Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?

Shko poshtë 
+13
viva
rolling
Ali Baba Tepelena
E_Bukura
MUHAMETII
luan mreti
Argent
Urata
tom sojer
Beton
Ani
Flash
Kosovarja
17 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena


Male
Numri i postimeve : 187
Age : 68
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptySun Aug 24, 2008 3:26 pm

MUHAMETII shkruajti:
Librat tjere nuk e kane kete fat, sepse ne Kur'an jane te perfshira te gjitha. Nuk eshte nevoja qe te jene disa libra, e tua komplikojne njerezve jeten. Mjafton te jete nje sic eshte Kur'an-i, i cili liber eshte pa kontradikta.
Une edhe me pare thash se Kur'an-i eshte sqarues dhe vertetues i librave te meparshem.

Edhe materialisht edhe sa i perket ndjenjave, ai njeri qe bazohet ne Kur'an nuk mund te mos jet i drejte me grate e tij, sepse e di se do te japi pergjegjesi te Gjykuesi Suprem - ALL-LLA-HU.

Ju përshëndes me këtë poezi.Shkruar nga.D.Cana






MYSLIMANI...!


O ti,
që mbahesh Mysliman!



Të duket jeshil anë e mbanë.


Mohon gjithçka që të mbanë,


Mohon Nënën dhe Babanë.





Një'ri
që s'njeh veten e vetë,



Ikën si kali në të përpjetë.


Barrën e rëndë mban mbi shpinë,


E djersët rrjedhin, mbulojnë synë.





Një herë kastile i thanë dhelprës,


Ta vizitonte "zotin e saj".


S'më ka lën mëndja,u'a ktheu dhelpra!


Nuk do më puthë,do të më hajë.





Feja, i dashur,është bërë Luanë.


Ka ngrënë,po ha dhe do të hajë.


Ku gjen si ty të nënështruar.


Kur i venë n'fole...Përse të luaj?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptySun Aug 24, 2008 4:17 pm

Marre shembull tek populli shqiptar (musliman) ,ku udheqesit tane nuk kane vlere te veprojn te mendojne per popullin ku lindin shume e rrugeve te Botes po nisen ,eshte edhe kjo nje arsye pserse ritet ky numer .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptySun Aug 24, 2008 10:14 pm

megjithese eshte e vertete qe numri i muslimaneve ne bote po rritet une nuk do te kisha thene qe kjo eshte nje gje qe ja vle te krenohen muslianet, fene ne dite te sotit e nderrojne vetem ata qe jane avanturiere ose injorante, pra fese muslimane po i shtohet numri nga ata qe neser do te behen budista e pas dy ditesh ata do te jene pagane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyMon Aug 25, 2008 10:52 am

E_Bukura, te gjitha librat e meparshem kane qene te zbritura me te derguarit, por sic te kam thene edhe me pare ato kane qene te dedikuar per popuj, vend dhe kohe te caktuar, kete kuptoje njehere e pergjithmone, mos te kete nevoje ta shkruaj prap. OK.
Te gjithe profetet kane paralajmruar profetin e ardhshem, edhe Isa a.s. (Jezusi) ka paralajmruar se do te vije profeti i ardhshem.
Ne librat e mepershem ka punuar dora e njeriutm, ndersa ne Kur'an qe eshte libri i fundit nuk do te mund te perzihet dora e njeriut, per kete ka pramtuar Zoti.
Ate kontradikte sic e quani ju, ta shpjegova por ju nuk doni qe ta kuptoni. Ju nuk paskenit njohuri se gjithnje femra ka me shume se meshkuj, perjashtuar ndonje rast te rralle.

Ku mund ta dini ju, se nje nje person i gjinise mashkullore nuk mund ta ndaje zemren e tij ne dy apo me shume pjese, kur ju jeni ne gjinine e kundert, dhe nuk mund te dini per ndjenjat e meshkujve!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyMon Aug 25, 2008 10:59 am

rolling, a mund te me thuash ku po bazoheni ne ate qe po e thoni...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyMon Aug 25, 2008 12:02 pm

Muhamet, ne gjysmen e e pare te shkrimit tend, do ta permbledhja me nje nenpyetje. Po supozojme qe eshte ashtu sic thuani ju ( megjithse e keni humbe paksa ekujlibrin ne mendime). Lind pyetja keshtu: Nese une nje dite e theje ndonje ligje te shtetit, dhe per kete e marre denimin e merituar ne baze te ligjit te ketij shteti. Me intereson te dije se ata njereze te cilet nuk kan pasur fatin te jetojne pas "zbritjes" se Kuranit, d.m.th. para vitit 622, qe njihet si ligje, kushtetute e njerezimit apo vecmas e muslimaneve, si i gjykon Zoti ata persona? Ne baze te atyre librave tjere, per te cilet vete e pohuat se s'kan qen te perkryer dhe se ka pasur te bej dora e vete njeriut? Apo......?

Kontradita eshte shume e pastere dhe mos u mundo t'me hedhesh pluhur syve. Eshte fakte se ka me shume femra se meshkuj, por kjo nuk e arsyetone ne asnje menyre ate gabim aq fatal nga Zoti, qe te martohet nje mashkull me me shume se nje femer. Tjetra eshte se a nuk eshte sipas teje, Zoti i plotfuqishem, dhe a nuk e ka mundesin qe te bej te mundur te mbaje ne ekujlibur lindjen e njerezve dhe per nje moment te lind me shume meshkuje?

Si meshkujte ashtu edhe femrat, jane te perbere nga mishi, gjaku dhe ndjnjat. Perderisa nje femer nuk mund ta ndaje zemres e saj, ne shume pjese, padyshim se edhe mashkullit i ndodhe e njejta gje. Perveq kesaj nuk ka asnje femer ne bote ( te pakten le te del ndonje ketu) qe te thote se une pranoje ta ndaj burrin time me nje tjeter femer? Sa per ilustrim te permenda rastin e a.z Fatimes ( qe e paske tejkaluar pa e permendur)!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyMon Aug 25, 2008 2:40 pm

MUHAMETII shkruajti:
rolling, a mund te me thuash ku po bazoheni ne ate qe po e thoni...


ne gjerat qe po i shoh perdite, une i shoh se cfare njrez e teprojune se respektuari fene, jane njerez qe tere diten i bejne gjerat me te kqija qe eshte e mundur.
per ta eshte:
30 dite ka ramazani
as s'kem' hanger
as s'kem pi
tash vjen dita e bejaramit
bashke me lalen ja shtrojme raki

nese nje njeri eshte stabil dhe mendon ne menyre te drejte atehere ai nuk do tia lejonte vetes te hiqte dore nga feja e vet e te percjellte perrallat e religjioneve tjera
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyMon Aug 25, 2008 3:19 pm

Pyetja juaj E_Bukura eshte me vend, eshte normale qe ata persona qe kane vdekuar para vitit 622, Zoti do t'i gjykoje ne baze te atyre librave te meparshem qe ua ka derguar, sepse thame se kane qene per popuj dhe kohe te caktuar.

Ne Kur'an nuk ekziston as edhe nje kontradikte e vetme.
Une nuk mundohem te hedh pluhur syve, por vetem te ua heqi nese keni, juve dhe te tjereve, - mundohem, te pakten sa kam mundesi.
Zoti ka mundur te veproj ashtu sic thuani ju, por kjo eshte urtesi e Tij, dhe njerezit pa e analizuar mire nuk do e kuptojne urtesin e ketij rregulli qe e ka percaktuar Zoti.
Ndjenjat e mashkullit kane dallime nga ndjenjat e femrave, p.sh. mua me pelqen tek femrat se jane zemergjera, te dhimbshme ndersa meshkujt jane disi me indiverent sa i perket ketij aspekti, - por jo te gjithe meshkujt.
A mund te me sqarosh rastin e Fatimes?

Une ju pyes, - qfare te bejme me ato femra te cilat mbesin pa u martuar?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyTue Aug 26, 2008 11:16 am

MUHAMETII shkruajti:
Pyetja juaj E_Bukura eshte me vend, eshte normale qe ata persona qe kane vdekuar para vitit 622, Zoti do t'i gjykoje ne baze te atyre librave te meparshem qe ua ka derguar, sepse thame se kane qene per popuj dhe kohe te caktuar.

?

Kane thene se " budallen mos e vet, se te tregon vete". Ne menyre metaforike njejte edhe ju jeni. Vetem se per ju do thoja ne vend te "budalles" me fjalen " te pa dijturin".

Njehere e pranonin se librat e me hershem jane zevendesuar me Kuranin, sepse ata nuk kan qen perfekte, kan qen te perkoheshem vetem per ate kohe te caktuar. Me intereson te dije se ata njerez para Kuranit, te cilet gjykohen sipas librave tjere, a e kan me lehte apo me veshtire ne diten e gjykimit? Sepse, shume gjera qe jane ne Kuran ( si rregulla) ne librat e me perashem nuk kan qen. Me c'te drejte do i gjykoje Zoti, ata kur nuk kan pasur mundesi te jen ne dijeni per dicka te ndaluar?Nga kjo une supozoje qe njerezit qe kan lindur dhe jetuar para Kuranit, e kan me te lehte ne diten e gjykimit, pasi qe shume gjera mund t'i tjekalojne. Eh, qe nuk e kisha ate fate edhe une, qe te kisha jetuar ne te kohe.

Mos vazhdo me shume se cdo here e me shume, vetem po zbulone kontradita, per te cilene dhe nuk kam qen ne dijeni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyTue Aug 26, 2008 3:40 pm

E_Bukura cilesomeni si te duani, nuk ju hidherohem, qfare t'i bejsh!

Sic po shihet une vetem paskam shkruar, dhe ju fare nuk paskenit kuptuar (fatkeqesisht).
Po prap e them se ato libra jane zevedesuar me Kur'anin, ne Kur'an jane permbledhe te gjitha, qe nga krijimi i njeriut e deri ne kataklizme Kur'ani shpjegon se si do ndodhe, dhe i shpjegon njeriut se cila rruge eshte me e mira per tu ndjekur, nese duam nje jete te hareshme, dhe nese duam ta arrijme boten e perjetshme.
A e kane me lehte apo me veshtire kete e din vetem Zoti, nga kendveshtrimi juaj duket se e kane me lehte, ndoshta do te jete ashtu, por mund edhe mos ta kene aq lehte, kjo varet krejt nga veprat e tyre qe i kane bere sa kane jetuar ne toke, ndoshta edhe ata nuk ju jane permbajtur urdherave!?

"Me c'te drejte do i gjykoje Zoti, ata kur nuk kan pasur mundesi te jen ne dijeni per dicka te ndaluar?"

Prap do ju them se nuk do te gjykohen per dicka qe nuk jane ngarkuar, kuptoje, por vetem me ate qe kane qene te obliguar dhe nuk e kane praktikuar!

Edhe nese do te kishit qene ne ate kohe, do te kishte mund te ndodhe qe prap ju nuk do i praktikonit urdherat.
Keni vrejtur se njeriu sa te ka me shume ai kerkon edhe me shume! Keshu qendron edhe tek obligimet, tash ka obligime me shume dhe ndoshta njerezit mundohen te ju permbahen diku tek 50%-shi, dikush me shume e dikush me pak.
Po edhe atehere nese urdherat kane qene me te pakta, njerezit ndoshta nuk e kane dhene maksimumin, dhe edhe ata jane perpiqur ndshta te jene diku tek 50%-shi.

Jo une do te vazhdoj gjithnje, pamvarsisht qfare thuani ju, sepse asnje kontradikt nuk ka ketu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyFri Sep 05, 2008 9:41 pm

MUHAMETII shkruajti:
E_Bukura cilesomeni si te duani, nuk ju hidherohem, qfare t'i bejsh!

Sic po shihet une vetem paskam shkruar, dhe ju fare nuk paskenit kuptuar (fatkeqesisht).
Po prap e them se ato libra jane zevedesuar me Kur'anin, ne Kur'an jane permbledhe te gjitha, qe nga krijimi i njeriut e deri ne kataklizme Kur'ani shpjegon se si do ndodhe, dhe i shpjegon njeriut se cila rruge eshte me e mira per tu ndjekur, nese duam nje jete te hareshme, dhe nese duam ta arrijme boten e perjetshme.
.
Cilesimet jane pjese e dickaje tjeter. Mund edhe ti t'me cileson mua si te duash, sikur se me kan cilesuar deri me tani ne cdo forme. Detyre e jona eshte qe te mbrohemi dhe t'i bindem te tjeret se gabohen dhe t'u themi se cfare ne te vertete jemi. Kete duhet ta beni edhe ju.
Nuk eshte edhe aq lehte sic mendoni ju, qe t'kuptohemi. Ngase, per fillime kemi mendime tejet te kunderta dhe, nuk jemi duke biseduar kaq thjeshte per nje molle. Ne kete raste kuptimi eshte dicka me i thelle per ne. Nuk eshte i njejte e kuptimin e nje romani, apo nje pjese leximi te shkurter, apo e kam gabim? Vete tema per te cilen po bisedojme eshte e pa kuptimte shikuar siperfaqesisht.
Ju, insistoni ne ate qe librat e me parshem jane zevendesuar me Kuranin. Me tej vazhdoni se ne Kuran jane permbledhur gjitha gjerat qe nga krijimi i njeriut te pare deri ne kataklizem. Deri ketu te kuptoje shume mire. Ajo qe nuk arrije te kuptoje eshte se pse Zoti, nuk e "zbriti" Kuranin shume shume me heret, s'po theme tani a'bashku me njeriun e par ( po hec dore nga kjo), por pak me vone. Ne kohen kur eshte rritur bukur shume numri i njerezve? Pse i "zbriti" ato libra tjere? A mos valle, nuk ishte i vedijshme Zoti se do shumoheshin kaq shume njerezit, se do ndryshonte menyra e jetes? Nese po, atehere eshte dashur qe ne fillim ta "zbriste" Kuranin, dhe mos te bente dallime ne njerez, dike duke e gjykuar me nje liber tjeter, dike me nje tjeter...Nese jo ( d.m.th. nuk e dinte per kete), atehere ku po mbete gjithedijshmeria e tije?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyThu Sep 11, 2008 6:06 pm

E_Bukura po te pergjigjem edhe pse me vonese, por nuk jam vetem une fajtor per vonesen, sepse kam prite nja mbi nje jave dhe nuk jeni pergjigjur replikes time te fundit, dhe pastaj e kam harru kete teme.

Cilesite ti leme anash.

E_Bukura, ajo qe ju nuk po arrini ta kuptoni, ose shtireni se nuk e kuptoni, eshte shume e thjeshte per tu kuptuar.

Zoti gjithnje ka zbritur libra dhe ka autorizuar te derguar ne cdo popull dhe cdo kohe sic e pershkruan ne Kr'an.
Numri i njerezve tek vone ka filluar te rritet. Gjithnje flas duke u bazuar ne ate sa shkenca ka fakte dhe argumente. Sipas statistikave, tek ne vitin 1800 popullsia ka arrite numrin ne 1 milion banore. Ndersa vetem 130 vite me vone, saktesisht ne vitin 1930 ajo u dyfishua ne 2 milion banore. Ti leme statistikat dhe te perpiqemi te shpjegojme ate qe ju kerkoni.

Zoti me se miri e di se perse nuk e ka zbritur Kur'an-in ne ate kohe qe ju mendoni se do te duhej te zbriste.
Por une do e jap mendimin tim.
Ne te gjithe e dime se bota ndryshon, te gjithe mund te paramendojme se ne qfare shkalle ka qene intelegjenca e njeriut ne ate kohe dhe qfare kane mundur te perballojne njerezit gjate atyre koherave. Urdherat qe u jane percaktuar popujve kane dalluar nga koha ne kohe. P.sh. deri ne shekullin e VII, kur zbret libri i fundit - Kur'an-i, nuk ka qene e obliguar te vnohet shamia ne kete menyre se si vnohet sot.
Zoti e ka dite se si do zhvillohet inteligjenca njerezore, prandaj ka vlersuar se nuk eshte e arsyeshme qe atyre njerezve ne ate kohe te caktuar te ju zbret nje liber sic eshte Kur'an-i, por mund te themi se ndoshta edhe nuk ka qene e nevojshme te ju zbret nje liber i tille sic eshte Kur'an-i, iu kane mjaftuar ato libra, sepse ajo kohe ka qene kohe e gurit dhe e drurit. Ndersa Kur'an-i po ashtu ka zbritur ne kohen e gurit e te drurit, edhe per faktin qe mos te dyshohet ne se eshte i Zotit, por gjithashtu Zoti i Madheruar e ka ditur se shpejt njerezimi do te zhvillohet. Edhe me pastaj do te kete zhvillime, por Kur'an-i do te jete baze per cdo kohe, gjithnje i fresket dhe dobiprures, sherues per njerezit, dhe liber jozevendesues.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena


Male
Numri i postimeve : 187
Age : 68
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptySat Sep 20, 2008 9:15 pm

MUHAMETII shkruajti:

.................................
Zoti gjithnje ka zbritur libra dhe ka autorizuar te derguar ne cdo popull dhe cdo kohe sic e pershkruan ne Kr'an.
Numri i njerezve tek vone ka filluar te rritet. Gjithnje flas duke u bazuar ne ate sa shkenca ka fakte dhe argumente. Sipas statistikave, tek ne vitin 1800 popullsia ka arrite numrin ne 1 milion banore. Ndersa vetem 130 vite me vone, saktesisht ne vitin 1930 ajo u dyfishua ne 2 milion banore. Ti leme statistikat dhe te perpiqemi te shpjegojme ate qe ju kerkoni.

Zoti me se miri e di se perse nuk e ka zbritur Kur'an-in ne ate kohe qe ju mendoni se do te duhej te zbriste.
Por une do e jap mendimin tim.
Ne te gjithe e dime se bota ndryshon, te gjithe mund te paramendojme se ne qfare shkalle ka qene intelegjenca e njeriut ne ate kohe dhe qfare kane mundur te perballojne njerezit gjate atyre koherave. Urdherat qe u jane percaktuar popujve kane dalluar nga koha ne kohe. P.sh. deri ne shekullin e VII, kur zbret libri i fundit - Kur'an-i, nuk ka qene e obliguar te vnohet shamia ne kete menyre se si vnohet sot.
Zoti e ka dite se si do zhvillohet inteligjenca njerezore, prandaj ka vlersuar se nuk eshte e arsyeshme qe atyre njerezve ne ate kohe te caktuar te ju zbret nje liber sic eshte Kur'an-i, por mund te themi se ndoshta edhe nuk ka qene e nevojshme te ju zbret nje liber i tille sic eshte Kur'an-i, iu kane mjaftuar ato libra, sepse ajo kohe ka qene kohe e gurit dhe e drurit. Ndersa Kur'an-i po ashtu ka zbritur ne kohen e gurit e te drurit, edhe per faktin qe mos te dyshohet ne se eshte i Zotit, por gjithashtu Zoti i Madheruar e ka ditur se shpejt njerezimi do te zhvillohet. Edhe me pastaj do te kete zhvillime, por Kur'an-i do te jete baze per cdo kohe, gjithnje i fresket dhe dobiprures, sherues per njerezit, dhe liber jozevendesues.
O Zoti Muhamet! Apo Muhameti Zot? Si duhet të themi? Ç'janë këto brroçkulla të pa ziera? Duket se të është ngjitur keq kurani në kokë.Mbaje,Lexoje,këndoje,fol përçat,zjeje dhe pijë lëngun 5 herë në ditë për kurim,por të tjerëve mos jua rekomando si mbrekulli.Nuk ke të drejtën morale të detyrosh të tjerët të pranojnë ato që pëlqen ti.Ajo hyn në kallëpe të tjera dhe pikërishtë kjo është neveria që ngjall në popull kurani,bibla,feja dhe propaganda fetare,sepse detyrojnë popullin e thjeswhtë dhe i diktojnë mënyra që atij i cënojnë lirinë.Kaq duhet të kuptosh që të qytetërohesh.
Urime-u bëfsh njeri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptySat Sep 20, 2008 10:07 pm

Mos me quni as Zoti Muhamet, e aq me pak Muhameti Zot.
Se a ua rekomandoj te tjereve eshte pune e imja, e tyre (forumisteve) eshte te vleresojne se a duhet t'i marrin parasyshe keto rekomandime te miat.
O zotri po kush po i detyron ore! Une vetem i shpreh pikpamjet e mia dhe plotesisht kam te drejte qe ta them lirshem ate qe mendoj, apo s'eshte keshtu, a nuk e kemi te garantuar lirine e shprehjes, apo mos mendon t'i se ende je ne regjimin komunist.

Faleminderit per urimin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
viva
Fillestar/e
Fillestar/e
viva


Male
Numri i postimeve : 12
Age : 47
Vendi : cro
Registration date : 01/01/2009

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyWed Jan 21, 2009 2:14 pm

qfar marrezira po folni.ma se pari duhet me dallu se shka permbledh fjala krishtenizem. Ne krishtenizem nuk bajn pjes vetem katoliket, e mos bani krahasime se a ka musliman ma shum a katolik. E shka po thuni per punene e Obames qe u konvertu ne krishtenizem tash me ja nis me than se myslimanet po konvertohen me te madhe ne krishtenizem. E ti muhamet maje fen tane qysh duhet e mos fol shum se kur po thu e kam lirin e te shprehurit bash feja juve nuk ju lejon lirin e te shprehurit,nese te kujtohet shkrimtari Salman Ruzhdi se shka i ka ndodh. shko ne Kosov e kqyr se qfar muslimanizmi praktikohet,e sa musliman jan kthy ne katolik e sa katolik jan kthy ne muslimanizem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyWed Jan 21, 2009 5:32 pm

Pse nuk jane bere qe 14 shekuj i gjithe njerezit te fes Islame?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyWed Feb 18, 2009 4:09 am

prej biladenit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyWed Feb 25, 2009 7:20 pm

Tungjatjeta

Per tiu pergjigjur kesaj pyetjeje mjafton nje veshtrimimbi kosove.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
milot krasniqi
Fillestar/e
Fillestar/e
milot krasniqi


Male
Numri i postimeve : 38
Age : 46
Vendi : Zvicerr
Registration date : 04/11/2010

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Ne bote po   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyThu Nov 04, 2010 11:45 pm

Pergjithesi shqiptaret prej 99 deri tash kane hek shume dore prej fese islame.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyThu Nov 04, 2010 11:49 pm

a po kali qe kane
dite e me shume po shtohet numri i muslimaneve ne bote
vetem ne gjermani lajmerojne tv qe ne vitin 2009
1400 gjerman u konvetuan ne fe muslimane rekord
jan befasuar te gjithe.
ne angli Amerik Rusi Evrope per dite po shtohet numri i muslimaneve
kurse disa ,,shqiptare" si milot (millosh" nderrojne fe per para jane te shitur
keta shesin edhe familjen per interes per para.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
milot krasniqi
Fillestar/e
Fillestar/e
milot krasniqi


Male
Numri i postimeve : 38
Age : 46
Vendi : Zvicerr
Registration date : 04/11/2010

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Po a   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyThu Nov 04, 2010 11:58 pm

O tio dashamir mesou mes mi lidhe fen me shkije ose tjera nacione se ska gje te bej. Perkundrazi vepra e serbve qe kane mbyt njerez tone ka me pase shume Konsecuenca te medha nga zoti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
milot krasniqi
Fillestar/e
Fillestar/e
milot krasniqi


Male
Numri i postimeve : 38
Age : 46
Vendi : Zvicerr
Registration date : 04/11/2010

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Edhe   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyFri Nov 05, 2010 12:07 am

Mesou me fole me fakte ti vetem po shan. Bire nje Fakt qe fole per muslimanizem. A nuk pe sheh qe na ka ***** krejtve kjo e fe e rrejshme. A nuk i sheh frytet e dreqit ne Kosove. Hajde bir Fakte po du me ndegju.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 EmptyFri Nov 05, 2010 12:29 am

Muslimanet nr,1 ne bote per nga madhesia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?   Pse rritet numri i muslimaneve ne bote? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Ndërlidhja e muslimanëve me sulmet në Oslo është e "turpshme
» VANDALËT RACISTË SHKATËRRUAN DISA VARREZA TË MUSLIMANËVE
» Pavarsia e Kosoves
» DEMONSTRATA PËR FYERJE TË MUSLIMANËVE NË IRLANDËN E VERIUT
» Islamofobia kërcënon të drejtat e muslimanëve në Belgjikë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: