Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ATMOSFERË KARNAVALESH ILIRE NË BOZOVCË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ATMOSFERË KARNAVALESH ILIRE NË BOZOVCË Empty
MesazhTitulli: ATMOSFERË KARNAVALESH ILIRE NË BOZOVCË   ATMOSFERË KARNAVALESH ILIRE NË BOZOVCË EmptyTue Mar 12, 2019 3:27 am

ATMOSFERË KARNAVALESH ILIRE NË BOZOVCË
nga Neshat Mehmedi
Në orët e hershme të paraditës, u nisëm për në pikën më të largët të malësisë së Sharrit, për të parë karnavalet tradicionale ilire në fshatin Bozovcë.
Një traditë interesante që po vazhdon të mabhet gjallë në këtë mjedis, falë entuziazmit të prof. Neshat Memetit, vëllezërve Jashar e Idajtet Sejdiu dhe entuziastëve tjerë të fshatit ose përkrahësve të manifestimit(Ecologu i z.Lazim Destani...), i cili është ndër të rallët në trojet shqiptare.
Përveç atmosferës së bukur dhe "marshimit" me maska(ku dominonte lëkura ogiçëve), këngëve dhe valleve, mysafirët hasën edhe në mikpritjen e ngrohtë bujare malësore të nikoqirëve, për çka meritojnë një falënderim publik....
(Falënderim edhe EU Rent a Car(078-336-717,071-777-773) që na huazoi veturën për t'u ngjitur gjer në këtë fshat...),
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
ATMOSFERË KARNAVALESH ILIRE NË BOZOVCË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: