Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Une jam Kosovë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyWed Feb 20, 2008 3:34 am

Une jam Kosovë Therandainfoo


Shume nderime per te gjithe shqiptaret ane e m'bare botes qe kontribuan qe kjo enderre te behet relitet.

Kosova tashe menjeher pas festes ka nevoj per pune.!?

Ndermjet individit dhe shtetit,qendrojne dy stade dialektike dhe pikrishte familja dhe shoqeria:
Familja eshte,ashtu si me pare,stadi i pare i vullnetit objektiv.
Perseri, familja e bashkuar nga hallkat e ndenjes apo dashuris,krijon logjikisht momentin e pare te mishrimit te pare te shoqeris civile.
Pra,Shteti eshte nje sintez e familjes dhe e shoqeris civile.

Shteti eshte absolutisht racional-thelbesor,nje individ i veçant eshte i ndergjeshem per veten,per aq kohe qe ai eshte pjes e kesaj vetvetje te madhe...etj

Te nderuar Furumist nga duhet te ja filloim per te patur nje Shtet te organizuar, nje Shtet te fort, nje Shtet qe ka nevoj per gjithçka per momentin.

Une mendoj se Kosova sa me pare duhet te kete Bankat e veta jo private por Shtetrore,duhet ne ç'do Komune te regjistrohet sa me pare popullata,ne Posta duhet te investohet shume per arsye te pagesave,rrym,telefon,interent,etj etj

njeashtu per kontributin e rrugeve te ket nje rregull te paguet vitore etj etj...
Pra,
Une jam Kosove
duhet te organizohemi si mendoni ju forumist te nderuar nga duhet te ja filloim.?!


Edituar për herë të fundit nga Beton në Wed Feb 20, 2008 3:56 am, edituar 3 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyWed Feb 20, 2008 4:57 am

Sa per fillim , desha te shtoj vetem pak fjale , te te pergezoj per kete teme i nderuar Beton dhe e dyta per temen mendoj qe fillimisht duhet te vetedijesohemi dhe te dijme obligimet e shtetit ndaj qytetarit dhe po ashtu obligimet e qytetarit ndaj shtetit .Kur te kuptohen keto dyja , besoj se gjithcka do te funksionoj si duhet ...

eshte nje teme qe ka shume te diskutohet dhe eshte shume e rendesishme , me kurreshtje pres te shoh mendimet e forumisteve
Nderime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyWed Feb 20, 2008 6:26 am

Për fillim të përgëzojë Beton për temën që e ke hapur


Së pari forumistët ta hapin këtë link dhe Votoni 'Yes' që Kanadaja të njohi pavarsinë e Kosovës në 'Globe Poll'. Deri tani ka më shumë votë kundër kështu që duhet të votoni sa më shpejt...deri tani kanë votuar për 187 vota ose 31% dhe kundër janë 410 vota ose 69%.www.theglobeandmail.com.


Së pari popullit shqiptar dhe juve forumistë të nderuarë ju urojë shkëputjen përfundimtare të Kosovës nga Serbia.
Kryeministri z. Hashim Thaqi kur lexoi deklaratën e pavarsisë së Kosovës, përveç që shpalli Kosovën Shtet i pavarur e demokratik në emër të popullit ai theksoi;

Se institucionet e Kosovës do të pëkushtohen për zbatimin e Pakos së Ahtisarit e madje edhe të rezolutës 1244 të KStë OKB-ës. Unë mendojë se këto dy dokumente janë pengesa të vazhdueshme me të cilat ballafaqohet populli shqiptar për realizimin e synimeve të tij.

Populli shqiptar do t'i vazhdojë përpjekjet për jetsimin e aspiratave shekullore të popullit për bashkim kombëtar.

Këte e vërtetojnë edhe manifestimet dhe gëzimet në secilin Qytet dhe Fshat anekënd trojeve shqiptare ku ata jetojnë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyWed Feb 20, 2008 1:01 pm

Votoni edhe ne kete link NO = JO
per momentin jane statistika 80% no
...........................................20% Si = Po

Pyetja e anketes eshte:

Pavaresia e Kosoves mund te kercenonte stabilitetin e Ballkanit?

(L'indipendenza del Kosovo può minacciare la stabilità dei Balcani?)


http://www.corriere.it/appsSondaggi/pages/corriere/d_1992.jsp


Per temen detyrimet ndermjet shtetin duhet ruajtur,ekziston nje ligj thelbesor internacional.


Edituar për herë të fundit nga Beton në Wed Feb 20, 2008 1:02 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyThu Feb 21, 2008 3:18 am

Une kam besim qe populli i Kosoves eshte thellsisht i ndergjeshem,edhe pse ka perpara shume per te bere,por kjo pune eshte per te miren e popullit per te miren e lirise,e duhet te mos lodhemi kurre se jane te bukura punet siç jane punet e lirise.

me beri pershtipje ky shkrim tek nje gazet qe lexova para disa diteve

Marshi i historis
ku thote nuk mund te ndalim historin.duket qe ministri i jashtem i gjermanis,Frank Valter Shtanmajer,dha komentin me te qelluar ne justifikim e te vendimit te Berslinit.

duhet te perkrahet Pavarsia e Kosoves gjithsesi tha Frank Valter kur dihet shume mire se ç'fare ka ndodhe ne vitet e 90 etj etj

Per te ardhmen e Kosoves ka shume per tu bere duke hapur zhvillimin e demokracise,ekonomis,standardin jetesor,te mardhenjeve rajonale etj ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyThu Feb 21, 2008 3:30 am

vrejtje fshiva disa postime ju lutem te flitet edhe per temen e jo veq per linqe,don apo nuk done kurre te gjithe shtetet tjera do e pranoin Pavarsin e Kosoves,e pranon edhe Canada.

Me mirkuptim ju lutem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyFri Feb 22, 2008 2:17 am

Shkaku i se keqes (te kaluares) ishte veq injoranca,per te qen te sigurt ka mundesi te kete disa rrethana duke e ditur qellimin e fundit.
Por qellimi i fundite eshte shteti per moment,e ne jemi ata qe duhet te ndimuar.

Nje thenje filozofike thuehet;
''Edhe ata qe nuk besojne''.,Kane aftesi per ''te qortuar dhe per te vlersuar drejt shume gjera ne sjelljen e njeriut''.

Fakti mbizotrus eshte se,ne sjelljen e perditshme,njerzit kuptoin lavdrimin dhe qortimin vetem sepse ata tashe e kuptojne, se ata kan nje detyre,ate qe eshte e lvdrushme dhe ti largohen asaj qe eshte e qortueshme.

mbi te gjithe rindertimi i Kosoves.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyFri Feb 22, 2008 3:41 am

Mendoj se duhet te fillohet nga ekonomia, standardi jetsor,te ritet paga e mesimdhenesve te jet ne nivel qe vullneti i tyre te jet sa me i larte per edukim dhe arsimim te femijve sepse femijet jane e ardhmja jone, bankat te jen shtetrore,te behen investime per hapjen e fabrikave qe njerzit te punsohen dhe vetem ne kete menyre njerzit me pas mund ti kryejne obligimet ndaj shtetit , e shume te tjere qe vetem me pune bashkarisht mund te arijme shume gjera ndoshta jo aq sa imagjinojne disa,mirpo sic thot nje fjal e urte 'pika pika behet det'.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyFri Feb 22, 2008 3:56 am

Albea

Pergezime per mendimin tuaj,mendoj se eshte shume e vleres qe vullneti i qeveris mos te mbill syt,per vullnetin qe te kete e te jete me i larte per edukim dhe arsim,njashtu mendoj se shume nga temat qe fliten te investohet ne ushtri,arme,etj etj ...,por ma me rendesi eshte per momentin te investohet ne Ekonomi,kshuqe populli ka pune dhe mund te organizohen kushtet elementare qe te fillon nje ekonomi e organizuar te pakten deri sa jane nderkombetaret armen per keta kohe nuk mendoj se kane vler te madhe,po te ikin nderkomtaret mendimi ime eshte qe te investohet ne Ushtri gjithesi,por pse mos ta shfrizojme kohen rastin per momente te investohet ne Ekonomi,kshu qe, te kemi nje ekonomi te forte kemi pastai edhe nje Ushtri te fort.

Mendimi ime.!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyFri Feb 22, 2008 2:37 pm

Beton pergezime per kete tem. Mendoj se gjeja e par qe duhet ber ne menyre qe te kete themele te forta Kosova si Shtete, duhet te jen ligjet dhe njekohsishte te respektohen deri ne maximum keto ligje. Sepse, deri me tani shume pak per mos te then hiq, i kemi respketu ligjet dhe dihet se aty kur nuk respektohet ligji, gjithqka shkon per se mbrapshti. Pra, duhet ta kuptojm njeher e mire se ligji eshte mbi gjitha dhe vetem duke respketur ligjin, mund te kete shpres per nje ndertim te shteti te forte. Kur them ligji, e kam parasysh qdo detyrim i yni ( popullit ndaj shtetit) te respketohet duke nisur prej gjerave me elementare deri ne ato madhore....Pra, mos te kete mo leshime, siq ka ndodhur deri me tani, ka mjaftu ta kesh nje te aferm ne pozite dhe nuk e kem pas problem, sepse nembremje nje telefonat dhe ate detyrim ndaj qe e kemi pasur eshte fshire...Nese vazhdojme keshtu, ateher thjeshte do mbetemi si shtete, por nuk mund te perparojme aspak dhe do behemi edhe me keq se sa eshte Shqiperia, e cila qe sa vite ka mbet aty edhe ku ka qen, edhe pse eshte dashur te jete shume me perpara. Por, une kam nje bindje se ne (populli i Kosoves) jemi me ndryshe ne krahasim me te Shqiperis, jemi me puntor dhe tu e pasur parasysh se qfar kemi perjetu keto dekadat e fundit, kam njefar bindje se do te ecim perpara dhe shume shpejte do krijojme nje shtete me plote kuptimin e fjales.
Shpresoj dhe besoj per dite me te mira ne te ardhmen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptySun Feb 24, 2008 2:43 am

Premtimi edhe pse ligjet kane te bejn me statutet e veçanta te qeverisjes,me te veçanta jane ata te nxjera nga arsya njerzore,thjete keta mund ti quajm ligje njerzore.Ajo qe eshte e re rrethe kety konceptimi te ligjit njerzor eshte se ligji eshte ligj vetem sepse ai dekretohet nga sovrani.
Mendoje se ajo qe i jep nje rregullesi karakterit te ligjit,eshte dimensioni i tij moral.

Mendoj se kosova ka nevoj shume per prodhime,sidoemos prodhime per transport vete jeta me bene te kuptoj kete se jetoi qe shume vite ne Zvicer ku edhe ketu kemi te bejem me nje popullesi shume te vogel,e nuk ka prodhime te shumta por ata qe i ka,jane me vler qe te jete veq ne Zvicer keta prodhime te shiten nuk do te kishte nje vler por,vlera me e madhe eshte qe (oret Zvicerane ne gjithe boten jane te njohura si Rolexs,Tissot,etj e shume te tjer priavat),bazohem ne kete qe kosova ka nevoj te thellohet ne fabrika te prodhimeve per transport....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyFri Feb 29, 2008 7:55 pm

"Mendoj se kosova ka nevoj shume per prodhime,sidoemos prodhime per transport vete "

kjo eshte shume e e arsyeshme Beton , andaj mendoj qe fillimisht neve na duhet te nxjerrim ligjet qe prodhuesin vendor t'a ndihmoj dhe t'a ruaj , t'a favorizoj ne menyre qe te rritet prodhimi vendor dhe te mbizoteroj tregun e pse jo edhe te eksportohet .Kjo do te sjellte fitim e dyfisht , andaj pak a shume pajtohem me Premtimi se baza e nje shteti te forte eshte mbizoterimi i ligjit ,e cila gje te te vinte ne binar drejt perparimit zhvillimin ne te gjitha sferat ..

Nderime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptySat Mar 01, 2008 3:03 am

Mbizotrimi i shtetit Euridika eshte baza e te qenurit te bindur e me nje llogaritje vlerashe ''nje th'nje nga Enver Hoxha'' qe te ja filloi jeten nga e para do ta studioja matematiken kjo thenje ka qene edhe ne shume shkolla ne Shqipri po qe nuk gabohem.!!!

Mendoj se Kosova ka shume pak popullesi prandaj eshte e vleres qe prodhimet vendore nuk do te sjellin nje ekonomi per te ardhurat e Kosoves.

Prodhimi vendor ka suksese ne Kine ku popullesia eshte e madhe por jo ne Kosove.

Ajo qe sjell ekonomin per nje populle te vogel eshte qe prodhusit duhet ta ken te ditur per te ardhemen e nje ekonomie te shendosh ,prodhime, te ket sa ma shume per eksportime.

Mendim personal
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptySat Mar 01, 2008 3:17 am

Po i nderuar Beton pajtohem ,mirepo Kosova edhe pse territor i vogel ,nder te tjera eshte ajo qe para disa vitesh ka prodhuar rryme jo vetem per nevojat e popullit te Kosoves por edhe ka eksportuar ,Pasuria nentoksore e Kosoves eshte nje pasuri qe Kosoves do t'i silllte shume perfitime .Toka e Kosoves eshte shume e pasur dhe bujqesia ,blegtoria , bletaria,pastaj veraria etj etj do te ishin besoj shume fitimprurese por duhet te krijohen kushte per zhvillimin e tyre .

sigurisht kjo eshte vetem nje sfere ku besoj qe do te ishte nje nisme e mire si per mireqenje te popullates e ashtu edhe per nje zhvillim te pergjithshem ...
Nderime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptySat Mar 01, 2008 3:24 am

Nje pyetje kam Trepça ku me te vertet eshte ne pjesen veriore te Mitrovices apo gabohem.!???
dhe sa keni njohuri per prodhimet e Trepçes.!?

Toka e Kosoves eshte shume e pasur dhe bujqesia ,blegtoria , bletaria,pastaj veraria etj etj do te ishin besoj shume fitimprurese por duhet te krijohen kushte per zhvillimin e tyre .

Euridika nuk kam shume njohuri per pasurit e Kosoves me vjen mire kur lexoi per keta pasuri e kjo eshte nje pasuri e madhe per popullin e Kosoves,por mos te harojme te thellohemi sa me shume me prodhime per eksport.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptySat Mar 01, 2008 3:49 am

I nderuar Beton , po e postoj kete shkrim ne Anglisht por besoj qe do te gjej edhe shkrime ne gj.sh.

Une jam Kosovë Tttt10
nga George Kosich
An application for employment at Trepca Mines in Kosovo was made by Dimitrije K. Kosich in May of 1932. Kosich was a recent returnee to Yugoslavia after having lived in the United States since 1903. He was a skilled blacksmith whose experience in mine drill sharpening included the mines in the Upper Peninsula of Michigan’s Gogebic area, the Iron Range of Minnesota, and Montana.
Kosich’s application was rejected on the 21st of May in 1932, with a typewritten letter in English on stationary with the heading TREPCA MINES, LIMITED, and signed by Wm. Campbell. The English management is obvious.
During the inter-war period, like almost all the past, foreign powers controlled Kosovo’s rich ore mine at Trepca. Such has been the case almost since the Romans discovered and developed the valuable ore mines of Kosovo.
For hundreds of years, Kosovo’s Trepca mine at Zvecan has yielded lead and silver ore, but one of its rarest commodities, crystals, was not discovered until the mines reached deep underground.
Crystals, which are created by volcanic heat and extreme pressures, are recognized as one of nature’s rarest artifacts. In varied, brilliant colors and sculptured geometrical shapes, more than 1,800 crystal specimens were displayed in the Stari TrgMine Museum near Kosovska Mitrovica. In addition, Trepca’s crystals are valued highly by museums all over the world.
After the Battle of Kosovo in 1389, the Ottoman Empire ruled the area for 524 years. During World War II, Kosovo was occupied by the armies of Germany, Italy and Albania, but the Trepca mines were owned by German Luftwaffe Marshall Hermann Goehring’s private company. At the present time, the mines are in NATO’s French-controlled zone.

The importance of the mineral deposits in Kosovo obviously outweigh any linguistic trivia, and one can be sure that, regardless under whose control, the rich mines of Kosovo will continue to be of vital political and economic interest to Yugoslavia and Europe for some time to come.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptySat Mar 01, 2008 3:57 am

Minerale nga Trepça

Une jam Kosovë Gg10 Une jam Kosovë Ggg10 Une jam Kosovë Gggg10

Une jam Kosovë Gggggg10 Une jam Kosovë Ghg10 Une jam Kosovë Ghghg10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptySat Mar 01, 2008 4:03 am

Une jam Kosovë 270px-Trepca1 Une jam Kosovë Magnify-clip
Miniera e Trepçës.

Une jam Kosovë 270px-Trepca2 Une jam Kosovë Magnify-clip
Minatorët në Trepçë.
Euridika;
Te falemenderoi ja po sjelli edhe une kete martialle ne gjuhen shqipe per Trepçën

Trepça është një minjerë e lashtë plumbi,zinku,argjendi, kristaleve dhe mineraleve të ndryshme në Kosovë, gjegjësisht në komunen e Mitrovicës. Trepça në kohën e shtetit Jugosllavi kishte shumë famë dhe ishte njëri ndër motoret e ekonomisë jugosllave.
Fatkeqësisht kjo minjerë u shfrytëzua nga regjimi jugosllav dhe frytet e saj shumë pak u shijuan nga populli autokton shqiptar i Kosovës.
Gjurmët e para për ekzistimin e Trepçës gjenden në dokumentet e arkivit të Dubrovnikut dhe datojnë nga viti 1303. Shoqëria angleze "Selekton Trust" në vitin 1926 formoi ndërmarrjen "Trepça-Mines Limited", e cila filloi prodhimin provues ne vitin 1930. Pas kësaj filloi ndërtimi i metalurgjisë së plumbit në Zveçan dhe i asaj në Mitrovicë. Trepça ka gjashtë miniera.
Para luftës Trepça punësonte rreth 22'000 punëtorë. Produktet kryesore ishin xehet dhe koncentrati i plumbit dhe zinkut, plumbi i rafinuar dhe aliazhe te plumbit, argjend, ari, bizmut, zink elektrolit dhe kadmium, acid sulfurik, acid fosforik, plehra superfosfate, akumulatorë, bateri nikelkadmiumi, municion të gjuetisë, gypa dhe tel plumbi, llamarinë të zinkuar dhe produkte prej llamarinës, materiale elektrokontakti, vagoneta, elektrolokomotiva për xehtari, pajime dhe pjesë rezervë për metalurgji dhe xehtari e produktet të tjera. Aktualisht, Trepça nuk prodhon. Kjo shprehet mjaft keq në prodhimin e përgjithshëm industrial të Kosovës dhe në eksport, sepse pjesa dërmuese e produkteve të Trepçes eksportohej. Për riaktivizimin e Trepçës nevojitën investime të mëdha, të cilat duhet të sigurohen nga partnerët ekonomik të jashtëm dhe të brendshëm.

Emri "Trepçë"


Ky emër i lashtë ka prejardhje nga gjuha shqipe. Fillimisht ajo ne kohën e lashtë kishte tri furra për shkrirje, po nga kjo arsye rrjedh edhe pjesa e parë emrit, pra TRE. Kurse pjesa e dytë PÇA rrjedh nga "poça" (me pjekë), d.m.th "Tri pjekëset" apo "Tri furrat".
Sot thuhet: Trepça
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyFri Mar 21, 2008 4:30 pm

Vlerat apo antivlerat në shoqërinë kosovare

Pas datës 17 shkurt 2008, ditë kur Kosova proklamoi pavarësinë e saj edhe de jure nga Serbia, nisi një epokë e re për shoqërinë kosovare. Tani e tutje për të punuar në ngritjen dhe avancimin e shtetit më të ri në Evropë, duhet të vijnë në shprehje pikësëpari vlerat njerëzore që do të përkushtohen me tërë potencialin e tyre kreativ, intelektual, mendor për përparimin dhe zhvillimin e atdheut. Edhe pse ky shtet i porsalindur që në start të jetesës së tij do të ballafaqohet me shumë probleme dhe vështirësitë nga më të ndryshmet që e dallojnë me të madhe nga shtetet e reja të porsaformuara nga ish federata jugosllave kohë më parë.


Shteti i ri i Kosovës nuk do të jetë funksional për një kohë të duhur, pasi kemi mungesë të ushtrimit të pushtetit të qeverisë së Kosovës në mbarë territorin e saj, krahas kësaj do të jetë në ”bashkëqeverisje” edhe me UNMIK-un, në fazën transitore apo edhe më tej sipas rezolutës 1244 e cila është akoma ende në fuqi dhe do të shfuqizohet tek atëherë kur të aprovohet një rezolutë e re nga OKB-ja, edhe me misionin e EULEX-it të miratuar nga Unioni Evropian e cila thirret prapë se prapë në rezolutën 1244 si burim të mandatit të saj, dhe e cila e ka rolin e mbikëqyrësit të qeverisë së Kosovës, me theks të posaçëm në sferën e sigurisë dhe drejtësisë si elemente bazë të funksionimit të një shteti demokratik. Kësaj duhet shtuar edhe qeverinë serbe e cila përveç pjesës veriore të Kosovë ku ushtron pushtetin plot 9vjet, përveç saj ka ndikim edhe në enklavat serbe brenda Kosovës, ashtu që në një hapësirë prej afro 11.000 km2 kemi një kolazh qeverish,të cilët e bëjnë Kosovën me të vërtet një shtet hibrid dhe i veçantë për sistemin e funksionimit të shtetit në tërë globin tokësor. Edhe pas të gjithë këtyre pengesave administrative politike ne si shoqëri kosovare në këto kushte të porsakrijuara duhet angazhohemi sa më fuqishëm në ndërtimin dhe avancimin e këtij shteti në të gjitha aspektet organizative të saja. Që në fillim duke u nisur që nga rrafshi politik, diplomatik, ekonomik, sigurisë, kulturor, sportiv, duhet angazhuar mbarë potencialet njerëzore të shoqërisë kosovare që aftësitë e veta kreative të vejnë në dispozicion për mbarëvajtjen sa më të mirë të shtetit të Kosovës si dhe përgatitjeve drejt anëtarësimeve në organizmat e ndryshme evropiane dhe botërore. E kjo mund të arrihet vetëm në saje të angazhimit dhe vendosjes së njerëzve adekuat në pozita të caktuara shtetërore të cilët posedojnë vlera të caktuara të cilat bazohen në përgatitjet dhe aftësitë e tyre për të menaxhuar dhe udhëhequr çfarëdo dikaster të caktuar në të cilin do të japin maksimumin e tyre në zhvillimin dhe përparimin sa më të hovshëm të shoqërisë kosovare. Por në qoftëse vë vend të tyre vendosen njerëz me antivlera të caktuara, të cilët thirren në të kaluarën e tyre dhe në kontributin e dhënë në fushat tjera të caktuara, për të cilën medoemos duhet pasur konsideratë, por të cilët nuk korrespondojnë me pozitën e tyre të veprimit apo të funksionimit të ndonjë fushe të caktuar gjegjëse shtetërore, me siguri nuk do të prodhojnë sukses për mbarëvajtjen dhe përparimin e Kosovës.
As një muaj pa kalue nga shpallja e Republikës së Kosovës, udhëheqësit tanë politik, në rrallë të parë kryetari dhe kryeministri i Kosovës, kanë treguar një papjekuri diplomatike, e cila në një ardhme të afërt do të prodhojë pasoja dhe vonesa në njohjen e pavarësisë së Kosovës nga një spektër më i gjerë i shteteve botërore. Duke ditur se për anëtarësimin e Kosovës në OKB-në janë të nevojshme 2/3 e votave të shteteve anëtare të Asamblesë së OKB-së , saktësisht 130 shtete, dhe se do të jetë një përpjekje tejet e vështirë dhe se do merr një kohë bukur të gjatë për të arritur këtë numër, në vend se të shfrytëzohen të gjitha mekanizmat politike dhe diplomatike për arritjen e këtij qëllimi strategjik, që në start, kryetari i Kosovës apo edhe kryeministri i Kosovës, kanë bërë një gaf diplomatik, me apo pa vetëdije, i mbetet atyre në barrë, por koha do të tregojë.
Edhe pse të ftuar nga sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Konferencës Islamike, një mik i shquar i kosovarëve, z.Ekmeludin Ihsanoglu, që Kosova të merr pjesë në tubimin e rrallës me 13-14 mars në Dakar të Senegalit, ku kryetari apo kryeministri i Kosovës do të shfrytëzonim konferencën që me një fjalim rasti në këtë eveniment kaq të rëndësishëm politik, ekonomik, të lobojnë dhe të kërkojnë njohjen e pavarësisë së Kosovës nga një numër sa më të madh të shteteve anëtare të OKI-së.
Ata në vend të tyre kanë dërguar ministrin e arsimit z.Enver Hoxhaj së bashku me një këshilltar të kryeministrit, kinse takimi i rrallës që mbahej në Dakar, të ishte mbajtur në nivel të ministrave të arsimit ku do të shtjellohet problematika dhe arritjet në fushën e arsimit, kjo nënkuptohet në diplomacinë ndërkombëtare me këtë gjuhë. Kjo me të vërtet ke një storje e shkurtpamsisë politike dhe diplomatike të krerëve të Kosovës. Udhëheqësit shtetëror politik kosovar mendojnë se neve duhet të na njohin shtetet anëtare të OKI-së, për të cilin kemi nevojë tepër të madhe, pasi ata paraqesin gati 1/3e votave të nevojshme për pranim në Asamblenë e OKB-së, ndërsa në anën tjetër përpiqen të jenë sa më larg anëtarësimit dhe prezencës së Kosovës në Organizatën e Konferencës Islamike, një organizatë respektabile me fuqi të caktuar ekonomike, politike në nivel botëror, ku përveç tjerash janë anëtarët fuqiplotë edhe Shqipëria e Turqia.
Do të përmbyll këtë qasje me një koment të gazetës prestigjioze amerikane “The International Herald Tribune” në ditën e shpalljes së pavarësisë së Kosovës me 17 shkurt 2008, ku përveç tjerash shkruante” në Evropë po lind një shtet i ri me shumicë absolute myslimane..” Me të vërtetë çdo koment është i tepërt.

16.3.2008 Faik MIFTARI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 34
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptySun Mar 23, 2008 3:56 am

Ju falenderoj nga Zemra Beton dhe Euridika,per keto shkrime te bukura dhe keto informacione rreth pasurive qe ka vendi yne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë EmptyTue Mar 25, 2008 3:28 am

Shikoj edhe keta mrekulli natyrore kosovarja


Une jam Kosovë DSCN3170

Une jam Kosovë CD045
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
Une jam Kosovë Empty
MesazhTitulli: Re: Une jam Kosovë   Une jam Kosovë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Une jam Kosovë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: