Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Perkufizimi

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyMon Jan 07, 2008 4:05 am

Qka nenkuptoni me fjalen Ksenocentrizem?

Premtimi:
une e kuptoje kete fjal...
Ne mundim ta ndimojm nje njeri ta ndrishojm..por me kurajo e jo me nencmim,me Enocentrizem e jo me Ksenocentrizizem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyMon Jan 07, 2008 11:43 am

Beton , me fal se nuk e kisha pare pyetjen .
KONFUZ/ION -gjendje ne te cilen bie nje njeri apo grup njerzish kur gjendet para situatave per te cilat nuk ka informacion , situata ne te cilat gjendet dhe nuk di se cfar po behet ,cfar po ndodhë, hutohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyThu Jan 10, 2008 5:49 pm

Ç'far nenkupton fjala... arbitraritet ??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyThu Jan 10, 2008 6:44 pm

Euridika, une e kuptoj keshtu: ndonje veprim ne menyre arbitrare, qe dmth kam vepruar vetem me koke timen. Apo zgjidhja e qeshtjeve pa e perfillur ligjin.

Qka nenkupton fjala, Determinizem?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyFri Jan 11, 2008 3:50 am

DETERMINIZEM.

Dokterin sipas se ciles te gjitha dukurit e ngjarjet kane karakter ligjesor e kushtohen nga lidhjet shkaksore objektive.
Determinizem,qe pranone vetem domosdoshemerin ne natyre e ne shoqeri dhe mohon çdo rastesi.

C'far kuptoni me fjalen DUBLUES/I..?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyTue Jan 15, 2008 3:39 pm

DUBLUES - ashtu sei une e kuptoj i nderuar Beton eshte , nje person i dyte qe kryen punen e te parit duke ruajt identitetin e personit te pare..do te thote nje person i dyte paraqitet nen identitetin e personit te pare .
Dublues psh kam degjuar qe ka kengetari Michael Jakson ( paraqitet ne koncerte jo ne emer te tij por paraqitet "sikur ai") apo kemi rastet tek xhirimete efilmave ku skenat e rrezikshme i luan "dubluesi" ...etj..

Pyetja e radhes ...

si perkufizoni :NEGLIZHENCË-n ???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyTue Jan 15, 2008 5:38 pm

Neglizhencë- Eshte kur njer person nuk e perfille nje detyre te caktuar...Nuk e merr me seriozitet...Me nje fjale e len si te pavlere...,mbas shpine...Keshtu une e kuptoj.

Qka nenkuptoni me fjalen: Stoicizem?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptySun Jan 20, 2008 12:56 am

Stoicizem
Qe pranone boten e jashtme matiale,por predikon etiken idealiste si nenshtrim ndaj fatit dhe ekrkon lumturin te jetes ne perputhje me natyren e duke m'poshtur ndenjat.

Ma thuajni ju lutem ç'kuptoni me fjalen Multiecnicitet se ma kan qajt koken politikenar tane me kete fjal Multiecnicitet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyFri Jan 25, 2008 6:32 pm

Multietnicitet , une e perkufisoj si nje grup njerzish te etnive te ndryshme qe jetojne ne te njejtin vend,shtet apo apo mes ku asnje prej ketyre etnive nuk e perben shumicen!!!
Multietnik - qe perbehet nga shume kombe ( ne raste me te "buta" vend ku ka llojshmeri kombesishë) ..t'me korrigjoi dikush ju lutem nese e kam gabim

si e perkufizoni fjalen Sublim???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptySat Jan 26, 2008 5:13 pm

Sublim ''nuk ma kap'' jap nje mendim personal por nuk jam i siguret a ka te beje me kete (qe ka te beje diçka te permbis apo te demtoje nje shtet permes veprimtaris se fshehet por nuk jam i siguret beni mire e deshira eshte ta di kete fjal.?) se nuk ma kap:!?

Si perkufizoni fjalen.SHPURDH.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptySat Jan 26, 2008 10:44 pm

Beton, fjala shpurdh dmth, me leviz, me livrit, me luajt.Psh, nese nje femije eshte i lazdruar dhe nuk rrin me shume se dy minuta me nje vend, dhe ne i themi: qka ke qe po "shpurdh"-qe po luan, qe po levize...Besoj e keni kuptuar tani?

Qka nenkuptoni me fjalen: Impenjim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyThu Mar 06, 2008 8:11 pm

Impenjim?

Nuk e keuptoj ku tingllon kjo fjal Premtimi.bene mire te bejshe nje perkufizim te kesaj fjale ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyFri Aug 01, 2008 11:46 am

Edhe njehere sepse fonti ka dale i vogel.

Si i perkufizoni keto terme?:


INKUBIM

SUBSIDIARITETI

NARRATIV-E

FARKETOI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
lilu
Moderator
Moderator
lilu

Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 41
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyFri Aug 01, 2008 1:11 pm

Impenjim - do te thote kur je i zene me pune. p.sh. nje njeri eshte i impenjuar keto kohe dhe nuk ka kohe per.....

Cdo te thote perkufizimi cinik ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptySat Aug 02, 2008 2:01 pm

Fjala CINIK ju dedikohet atyre personave qe jane perbuzes tallen me normat shoqerore. Mosperfilles, i pacipe, i vrazhde.

A ka kush qe i perkufizon ato terme te mesiperme qe i kam theksuar.

Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptySat Aug 02, 2008 2:18 pm

MUHAMETII shkruajti:
Edhe njehere sepse fonti ka dale i vogel.

Si i perkufizoni keto terme?:


INKUBIM

SUBSIDIARITETI

NARRATIV-E

FARKETOI

Inkubim - rrjedhë nga fjala latine "incubare" - "qëndron në" apo "çel (zogjët)" etj. Ka përdorim shumë te gjërë në mjekësi, në biologji etj. P.sh. edhe rritja e fëmijeve në inkubator qe lindin para kohes quhet inkubim. Apo çelja e vezëve p.sh. te zogjëve me anë te nxehtësis deri sa te dalin zogjët etj.

Subsidiaritet - e ka kuptimin e zgjidhjes se disa problemve sipas rregullave te vendit ku ndodh problemi. Ky parim mundeson p.sh. qe shtetet e Bashkimit Europian, përveç se i përarfrojnë ligjet mes veti, kanë mundësinë qe problemet t'i zgjedhin edhe sipas traditave te vendeve. Diçka kështu përafërsisht. Apo një i pandehur te akuzohet në bazë të "botes (vendit) ne te cilen jeton".

Narrativ - fjalë latine "narrare" - "shpjegim". Përdoret si term shkencor në shumë fusha.

Farketoi - e vetmja fjalë shqipe nga këto dhe qe me se vështiri e kam t'a shpjegoj me fjalë edhe pse dihet se për çka flitet. Me farkëtim mund te kuptohet proçesi i formësimit të një objekti me anë te procedurave te ndryshme. P.sh. përmes farkëtimi një metali apo hekuri përmes një proçesi te caktuar i jipet forma e caktuar sipas dëshirës. Ndërsa kur përdoret në mënyrë subjektive, me te nenkuptohet formimi dhe vërja në jetë e një ideje apo praktike te caktuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptySat Aug 02, 2008 2:40 pm

Faleminderit xhavo_ ta di per nder, Zoti te shperblefte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
echo
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 30
Registration date : 29/05/2008

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptySat Aug 09, 2008 4:41 pm

si perkufizohet fjala Imperializem ??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptySat Aug 09, 2008 5:26 pm

IMPERIALIZËM
Faza më e lartë dhe e fundit e kapitalizmit, që karakterizohet nga përqendrimi i prodhimit e i kapitalit në duart e monopoleve të mëdha e nga sundimi i oligarkisë financiare, nga krizat dhe nga kontradiktat e lufta e papajtueshme ndërmjet vendeve të mëdha kapitaliste për të siguruar lëndë të para e tregje, për të eksportuar kapitalet, për të pushtuar vende të tjera, për të rindarë botën dhe për të shfrytëzuar gjer në palcë popujt e tjerë; kapitalizëm monopolist; formë e organizimit ekonomik, politik e shtetëror në këtë fazë të lartë e të fundit të zhvillimit të kapitalizmit monopolist, parazitar e në kalbëzim.

Ndersa une kerkoj nga ata formusist qe i njohin keto nocione, te ua japin nje perkufizim.


PAUPER

DENIGRIMIN

FENOTIPI

GRANTE

SUPSTARTIN

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 27
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyThu Aug 14, 2008 2:09 am

Beton tema eshte per fjale tipike shqipe apo per fjale qe jane te huaja por kan hyre ne fjalorin e perditshem?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 EmptyThu Aug 14, 2008 11:43 am

Une, guximi mendoj se duhet te jete edhe per fjalet e huaja qe kane hyre ne perdorim. Sepse si shume jane duke u perdorur ne Kosove, edhe nga qeveritaret e shoqeria civile.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Perkufizimi - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Perkufizimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: