Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Patriarku Latin i Jerusalemit....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Patriarku Latin i Jerusalemit.... Empty
MesazhTitulli: Patriarku Latin i Jerusalemit....   Patriarku Latin i Jerusalemit.... EmptyMon Dec 29, 2014 11:39 am


Patriarku latin i Jerusalemin bën thirrje për rindërtimin e Gazëz

Ati Fouad Tval, Patriarku Latin i Jeruzalemit, bëri thirrje për përshpejtimin e përpjekjet për rindërtimin e Rripit të Gazës dhe për të përmirësuar kushtet humanitare dhe të jetesës së popullsisë së saj.
Gjatë meshës në mesnatë të Krishtlindes, që u mbajt në Kishën e Lindjes në Betlehem, Ati Fouad Tval i bëri thirrje botës për të ndihmuar popullin e Gazës dhe të mos harrojnë vuajtjet e tyre.
"Jeta njerëzore në Rripin e Gazës është tragjike, ndërsa vëmendja e botës është tërhequr nga shqetësime të tjera", deklaroi Ati Fouad.
"Katër muaj më parë, ne pamë një luftë në Gaza që mori jetën e mijëra viktimave dhe shtëpi të shkatërruara, dhe unë pyes veten nëse këto shtëpi janë rindërtuar, kush do të rindërtojë psikologjinë e fëmijëve të traumatizuar që përjetuan tri luftëra?".
Patriarku Latin, gjithashtu, foli shkurtimisht rreth konfliktit palestinez-izraelit dhe ai e përshkroi atë si një konflikt në dukje dhunë e pafund mes palestinezëve dhe izraelitëve.
"Të gjitha sakrificat shkuan kot ... Asgjë nuk ka ndryshuar në favor të kauzës. Izraeli ende jeton në frikë dhe pasiguri, dhe populli palestinez ende kërkon tokën e tyre," Ai theksoi, duke shtuar se "muri kurrë nuk do t’i japë sigurinë e Izraelit dhe paqen . "
"Unë shpresoj vitin e ardhshëm nuk do të ketë më mur të ndarjes, dhe unë shpresoj se ne do të kemi urat e paqes në vend të murit."


Burimi: The Palestinian Information Center
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Patriarku Latin i Jerusalemit....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PAPA, PATRIARKU DHE KOSOVA
» PREJARDHJA E ALFABETIT LATIN
» Patriarku serb IRINEJ, përcjell mesazhe për luftë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: