Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi gjumin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi gjumin Empty
MesazhTitulli: Gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi gjumin   Gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi gjumin EmptyMon Apr 18, 2011 11:47 pm

Kur jeni në gjumë, truri juaj rimerr energji, qelizat tuaja riparojnë veten dhe trupi juaj lëshon hormone të rëndësishme.

-Keni nevojë për sasi të ndryshme gjumi, në varësi të moshës.

-Ju mund të ëndërroni vetëm për imazhet që i keni parë, pavarësisht nëse i mbani mend apo jo.

-Parasomnia është një çrregullim gjumi, që ka të bëjë me lëvizjet jo natyrale në gjumë.

-12 për qind e njerëzve ëndërrojnë bardhë e zi.

-Të ëndërrosh është normale.

Personat që nuk ëndërrojnë, në përgjithësi kanë çrregullime personaliteti.

-Kur delfinët flenë, vetëm gjysma e trurit të tyre bie në gjumë, pjesa tjetër qëndron zgjuar për të ndihmuar me ciklet e frymëmarrjes.

-Personat e verbër mund të shohin imazhe në ëndrra.

-Brenda 5 minutave që zgjoheni nga gjumi, 50 për qind e ëndrrave harrohet, pas dhjetë minutash harrohet 90 për qind e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi gjumin Empty
MesazhTitulli: Re: Gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi gjumin   Gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi gjumin EmptyMon Apr 18, 2011 11:50 pm

Cito :
-Brenda 5 minutave që zgjoheni nga gjumi, 50 për qind e ëndrrave harrohet, pas dhjetë minutash harrohet 90 për qind e tyre.


kjo shume vertete kurr nuk di te kam tregu nje enderr qe nga fillim deri ne funde edhe pse me vien inat se gruaj e axhit e tregon enderr tamam si filem e ben me aktore me regjisor, me skenar filem tama Very Happy lol!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjëra që ndoshta nuk i dinit mbi gjumin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: