Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 U RIHAP BIBLIOTEKA HISTORIKE NË SARAJEVË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

U RIHAP BIBLIOTEKA HISTORIKE NË SARAJEVË Empty
MesazhTitulli: U RIHAP BIBLIOTEKA HISTORIKE NË SARAJEVË   U RIHAP BIBLIOTEKA HISTORIKE NË SARAJEVË EmptyThu Aug 14, 2014 9:58 am

U rihap Biblioteka Historike në Sarajevë

Biblioteka, e njohur edhe si Biblioteka Kombëtare -Vijecnica, do të vazhdojë të mbajë Ditët e Hapura deri më 31 korrik 2014 për çdo ditë midis orës 10.00-17.00 sipas kohës lokale.
Biblioteka Universitare e Bosnjës dhe Hercegovinës, e cila është e njohur si "Kujtesa e Sarajevës”, ka rihapur dyert e saj për vizitorët për herë të parë që kur u shkatërrua nga forcat serbe në vitin 1992, gjatë luftës në Bosnje.
Boshnjakët nga brenda, në vendlindje, dhe jashtë vendit, në mërgim, po grumbullohen në faqen e internetit për të parë dhe për të marrë fotografitë e ndërtesës e cila e ka rivendosur ndjenjën e krenarisë kombëtare.
Slobodan Stoya, një historian nga Sarajeva, mori 30 turistë francezë për rreth bibliotekës, duke shpjeguar domethënien e saj simbolike dhe historike.
Biblioteka është ndërtuar në përshtatje të një dizajni Andaluzian në mes të viteve 1892-1896, pasi rajoni u vu nën kontrollin e Austro-Hungarez. Ajo ishte një herë një shtëpi për më shumë se gjashtë milionë libra dhe arkiva, si dhe i veprave të shkrimtarëve dhe artistëve boshnjakë, serbë, kroatë dhe hebrenj.
Në zjarrin që zgjati tri ditë, dhe më në fund me 25 gusht 1992, kur u shkatërrua ndërtesa, mbi 155. 000 dorëshkrime dhe pothuajse dy milion libra dhe arkivat kombëtare u zhdukën krejtsisht.
Restaurimi më në fund u kompletua pas 18 vjetësh, më 9 Maj 2014.

Burimi: World Bulletin / News Desk
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
U RIHAP BIBLIOTEKA HISTORIKE NË SARAJEVË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Video historike
» Shpalime historike
» Kenget historike
» Shpalime historike
» Analizë politike - historike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: