Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Perkufizimi

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyFri Dec 14, 2007 3:52 am

Perkufizimi Skeme


Persa tema eshte ne interes te popullit,mund te jet nje shembull i gjalle i metodes dialektike dhe nje pershkrim i konceptit per jeten,ne menyre me te specifikuar qe te ilustron qellimin e vete te fjales.

Kemi shume nga fjalet qe nuk e kuptoim thelbin e fjales,per te dhen nje perkufizm ne nje fjal te pakuptushem mendova te kemi nje teme,ku do te perfshihen fjalet e pakuptushme nga antaret e forumit.


Perkufizim:

Fjala perkufizim do te thote.

Asgjekundi nuk eshte paraqiture me qarte aferimi i Sokratit me njohje,sesa ne preokupimin e tij per procesin e perkufizimit.Per te perkufizim eshte nje koncept i qarte dhe i percaktuar.Ajo,qe i bente pershtypje Sokratit.ishte se,sadoqe ngjarjet ose sendet e veçant ndrishonjne ne disa aspekte ose zhduken,gjendej diçka tek ata qe mbetet e njejte,qe nuk ndryshonte kurre dhe nuk zhdukej kurre,dhe kjo ishte perkufizimi i tyre ose natyra e tyre thelbesore.

pyetje e radhes per te dhene nje perkufizim kesaj fjale.!!!

C'kuptoim me fjalen DECENTRALIZIM.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Dec 15, 2007 3:43 am

Përshëndetje Beton dhe ke bërë shumë mirë që e paske hapur këtë temë ... është shumë e mirë sepse sot përdoren shumë fjalë që as vet nu ua dijm dmth-njen. Sepse sot një tekst për ta lexuar shtypin ditor në trojet tona, apo për të komunikuar me dikend, duhet shqiptari së paku 5/6 gjuhë të huaja t'i mësojë për t'u kuptuar pa problem 100%.... sepse po përdoren fjalët ;greqisht, italisht, serbisht, turqisht, anglisht, frangjisht, gjermanisht etj etj....

Për pyetjen që ke parashtruar unë mendojë se;

Fjala Decentralizim dmth vetadministim i organeve më të ulëta të cilat udhëheqen të shpërqënduara nga pushteti, dmth zgjerim i së drejtës së organeve më të ulëta për të qeverisur pavarur nga organet më të larta.

.. decentralizimi vjen për shkak të dobsimit të centralizimit.

Uë më mirë do t'i përfshija në një pyetje se; Ç'është decentralizimi dhe centralizimi ".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Dec 15, 2007 4:52 am

CENTRALIZIM,drejtim i perqendruar i te gjitha ceshtjeve shtetrore,sipas te cilit te gjitha organet udheheqese zgjithen nga poshte larte,pakica i nenshtrohet shumices ,dhe vendimet e organev me te larta jan te detyruara per oragnet me te ulta .

DECENTRALIZIM,zyrtarishte,shperqendroj pushtetin ,ia kaloj nji pjes te te funksioneve te organeve qendrore organeveme te ulta,zgjeron te drejtat e organeve me te ulta,shkeput oraganet me te ulta nga organet me te larta ose nga ato qendrore .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Dec 15, 2007 10:33 am

,,ju falemenderoi Sofra e Anna per nje perkufizim te ketyre fjaleve:

C'kuptoim me fjalet MAXHORANCE dhe MINJORANCE.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Dec 15, 2007 10:53 am

Pergezime Beton per temen shume po shume e mire....

Fjale MAXHORANCE ka kuptime shumica nje peqinduale e madhe.
Prsh....MAXHORANCA (SHUMICA) e popullates ne Kosove jane shqiptare


Fjala MINJORANC ka kuptime pakica nje perqinduale e vogel...
Ndersa MINORANCA (PAKICA) e popullates ne Kosove jane serbe nje shembull ky ishte.



C'kuptoim me fjalen INICIATIVE????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Dec 15, 2007 3:39 pm

INICIATIV,Nisem iniciative revulucionare Ia marr (perhap,perqafoi,perkrah,thelloi)nje iniciativ.I marre iniciativen (nga duaret),dikujt nuk e le dike (qe ka filluar nje pune a nje veprimtari) te vazhdoje e te veproi i pari dhe te veproi vete para tij.

2.- Aftesia per te çare i pari e ne menyre te pavarur ne pune a ne jete,per t'i dhene shtysen e pare diçkaje ose per te nxitur te tjeret te ndermarin nje pune;vetveprim.Njeri me iniciative.Ka iniciative.
* Iniciativa ligjevense drejt. nisem ligjevense.

INICIATOR, Nisemtar (edhe si iniciator i levizje.)
.Komiteti (vendi) Iniciator.

C'kuptoim me fjalen INJORANC/E & INJORANT.!?


Edituar për herë të fundit nga në Thu Dec 20, 2007 4:04 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Dec 15, 2007 3:54 pm

Injorant p.sh kur levizja VETEVENDOSJE e injoron palanin e Ahtisarit....

Injorant , nuk dmth i paditur , por thjeshte, injoron dicka qe s'din.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guest
Vizitor
avatar


Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Dec 15, 2007 8:55 pm

injorimi eshte kur e ulë dikon poshtë pa ndonje arsye!!!

injorimin e benë ai apo ajo qe eshte injorant apo injorante
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Dec 15, 2007 9:48 pm

INJORIMI ,kemi injoroj ,irinohem ,ironik ,qe ka ose qe shpreh ironi ,qe e ka zakone te qesendise .

INJORANTE,ai person qe njeh dicka fare ceket ,qe nuk i kupton fare gjerat ose i kupton keq ,njeri i pagdhendur qe nuk din te sillet ne jet .


C'kuptoim me fjalen, KIBERNETIKE.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aquila
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 68
Registration date : 30/10/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Dec 15, 2007 10:53 pm

Cfar kuptojme me termin -Skeptik-.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySun Dec 16, 2007 12:00 am

SKEPTIK,ai qe dyshon dhe shfaq mos besim ,per gjithecka ,ai qe mban qendrim te till ,eshte skepitik ,pershkohet nga skeptizicmi .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySun Dec 16, 2007 12:02 am

C'kuptoim me fjalen SKERFIT.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySun Dec 16, 2007 12:32 pm

SKERFIT,I heq diçkaje copa-copa cipen a pjesen e siperme qe e mbulon si kore,gervisht,Skerfiti Murin (Plagen)

2.-Punoj fare ceket token,Sa e ka skerfitur aren.
3.-fig.Lendoj,prek,Ia skerfiti Zemren.

C'kuptoim me fjalen SKANDALOZ.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyThu Dec 20, 2007 2:09 am

Per vazhdim te temes;

SKANDALOZ,Qe shkel ne menyre te pahishme e te hapet rregullat e moralin e shoqerise;i turpeshem,i palejushem,Sjellje (pakujdesi)skandaloze.

C'kuptoim me fjalen PLURALIZ/EM.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyThu Dec 27, 2007 2:31 pm

PLURALIZ/EM
Doktrinë filozofike idealiste, sipas se ciles qeniet,sendet e dukuritë e botes kane disa fillime dhe jane te pavarura e pa lidhje te brendshme mes tyre

Çfarë kuptojme me IDEALIST /ZEM ???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyThu Dec 27, 2007 3:06 pm

IDEALIST/ZEM

Botekuptim filozofik antishkencor e reaksionar qe i kundervihet materializmit qe eshte i lidhure me fene e me klasat shfytzuese dhe qe,ne kundershtime me materializimin,merr si persore ne natyre iden,ndergjegjjen,shpirtin,kurse materien,qenien e quan dytsore te varur nga ndergjegjja,nga idet;kunder materializmit.
Idelizmi objektiv idealizem qe merr si parsore nje ndergjegjje mbinjerzore,te pavarur nga njeriu,te quajtur ''ideabsolute'' ''arsye botrore''etj.
Idelizmi subjektiv idealizem qe merre si persore ndergjegjjen e njeriut ose elemente te veçanta te saj (ndijimet,percepitimet,emocionet,vullnetin e tij.).Ra ne idealizem.
2.Idealet e larta,ndenjat,qellimet s syinimet fisnike,qe e udheqin dike ne jete;qendrimi e prirja e atij qe udhehiqet nga keto ideale e lufton per to.

C'fare kuptoim me fjalen IDIOT??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyThu Dec 27, 2007 7:39 pm

IDIOT
Njeri me zhvilim mendor shume te manget qe nga lindja ,ai qe vuan nga idiotesia ..njeriu me shkallen me te ulet te inteligjences .

Ç'farë kuptoim me fjalen ILEGAL/IST
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyFri Dec 28, 2007 2:49 am

ILEGAL/IST

Ai qe lufton kunder regjimit te rendit ne fuqi,duke jetuar e verpruar ne fshetsi te madhe,ai qe zhvillon veprimtair politike te fshehte.

C'fare kuptoim me fjalen ILUMINIZ/EM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySun Dec 30, 2007 3:32 am

ILUMINIZEM
1.Levizje ideologjike e perhapur ne Evrope ne shekullin XVII-XVIII
qe mbjellte iden qe me perhapjen e diturise ,kultures ,arsimit ,edukimit ,moralit,etj mund te zhdukeshin te gjitha te kqijate e shoqerise .
ILUMINIST - perkrahes i ideologjise iluministe ,kunder prapambetjes

Ç'kuptojmë me fjalën ILUZION ??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guest
Vizitor
avatar


Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySun Dec 30, 2007 2:50 pm

te dijme se cka kuptojme me iluzion atehere s'ka dyshim se ME iluzion nenkupton jo te verteten, mashtrimin dhe rrenen, me nje fjale diqka qe nuk qendron ne realitet. Nuk e perkufizova kete term sepse per me perkufizu mendoj se duhet shkruar nje teme ne vete! te jetosh me iluzione dmth "me ia ba vetes rrafsh edhe pse e din se nuk eshte ashtu sic mendon"

t'me tregon dikush si e kupton termin

"komunizëm"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyWed Jan 02, 2008 12:36 pm

"Komunizem" eshte nje ideologji ku ne thelb eshte pronesia kolektive mbi mjetet e prodhimit dhe mbivlera qe i vidhet punetorit ne sistemin kapitalist te shkoje e te shperndahet ne interes te te tereve. Fjala komunizem vjen nga commune - e perbashket.

Si e kuptoni termin "Altruizem"?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyFri Jan 04, 2008 12:13 pm

Me ALTRUIZEM ,nenkuptojme te qenurit te gatshem per te flijuar apo per te ndare te mirat personale me te tjeret , te qenurit te gatshem per per t'i bere mire te tjerve duke sakrifikuar te mirat personale ..

Si e perkufizoni fjalen :Konfuz/ion ??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
anjesa
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
anjesa

Female
Numri i postimeve : 2275
Age : 30
Vendi : Germany, (KS)
Registration date : 04/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptySat Jan 05, 2008 1:59 pm

Te nderuar anetar... mund te ma spjegoni fjalen KURIORZITET ?? Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.skam-1her.de/
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyMon Jan 07, 2008 3:05 am

KURIORZITET,kuptojë fjalen,kure te kafshon ujku bene durim,tmerr eshte kur te kafshon nje dele, ha ha ha shaka.

sa per kuriorzitet,lojra qe mundishe ta humbish kohen,video qesharake,apo fjla te urta,apo nje ndodhi qe ka ndodhe e lexon e ndiheshe kurioze.
Sa per kuriorzitet
Fjala e mire ne dite te keqe.

Euridika
jam kurioz ta dije fjalen KONFUZION??

Si e perkufizoni fjalen KONFEDERATE?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi EmptyMon Jan 07, 2008 3:09 am

Anjesa, bukfalisht nuk e di si me ta shpjegu, por po mar nje shembull: Jam shume kurioz te dij peshen dhe gjatesin tuaj??
Ka shume kuptime tjera, kush mundet le ta shpjegon...

Qka nenkuptoni me fjalen Ksenocentrizem?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content




Perkufizimi Empty
MesazhTitulli: Re: Perkufizimi   Perkufizimi Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Perkufizimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: