Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013” Empty
MesazhTitulli: SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”   SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013” EmptyThu Feb 14, 2013 5:32 am

SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”
NË VIJA TË PËRGJITHSHME
GJITHÇKA DO TË SPECIFIKOHET
*
"POLEART" VEPRIMTARI PËRMASTIVE PEGASIANE
KJO VEPRIMTARI MARS - MAJ ËSHTË NJË “GJASHTET” I ZGJUAR PEGASIAN, I QUAJTUR "POLEART", VEPRIMTARI PËRMASTIVE PEGASIANE , E CILA ZHVILLOHET NË SHQIPËRI (TEPELENË , FIER, TIRANË), KOSOVE (NJË DITË NË SHARR ) ; ITALI (VERONA, FIRENCE), GREQI (ATHINE) ... Të nderuar dhe të nderuara , për këte veprimtari ka një vit që është folur dhe diskutuar, pas përfundimit të suksesshem të Kongresit , madje është krijuar dhe grupimi letrar"Poleart" , i cili po mbush vitin dhe për pak muaj; ka përfunduar gjithashtu edhe skicëprogramimi, i cili këtë vit në pjesëmarrje nuk është i ngarkuar, për mungesë fondesh dhe qëndrimi im në Tiranë një javë është shumë domethënës dhe sakificë, për konkretizim të veprimtarive. Po kështu gjatë këtyre ditëve shoqërohesha nga bashkëpunëtorët e afërt e reale. Mendësia e zgjuar ndërlidh Tepelenën, Fierin ,Tiranën dhe Sharrin me një metodë e trajtë tjetër distancuese... Është një përpjekje vitale në kushtet e një mosndihmese dhe zhurrmimi...Madje, në këtë vit do të hidhen në "sulm" forca të freskëta dhe shumë të ditura, të cilat do t'ia dalin mbanë... Pothuajse shumë materiale janë përgatitur. Të zhvillosh veprimtari konkrete në katër shtete është një gjë e madhe dhe, madje po përgatitet dhe veprimtaria në Greqi...., ku do te mblidhen një ditë të gjithe anëtaret e Lidhjes sonë në Greqi, krijuesit shqiptare dhe grekë ..., kun ë këtë veprimtari do te diskutohet konkretisht me realizimet , në kuadrin e POLEART, "Përkthimi, shkëmbimi universal i vlerave dhe konkurrimi letrar"... DIHET MIRE DHE ESHTE PROPOGANDUAR E PULBIKUAR TAKIMI I ITALISE ME KRIJUESIT SHQIPTARE ATJE DHE ITALIANE.... Ne këtë kontekst do të lëvizë më mirë dhe do të funklsionojë gjithë organograma e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA… Këto janë gjëra konkrete, të cilat kanë buruar nga vendimet e Kongresit Ndërkombëtar të vitit 2012 i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, “PEGASI” KOSOVA dhe në krye të kësaj veprimtarie madhore do të jetë në të katër vendet vetë Presidenti i LNPSHA “PEGASI” me një staf të tij…PROGRAMI DO TË JETË NË REVISTËN “PEGASI “QË DO TË DALË NË FUND TË SHKURTIT …dhe që është në fazat e fundit të përgatitjes…
Kjo veprimtari përmastive do të jetë shumë dobiprurëse në aspektin se Presidenca e Lidhjes do të shkojë në qendrat ku do të zhvillohen veprimtaritë e planifikuara në kuadrin “Poleart”, në qytetet e Tepelenës, Fierit e Tiranës do të marrin pjesë poetë, shkrimtarë dhe studiues , të cilët janë vendas dhe shumë pak nga vendet e tjera dhe pak shkrimtarë, poetë dhe studiuese nga vende të tjera.Po kështu edhe në Sharr do të marrin pjesë krijuesit kosovarët dhe një pakicë nga Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi, ndërsa në Itali, disa përfaqësues kryesorë nga Shqipëria dhe vetë krijuesit shqiptarë mëbanim në Itali dhe anëtarët e Pegasit nga Italia si dhe një poete nga Meksika …. Në Athinë do të marrin pjesë poetët shqiptarë dhe grekë, anëtarë të LNPSHA”PEGASI” ALBANIA si dhe disa nga Qiproja e Bullgaria dhe një poet nga Brazili. Kjo do të kombinohet me dy klubet e shkrimtareve ne Greqi “Xasteron” dhe Kafe “Ideon”.
Do të përgatitet e do të botohet “ALTARI I PEGASIT” , “KORSI E HAPUR” 3 dhe një botim antologjik vetëm me krijuesit shqiptarë të Italisë në dy gjuhë shqip italisht …, të cilat do të prezantohen në të gjitha vendet ku do të oganizohet veprimtaria prill- maj…

Më datën 28 shtator 2013 për herë të tretë do të zhvillohet veprimtaria ndërkombëtare: “100000 poetët dhe artistët e e botës për ndryshim”, ku”Pegasi” është pjesëmarrës aktiv…
LËVIZJET PEGASIANE
1. “ PEGASI” DHE DREJTSHKRIMI I GJUHËS AMTARE” GJATË GJITHË VITIT
2. “PEGASI” LIBRI DHE JETIMËT
*EKZPOZE – PANAIR I IBRIT TË AUTORËVE PEGASIANË NË TË GJITHA VENDET, SIPAS PROGRAMIT TË VEÇANTË…
*MARRJA PJESË NË TË GJITHË VEPRIMTARITË E SIMOTRAVE KUDO NË BOTË SI DHE NË KONKURSET POETIKE
*PJESËMARRJE NË TË GJITHA ANTOLOGJITË
*DHËNIA PARËSI E BOTIMIT TË LIBRAVE UNIVERSALË (SHUMËGJUHËSHE TË AUTORËVE PEGASIANË .
*VAZHDIMI I TRAJNIMIT TË POETËVE DHE KRITIKËVE YTË DY LIDHJEVE JANAR - SHTATOR 2013
*NGRITJA E DISA DEGËVE TË LIDHJES DHE ZHVILLIMI I VEPRIMTARIVE
* BOTIMI I PERIODIKËVE, REVISTAVE TE PEGASIT
Vazhdimi intesiv i pergatitjes " ENCIKLOPEDIA E SHKRIMTAREVE SHQIPTARE ".


Gjirokaster, Albania 10.01.2013
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 61
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013” Empty
MesazhTitulli: Re: SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”   SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013” EmptyTue Mar 19, 2013 9:14 am

poezit e shkruara te begishe gashit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SKICE- PROGRAM LNPSHA “ PEGASI 2013”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: