Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 STUDIME ALBANOLOGJIKE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 72
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

STUDIME ALBANOLOGJIKE Empty
MesazhTitulli: STUDIME ALBANOLOGJIKE   STUDIME ALBANOLOGJIKE EmptyFri Aug 31, 2012 12:14 pm


Botime të reja:

STUDIME ALBANOLOGJIKE

Këto ditë vere doli në dritë revista STUDIME ALBANOLOGJIKE, nr. 5, Shkup, 2012.
Revista “Studime Albanologjike” është organ i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve të Maqedonisë.
Në këtë numër janë botuar tema të larmishme shkencore nga sfera e gjuhësisë, letërsisë, historisë, folklorit e etnologjisë shqiptare. Studiues të njohur të albanologjisë nga të gjitha trojet shqiptare, shtjellojnë probleme të shumta të kësaj shkence.
Ky numër botohet në pragun e 100-vjetorit të shtetit shqiptar, ku Laureta Petoshati paraqitet me temën: KUSH ISHTE ISMAIL BEJ VLORA?
Në vazhdim të revistës janë me radhë këto studime, punime:
-Eqrem Çabej: “ILIRISHTJA DHE SHQIPJA”
-Aleksandër Stipçeviq: ETNOGJENEZA E SHQIPTARËVE NGA ILIRËT
-Lavdosh Ahmetaj: MBI SHTETFORMIMIN E HERSHËM ILIR
-Qemal Murati: ALBANËSIA E “PROVINCAVE ONOMASTIKE” NË AREALIN E MAQEDONISË – DËSHMI E AUTOKTONISË SË SHQIPTARËVE NË KËTO VISE QË NGA PERIODA ANTIKE E DERI SOT
-Skender Asani: AUTOKTONËSIA SHQIPTARE E SHKUPIT NË DOKUMENTE AUTENTIKE
-Besnik Emini: MAQEDONIA NË SHKRIMET E GAZETËS “SHKUPI”
-Zunun Zununi – Silvana Jovçeska: SHPËRNGULJA E POPULLSISË NGA RAJONI I MAVROVËS DHE ROSTUSHËS PËR NË TURQI
-Izaim Murtezani: KAH HERMENEUTIKA E DISA LOJËRAVE POPULLORE ME PRAPAVIJË TEATRORE
-Bukurije Mustafa: VËZHGIME MBI LEKSIKUN E TË FOLMEVE SHQIPE TË MAQEDONISË
-Nazmi Beqiri: QASJE E SHKURTËR MBI TË FOLMEN E KUMANOVËS
-Fatmir Sulejmani: TAGRI I NJË VEPRIMTARIE TË PAZAKONTË ATDHETARE
-Zejnepe Alili–Rexhepi: POEZIA E MESAZHIT UNIVERSAL NË “VARGJET E LIRA”
-Naim Halimi: KONTRIBUTI I SHQIPTARËVE TË KARADAKUT NË ÇLIRIMIN E SHKUPIT DHE NË SHPALLJEN E PAVARËSISË SË SHQIPËRISË NË VITIN 1912
-Zeqirja Idrizi – Fahredin Shabani: KONTRIBUTI I TAJAR BEJ TETOVËS PËR ÇËSHTJEN KOMBËTARE SHQIPTARE
-Qerim Dalipi: KONSOLIDIMI DHE ZGJERIMI TERRITORIAL I SHTETIT TË BALSHAJVE (1360-1385)
-Fauzi Skenderi: DISA VEÇORI GJEOGRAFIKE TË VENDBANIMEVE RURALE NË TREVAT SHQIPTARE NË MAQEDONI
-Sadik Krasniqi: ZHVILLIMI I MUZEOLOGJISË NË KOSOVË
Nën siglën ‘Identitete ballkanike’, dallojmë punimet:
-Monika Shoshori – Stafa: “GJUHA E TJETRIT” SI KRITER MENDËSIE
-Eda Derhemi: ZAMAN, DERMAN, BALLKAN, MOR AMAN!
Në fund të revistës gjejmë edhe dy recensione:
-Qemal Murati: NJË VEPËR STUDIMORE ME VLERA PËR GJUHËN E XOXËS – (Rreth librit të dr. Bukurie Mustafa, Gjuha e romanit LUMI I VDEKUR të Jakov Xoxës, ITSHKSH, Shkup, 2011)
-Begzad Baliu: MARRËDHËNIET SHQIPTARE-MAQEDONASE – KONTEKSTI I ENCIKLOPEDISË (Enciklopedia e ndarjes – Kumtesa të Tribunës shkencore të organizuar nga Instituti Albshkenca, mbajtur në Prishtinë, më 07.10.2009. Botoi Instituti Alb-shkenca, Prishtinë, 2010)
Kryeredaktor i numrit të 5-të të revistës ‘STUDIME ALBANOLOGJIKE’, është Prof.dr.Qemal Murati, sekretar i redaksisë Mr.Besnik Emini, kurse redaksia përbëhet edhe nga Dr.Bukurie Mustafa, Dr.Izaim Murtezani dhe Dr.Naim Halimi.
Ky botim i rëndësishëm për shkencën e albanologjisë, mbështetet edhe nga Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë.

Mexhid YVEJSI, GjakovëMbrapsht në krye Shko poshtë
 
STUDIME ALBANOLOGJIKE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Universiteti i Floridës me Qendër për Studime Islame

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturë-
Kërce tek: