Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI   Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI EmptySat Jun 18, 2011 1:01 am

Personalitetete te etikes dhe te mirefillesise letrare marrin pjese ne Simpoziumin Nderkombetar 'MUZA POETIKE PEGASI 2011..." ME OBJEKT "LIRIZMI NE LETERSI DHE RRUGETIM PEGASI INTERNACIONAL"


Postsimpozium
Ndërsa në sfera të jetës flitet për rolin e femrës në shoqëri, pjesëmarrjen e saj dinamike në Simpoziumin Ndërkombëtar “LIRIZMI NË LETËRSI” iu dha përparësi këtij roli Personalitetete te etikes dhe te mirefillesise letrare marrin pjese ne Simpoziumin Nderkombetar ..në sfonin teoriko-praktik
Evidente
Roli i gruas në letërsi

N ë këtë simpozium kumtuan krijuese të sferave të ndryshme dhe krijuese potente të përgatitura, një gjetje edukshme e lementit dhe nëj ëprzgjedhje e saj
Nga Jozefina Traboini, Sekretare e Presidences LNPSHA “PEGASI” ALBANIA per etikën letrare

Në Simpoziumin e madh të letërsisë i zhvilluar gjatë 13-18 prill 2011(Gjirokastër, Tiranë , Prishtinë) dhe sidomos te Universiteti “Vitrina”, në lidhje me objektin “Lirizmi në Letërsi dhe Profil Pegasi Internacional” u manifestua katërcipërisht prezenca, sharmi poetik dhe femëror i krijueseve poetente në të gjitha aspektet . U shprehen mesazhe të plota me vlera rreth asaj veprimtarie përmastive, me nëj pamje mjaft ceremoniale cilësore, ku spikatën në parje dhe dëgjim merita komunikuese, ndjenja të mëdha poetike, figuracione stilistike të përshkruara me një mjeshtri nga krijimtaritë e ndryshme origjinale që u paraqitën me finesë në atë “Simpozium”, sidomos në lidhje me krijimtarinë e femrës shqiptare në letërsi.
“Struktura” poetike dhe etika e gruas në letërsi besoj se ka synime të mëdha, duke ofruar një rol të madh në emancipimin e shoqërisë, duke plotësuar një kontribut të çmuar në historinë tonë kombëtare. Në Simpoziumin Ndërkombëtar “Muza Poetike Pegasi 2011”e objekt “Lrizmi në Lëtërsi dhe Rrugëtim Profil Pegasi Internacional” u paraqitën vlerësime reale në rolin letrar të femrës, duke treguar dhe një herë barazimin mendor të shquar. Duhet theksuar se ishte bërë një parapregatitje publikimi për krijimtarinë e femrës krijuese në rrugëtimin profil Pegasi Internacional, një gjetje e bukur e Presidencës së LNPSHA “PEGASI” Albania. Veprimtaria krijuese e femrës krijuese shfaqi tendencat në zbulimin e anëve të pazbuluar të feminilitetit që është nëj proces sa i vështirë dhe i bukur. Ky “rrugëtim “ i bukur profili kaloi nëpërmjet paraqitjeve në forume, media dhe filmime të posaçme...
Duke dëgjuar e ndjekur kumtet e atyre krijueseve vitale, të cilat recitonin e ligjëronin në kumtesat e tyre rreth letersisë botërore dha asaj shqiptare ndjeje një krenari të ligjshme. Do të me pëlqente shumë që femra si një “prijëse e mendimit” të frymëzojnë njerëzimin, që shoqëria jonë të ndërtojë një pasqyrim dashuror ashtu si ajo ka për femijën, prindërit për njerëzit.
Në përgjithësi të shndërrohet në vullnet, në dëshminë për të respektuar vlerat e saja kudo, dhe që në atë “Simpozium” u paraqitën me modesti, elitarizëm dhe rafinatesë nga të gjithë ato pjesmarrëse.
“Simpoziumi Pegasi 2011” shpalosi aspektin material letrar duke e zbukuruar me protagoniste që ispiruan artin letrar si “mitin e kohës”.
Krijueset letrare në atë Simpozium i dhanë një krenari, një domethënie një argument më shumë rëndësi mbrojtjes së intelektit dhe talentit që ka gruaja jonë e kohës së sotme bashkëkohore, e cila është protagoniste eprogresivitetit social dhe mendor. U tregua i frymëmarrë me të dy bronket aspekti shpirtëror për statusin e civilizuar, fitimii një liri të madhe i gruas dhe sidomos asaj që krijon dhe kontribuon, sepse të shkruarit, sipas meje duhet të jetë i lirë, sepse është i” shenjtë” dhe frymëzues. Krijuesja ka nëj cilësi të dukshme dhe të spikatur pasi ajo ka një këndvështrim të mprehtë ëpr të pasqyruar realitetin dhe për të ëprcaktuar ardhmërinë. Për këtë që them ka faktë të shumtë ilustrues....
Fenomeni krijuese dhe fenomeni “grua” ka shumë stade që duhet të veprojnë në përputhje me ndërgjegjen dhe që më shkathtësi ngjit shkallët . Diskriminimi i saj në kohë të sotme duhet të jetë i largët, i paimagjinueshëm, nuk duhet të jetë një subjektivizëm, sepse arsyeja, që ajo mbart mbijeton gjithmonë. Qytetërimi i saj ka ecur me kohën dhe madje avancues me të. Ajo është shumëkonkurruese në krijimtarinë e saj dhe në vlerën krijimtare.
Gruaja sot në demokraci ka programin e saj. Ajo respekton një kategori të jetës prandaj dhe kjo “Muze poetike “që u zhvillua hodhi parametra, një bazë themelore do ta quaja “Europiane “ në zhvillimin e saj gjinore.
Ku gërshëtimi prefesional evidenton edhe një herë integrimin e femrës krijuese reale si kompetente në të gjitha sferat e jetës dhe prurëse e mendimit të avancuar për kohën.
Admirova dhe ishte një kënaqësi e madhe për mua, dukë dëgjuar zërin e papërsëritshëm të poetes sonë të madhe tek fliste për “lirizmin në lerërsi” duke paraqitur një raport historik të mrekullueshëm të Kozeta Zavalanit., apo shkrimtares nga Bostoni të Ledi Stilos, dhe poetës së ardhur nga Gjermania Seveme Fetiqit, si dhe Miradije Ramiqit, Violeta Allmuçës, Majlinda Ramës, Enrieta Sinës, Flutura Maççit, Hasije Selishtës, Shefqete Gosalcit, Rezarta Podes, Anis Velaj, Yllka Filipit, Shqipe Hasanit, Aleksandra Shabanit, Irena Gjonit, të cilat me përformancën e tyre për artin letrar treguan se femra krijuese si një shtyllë në shoqëri, lufton gjithnjë për të mirën e njerëzimit dhe shpërndan mesazhe paqeje përjetuese.
Femra krijuese në apsektin botëror ka arritur lartësi të ëmdha dhe kjo mudntë faktohet edhe me prezencën e fjalës së shkruar cilësore dhe të kumtuar të Presidentes së I.Ë.A
Teresinka Pereira, poetes rumune Nadia Cella Popp, poetes zelandeze Prime , poeteve greke Leta Kucohera, Vasiliki Kalahani, Jota Fotiadhi e tjerë.
Duhet theksuar se femr akrijuese e shpreh gjenialitetine saj aktiv në pjesëmarrjen e saj të lëvri it në shumë gjini.
Gjeneraliteti i gruas, femrës krijuese është bota që plotësohet me mendjen dhë veprën e saj.
Dhe natyrisht madhështia dhe merita më e madhe shkon për Presidentin e e LNPSHA “PEGASI” Albania, drejtuesin dhe organizatorin e këtij Simpoziumi poetin, shkrimtarin, mendjendriturin, njeriun shumë të kulturuar Kristaq F. Shabani. Më këto kategori njerëzish të ditur shoqëria jonë do ecë gjithnjë përpara duke i treguar asaj dhe rolin e pazëvendësueshëm të gruas që ka në botën tonë të madhe


*
CURRICULUM VITAE

Jozefina Traboini
TË DHËNAT PERSONALE:


Emri: Jozefina (Gjyzepina)

Mbiemri: Mirashi (Traboini)

Datëlindja: 1/4/1962. Vëndlindja Shkodër.

Vëndbanimi: Tiranë. Rruga ‘Irfan Tomini’; Rome ‘Via Cipriani’ 27-00042 Anzio

Gjendja Civile: E martuar me dy fëmijë 19 dhe 14 vjeç.

Me Carta soggiorno Italiane dhe Dokumenta të rregullta që nga viti 1991.

Me Patente Italiane kategoria B.

Arsimimi:

1969-1978 Mbaruar mësimin fillor dhe tetëvjecar pranë Shkollës ’11 Janari’ në Shkodër.

1978-1982 Mbaruar Shkollën e mesme të përgjithshme në vitet 1978-1982”Jordan Misja” Shkodër

1995-2000 Mbaruar studimet e larta me Diplomë, në Degën Juridik pranë Universitetin “Luigj Gurakuqi” Shkodër

2002-2003 Mbaruar studimet pas Universitare për Informatikë në Universita Civica ‘Andrea Sacchi’ (Nettuno) a Roma

2008- Diplomuar në Gjuhen Italiane pranë Universitetit Filologji- Histori në Tiranë.

2009- Diplomuar me titullin Avokat në Tirane Dhjetor

2001-2009 Trajnuar në shume kurse te ndryshme perfshire dhe polotike ne Itali
ku kam jetuar per 17 vjet.

2007 Trajnuar në Tiranë për Usaid-it mbi programin e Shtetit Ligjor,
dhe ne shoqata tjerapaisur me certefikata perkatese.
Eksperienca Pune:


1993-1998 Shkuar artikuj për Gazeta të ndryshme si
Shqiptare dhe Italiane. Krijimtari ne poezi, ne dedikime dhe te gjithe zhanerat e tjere.

1991 -1992 Përkthyese në Kanalin Televiziv Brindisi
‘Tele Norba’ në Itali.


2000-2002 Përkthyese në proceset Gjygjësore në Tribunal
(Gjykatë ) në Qytetit Veletri dhe në Romë (Itali).

2000- 2003 Sekretare personale e Avvocates:
Gjyseppina Viviani. Anzio Romë.

2005-2006 Sekretare në Kompaninë ‘MA. RE. S.R.L.’
Anzio Romë

2007-2008 Prezantuar CurriculinTim për
Dhomën eTregtisë (Romë-Tiranë)
në‘Regione Lazio’


2005- Prezantuar CurriculinTim
Per‘RadioVatikana’dhe AmbasadenShqiptare nëRomë.

2006-Aktualisht Specialiste në Sektorin e Marrëdhenieve me
Publikun pranë Agjensisë Qendrore të
LEGALIZIMIT ( ALUIZNI-t ) Tirane.
Jam koordinatore ne shoqaten FM-FN qe drejton znj. Kozeta Zavalani
Jam e angazhuar me Partine e Re Europiane ku aktualisht jam shefe e marredhenieve me Jashte.
Preferencat e mia jane shkrimi cfaredo lloj gjinie qofte.


Vizioni im:

Po mbaroj se shkruari librin me nje kronologji familjare. Botime ne poezi shume shkrime te ndryshme ne gazeta e ndryshme shqiptare. Loboj shume ne lidhje me shkrimet e mia per rolin e gruas dhe vendimarrjen e saj ne jeten shoqerore ne vendin tone, shkruaj shume qe roli i saj te rritet shume dhe te arrije ne rrugen e duhur aty ku i takon asaj. Nje sere aktivitetesh ne te cilat kam marre pjese dhe marr ne vazhdimesi ku jam kontributin tim ne lidhje me jeten sociale ne vendin tone.Gjuhë të huaja: Flas dhe shkruaj shume mirë Gjuhën dhe Italiane. Mjaftueshem Gjuhen Angleze.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: