Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Enise Enise - Frederik Rreshpja

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:42 am

Frederik Rreshpja: "Ja pse dua tė vras veten"

Ja pse dua tė vras veten

Tuesday, 01 November 2005


Jeton i braktisur dhe ku ta zerė nata. Eshtė martuar dy herė dhe po aq herė ėshtė futur nė burg, padrejtėsisht. Gjeniu i letrave shqipe tani ka kaluar moshėn 65-vjeēare dhe ka nevojė pėr njė operacion nė zemėr, por nuk ka para qė tė paguajė spitalin. Ne, e takuam gjatė kėtyre ditėve dhe i morėm atij njė intervistė tė cilėn po e botojmė pėr lexuesit e gazetės “sot”.

Ku banon Frederik Rreshpja, aktualisht?

Unė banoj nė Tiranė. Kam pasur njė shtėpi kur dola herėn e fundit nga burgu, por atė e kishin marrė…

Pse jeni burgosur?

Gjithmonė politikisht, dhe gjithmonė nga miqtė e mi. Gjithmonė nga njerėzit e mi dhe interesant ėshtė se unė nė fakt, nuk kam pasur ndonjė problem. Kam qenė njė shkrimtar i angazhuar si gjithė tė tjerėt.

Po ē’lidhje ka politika me shkrimtarin, qė duhet tė burgosej?

Mė duket se ishte ēėshtje ambiciesh, sepse kapi tė gjithė shkrimtarėt gati, por ka disa emra shkrimtarėsh qė nuk i bėjnė mirė letėrsisė shqipe po i pėrmenda. Ndonjeri prej tyre ėshtė pėrfolė edhe nė parlament. Kisha edhe nga njerezit e mi qė mė hiqeshin se mė donin.

Dhe aktualisht nė Tiranė, ku banon?

Unė kam jetuar dikur nė njė hotel, pastaj kam pasur njė dhomė brenda shtypshkronjės time. Pastaj, jam transferuar nėpėr vende tė ndryshme herė- herė edhe gjysėm ilegal. Dihet qė gazetat, shtypi nuk mund tė paguajnė, dhe unė nuk kam ndonjė tė ardhur. Kjo ėshtė njė fatkeqėsi, prandaj unė vij e jetoj shpesh te shtėpia e vellait tė vogėl, kėtu nė Shkodėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:43 am

Po shėrbimet qė ju nevojiten kush ua bėn?

Vetė unė.

Ēfarė ndihmash ke pasur nga shteti?

Asnjė, absolutisht asnjė ndihmė. Unė kam kėrkuar njė pension tė vogėl. Nuk arrij me e kuptuar pse shteti mė ka penguar dhe mė ka sulmuar gjithmonė. Une jam pėrpjekur tė hulumtoj, se unė si gazetar kam qenė mjaft i shkathėt, por tani unė jam e sėmurė dhe nuk mund tė investigoj, se ajo kėrkon shėndet dhe shumė para. E pastaj Pen Klubi me qendėr nė Londėr na akordoi njė pension, tė cilin e anulloi shteti shqiptar, me ndėrhyrje direkte.

Dhe ai fond ku shkoi?

Rri atje, nė Londėr, nė punėn e vet. Unė pension, kėshtu siē marrin tė gjithė qytetarėt shqiptarė nuk kam, pėr arsyen e thjeshtė se kur kam hyrė herėn e fundit nė burg, mė morėn librezėn e punės dhe ma grisėn. Tani mė kanė thėnė se diku ėshtė arkiva ku mund tė gjinden kėto gjėra po a jam nė gjendje unė tė shkoj e t’i bie mbrapa atyre punėve? S’jam, s’kam mundėsi. Unė kur kam qenė shėndoshė kam patur makina, tash jam i sėmurė, s’kam asnjė mundėsi pėr t’i rėnė mbrapa kėtyre punėve, se mė duhet patjetėr me nxjerr njė pension sado tė vogėl. Nano dhe Dokle pėrpara fushatės mė gėnjyen pėr njė pension special Pėrpara 3 muajsh muhabeti me tė dy u bė, po nuk u konkretizua, nuk mė dhanė asnjė shkak asnjė arsye, asnjė shpjegim. Ata i ndėrrojnė numrat e telefonit, unė nuk arrij me i gjetė numrat e rinj tė telefonit. Ndėrsa me drejtuesit e rinj ende nuk kam biseduar.

Sa ėshtė numri i librave tė krijimtarisė tuaj?

Janė me qindra libra. Tė gjitha zhanret,qė nga drama, romani, libra pėr fėmijė, poezi, etj. Poezinė e kam pasė pėr qejf shumė edhe kėtė jam kam pasionuar vetes, qė nė poezi me bėrė diēka, por unė nuk e kreva misionin tim nė jetė. Arsyeja ishte se gjysma e jetės mė ka shkuar burgjeve e spitaleve.Tani pleqėria mė erdhi keq shumė, por e keqja ime ėshtė se unė s’mund tė eci dot. Por unė jam katolik dhe vetvrasjen e kemi tė ndaluar se unė s’kam ē’tė bėj mė nė kėtė jetė.

Pse, e mendon ndonjeherė tė vetėvritesh?

Shumė herė e kam menduar, se ēfarė do tė bėj i tillė unė nė kėtė jetė?

Kė nga shkrimtarėt e mėdhenj tė botės do tė imitosh?

Nuk e di. Unė kam pasur njė femijė, po edhe atė e kanė vrarė dhe kur mė pyesin, “ti pse harxhon para, pse shėtit gjithė botėn, qė nga Australia e deri nė Nepal”, unė hesht. Sepse nė fakt, unė shkova se mė thoshin, qė “ēuni ėshtė gjallė”. Por nė tė vėrtetė e kishte mbytė babai i nėnės sė tij. Domethėnė, gjyshi i tij.

Po nėna e djalit tuaj a ėshtė gjallė?

Jo, e mbyti i jati. Nuk donte miqėsi me njė njeri qė ishte armik i partisė dhe i popullit, se unė rrjedh nga njė familje aristokrate. “Unė jam komunist” – thoshte ai, dhe mė nė fund vetė pėrfundoi nė burg se Enver Hoxha i kishte ndėrtuar kėshtu kėto punė. Kush i informonte, i vinte hakut kėtyre njerezve, po vetė atė nuk e informonin mirė siē thotė i biri Sokoli. Dhe e kam takuar njė ditė Sokolin dhe i thashė, “Po ty qė tė mbante afėr Enveri, pėrse nuk e informoje dot pėr tė vėrtetat”. Ai nuk foli.

Ēfarė kujtimesh ke nga gruaja dhe djali?

S’e kam pa…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:43 am

A ke fotografi?

Jo. Sigurisht, tė Lorės, (gruas time) kam, ndėrsa tė ēunit jo, se isha nė burg.

Sa ka ndikuar kjo gjėndje nė krijimtarinė tėnde tė mėvonshme?

Ē’tė tė them. Heminguej thoshte, “shkrimtari duhet tė vuajė si shpata nė zjarr qė tė bėhet njė shkrimtar i mirė”, por pėr mua ishte e tepėrt se unė s’jam Jezu Krishti.

Si sillen kolegėt, shkrimtarėt dhe gazetarėt me ju?

Shumė mirė. Pėr ēudi vetėm Kadareja nuk sillet mirė. Unė e kam pėrkrahur dhe ndihmuar atė njeri, e kam pėrkrahur shumė. Ne kemi pėr detyrė t’i mbrojmė kėto figura tė mėdha. Po ai nuk bėn mirė, sigurisht. Megjithatė unė jam sjellė mirė dhe vazhdoj tė sillem mirė kundrejt tij. Ai ka shkruar libra, unė nuk kam shkruar ndonjė ese tjetėr pėr librat e tij.

Kush ju ka futur nė burg?

Shokėt e mi. Ose ata qė mė hiqeshin si tė tillė. Mė kanė burgosur dy herė. Madje, edhe pas ardhjes sė demokracisė.

Ju jeni njė shkrimtar endacak, ku gdhihesh dhe ku ngrysesh?

Kjo varet nga gjendja ime ekonomike. Kur kam, fle nė njė hotel tė mirė se unė jam mėsuar me jetė luksoze, qė fėmijė mė ka pasė mėsuar nana. Kur nuk kam para, fle nė njė hotel fare tė thjeshtė. A tė ka takuar ndonjėherė tė flesh jashtė? Po, fatkeqėsisht mė ka takuar. Kam fjetur edhe para Pallatit tė Kulturės.

Si je ndjerė?

Hiē. Kisha njė kobure me vete, edhe mendova tė vrasė veten por thashė se vetėvrasja, jo vetėm qė ėshtė budallallėk, por ėshtė edhe krim fetar. Zoti s’e fal kėtė. Unė aty e lashė koburen dhe ika. Erdhėn dy policė, e gjetėn, e morėn po mua nuk mė thanė gjė. Fatmirėsisht, nuk mė thanė asgjė. Unė ika dalėngadalė, shkova te njė hotel i vjetėr, 500 lekė nata, po unė kam ndenjė shumė atje. Mė kanė vjedhur disa herė atje, po unė nuk kam bėrė fjalė kurrė, prandaj i thashė atyre: Unė nuk e di se kur i jap kėto lekė se unė do rri sot kėtu”. Ata mė thanė: “Do tė rrish sa tė duash, ne kemi fituar para prej teje. Je burrė i urtė”. Se unė prej natyre jam shumė i edukuar, shumė i qetė. Natyrė angleze. Edhe ndonjeherė kur bėhem nevrik, unė e ndal veten.

Ju keni nxjerrė kohėt e fundit njė libėr me poezi, si ju duket ky libėr?

Po,sigurisht. Libri ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė kaq shpej. Interesant. Por u habita kur u bė nė Durrės mbledhja e poetėve, ku mua nuk mė thirrėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:44 am

Ē’mendim ke pėr Dritėro Agollin?

Kam njė mendim shumė tė mirė, unė e kam pasur shok tė ngushtė, bashkė kemi ndenjur natė e ditė, kemi ngrysyr e gdhirė bashkė. Unė kam qenė edhe nėnkryetar i Lidhjes. Eshtė njė poet shumė i mirė, njė shkrimtar shumė i mirė, reportazhet e tij janė tė pakrahasueshme, tregimet, sidomos romani “Zylo..” ėshtė ndėr kryeveprat e letėrsisė europiane.

Si ju duket letėrsia e kėtyre 15 viteve tė fundit?

Na keni hapur njė temė shumė tė bukur, shumė interesante. Neve, sot nuk kemi kritikė, thjesht pėr arsye ekonomike, se nuk i paguan njeri. Mirėpo kritiku nuk mund tė blejė njė libėr, tė shkruajė njė shkrim e tė harxhojė disketėn e kompjuterizimin kot, badihava. Nuk ka faj se siē e thotė Engelsi, mbi varrin e Marksit: “asnjė kėpucar nuk mund tė punojė, pa e paguar”. Asgjė s’bėhet, aq mė tepėr arti. Po, kėshtu, qosheve tė tryezave flitet shumė, bile ka mendime nga mė tė kundėrtat. Disa mohojnė rreptėsisht arritjet. Njė nga kėta ėshtė poeti i shkėlqyer, Fatos Arapi. Ai e mohon rreptėsisht letėrsinė e zhvilluar pas viteve ’90, disa tė tjerė brohorasin.Unė vetė kam ndjekur me vėmėndje, kam lexuar me vėmėndje, mė kanė rėnė nė sy shumė emra, shumė njerėz tė talentuar, tė zotė, me shpirt tė madh dhe me mjeshtėrinė e fjalės. Mė kanė mbetur nė kokė, fjala vjen kėta autorė: Ermir Nika, Besjan Gjermenji, libri juaj, etj, Uroj qė tė kemi edhe nė prozė. Por nė prozė, pėrveē Shpėtim Kelmendit, unė nuk kam parė ndonjė firmė tė re, tė fuqishme. Jo se nuk e kam ndjekur, por siē duket ana ekonomike, proza kėrkon para mė tepėr pėr t’u shtypur se unė vetė kam pasur shtypshkronjė dhe e di sa para kėrkon njė libėr, sidomos nė prozė, fjala vjen njė roman.

Ēfarė po shkruan Frederiku?

Unė kėto dy- tre ditė mbarova njė libėr tė ri poetik me vjersha, por kam tė mbaruar edhe njė roman. Po tė qe pėr mua edhe nuk do tė shkruaja fare,do hiqja dorė nga letėrsia, por mua mė duket se ēdo gjė tė mirė qė bėjnė njerėzit, jo vetėm nė poezi, por ēdo gjė, ēdo veprim, edhe njė dy lekėsh me i dhėnė njė tė varfėri, tė duket se tė gjitha kėto janė tė injektuara nga Perėndia. Unė kėshtu them. Edhe ndjej njė shtytje tė brendshme, sikur mė thotė engjėlli mbrojtės, “shkruaje kėtė”. Se pėr mua personalisht, nuk do tė merresha mė me letėrsinė. Unė nuk jam ambicioz, nuk kam nevojė, e as kam pasur kurrė nevojė, kjo ėshtė arsyeja qė unė nuk jap intervista dhe jashtė shtetit janė habitur me mua. “S’kemi parė njeri, pėrpara qė s’pranon tė japė intervista, nga vjen ti”, mė kanė pyetur. “Unė vij nga Shkodra, nga qyteti i mbretėrve ilirė”, u thosha unė.

Pas tragjedisė sė parė familjare a keni provuar tė dashuroni pėrsėri?

Unė, u martova me shtytjen e nėnės, po atė e zura me njė oficer sigurimi, qė e kishte burrė motre. E zura nė dhomė, nė krevat, e mora, e ēova nė shtėpi. I thashė atyre: “urdhėroni deklaratėn qė ka shkruar”. Dua tė shtoj kėtu se disa herė kanė tentuar tė mė helmojnė.

Kush kishte interes tė tė helmonte?

Ata qė ishin tė interesuar pėr pasuritė e mia. Koha ime ka kaluar, tashmė. Unė jam 65 vjeē, i sėmurė me zemėr. Kam nevojė pėr njė operacion, pėr njė “bypass”, por tani unė s’kam mė para, as pasuri, as ē’farė tė shes mė.

Sot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Enise Enise - Frederik Rreshpja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: