Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kush jem na

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dodgjeka
Anëtar i ri
Anëtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 81
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ën penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Kush jem na   Kush jem na EmptyFri Feb 22, 2013 7:20 pm

Kush jem na????

Shum t'neruoshimit,shtir asht meja nis jektij komentit se shumher kam shkrua e dvet,"kush jem na",por kurrkush nuk ka mujt mem dhan gjegje.Kur u dves se kush jem na ater shkoj e ja nisi me 1911,kur asht çua Ded Gjon Luli me Malësor kûdra Turkut e deri sot.Masparit poja nisi me Flamur n'maje t'Deçit,i pari flamur Kuq e Zi pas Gjergj Kastriotit çi â vallvua n'tok t'Shqiptarit.Jo veç se nuk e prênon Shqipnija si ditën e Flamurit por vet Malësori nuk e prênon,por ja prênojn Ismailbeut Qemaslit kur e kûli ni balkon t'Vlorës,çi gjith jetën e g'jat e ka bâ n'shërbim t'Turkut.Malësori nuk ja prênon Malësorit e jo menae prenua dikush tjetër, at dit heroike 6.pril.1911,por shkon e feston i vjet e shtat muoj ma von, 28.nântor.1912 ditën e flamurit e ditën e pavarsis.Kush ja bân Malësis at përûlje, shum t'neruoshimit antar.Masparit ja kan nis n'Facebookme at fotomontazh, ater edhe moderatori, Malësia forum, me qit me Ismail Qemalin,Gjergj Kastriotin e Adem Jasharin,ater pou dves a nuk kapa vêt aty edhe Ded Gjon Luli?N'Facebook nuk kam dijt se kush e ka qit edhe kam kudrashtua jekshtu si sot por, kan tha se githkush muj me bâ fotomontazhën,e sot kur e paç se e ka qit moderatori "Malësia Forum",e besoj se asht Malësor,ater jam habit se si mujm na vet me përûl Herojin pi Heroja çi i kapa Malësija a kurr.Kur kam tije e lexua se e barazojn i pukovnik ushtrijet JNA me Ded Gjon Lulin,ater m'duhet me dvet:"Kush jem na". Me 1918 kur u marua epara luft botnore u çkatrrua Austrohungarija,hupi.U krîjua mretnija SHS,Srbija Hrtvatija e Slovenija,e pas atyjte edhe Mretnija e Jugoslavit.Tash pou dves vet tan intelektin e politikanat e Shqiptarizmit,kû âkên ater diplomacija e Shqipnis me Ismailbeu Qemalin?Kam lexua se e ka shetit tan Europën edhe besa Afrikën si diplomat i mathe, para pavarsijet,dhe thoni se gjithku âkên i mirarrdhun e i pritun,por prap ser prap kur u basdhkuon tan Sllavt ni shtet,ka vojti diploimacija e Ismailbeu Qemalit,ka vojtën tan ata miq çi i ka fitua n'për rruga çi i ka bâ para pavarsijet?Po i lâm ato vjet t'Ahmet Zogute po shkojm deri n'fund t'luftës dyt botnore kur ja ofroj Titi Enverit me hî ën shtet federale t'Jugoslavis.Ajo âkên,pas mênimi

s'êm,maemadhja shans çi e kapa akurr tan Shqiptari n'100vjetorin e pavarsis,a dini pse?Ite kên tan Shqiptari nar ni kufî,ite xhvijellua mamir se nar Enverin,pak maemadhe demokraci se te Enveri vetun, edhe ma shtir e kite pa Srbija mena nanshtrua.Funi i punës kur ite çpartallis Jugosllavi,siç â çpartalis 1990, kishin dal tana tokat e Shqiptarit t'bashkuome prej Jugoslavit.Edhe aty e kapa fajin diplomacija e tan Shqiptarit për t'dytenher.T'tretën ka gabua politika e diplomacije e tan Shqiptarit para pavarsije s'Kosovës, se ti kishin çëtrê duort e hap gojën pak ma fort ka Amerika e Europa e meu munua me anollua Kongresin e Berlinit e Konferencen e Londres,belda,po thom belda, nae kite dhan Zoti nafak e ishim bashkua, prap po thom meu munua meja kallzua Europës e Amerikës hallet e tan Shqiptarit.Jo shum t'dashtunit,kurrkush nuk asht munua as nuk e ka përmêt Bashkimin Komtar,por mafort kan dasht mei krîjua dy shtete n'tok t'përgjakun me shekuj,n'tok çi ka g'jasa nuk asht e kurrkuj e asht e gjithkuj,se sot n'vêt pês pijesash jem da n'gjasht pijesa.

--------------------------------------------------------------------------------------

P
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.gurraelecit.blogspot.com
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySat Feb 23, 2013 7:40 am

Ne jemi ata te cilet, qe cdo her mendimet e te huajve i vlersoim me shume se tonte, ne jemi ata te cilet, qe i pranoim vetum kshillat e te huajve, edhe kur jan te demshme, ne jemi ata qe harroim qe i huai nuk mendon si i yti, ne jemi ata qe ter diten lodhe duke u marrur me punt e huaj, sikur te tona i kemi perfundu, ne jemi ata te cilet kemi formu e ndertu shum shtet por ende pyesim te huaj si te formoim shtetin tone.
Nuk po e zgjati me shum ksai radhe, po iki per nje sy gjum e te shijoj ndonje enderr.
Me te vertet kush jemi ne...?

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________


Edituar për herë të fundit nga Driniiiii në Fri Mar 01, 2013 1:17 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySun Feb 24, 2013 1:40 am

Ne jemi gjithcka dhe asgje!!Ne kemi gjithcka,kur ne te njejten kohe nuk kemi asgje!!Ne jemi dhe ndoshta fare nuk jemi!!
Ne jemi flake e zjarrit te pandezur!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dodgjeka
Anëtar i ri
Anëtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 81
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ën penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySun Feb 24, 2013 1:20 pm

Nuk jam i sigurtBerisha: Ramë dakort që bashkimi i shqiptarëve, bashkim me Europën

Bota Sot | 10.12.2012 12:09

Vallah more zotri Kryeminister i Shqiperise me nji politike dhe korrupsion kaq te madhe si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove, as mos mani ymyd qe kini me hy ne BE, e harrone edhe bashkimin kombetar, sepse Bota e ka pa se qfar mileti jemi, qe po doni mu gri ne mes vedi duke luftuar vetem per poste dhe karriga. Te dy Qeverit jini ka e mbani popullin te izoluar si ne Kohen e Enver Hoxhes. Ne Kosove ka filluar aksioni nese dikush kundershton per ndonji dukuri negative shtetrore jeta e atij personi fillon ne burge ose nese eshte i punesuar, fluturon nga puna pa snji diskutim.

Dërkombëtarët kundër bashkimit
Deklaratat e kryeministrit shqiptar, Sali Berisha dhe atij të Kosovës, Hashim Thaçi, në rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, se janë pro idesë së bashkimit kombëtar, ka ngjallur reagime tek institucionet ndërkombëtare.

Komisioni Evropian ka reaguar kundër këtyre deklaratave, duke thënë se në asnjë mënyrë nuk do të ketë prishje të kufijve dhe se mënyra e vetme për të shkuar drejt BE-së, është që të ketë fqinjësi të mirë mes shteteve që aspirojnë integrimin në BE.

Peter Stano, zëdhënësi i komisionarit për Zgjerim, Shtefan Fyle, ka thënë se është shumë e rëndësishme për çdo vend e për çdo politikan që aspirojnë integrimin drejt BE-së, që deklaratat e tyre duhet t’i mbështesin në marrëdhëniet e mira fqinjërose e jo të bëjnë të kundërtën.

Analisti politik, Halil Matoshi, idenë e bashkimit kombëtar e sheh si përfitim personal të politikanëve. Sipas tij, këta kufij që sot i ka Shqipëria, janë vendosur qysh në vitin 1913, dhe se sipas tij, këta kufij do të mbesin kështu së paku edhe për një shekull.
Matoshi këto deklarata “për një Shqipëri Etnike”, i quajti si deklarata nacionaliste.

“Me deklarata nacionaliste, këta liderë po luftojnë për ta mbajtur pushtetin e tyre personal, sepse janë në zgrip që t’i humbasin zgjedhjet për arsye të varfërisë, korrupsionit dhe krimit të organizuar. Parullat nacionaliste nuk i bëjnë shqiptarët as më të pasur, as më të fuqishëm e me ndikim në rajon e më gjerë dhe as më të lumtur, pos që paralajmërojnë fatkeqësi të reja, duke i humbur miqtë që ndihmuan shqiptarët dhe duke i bërë ata që t’ua kthejnë shpinën”, është shprehur Matoshi.

Sipas tij, të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen duhet t’i kërkojnë të drejtat e tyre, t’i zbatojnë plotësisht marrëveshjet në shtetet që janë si dhe duhet të aspirojnë drejt BE-së dhe OKB-së.

Edhe nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ahmet Isu
Edhe nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ahmet Isufi, shpreh pothuajse të njëjtin mendim. Sipas tij, bashkimi i vetëm i shqiptarëve është BE-ja.

“Duhet kuptuar se ka qenë një ngjarje madhështore për të gjithë shqiptarët 100-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë, dhe kjo ngjarje ka lënë të nënkuptohet se shqiptarët më shumë se kurrë janë parë të bashkuar. Si Shqipëria ashtu edhe Kosova në raportet e bashkimit ndërkombëtar kanë dhënë provën se janë për një zhvillim normal në integrim evropian në bazë të normave të përcaktuara, dhe se bashkimi i shqiptarëve nënkupton bashkimi në BE”, është shprehur Isufi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tash pou dvet Dodgjeka!
A din tash dikush mem kallzua, se nuk jam i sigurt kush jem e cka duom? A duom bashkimin e tan tokave Shqiptare ni shtet ci kame pa emnin Shqipnija,ose konfederacionin me Kosov e kta tijert det rrin jasht,a e duom Shqipnin naturale ose n'fund duom tan ja ka ja me hi en Bashkimin Europjan.Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.gurraelecit.blogspot.com
dodgjeka
Anëtar i ri
Anëtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 81
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ën penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySun Feb 24, 2013 5:36 pm

Ulrike- unacek

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek, është e bindur se më 4 mars, kryeministri i Kosovës Hasim Thaçi dhe ai i Serbisë Ivica Daçiq, do të pajtohen për veriun. Europarlamentarja kërkon që Kosova ta luftojë krimin e organizuar dhe korrupsionin.

Në një intervistë për gazetën “Tribuna”, ajo ka bërë thirrje që politika të largohet nga gjuha nacionaliste. E pyetur për deklaratën e kryeministrit Thaçi se shqiptarët mund të jetojnë në një shtet nëse nuk ka integrim evropian, ajo ka thënë se retorika nacionaliste nuk është zgjidhje dhe se ajo nuk i ndihmon vendit.

Lunacek ka shprehur bindjen se ditën kur Kosova do të jetë anëtare e plotë e komunitetit ndërkombëtar, idetë për Shqipërinë e Madhe do të zhduken. Ajo ka shfaqur bindjen se një sekt fundamentalist fetar si ai që sulmoi debatin rreth seksit, nuk do të gjejë vend në Kosovë. (ORAinfo)
Shpërndaje

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.gurraelecit.blogspot.com
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptyFri Mar 01, 2013 1:31 am

Ne jemi ata te cilet te gjithat i harroim, te gjithat vetum nje nuk e harroim inatet dhe teket, ne jemi ata te cilet dhe vetum ne qe ata te cilet mundohen me mish e shpirt, i etiketoim, nenqmoim e qka jo, ne jemi ata qe mashtrohem e besoi ne nje fraz patriotike, ne jemi ata te cilet kemi lagje e parti, jemi te ndar e perqar me shume se kurr me pare.
Mos turperohi thuane ate? Te verteten vetum te verteten.

Kush jem na...

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptyFri Mar 08, 2013 3:18 pm

Drini.. shum mir ja paske dhen nji kollazh mjaft te thuket gjendjes ton dhe real te jem siq jem dhe i kemi dhe punet, ndryshe nuk di se si te karakterizohen gjerat, zoti qoft me ne.
Mendoj se gjerat dot te ndryshojn per te mir se boll ma me kto vese, matrapazllaqe, bajraktarizma e.....etj..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptySun Mar 10, 2013 1:44 pm

jemi rrenca ,sevdali ,optimiste ,tradhtojme ,ngjesim fjale ,perlami per mezhde per sokak ,vrasim vllau vllaun.
Meritat e huaja i marrim per veti. E perkrahim tradhtarin ,hajnin se dojme Patriotin ,atdhetarin.
Se dojme te drejtin e perkrahim te shtremberin.
Per interes e karrig tradhtojme shokun atdheun! perfitojme nga populli per interesa personale.
keshtu na shkoje jeta .
Nuk e emrojme me emer tradhtarin as shpijunin po i perkrahim.
Mos vete per ne ku jena tu shkue e sjena tu pa!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na EmptyMon Mar 11, 2013 11:24 pm

Ne jemi ata te cilet, duke pyetur njeri tjetrin si jeni na ik dita, pa llogaritur se koha eshte flori, ne jemi ata te cilet qe vallzoim e kendoim tri dite dhe pas tri ditve qaim dhjet vite, ne jemi ata te cilet, tash me jemi pajtu te jemi gjithmon te fundit, kush jem ne me te vertet kush jem ne...? Do e gjei te verteten mos merziti behet mir!

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Kush jem na Empty
MesazhTitulli: Re: Kush jem na   Kush jem na Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush jem na
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: