Tek ty, shpirte moj,

xhan, o Gjirokastėr!Gjirokastra jonė,

qytet ģ ylbertė,

zemrėn na rinon,

na ylberon jetėn.Ps lulesh, thėllėzash

vrapoja njė ditė.

Nė Ēajup pashė veten,

pashė mrekullitė.

Te Kėshtjell’ e shkėmbtė

m’u mbėrthyen sytė.

Gjirokastra jonė,

qytet ģ ylbertė,

zemrėn na rinon,

na ylberon jetėn.Rri, vėshtroj Eqremin

tok me Kadarenė,

Bajon e Ēerēizin,

Rumbon e tė tjerė…

Bulen, Persefonin, mė tej Myzejenė.

Refren:

Gjirokastra jonė,

qytet ģ ylbertė,

zemrėn na rinon,

na ylberon jetėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Motive nga GJIROKASTRA (Poezi nga Jorgo S. TELO)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Motive nga GJIROKASTRA (Poezi nga Jorgo S. TELO)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: