Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "Toka, sa pak ujë…" Reportazh nga Yllka XERXA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Toka, sa pak ujë…" Reportazh  nga   Yllka XERXA Empty
MesazhTitulli: "Toka, sa pak ujë…" Reportazh nga Yllka XERXA   "Toka, sa pak ujë…" Reportazh  nga   Yllka XERXA EmptySat May 19, 2012 2:01 am

Reportazh
Yllka XERXA
Toka, sa pak ujë…
Një studim i Institutit Amerikan të Gjeologjisë, vëren se prania e ujit në Tokë, është aq e papërfillshme, saqë do të mjaftonte një “rreth” me diametër 1384.035 kilometër për ta mbledhur të gjithin në të njëjtin vend.Të gjithë kemi mësuar në tavolinat e shkollës, apo kemi dëgjuar më vonë se 70 përqind e sipërfaqes së planetit tonë, është e mbuluar nga uji dhe vetëm 30 përqind është tera.Pikërisht për shkak të këtij përkufizimi, shumë prej nesh kanë krijuar përshtypjen se pjesa më e madhe e planetit është e përbërë nga uji, por jo; jemi gabuar.Një studim i Institutit Amerikan të Gjeologjisë, vëren se prania e ujit në Tokë, është aq e papërfillshme, saqë do të mjaftonte një “rreth” me diametër 1384.035 kilometër për ta mbledhur të gjithin në të njëjtin vend.Pak më shumë se 96 përqind e ujit të planetit tonë, ndodhet në oqeane që përbën sasinë e ujit të kripur, 3 përqind e pak ndodhet i grumbulluar tek liqenet, lumenjtë, në ajër në formë resh, dhe në organizmat e gjallë që popullojnë tokën, përfshirë edhe njeriun.
“Toka është një planet me ujë, shpesh e quajmë i lagësht. Por jo aq sa na duket ne. E gjithë sasia e ujit, në oqeane, në thellësi të tokës, në formë liqenesh e lumenjsh, në atmosferë në formë resh dhe në trupat e gjallesave, do të grumbullohej fare mirë në një glob me diametër 1384.035 kilometra”, thotë Instituti Amerikan i Gjeologjisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
"Toka, sa pak ujë…" Reportazh nga Yllka XERXA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: