Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 93
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyMon Mar 31, 2008 10:01 am

Tarator me Kastravec

Ne nje tas hidhen kastarvecat e grire holle (mundesisht ne rende me vrima te medha), shtohen hurdhra te shtypura me kripe dhe perzihen me nje pjese te vajit. ne nje ene rrihet kosi, hollohet me pak uje te ftohte dhe hidhet pak e nga pak ne tasin me kastraveca. Ne qofte se kosi nuk eshte shume i tharte, shtohet pak leng limoni ose uthull. Ne fund taratori rregullohet me pake vaji ulliri, koper te grire holle dhe sipas deshires, piper te zi. Ne munges te kastravecave taratori mund te pergatitet me speca te pjekur ose kungulleshka te ferguara. Per kete, specave u hiqet cipa pas pjekies dhe pritet ne kubik te vegjel.
Per 500g kose duhen: kastravec 1 cope mesatare ose kunguj 2 cope, hurdhra disa thelpinj, vaj 3-4 luge gjelle, uthull sipas deshire, kripe piper e koper.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 93
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyMon Mar 31, 2008 10:03 am

Ferges me Speca e Domate

Specat pastrohen nga bishti dhe farat, lahen, fshihen dhe skuqen. Ne yndyren e mbetur hidhen domatet e qeruara nga cipa dhe te grira holle, kaurdise derisa masa te trashet, hiqen nga zjarri, shtohen veze, spec dieges, majdanoz i grire holle, gjiz ose djathe. Masa vendoset ne pjata dhe siper ose anash vendosen speca te ferguar.
 
Per 4-5 persona duhen: speca 8-10 cope mesatar, domate 4-5 kokrra mesatare, yndyre per skuqje 2 filxhane kafeje, miell 1 luge gjelle, veze 2 kokrra, hurdhera 5-6 thelpinnj, gjize 4-5 luge gjelle, spec dieges sipas deshires.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 93
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyMon Mar 31, 2008 10:05 am

Zenia e Kosit
Qumshti valohet dhe lihet te ftohet sa te duroje gishti. Hodhet ne ene, shtohet para e perziere me pak qumesht (1 luge gjelle kos per 1 liter qumesht) dhe mbulohet ne vend te ngrohte per 2-3 ore. Ne stinen e veres ena mund te futet ne qese plasmasi dhe te lihet pa u mbuluar. Kosi behet i tharte kur qumshti zihet i nxehte dhe hidhet shume fare kosi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 93
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyMon Mar 31, 2008 10:07 am


Sallate me Finok


Finoku pastrohet nga 2-3 gjethe te jashtme, priten pak gjethet nga siper, kurse rrenja lahet, pritet ne feta te holla, vendoset ne pjate dhe sperkatet me kripe, vaji e uthull.
 
Per 500g finok duhen: vaji 3-4 luge, uthull 2 luge gjelle, kripe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 93
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyMon Mar 31, 2008 10:08 am


Sallate me Portokalle


Portokallet qerohen nga lekura ose jo, priteen ne feta, vendosen bukur ne pjate, u hidhet pak sheqer e vaj ulliri. Kjo sallate behet edhe e perzier edhe me ulli.
 
Per 4-5 persona duhen: portokalle 4-5 kokrra mesatare, vaj 2-3 luge gjelle, sheqer 1-2 luge gjelle.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 93
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyMon Mar 31, 2008 10:10 am

Sallate me Kunguj te Zier
Pastrohen kungujt duke ia hequr cipen me thike, zihen ne uje te valuar me kripe, kullohen priten ne feta, perzihen me koper te grire holle dhe hidhet uthull ose leng limoni, vaj e kripe, sipas deshires. Sallate me kunguj, sipas deshires, behet edhe duke e perzier me mashurka te ziera te prera ne fije.
 
Per 1 kg kungulleshka duhen: vaj 4-5 luge gjelle, koper 4-5 fije, uthull 2 luge gjelle, krip
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 93
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyMon Mar 31, 2008 10:12 am

Sallate Pure me patate e hurdhera (Skordhala)
Patatet e qeruara lahen mire, te medhate ndahen pergjysem dhe zihen ne uje me kripe. Pasi te jen zier, kullohen dhe te nxeta kalohen ne makine, pastaj vendosen ne pjata porcelani ose tas plastmasi; punohet me luge druri duke i shtuar hurdhera te shtypura, pak vaj udhiri dhe spec dieges. Sallata vihet ne pjate duke i dhene forme te bukur dhe ne fund sperkatet me vaji ulliri.
 
Per 1 kg patate duhen: vaj 4-5 luge, uthull 3luge, hurdhera 3 kokrra mesatare, krip dhe spec djeges
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 93
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyMon Mar 31, 2008 10:14 am

Sallate Verore
Ne nje pjate vendosen kastravecat, domate te prera ne forme rrethi dhe speca jeshil te prere ne forme fijesh. Sallata sperkatet me vaj, uthull, krip, perzihet leht dhe vendoset ne pjate. Siper i hidhen qepe te grira holle te perziera me majdamoz
Notes
Per 500 g domate e kastraveca duhen: 200 g speca, vaj 4-5 luge gjelle, uthull 2 luge gjedhe, qepe 2 kokrra, majdanoz 2-3 fije dhe kripe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 40
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyTue Sep 30, 2008 12:12 pm

Sallate me laker te grirePerberesit:
1 laker mesatare (vetëm zemra), 2 dege selino, 4 qepe te njoma, 2 luge supe majoneze, kripe dhe piper i kuq.
1.Zemra e lakres futet ne uje që valon për 5 min:nxirret dhe lihet te ftohet.

2.Grihen holle te gjitha zarzavatet dhe perzihen mirë.

3.Hidhet sipër tyre kripa,piperi i kuq dhe majoneza.Perzihen me kujdes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 40
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyTue Sep 30, 2008 12:12 pm

Sallate me panxhar te bardhePerberesit: 1panxhar i bardhe, sardele, hudhra, vaj dhe kripe e piper.1.Zgjidhet një panxhar që te mos këtë fije ne brendesi dhe piqet ne furre.

2.Qerohet,pritet ne copa te holla dhe te vogla dhe vendoset ne një sallatiere.

3.Hidhen sipër sardele te prera ne copa te vogla dhe hudhra te grira.Shtohet kripe vaj e piper sipas deshires.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 40
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyTue Sep 30, 2008 12:13 pm

Sallate me mashurka te njomaPerberesit: 1/2 kg mashurka te
njoma, 1 patate e madhe, 2 qepe te njoma, 2 luge supe vaj, 1 luge supe
uthull, 3 thelpinj hudhra, 50 g proshute, majdanoz dhe kripe e piper
.1.Mashurkat e pastruara dhe patatja e qeruar hidhen te ziejne bashke ne një tenxhere me uje te ftohte.

2.Mashurkat e ziera vendosen mbi një sallatiere dhe mbi to patatja e copetuar.

3.Pergatitet salca:Shtypen mirë hudhrat me kripen,shtohet
piperi,uthulla dhe perzihen mirë.Pastaj shtohet vaji dhe vazhdon
perzierja derisa salca te behet kremoze.Ne fund shtohen qepet e grira
holle dhe perzihen.

4.Salca e pergatitur hidhet me luge mbi sallate,pastaj hidhet
majdanozi i grire holle dhe nese deshirohet shtohet proshuta e prere ne
copa te vogla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 40
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyTue Sep 30, 2008 12:16 pm

Sallate me orizPerberesit: 125g oriz, 3 domate,
1/2 kavanozi bizele, 4 luge supe vaj, 1 luge supe mustarde, karkaleca deti te
qeruar, ullinj te zinj, 1 spec, 2 veze, 50g rrush i thate, 1 e 1/2 uthull, kripe,
piper dhe majdanoz
1.Orizi
hidhet ne një tenxhere me uje me kripe që valon dhe lihet te zieje për
15-20min sipas llojit te orizit.Pas zierjes,shplahet me uje te ftohte
dhe kullohet.

2.Zihen vezet fort dhe qerohen.

3.Qerohet speci dhe pritet ne feta te holla për se gjeri.

4.Priten domatet me katersh.

5.Ne një sallatiere te madhe pergatitet salca: perzihen uthulla me
kripen dhe piperin derisa te tretet kripa.Shtohet mustarda dhe rrihen
bashke me to,pastaj edhe vaji dhe vazhdohet derisa salca te behet
kremoze.

6.Mbi salce hidhen me radhe : orizi,karkalecat,rrushi i thate,speci,bizelet e kulluara,dhe te gjitha keto perzihen mirë.

7.sipër sallates vendosen vezet e prera me katersh,domatet,ullinjte dhe majdanozi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 40
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyTue Sep 30, 2008 12:17 pm

Sallate e kuqePerberesit: 150g oriz, një panxhar, një molle, 50g kackavall, 10 kokra arra, 1 grusht stafidhe dhe uthull e kripe.1.Vihet orizi te zieje ne uje te kripur.

2.Pasi kullohet mirë orizi,vendoset ne një sallatiere me panxharin e
kuq, mollen e prere ne copa te vogla, kackavallin e prere e kuba te
vegjel, arrat e qeruara dhe stafidhet e lara.

3.Hidhet uthull dhe kripe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 40
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyTue Sep 30, 2008 12:18 pm

Sallate me Patellxhanë1/2 kg patellxhanë

2 luge vaj

1 luge uthull

disa thelpinj hudher

kripe , piper

majdanoz

speca te pjekura

domate
.1. Patellxhanet e paqeruar piqen ne furre dhe pastaj pastrohen nga lekura.

2. Pjesa e mbetur grihet holle dhe kalohet ne rrjet metalike.

3. Pureja e krijuar vendoset ne një tas porcelani , shtohen hudhrat e
shtypura , majdanozi i grire holle , kripa piperi , vaji dhe uthulla.

4. Masa perzihet mirë me luge druri , derisa te behet homogjene.

5. Vendoset ne pjata dhe zbukurohet me speca te pjekura e te
qeruara , me domate te fresketa dhe ne fund, sperkatet me vaj ulliri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 40
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyTue Sep 30, 2008 12:23 pm

Sallate me patate

4 patate te ziera
5 kokrra arra

1 rrenje selino
100 g proshute
1 luge uthull

100 g kaçkavall
1 limon

ullinj te zinj.
1. Qerohen patatet e ziera dhe priten ne copa te vogla.

2. Pritet ne copa te vogla dhe selinoja.

3. Shtohen proshuta dhe kaçkavalli te prere ne copa te vogla.

4. Hidhen ullinjte dhe arrat e qeruara.

5. Perzihen te gjitha. Hidhet uthulla dhe lengu i limonit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyTue Sep 30, 2008 12:46 pm

Sallatë
Patate të Ziera lyhen me vaj dhe Uthëll
Domate të prera në Forma të Hollë
Tranguj të prerë Holl
Lakër
Speca të Prerë
Ve të Zier
Ullij 4 apo 5 Kokrra
Sallat të gjelbërt tri apo katër Fletë
Gjizë në copa te holla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyTue Sep 30, 2008 12:49 pm

Trofta

pastrohet
kryposet deri sa të djeget Vaji
në Brendësi ka vegetë dhe Magdanoz
dhe e vendos në Skarë 7 apo 8 Minuta
e rrotullon dhe për 15 Minuta duhet të heket nga skara
Mbrapsht në krye Shko poshtë
jori
Fillestar/e
Fillestar/e
jori


Female
Numri i postimeve : 1
Age : 42
Vendi : tiran
Registration date : 14/12/2010

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat EmptyFri Dec 17, 2010 12:27 pm

ju lutem me dergoni nje gjell tipike te jugut
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty
MesazhTitulli: Re: Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat   Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjellet e Ftohta, Mezet dhe Sallatat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Kuzhina-
Kërce tek: