Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Enise Enise - Frederik Rreshpja

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:07 am

Frederik Rreshpja
I lindur nė vitin 1941 nė Shkodėr, Rreshpja edhe pse njė shkrimtar tepėr i talentuar, pikėrisht pėr shkak tė talentit do tė vuante indiferencėn dhe moskujdesjen e njė jetimi social. I burgosur politik pėr 17 vjet, pikėrisht nė moshėn mė produktive tė ēdo shkrimtari, mes moshės 30 deri 50 vjeē Reshpja nuk ishte i pėrkėdheluri i regjimit tė asaj kohe, por as i botuesve dhe pėrkthyesve edhe nė vitet e mėvonshme. "Nuk kam qenė kurrė nė parti, se partitė janė alternativa qeverisjeje. Mua nuk mė intereson politika. Arti ėshtė mė i gjerė. Do desha tė shkruaja romane e poezi, por nuk kam asnjė tė ardhur. Nga ky shtet nuk pres asgjė. Nė Lidhjen e Shkrimtarėve dhe Artistėve po dihet, tėrė kuadrot dhe ato qė paguhen si shkrimtarė profesionistė janė ata qė la monizmi. Po tė mos flasim pėr LSHA-nė, unė dua qė tė ekzistojė si organizatė, kjo ėshtė arsyeja qė deri mė sot nuk kam dalė publikisht nga kryesia e saj. Merreni me mend: dikur veprat e mia janė grisur nga tekstet shkollore me vendim tė KQ tė PPSH-sė. Sot, nė asnjė tekst a projekt s'ėshtė emri im. Pra komunistėt s'ma falin dot", ėshtė shprehur nė njė intervistė tė vitit 1994, Rreshpja. Por megjithėse jo pak vepra tė tij nuk janė botuar, ai vjen para lexuesve shqiptarė me disa poezi nė "Anthologie de la poésie albanaise" tė Aleksandėr Zotos (Chambéry, 1998), nė "Antologjinė e poezisė shqipe", "Gjysmėshekulli i artė" tė Ali Aliut (Tetovė, 2000), si dhe punimin e Gazmend Krasniqit "Poezi-Sprovė antologjike" (Tiranė, 2003).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:08 am

Disa nga poezitė e tij janė pėrzgjedhur pėr t'u botuar nė dy vėllime tė mėdha poetike, mė 1994 dhe mė 2003. Vėllimi i fundit me poezi "Vetmi", i botuar mė 2003 shėnon njė ndėr vlerėsimet e pakta, qė shteti shqiptar i ka bėrė Rreshpjes, pasi me tė ai ka fituar njė ēmim kombėtar nga Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve. Poeti i madh nderroi jete me 17 Shkurt 2006.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:08 am

Ave, nėna ime!


Rri nė shi. Kjo ėshtė e vetmja gjė qė dua.
Ē'ėshtė ky? Pyesnin pikat e shiut mbi ballin tim
Kėshtu kam dėgjuar zėrin e shiut
Njė ditė vere rrėzė lisit plak
Te porta lėnė hapur pėr zogjtė.

Ah, kur isha i ri dhe i bukur kujtonja
se tėrė shirat e botės binin pėr mua
po tani qė kanė kaluar kaq shumė vite
e di se s'ka asnjė kuptim qė bie shi

Iku dhe nėna ime nėn njė shi prej mermeri
nga arkeologjia e perėndive qė rrėzoheshin

Ave, nėna ime!
Vetėm tek ti kam besuar
Zot tjetėr nuk kam patur kurrė. Amen!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:09 am

Vjeshte 1990


Qane dreri ne korije dhe lotet behen shi
Trishtohet era mbi shkemb
Nuk ka me gjethe te gjelbra. Po bien
Enderrat e pyjeve nje nga nje

Ikin zogjte nga shkretimi i drureve:
Lamturmire, o pyje te Ballkanit!
Vec nen nje ferre kalteron ende
Vjollca e fundit e kenges se bilbilit

Ardhte nje vjeshte pa shtegetim zogjsh!
Ardhte nje Zot, vented ore mbi stinet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:10 am

Pergjithmone


O ajr i mbremjes mbeshtillme,
erdhi ora te vdes perseri.
Kur te mbyllen syte e mi,
nuk do te kete me det
Dhe varkat e loteve kane per te ngecur ne stere.
Shkoj dhe shirat po i le te kyēura
Por do te ktherm perseri ne ēdo stine qe te dua.
Une kam qene trishtimi i botes.
O ajr i mbremjes mbeshtillme,
erdhi ora te vdes perseri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:10 am

Tors


Dil nga mbreteria e gurit!
Kam kaq kohe qe trokas tek mermeret.
Njemije vjet dhe dymije vjet.

Jemi puthur neper iliadhet e vjetra
Kur lires i binin homeret.
0 hene e shiut, e verbera madheshtore!
Beje nje iliade per mua
Kur te rrezohet edhe Troja e fundit..

Rri kyēur ne gur zemra ime
Njemije vjet dhe dymije vjet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:11 am

Dashuri e Humbur


Dola nga guernika e kesaj nate
I vrare egersisht,
Kali i zi i pikellimit
Ne shtegun e vjeter me priste.

Kali i zi i pikellimit ē’me rrezoi
Dhe rashe si ne ballada;
Gdhendur ne gravurat e vjetra,
Permbys mbi shqytin e nates.

I vrare nga nje pranvere e kote,
Braktisur nga bota e tere,
Vetem kali i zi i pikellimit vjen rrotull
Dhe qan per te zotin e vjeter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:13 am

Qielli i Djalerise


Qielli i djalerise ne sqep te nje zogu
Ra mbi korijen me perralla;
Nga kashta e kumtrit bie dhe bie
Terfili i arte i qiejve.

Kembanat e yjeve lekunden me hare
Prere nga hena e majit.
Qielli i djalerise ne sqep te nje zogu
U zhduk pas portes se ylbereve.

Zhduket pas portes se ngjyrave djaleria
Dhe mua trishtimi me mbulon
Nen nje hene qe nuk di te buzeqeshe,
Ne nje bote qe nuk me kupton.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:14 am

Poeti ne Shkretire


Absurditetet pa asnje mesazh per TV-te e botes.
Ralle ndonje re,
arratisur nga kopeja e reve
Iken e hutuar nga peisazhi arabik.

Ai rri aty me koken ne duart e shkretires.
U ben me dore avioneve.
Pret nje dallendyshe qe s’ka per te ardhur kurre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:14 am

Autorėt F » Frederik Rreshpja
Ul Koken i Lodhur
Me therret nje mjegull ulur diku
Mbi korijen e fjetur qe premton mars
Dhe pikellimi i debores me gjuj te burimi.

Mbremja rend drejt qiellit’
Hena rend drejt nje shtepie reshė.

O akuarel i levizshem! Ti mua me therret
Por me erdhi teper vone thirrja jote.

Koka ime e pabindur tek nje alarm gjethesh
Qe hedh persiper dy grushta nate!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:16 am

Vizatime


I.

Mos i beso magjisė sė mallkuar

Tė telefonit tė zi

Dėrgomė njė fjalė nėpėr telat e vetėtimave.

II.

Njė dorė plumba mbi xhamin e stendės.

Metal vrasės! Atje te rrėnjėt e tėrmeteve.

Vallė nuk e ke ditur qė nė kėtė botė ka edhe statuja?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:18 am

Si ike kaq befas?


Kėshtu tėrė ikje ke qėnė dhe nė rini...

Tė kėrkova nėpėr hollet e hoteleve,

Vetėm diku nė njė bar tė vjetėr,

Si njė krah i thyer pulėbardhe,

Kishte mbetur pak dimėr nga ti.

Profetėt e rremėDhe kemi qėnė tmerrėsisht tė persekutuar

Dhe jemi biblikė me biografi tė mirė


Mjer ju po i besuat ēdo tė kryqėzuari!


Dhe vetėm ne mund t'u ēojmė nė parajsė.

N.q.s. s'na besoni, ne mund tė marrim edhe masa.

Injorantėt e dreqit!

Amen!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:19 am

Deklaratė shtypi

Skllevėr mosmirėnjohės, ju deri dje
Te kėmbėt e diktatorit jeni shtrirė,
Dhe mė keni quajtur mua skandaloz
Pėr fjalėn time tė lirė.
Enveri lėshonte urdhėr-vdekje
Por prangat m'i keni vėnė ju
Tani shkruani pėr mua parrulla nėpėr gazeta
Dhe i varni si prangat nėpėr mure

Skllevėr mosmirėnjohės dhe tė marrė
Kope hipokritėsh servilė,
Unė muret dhe prangat ii pėshtyj,
unė kam lindur skandaloz dhe i lirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:20 am

Kronikė pėr zgjedhjet


Njė gjethe u bė zog dhe vajtoi mbi ullishte.

Nga fshati kundruall dolėn pleqtė,

rendėn pas shpitrave qė silleshin nė ajėr

drejt Kashtės sė Kumtrit.


Tė vrarėt i rreshtuan nė sheshin DEMOKRACIA

Mbėshtjellė me ēarēafėt e dhėndėrisė.


Por shtypi tha se zgjedhjet qenė tė ndershme,

tė lira dhe korrekte. Ashtu dhe TV-tė.


Pastaj lanė gjakun

Te ullishtja me drurėt e pėrdredhur nga dhembja.

Eh! Ullinjtė e Shqipėrisė dhe paqa juaj e mallkuar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:21 am

Dimėr


Bie dėborė. Rėnkojnė
Qerret e lodhura si njė kor tragjedish antike
Nė udhėn e fshatit
Dhe mua m'u kujtua pabesia jote.

Sigurish dėborėn e ka shpikur njė hyjni e pabesė
Mėpastaj Zoti i tradhėtuar vėshtronte
Fushėn ee mbuluar me qefin.
Si pėr njė tė vdekur madhėshtor.

Ah, si tė shkoi ndėrmend pabesia!
Si tė shkoi ndėrmend dėbora!

Mė ke dashur shumė.
Por erdhi njė ditė qė shpike dėborėn.
Tani udhėt janė zėnė.
Dhe unė rri e vėrej fushėn ku vdes madhėrisht dashuria.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:22 am

Lumi Qe ėshtė shumė larg


Po mua pse mė ze malli pėr toka qė nuk i kam parė kurrė?
Vetėm zėrin e tyre e kam parė te Li Bo.

Verės qė shkoi kisha njė stap qė u bė shelg te prroi i vjetėr.
Do vinė zogjtė, do bėjnė fole
Dhe ne nuk do tė jemi mė tė vetmuar
Moj kapelja ime e vjetėr.
Deri nė ditėn e gjahtarėve.
Gjahtarėve tė mallkuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:22 am

Dita e gjahtarėve

Na zuri mėngjesi nė udhe
Moj kapelja ime e vjetėr
Rrugė, re. Pėrpara hieroglifja e madhe e ditės.
Kyēin e saj e mban nata.
Lumi Je ėshtė shumė larg
Po mua pse mė ze malli pėr toka qė nuk i kam parė kurrė?
Vetėm zėrin e tyre e kam parė te Li Bo.
Verės qė shkoi kisha njė stap qė u bė shelg te prroi i vjetėr.
Do vinė zogjtė, do bėjnė fole
Dhe ne nuk do tė jemi mė tė vetmuar
Moj kapelja ime e vjetėr.
Deri nė ditėn e gjahtarėve.
Gjahtarėve tė mallkuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:23 am

Fati im


Nje ujevare e vogel vetmon lart ne mal
Dhe lot me ylberet.
Mjegulla e holle, ndane dritares sime
Qan me lot shiu.

Shpirti i vjeshtes, ne shkretetiren e gurit
Ulerin i trishtuar.
Vdekja e ylbereve me ra ne qiell
Dhe vdekja e gjetheve ne duar.

Tere shtegetaret po ikin, ti o zog, mos shko!
Te gjithe e kemi nga nje palme qe diku na therret
Dhe udhe e vjeter rri varur mbi shkrepa,
Si patkoi i fatit tek dera e kenges.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:24 am

Mos e mallko me ndarje kete nate


Mos e mallko me ndarje kete nate!
S'duhet te ndahemi ne kete peizazh me ere,
Nen keto re te qiellit rrenoje.
Argjendi i dhembshur i ketij peisazhi.
Ne shpirt si medalion do te te rendoje.

Se ne ditet me te trishtuara
Te kam mbrojtur nga pikellimi e qiejt me shi.
Dashuria ime mund te behej cati e tere botes.
E cdo vjeshte. E cdo stine.

Jam i trishtuar. Trendafilat e tu.
Me mbeten ne duar si plage
Dhe perendimi rend pas molleve me pishtar
T'i i vure flaken kesaj nate.

Ndoshta do te kthehesh nje dite,
Por pas molleve e viteve,
Atebote perendimi do te kete djegur cdo gje.
Ah! ne kete bote te madhe, vetem une e ti
Nuk do te jemi te lumtur me...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:25 am

Pasqyrim


Cdo pasqyre e ka nje statuje timen brenda.

Statujat fshihen pas amalgames.

Ne fshihemi pas statujave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:26 am

Shqiponja


Njė avion ikėn diku dhe zogu suprem

Vėshtron me pėrbuzje shpirtin prej duralumini

Qė rėnkon, nga njė dhėmbje metalike.Qetėsohu, avion i lashtė i rapsodive!

Ėshtė ndarja njerėzore qė ulurin qiejve

Ndjekur nga kavaleria e shirave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:26 am

Zemra ime

Nė asnjė dorė tė botės nuk mė zė gjumi.
Isha mėsuar me kokėn nė duart e tua.
E ke ditur qė kam diēka nga deti;
Breg me breg dhe gjumi s'mė zė.

Dua tė shtrihem dhe tė vdes
Por vjen ti dhe nga balta mė ngre:
Kur male te tėrė dot s'na ndanė,
Si do na ndajnė dy grushta dhe?

Ah, isha mėsuar me kokėn nė duart e tua;
Tani edhe brigjet mė gjumi nuk i zė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:27 am

Lerme te vij me ty


Nė fushė ecin ciganet dhe mbi supe
Daullet u varen si kufoma
Kur shpirtrat e shkretėtirės
S'kanė pėr t'u zgjuar mė kurrė.
Nga ēerdhja e shiut fluturoi
Kėnga e reve tėrė gjėmė.
Lermė tė vij me ty!
Ky ėshtė muzgu im i fundit.
Unė vij tek ti tė vdes, s'e ke kuptuar?
Mė duhet tė vdes dhe mė duhet pastaj
Tė shpėrndaj gjakun tim mbi trėndafilat
Nėn njė hėnė Jeruzalemi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:28 am

Ku ishe ti?Ku ishe ti kur dola i vetėm nėn hėnė?
Nė ē'hėnė barisnje vallė?
Ku ishe ti kur vizitova profilin tėnd
Nė xhamin e muzgut qė krisi dhe u thye me trishtim?
Pastaj erdhi nata mbushur me mungesėn tėnde
Pastaj erdhi prap nata
dhe kėshtu ka pėr tė qenė deri nė ditėn e fundit tė netėve.
Zbrita tek kroi
duke mbajtur nė duar vazon delikate tė agimit
Pashė sytė e tu ruajtur nė kujtesėn e ujrave.
Lisi plak lėshoi pėrdhe kurorėn e vjeshtės
Si njė sovran qė abdikon.
Ani, mua mė zuri ky mallkim.
Po qysh bėn pylli pa ty? Si del vjeshta?
A ndofta nuk do tė ketė kurrė mė vjeshtė?
Atėherė nė emėr tė kujt do tė bien gjethet?
Nė emėr tė kujt do tė vijnė shirat, mjegullat, ylberėt?
Ah, zemra ime, eja vėr dorė mbi stinėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MARY
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 261
Age : 32
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   Tue Jul 15, 2008 11:38 am

[size=29]Qerret e lodhura si njė kor tragjedish antike
[/size]
Hans-Joachim Lanksch

F rederik Rreshpja (a Reshpja, tė dhanat luhaten), i lindun mė 1941, a
1940, āsht nji legjendė pėr sė gjalli. Njohėsit seriozė tė poezisė ia
nisin kuvendit tė entuziazmuem sapo pėrmendet emni i Fred Rreshpes. Nė
jetėn publike dhe nė skenėn letrare tė Shqipnisė, ai nuk āsht i
pranishėm. Pėrmbledhjet e poezisė sė tij nuk gjenden mā nė shitje.
Kritika letrare nė Shqipnķ, me sa ekziston, nuk e merr mā nė dijeni
poetin Reshpja.

Nga “Leksikoni i shkrimtarėve shqiptarė 1501 – 2001” i Hasan Hasanit
(Prishtinė, 2003) e mėsojmė vendin e shkollimit dhe tė studimeve si dhe
vjetėt e botimit tė librave tė tij, kurse nuk mėsojmė me asnji fjalė qi
Frederik Rreshpja ka kenė burgaxhi politik pėr 17 vjet, mu nė moshėn mā
produktive tė ēdo shkrimtari, mes moshės 30-vjeēe dhe 50-vjeēe, gjā qi e
mėsojmė vetėm nga “Historia e Letėrsisė Shqiptare” e Robert Elsie-t
(Tiranė – Pejė, 2003)…

…Poezitė e Frederik Reshpes s'pėrmbajnė barra tė panevojshme, fjalė tė
gzhollta. Ēdo element teksti āsht me funksion. Tekstet, megjithatź, nuk
tė duken tė turnueme dhe tė mpira, por janė plot ngrohtėsi dhe jetė.

Sa e paqetė dhe e trazueme tė jetė jeta e Frederik Reshpės pėr sė
jashtmi, aq i pėrshkon poezitė e tij nji frymė e qetė dhe e rregulltė,
ku rregullsia dhe qetėsia e vjershave tė tij aspak nuk tė bāhen sikur
kapak artificial mbi nji vulkan vlues.

Reshpja s'āsht poet i gazėllimit himnik, pa lėre ekzaltimin kombėtar.
Temat e tij janė humbja, dhimbja, vetmia, qi i derdh nė vargje tė nji
individualiteti dhe bukurie prekėse. Larg gjithė toposėve avazesh
albanocentrike, poezia e Frederik Rreshpes āsht letėrsi e dorės sė parė
tė kalibrit europian.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Enise Enise - Frederik Rreshpja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Enise Enise - Frederik Rreshpja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: