Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 INTERESANT NË FUQI TE TRETË nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

INTERESANT NË FUQI TE TRETË nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: INTERESANT NË FUQI TE TRETË nga Kristaq F. Shabani   INTERESANT NË FUQI TE TRETË nga Kristaq F. Shabani EmptyThu Feb 14, 2013 5:31 am

INTERESANT NË FUQI TE TRETË
nga Kristaq F. Shabani

Një miku im sot më tha: "Dua të pi ilaçe, të kap hapësirën qiellore...Hapësira qiellore të jetë vetëm imja..."
Në sytë e tij pashë krejt Globin pronë të tij ... Globi ishte futur komplet me përmasat gjigande në bebëzën e syrit të kaltër... I shkreti Glob, i miri Glob!... Dhe brenda syrit të tij mendonte dy polet, tropikun, meridianët, paralelet...
U mendova fare pak dhe i thashë shprehimisht: "Kot të pish ilaçe... Ti, qysh tani, e ke pushtuar hapësirën qiellore..."..
"Ashtu?" më pyeti me sytë “Glob”...
"Por ,te këshilloj diçka...".
"Çfarë?...".
"Bëj një të mirë..., bamirësi".
"Ma thuaj, i nderuar..." .
"Pi ilaçe të shërohesh e të shëndoshësh ilaçet , të cilat vuajnë...".
"Këtë , po e dëgjoj , për herë të parë ... Qenka interesant! Ne pijmë ilaçe gjithmonë me mendimin se na shërojne ato, por që të pijmë ilaçe të shërojmë ilaçet (medikamentet) nuk më kishte vajtur mendja... Do ta provoj...Faleminderit !" Dhe u ndamë ...
Pas 30 minutash, pas ndarjes, bie telefoni im dhe dëgjoj këtë fraze: "Ishte, sikundër më the... Ilaçet që piva e ndjejnë veten tashmë shëndoshë...".
Dhe mbylli telefonin...
*
Une ndjeja kenaqësine e provës...
Ilaçet po kuronin vetveten...

Gjirokastër, 11.02.2013
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
INTERESANT NË FUQI TE TRETË nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: